İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Yeni Akü Gerekli mi ?

Murat Korkmaz

Recommended Posts

Murat Korkmaz
(düzenlendi)

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde araca subwoofer takılırken aküsü bitti, şanzıman hata verdi. Akü takviyesi yapıldı araca. Servise gidip hata kodunu sildirdim, akü ölçümü yapıldı yüzde 20-25 seviyelerinde çıktı. Sizce yeni akü almalı mıyım yoksa şarj ettirip kullanmaya devam ediyim mi ? 

Bir de araç içindeki ışıklara led takmıştım bir iki tanesi yanıp sönmeye başladı acaba aküyle ilgili olabilir mi ? Yoksa led ampuller mi bozulmuştur?

Şimdiden teşekkürler cevaplar için...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akü yeni ise şarj kurtarabilir. 

Ledlerin sorunu farklıdır. bozulmuşlardır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aküde de mi yüzde ölçümü başlamış :shok: elektriğin yüzdesi mi olurmuş? %1 kısa devre mesela :D

akünüz değişim istiyor tarifini yapmışsınız. ledler bozulur rutin hadise. veya yerinden oynar soketi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
aküde de mi yüzde ölçümü başlamış :shok: elektriğin yüzdesi mi olurmuş? %1 kısa devre mesela [emoji3]
akünüz değişim istiyor tarifini yapmışsınız. ledler bozulur rutin hadise. veya yerinden oynar soketi

Yük altında ölçen ölçü aletleri var, onlar görebiliyor kapasiteyi ama önce akünün güzelce şarj edilmesi lazım

89c98f3f987b4d9c8bd74cfce18ff76a.jpg
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

akü 3 senelik oldu ise yeni akü en iyisi. Varta yada bosch akü iyidir .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yük altında ölçen ölçü aletleri var, onlar görebiliyor kapasiteyi ama önce akünün güzelce şarj edilmesi lazım

89c98f3f987b4d9c8bd74cfce18ff76a.jpg

yani % 20 demek yük altında 1.9 Volt mu okuyor.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
aküde de mi yüzde ölçümü başlamış :shok: elektriğin yüzdesi mi olurmuş? %1 kısa devre mesela [emoji3]

Sanıyorum şarj kapasitesi bu.

Yani 50ah yerine 10ah kapasite demek artık.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Evet Cihaz yaklaşık 100 amper çekiyor. Yüzsüz ölçülen voltaj çekilen akım ve yük altında çöken voltaj akü kapasitesi hakkında fikir veriyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Korkmaz
On 27.03.2017 at 16:57, Mehmet Ozyurek yazdı:

Akü yeni ise şarj kurtarabilir. 

Ledlerin sorunu farklıdır. bozulmuşlardır. 

Akü 3,5 senelik hiç değiştirmedim zamanı geldi sanırsam artık. Varta mı alıyım aküyü acaba ?

On 27.03.2017 at 17:36, Çağlar Bayur yazdı:

aküde de mi yüzde ölçümü başlamış :shok: elektriğin yüzdesi mi olurmuş? %1 kısa devre mesela :D

Böyle çıktı kağıdı verdiler hatta voltaj değeriyle yüzde yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bozuldu galiba yenilerine bakıcam artık

23 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sanıyorum şarj kapasitesi bu.

Yani 50ah yerine 10ah kapasite demek artık.

50 ah lik akü varmış fiestalarda. 5 6 saat şarj ettirsem mi aküyü serviste yoksa direk yenisini mi alıyım sizce ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Varta iyidir. Yiğit Akü'nün bluetooth'lu aküleri vardı. Bu durumları kendi yazılımı ile bildirien. Ona da bi göz atablirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Zonk zonk yapıyor aküyü...tepkisine bakıyor. bir nevi usta gözün marş basarken farlara bakması..

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Hazır konu aküden açılmışken birşey sormak istiyorum. Benim aracım 2011 focus HB Collection ve üzerinde hala sıfır aküsü var. Ford yazıyor üzerinde. Biraz zayıfladığını hissediyorum ara sıra. Aynı aküden almak istesem serviste bulabilir miyim? Diğer akü fiyatlarıyla fiyatı aynı mıdır? Yoksa diğer akülerle aynı mı kalitesi bana sanki daha kaliteli gibi geldi Ford akü. Kusura bakmayın araya girmiş oldum :-)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomobil markalarını akü fabrikası yoktur. illla bir firmaya fason yaptırır. bosch/varta kalitesi saınrım üst düzeyde beklentinizi karşılar. ayrıca kar politikası gereği aynı marka akü serviste daha pahalıdır. bu pazarlama gereğidir kalite değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
20 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

otomobil markalarını akü fabrikası yoktur. illla bir firmaya fason yaptırır. bosch/varta kalitesi saınrım üst düzeyde beklentinizi karşılar. ayrıca kar politikası gereği aynı marka akü serviste daha pahalıdır. bu pazarlama gereğidir kalite değil.

Tek avantaj belki servise gitmişken durumu. Çünkü öteki türlü başka bir gün yeniden evden çıkıp benzin yakıp akücüye gitmeniz beklemeniz vs gerekecek. O da para. Arada o kadar büyüklükte bir miktar fark olursa kabul edilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Anladım teşekkür ederim. Üzerinde Ford yazınca onlar üretiyor sandım. Ama gerçekten kaliteli aküymüş. Tavsiye için tekrar teşekkür ederim.
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bırakın aküyü arabanın yarısını kendileri yapmıyorlar. Mesela motoru.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
On ‎28‎.‎3‎.‎2017 at 23:29, Murat Gedik yazdı:

Anladım teşekkür ederim. Üzerinde Ford yazınca onlar üretiyor sandım. Ama gerçekten kaliteli aküymüş. Tavsiye için tekrar teşekkür ederim.

abi fordun aküleri çoğunlukla mutlu akü orjinaline para vermektense gidip mutlu akü almak daha mantıklı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...