İçeriğe Yönlendir

Zorunlu BES

Mert Yeldan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Konu zaten birikim yapmak isteyenler için.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

birikimim benim birikimim kimseye kullandırmam ama...

neyse uzatmıyım, anladın sen onu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

tamamen şahsi fikrimdir.

bes demek; 50 kuruşa içtiğin suyu 1 liraya iş.tmeleridir.

senin paranın senin cebine faiz ile girmesidir.

piyasa da ki balon eko. bir süre daha devam etmesini sağlamaktır.

sgk nın amerikan sistemine dönmesi olanaksızdır,aksini iddaa eden gss denilen şeyi bi incelesin :) (sosyal devlet hakkat mi)

varlık fonu fikirlerim siyasete girebilir die belirtmiyorum ki ispanya ve yunanistan varlık fonu incelensin...

bunların tamamını konuda geçtiği için belittim.tekrar söylüyorum şahsi fikrimdir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

20-30 yıl sonra hak edeceğim (örneğin) 50 bin TL'nin alım gücü bugünkü gibi olacak mı?
Cebimdeki 100 TL'nin bile 2 yıl önceki kiymetiyle bugünkü kıymeti çok farklı...

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Zorunlu bese bu kadar tepki olacağını düşünmezdim kuzu kuzu uyulur her zamanki gibi diyordum. Halk uyumuyor vesselam güzel.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bizim halk ilginç, yararına bir olay bu bes ama nedense ön yargılı neyse. Sistem ve işleyişi ile ilgili soruları cevaplarım olursa [emoji4]

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yukarıda bahsedilmiş yatırılan paraların el konulup gitme ihtimali mevcut bu yüzden güvenilirliği tartışılır halde nedense [emoji4]

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 dakika önce, Hakan Kara yazdı:

20-30 yıl sonra hak edeceğim (örneğin) 50 bin TL'nin alım gücü bugünkü gibi olacak mı?

Olacağını zannetmiyorum. Çünkü düz hesap 200 lira aylık birikim ile, 50.000 liraya 20 yılda ulaşamıyoruz. Süregelen matrah gibi düşünün. 50.000 i bugün vadeliye 20 yıl süre ile koysanız o zaman alım gücü değişmeyebilir diyebiliriz. Bu sistemin albenisi devletin verdiği %25 zaten. Birikimin değerlendirilmesi yöntemini de istediğiniz gibi tercih edersiniz.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Diğer nema Key vs gibi devletin sandığında değil bankada olacak birikimler. Sandıkta olana bi yönetmelikle el koyar. Ama bankaya çok zor. Şunu net söyleyim devlet eğer bankada hesapta ki paraya göz diktiyse zaten devlet batmış ve oturduğun koltuk da dahil para edecek her şeye el koymuştur demektir.
Devlet politikalarına güvenmeyip devlet güvencesi altında olan bankaya para yatırmamazlık etmiyoruz.
Kimseyi de ikna edemem açıkçası ama piyasada kirli bilgi çok aydınlatmak çabası benimkisi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
9 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Zorunlu bese bu kadar tepki olacağını düşünmezdim kuzu kuzu uyulur her zamanki gibi diyordum. Halk uyumuyor vesselam güzel.

Sistemde kalmak isteyenler için benzetmeniz hoş olmamış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sistemde kalmak isteyenler için benzetmeniz hoş olmamış.

Eyvallah Recep hocam ben de sisteme dahilim kalmayı düşünüyorum kalacağım da.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Eyvallah Recep hocam ben de sisteme dahilim kalmayı düşünüyorum kalacağım da.

Tercih sizin tabi ki. Eleştirmemiz gerekenin zorunlu giriş olmasıdır diye düşünüyorum. Sonuçta zaten istemeyen çıkacak. Giriş çıkış işlemleriyle iş gücü zaman kaybına gerek yoktu. Uzunca bir zamandır düşünüyordum zaten katılmayı. Ufak tefek artıları da sürpriz oldu bu haliyle benim için.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Doğrudur hocam işin espirisi yanlış anlaşılmasın yorumların tamamını okumuşsunuzdur şu an %25 katkı ile kesin kazanç getiren bir yatırım aracı mevcut değil uzun vadede ne olur orasını zaman gösterecek temas etmek istediğim olaya çok farklı bakış açıları var, güzel ve özgür bir düşünce ortamı oluşmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Olacağını zannetmiyorum. Çünkü düz hesap 200 lira aylık birikim ile, 50.000 liraya 20 yılda ulaşamıyoruz. Süregelen matrah gibi düşünün. 50.000 i bugün vadeliye 20 yıl süre ile koysanız o zaman alım gücü değişmeyebilir diyebiliriz. Bu sistemin albenisi devletin verdiği %25 zaten. Birikimin değerlendirilmesi yöntemini de istediğiniz gibi tercih edersiniz.

Devletin verdiği %25 in de çok bir esprisi yok gibi. Birkaç yıl önce 23 bin liraya satılan arabalar için bugün 30 bin lira isteniyor. 5 yıl önce 100 bin lira olan evler bugün en az 200 bin lira. 20 yıldan bahsedince aradaki makas daha da açılıyor. Biriktirdiğim 30 bin liraya da devlet 7500 lira katkı sağlayacak. 20 yılda.
Bana en nihayetinde ele geçecek para o günün şartlarında komik kalacak gibi geliyor. Benim yanlış degerlendirmem de olabilir tabi ki.
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Bizim halk ilginç, yararına bir olay bu bes ama nedense ön yargılı neyse. Sistem ve işleyişi ile ilgili soruları cevaplarım olursa emoji4.png

Kendi adıma bende faydalı olduğunu düşüyorum, geçen senelerde kendim de baya araştırmıştım da, önceki mesajımda da belirttim çark dönmüyor.

