İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Farları Açınca Hız Sabitleyici Kendiliğinden Kapanıyor

Engin Kırtay

Recommended Posts

Engin Kırtay
(düzenlendi)

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

Far anahtarı açık veya otomatikteyse hız sabitleyici aktif olmuyor.

Veya far anahtarı kapalıyken, hız sabitleyicisi açıyorum. Ancak farları açtığında hız sabitleyicisi devre dışı oluyor.

İzmir çetaş'a gittim. Far anahtarı yenisi takıldı, bilgisayara bağlandı ancak far anahtarı sağlam ve bilgisayardan da bir hata çıkmadı.

Sorun başka neden kaynaklanıyor olabilir?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sonradan takılan bir elektrikli aksam var mı? Stop ve park ampulleri sağlam mı? Sinyallerde vs şase belirtisi var mı?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

cok enteresan... Ben de gecen gün kayinpederin cmax 1 de calstiramadain ama üstünde durmadim pek. trafik müsait degildi zaten.

Acaba gösterge lambasinda sorun olabilir mi? isiklar kapaliyken cc acinca lambasi yaniyor mu normalde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Konuyla ilgili hiç bilgi sahibi olmamakla birlikte geçenlerde sigortayla ilgili bir problem yaşadım.Ve ozaman sigortanın çok şeyi etkileyebileceğini öğrendim.İsterseniz bi sigortaları kontrol edin yada ettirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Benim eski clio'da da tek dipli ampul yerine çift dipli mi ne takmışım. Arabanın hız sabitleyicisi çalışmamaya başlamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
Sonradan takılan bir elektrikli aksam var mı? Stop ve park ampulleri sağlam mı? Sinyallerde vs şase belirtisi var mı?

Sonradan takılan herşey iptal edildi. En ufak led ampülüne kadar.
Sinyaller ve diğer tüm elektrik aksamlar sorunsuz çalışıyor.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki yetkili servis ne dedi far anahtarı değiştikten sonra?

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
cok enteresan... Ben de gecen gün kayinpederin cmax 1 de calstiramadain ama üstünde durmadim pek. trafik müsait degildi zaten.
Acaba gösterge lambasinda sorun olabilir mi? isiklar kapaliyken cc acinca lambasi yaniyor mu normalde?

Gösterge lambası sağlam. Zaten farlar kapalıyken hız sabitleyicisini açtığımda göstergede logosu da çıkıyor. Ancak farları açtığım anca kapanıyor ve logosu da göstergeden kalkıyor.
Konuyla ilgili hiç bilgi sahibi olmamakla birlikte geçenlerde sigortayla ilgili bir problem yaşadım.Ve ozaman sigortanın çok şeyi etkileyebileceğini öğrendim.İsterseniz bi sigortaları kontrol edin yada ettirin.

Sigortaların tamamı orijinal şuan. Bu durumu etkileyecek bir sigorta da yok kılavuza baktığımızda.
Yabancı forumlarda da problemi arattım ama hiç denk gelmedim.
Peki yetkili servis ne dedi far anahtarı değiştikten sonra?

Yeniden randevu vermek istedi. Aracı sabah erken saatte bırakmam gerekiyormuş.
Ayrıca arıza tespiti için 135tl + kdv ödemem gerekliymiş.

Garanti bittikten sonra böyle bir arızanın çıkması insanın canını sıkıyor açıkcası.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Engin Kırtay yazdı:

Yeniden randevu vermek istedi. Aracı sabah erken saatte bırakmam gerekiyormuş.
Ayrıca arıza tespiti için 135tl + kdv ödemem gerekliymiş.

Garanti bittikten sonra böyle bir arızanın çıkması insanın canını sıkıyor açıkcası.

Bir kere arıza tespiti yapılmış ve far anahtarı değiştirilmiş. Bunun üstüne yine tespit için ücret alınması doğru değil. Bunu bi konuşun bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
Bir kere arıza tespiti yapılmış ve far anahtarı değiştirilmiş. Bunun üstüne yine tespit için ücret alınması doğru değil. Bunu bi konuşun bence.

