İçeriğe Yönlendir

Sıfır Otomobile Kur Farkı Zammı Geliyor

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Otomobil piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan  Borusan Manheim Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, geçtiğimiz yıl Kasım sonunda yapılan ÖTV zammı ile yüzde 5-15 arasında fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillerin, şimdi de 2017 modellerle birlikte kur farkı zammı ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

"2017 MODEL OTOMOBİLLERDE YÜZDE 20 KUR FARKI UYGULANMAYA BAŞLADI"

Distribütörlerin ve yetkili satıcıların kar marjlarının son derece daraldığını ifade eden Terzioğlu, "Fiyatları hesaplı olan 2016 model sıfır km araçlarda sona gelindi ve 2017 model otomobillere yaklaşık yüzde 20'ye varan kur farkı zammı uygulanmaya başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin görüşüne (OYDER) göre ÖTV'deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15'lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2017'de bu sayının 850 bin adet civarında olması bekleniyor" dedi.

2017 2. EL OTOMOBİLLERİN YILI OLACAK

ÖTV ve kur artışı etkisiyle artan sıfır araç fiyatları yüzünden talebin ikinci ele kayacağını belirten H. Zafer Terzioğlu, "Örneğin 2011 – 2012 model otomobili olanlar, bunları satıp, eskinin yenisi olarak tabir ettiğimiz 2015 - 2016 otomobilleri satın alacaklar" dedi. Terzioğlu ayrıca, bu gelişme karşısında 2017 yılının ikinci el otomobil yılı olacağını düşündüklerini söyledi.

"OTOMOBİL KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 1'LER SEVİYESİNDE KALMALI"

Sıfır otomobil piyasasında bu yıl yaşanacak yüzde 15'lik daralmanın, ikinci el otomobil piyasasına canlanma olarak yansıyacağını ifade eden Terzioğlu, "Geçen yıl ülkemizde 5.8 milyon adet ikinci el otomobil satıldı. 2017'de ise bu rakamın 6.5 milyon adede çıkmasını bekliyoruz" dedi. Bankaların verdiği kredi faizlerinin belirli bir seviyede dengelenmesi gerektiğini söyleyen Terzioğlu, "Hükümetin aldığı tedbirler doğrultusunda şu an kredi faizleri konutta aylık yüzde 1'in altında, otomobilde ise yüzde 1.2'ler seviyesinde. Oranlar bu şekilde devam ederse, hem sıfır otomobil pazarı bu süreci fazla yara almadan atlatır hem de ikinci el piyasasındaki canlılık artarak devam eder" dedi.

Borusan Manheim'ın geçen yıl 20 bin adet ikinci el otomobil satışı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Terzioğlu, 2017'de 25 bin adetlik bir satış hedefleri olduğunu bildirdi.

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-sifir-otomobile-kur-farki-zammi-geliyor-9433049/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İlginç. Kur 2016ya göre daha düşmüşken. Kampanya hazırlığı olabilir. İndiirm öncesi bindirme mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

İlginç. Kur 2016ya göre daha düşmüşken. Kampanya hazırlığı olabilir. İndiirm öncesi bindirme mesela

düşmüş derken? 

aralık ayında euro 3.66 idi şuan 3.93 

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Sıfır araç fiyatlarındaki artışın kullanılmış araç piyasasında fazladan bir hareketlenme yaratacağı önermesi kağıt üstünde doğru bir önerme gibi görünse de piyasalardaki karşılığı hiç de öyle olmayacak(tır). Piyasa sıfır ve kullanılmış araç ayrımını yapmadan, piyasadaki ürün miktarı ve taleplere göre şekillendiğinden, parametrelerden her hangi birindeki yavaşlama, reaksiyon etkisi ile diğer parametreyi de bu yönde etkileyecektir. Hele ki, sıfır araç piyasasındaki fiyatlar kullanılmış araç piyasasında fiyatların belirlenmesinde temek endeks olarak kabul edilmişken...