2017 asgari ücret 1471 TL (4 kişilik aile)

2017 Açlık sınırı 1502 TL   (4 kişilik aile)

2017 yoksulluk sınırı 4894 TL

Şimdi asgari ücret alanın neyi biriktirmesi bekleniyor?

tarihinde Oğuzhan Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3 senedir zorunsuz bes teyim. 250tl şu an aylik verdigim rakam. 8000tl kusur yatirimim olmuş, devlet getirisi ve fon getirisi ile beraber 12000tl ye tekabül etmis. Gücüm yettikce devam edeceğim zira baska turlu para birikmiyor. Hic olmazsa ileride cocugumun üniversite parası cikar...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Bu olayın bankalara sağlanacak parayı halktan toplama yöntemi gibi bir yaklaşım okudum. Maaşlı çalışıyorsan, hele de araban varsa ;verdiğin vergiler yetmiyorsa geçmiş olsun arkadaşlar. Bes olayına şöyle bakıyorum. Daha cebime girmeden vergimi, ssk ödeneğimi v.s devletime veriyorum. Doktora eczaneye gidince bi güzel katkı payı da ödüyorum. Araç vergileri, mesken vergileri, iletişim vergileri,ötv kdv, kdv'nin de kdv'si. İyi hoş tamam. Ülke için feda olsun diyelim. Bu paralarla suriyelilere bakılıyor olması yoruyor beni. Bağkur ödeyemeyen esnaf sosyal güvencesini kaybediyor ,elin Suriyelisi vazır vazır ultrason çektiriyor. Savaş mağdurlarına sözüm yok. Kimden bahsettiğimi biliyorsunuz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
7 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

3 senedir zorunsuz bes teyim. 250tl şu an aylik verdigim rakam. 8000tl kusur yatirimim olmuş, devlet getirisi ve fon getirisi ile beraber 12000tl ye tekabül etmis. Gücüm yettikce devam edeceğim zira baska turlu para birikmiyor. Hic olmazsa ileride cocugumun üniversite parası cikar...

İyi kazanmışsın. Yatırım cinsin ne?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
10 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

Daha cebime girmeden vergimi, ssk ödeneğimi v.s devletime veriyorum. 

Şu kısım için bir düzeltme gerekir sanırım. Devlet memuruna maaşı çalışmadan peşin olarak ödüyor. Ödediğinden vergiyi geri alabilmesi 1 ayı buluyor. Örneğin 15 Mart 'ta aldığınız maaşın vergisi devlete genellikle Nisan ayının 20 sinden sonra ödeniyor.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Şu kısım için bir düzeltme gerekir sanırım. Devlet memuruna maaşı çalışmadan peşin olarak ödüyor. Ödediğinden vergiyi geri alabilmesi 1 ayı buluyor. Örneğin 15 Mart 'ta aldığınız maaşın vergisi devlete genellikle Nisan ayının 20 sinden sonra ödeniyor.

olay şu. Cebime giren net maaşla brüt maaş arasındaki fark.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
8 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

olay şu. Cebime giren net maaşla brüt maaş arasındaki fark.

Orası ayrı bir tartışma konusu. Benim de hoşuma gitmiyor hem sosyal güvence kesintileri yapıp hem de eczanede muayene ücreti, fark vb. ödemek. Çok nadir olmakla beraber ilaca para vermediğim de oluyor. Ama yeri gelince faydasını görmüyor değilim. Burun ameliyatına 15 lira ödemiştim yakın zamanda. 94 senesinde de doktoru "görmediğimiz" için apandisit ameliyatından sonra pazar poşeti bağlar gibi dikiş atmıştı 5 santimetrelik kesiğe. Vergilendirme konusunda ağzımı açamıyorum. Asgari ücretliden oran olarak daha az vergi ödüyoruz.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Raporlu ilaç hariç her ilaç ücretli. Rapor harici her reçete 3 lira, üçüncü ilaçtan sonraki her ilaç 1 lira, ayrıca ilaçların yüzdesi + muayene ücreti.(geçen seneki rakamlarla: sağlık ocagi 3 , devlet hastanesi 8 , fakülte 12 lira )

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

İyi kazanmışsın. Yatırım cinsin ne?

8MYp6V.jpg

Şöyle göstereyim. Senede 6 kere değişim hakkı var yatırım cinsinin. Ben ortalama senede 3 ya da 4 kere değiştiriyorum. Şu aralar atak fonlara yöneldim. İyi getiriyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Şimşek
On 02.04.2017 at 23:54, Hakan Kara yazdı:

Şahsen altın fonu sayesinde kısa sürede birikimim %29 kar etmiş ki ben sonradan geçtim altına. Paranızı BES fonlarında istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. O nedenle devletin ayrılırken vereceği + %25 de ekstra kârınıza olacak.

Ayrıca Servet abiye katılıyorum. Biriktirmesem çatır çutur yerdim şimdi Hiç yoktan 13 bin lira oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...