Far anahtarında sorun olabileceğini düşündüler ve far anahtarını yenisiyle değiştirip sürüşe çıktılar. Sorun far anahtarından kaynaklanmadığından dolayı eski far anahtarını geri taktılar.

Başka bir yetkili servise gitmeyi düşünüyorum sorun için.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tamam şimdi anladım. O halde ücret istenmesi doğal karşılanabilir.

Şükür Renault'ta bu tip bir ücretle müşteri karşısına çıkmıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

yabanci forumlarda ayni sorunu fren müsürünü degistirerek cözmüsler. bir deneyin derim. ucuz zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tamam şimdi anladım. O halde ücret istenmesi doğal karşılanabilir.
Şükür Renault'ta bu tip bir ücretle müşteri karşısına çıkmıyorlar.

Sıfır floresan cc bozuk gelmişti bi de üstüne para mı isteyecek

Bir şekilde farı açınca arka stop lambası tetik alıyor gibi. O bölgeye yoğunlaşmalı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bir şekilde farı açınca arka stop lambası tetik alıyor gibi. O bölgeye yoğunlaşmalı

adamlar degistirmis problem cözülmüs ama galiba lamba, frene basilmis gibi yanmiyor bozukken. 2 kademeli mi bu sensor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fren müşürünü görmez ise de çalışmaz cc arıza o tarz olabilir onda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Farları açıp arka tarafından bakın, belki fren lambaları da yanıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Kırtay

Şimdi aracın başından geliyorum. Stopları farları söktüm. O şekilde sürdüm aracı hız sabitleyicisi sorunsuz çalıştı. Sonra farları taktım, tekrar kontrol ettim yine sorunsuz çalıştı. Sonra önce sağ arka stop lambasını taktım yine sorun yok. Sol arkayı taktıktan sonra yine hız sabitleyicisi çalışmadı.
Bunun üzerine sol stop'u yeniden söktüm tüm kablo bağlantılarını kontrol ettim. Contact cleaner ile temizledim tüm ampul yuvalarını. Her ampulu taktığımda yeniden denedim hız sabitleyicisini.
Ve mutlu son.. sorun yok şuanda. :) teşekkürler bilgileriniz için.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
5 dakika önce, Engin Kırtay yazdı:

Şimdi aracın başından geliyorum. Stopları farları söktüm. O şekilde sürdüm aracı hız sabitleyicisi sorunsuz çalıştı. Sonra farları taktım, tekrar kontrol ettim yine sorunsuz çalıştı. Sonra önce sağ arka stop lambasını taktım yine sorun yok. Sol arkayı taktıktan sonra yine hız sabitleyicisi çalışmadı.
Bunun üzerine sol stop'u yeniden söktüm tüm kablo bağlantılarını kontrol ettim. Contact cleaner ile temizledim tüm ampul yuvalarını. Her ampulu taktığımda yeniden denedim hız sabitleyicisini.
Ve mutlu son.. sorun yok şuanda. :) teşekkürler bilgileriniz için.

el birligi ile oldu. sensörü degistirmeden  stoplari sökmek gelmezdi benim aklima :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tamam şimdi çözülen arıza bilgisi için iban veriyorum : 0900 999 333 yok bu başka numaraydı :ninja:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tamam şimdi çözülen arıza bilgisi için iban veriyorum : 0900 999 333 yok bu başka numaraydı :ninja:

:D

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay

Eft saati geçti abi :) dediğin numarayı da aradım. Çok ilgililer çok yardımcı oldular :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Peki koskoca servis bu testleri yapmadan niye hemen far anahtarını değiştiriyor. Hiç mi arıza tespit yöntemi bilmiyor bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
Peki koskoca servis bu testleri yapmadan niye hemen far anahtarını değiştiriyor. Hiç mi arıza tespit yöntemi bilmiyor bunlar.

Aynı gün başka araçların da tamir ve rutin bakımlarına şahit oldum.
O yüzden fazla bir yorum yapamayacağım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sistem ruhunu bilen usta yok denecek kadar az tüm sektörlerde
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...