PS: Patronlar devam etsinler bu türlü etliye sütlüye dokunmayan konuşmalarına... Sıkıntılarının asıl nedenlerinden dem vuramayacak kadar basiretsiz bir sektör daraldıkça güzelleşir benim gözümde. Daha dibi görmedik; ama göreceğiz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

zaten çok ucuzdu iyi olmuş clio 150 binlira olsa keşke ......

3 yıla yüksek ihtimalde görür zaten

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

İYi zamlanmadan almışık . daha da sıfır alamayız huhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.:D

Yorum bağlantısı
Misafir
12 dakika önce, Okan Tansel yazdı:

İYi zamlanmadan almışık . daha da sıfır alamayız huhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.:D

sen bana sor acayip kardayım şuan :fiuw:

17 dakika önce, Ali Gök yazdı:

zaten çok ucuzdu iyi olmuş clio 150 binlira olsa keşke ......

3 yıla yüksek ihtimalde görür zaten

symbol 73.500 den başlayan fiyatlarla.. zaten şuan az kaldı dediğine :seytan:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benzinli leonda 100bin etiketi gördüm.. Evle takasa olur mu dedim.. Güvenlik hızla müdahele etti sonrasında

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

ne o sigorta firması mı?

https://www.libertysigorta.com.tr

Bardak taştı cnm çıkma karşıma...
bomba :bomb:
Servet abi yeni kandırılmamışmıyıdı . Çağlar abi tarafından .şey pardon almamışmıydı bunu . :fiuw:

Tenhada kıstırdı beni... Yine..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

bir bardak çay ısmarlasam? 

06UL5.jpg

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tenhada kıstırdı beni... Yine..

Çok tehlikeli Abi  bu .Çağlar abiyle  yalnız kalmaya gelmiyor anlaşılan.:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

2015 Aralık focus style 1.6 tdci manuel 73bin TL

2017 Mart      "        "           "    "         "         99bin TL

Ani bir karar ile almıştık o zaman. Şimdi hayal olurdu.Verilmez ki arabalara o fiyatlar. Hangi marka olursa olsun.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

abi senin yine yıl geçmiş benim kuryeyi alalı 2 ay oldu neredeyse 10 bin fark var .

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Zamlanmadan gidip araba alıyım o zaman... Bu ne be küçük altın gibi yastık altına mı koyalım arabayı yahu... 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Benim aracı takasa vereyim diyorum 45 verelim diyorlar. 45 teklif ettikleri aracın aynı model yılı olanını bayiden ikinci el olarak alayım diyorum. Benimkinden daha boş olan modele 95 ver diyorlar.

Sıfırını alayım diyorum, benim araçtan daha yavaş versiyona 240 bin diyorlar. Bu neyin kafası çözemedim ?

Düşünüyorum tam zamanında almışım 2.0 motorlu aracı. 

2.0 1.6, 1.4 1.3 1.2 1.0 derken yakında tek silindir motorsiklet motorlu araçlara mahkum kalacağız.

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Sizce bu bahsedilen kur farkı konacaksa ne zaman konur? Nisan 15 mi mesela? Belirli bir tarih var mı?

DH'de, satışları canlandırmak için asparagas haber yapıldığı yorumları da az değil aslında.

Yorum bağlantısı
Misafir
8 dakika önce, Bekir Çelik yazdı:

Sizce bu bahsedilen kur farkı konacaksa ne zaman konur? Nisan 15 mi mesela? Belirli bir tarih var mı?

DH'de, satışları canlandırmak için asparagas haber yapıldığı yorumları da az değil aslında.

aralık ayındaki ötv zammı haberlerinde de aynı şeyi söylemişlerdi gerçek çıktı, bu da muhtemelen gercek aralık ayındaki kur zamları sırasında euro 3.60 idi şuan 3.93 kur zammı yapacaklar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...