İçeriğe Yönlendir

Zorunlu BES

Mert Yeldan

Recommended Posts

Şahsen altın fonu sayesinde kısa sürede birikimim %29 kar etmiş ki ben sonradan geçtim altına. Paranızı BES fonlarında istediğiniz yere koyabiliyorsunuz. O nedenle devletin ayrılırken vereceği + %25 de ekstra kârınıza olacak.

Ayrıca Servet abiye katılıyorum. Biriktirmesem çatır çutur yerdim şimdi Hiç yoktan 13 bin lira oldu.

Para biriktirme kabiliyeti olmayanlar için güzel bir uygulama. Altın fonundan ettiğiniz kar yarın altinin düşüşüyle zarara da dönebilir mi?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
4 dakika önce, Hakan Kara yazdı:

Para biriktirme kabiliyeti olmayanlar için güzel bir uygulama. Altın fonundan ettiğiniz kar yarın altinin düşüşüyle zarara da dönebilir mi?

Dönebilir tabi. Fakat bilirsiniz bu ülkede altın uzun dönemde hep değerini korur.. Altın düşüyorsa para kıymetleniyor demektir, o yüzden ben ona da razıyım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bes kesintisi maaşımızdan yapildi ancak bize elektronik posta ya da sms yoluyla hala bir bildirim yapılmadı. Ziraat emeklilikle anlaşma yapılmış, online işlemlerden cayma hakkımı kullanmak istediğimde sözleşme teklif statüsünde olduğundan cayma hakkını kullanamazsınız diyor. Bizi epey uğraştıracaklar gibi. Bildiğim kadarıyla katılım mesajı gelmeden cayamıyoruz. Peki bu mesaj ne zaman gelecek, bildirim mesajı alan var mıdır memurlardan?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
9 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Bes kesintisi maaşımızdan yapildi ancak bize elektronik posta ya da sms yoluyla hala bir bildirim yapılmadı. Ziraat emeklilikle anlaşma yapılmış, online işlemlerden cayma hakkımı kullanmak istediğimde sözleşme teklif statüsünde olduğundan cayma hakkını kullanamazsınız diyor. Bizi epey uğraştıracaklar gibi. Bildiğim kadarıyla katılım mesajı gelmeden cayamıyoruz. Peki bu mesaj ne zaman gelecek, bildirim mesajı alan var mıdır memurlardan?

Bizim kurum vakıf emeklilik ile anlaşmış.

Diğer kurumlardan arkadaşlardan duyduğum kadarıyla en sorunsuz işleyen vakıf emeklilik gibi gözüküyor. Sözleşmelerimiz oluşmuş durumda ve yürürlükte. Kesintiler de geçmiş gözüküyor hesaba.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Haluk Şentürk

AYRILMA yaz boşluk bırak TC numaranı yaz 2560 a gönder. Gelen mesaja EVET yaz gönder. Sistemden çıkıyorsunuz. Geçen hafta mesaj gönderdim. Kesilen para dün hesabıma yattı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 senedir zorunsuz bes teyim. 250tl şu an aylik verdigim rakam. 8000tl kusur yatirimim olmuş, devlet getirisi ve fon getirisi ile beraber 12000tl ye tekabül etmis. Gücüm yettikce devam edeceğim zira baska turlu para birikmiyor. Hic olmazsa ileride cocugumun üniversite parası cikar...

Paran pul olmuş ancak birikim için güzel yöntem
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Paran pul olmuş ancak birikim için güzel yöntem

Bireysel Emekliliği olmayan sistemde kalsın ,faydalı olur ama ikincisi gereksiz bence
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Parası istikrarlı ülkelerin işi bu bes, bize göre değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Bence devletin, %80'i gavurun eline geçmiş finans sektörüne vatandaşın cebinden zorla para aktarmasıdır.

Çok düşük dediginiz fon isletim bedeli % kaç bi soyler misiniz? Avrupa'da, Amerika'da kaç?

Bankalar olmuş köpekbalığı, vatandaşın kanını son damlasına kadar emmeye kararlı. Bu kadar vahşi bir finans ortamında neye güvenip kutsal olan emeğinizi bu vampirlere yedirebiliyorsunuz anlamıyorum. Bankacılık kapitalist sistemin ana çarkıdır ama ülkemizde hangi kurum olması gerektiği gibi ki? Yarın finansal bir kriz yaşasak hangimiz şaşıracağız? Parayı yatırdığımız firmalar batıp gidecek, paralar devlet garantisinde ama di mi? Devlet nasıl ödeyecek? Para basacak, parayı pul edecek. Bu ülke bunu Key veya süper emeklilik gibi defalarca yaşadı, yine yaşayacak. Aynı şeyi tekrar yapıp farklı sonuç beklemekten başka bir şey değil. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Bu olayın bankalara sağlanacak parayı halktan toplama yöntemi gibi bir yaklaşım okudum. Maaşlı çalışıyorsan, hele de araban varsa ;verdiğin vergiler yetmiyorsa geçmiş olsun arkadaşlar. Bes olayına şöyle bakıyorum. Daha cebime girmeden vergimi, ssk ödeneğimi v.s devletime veriyorum. Doktora eczaneye gidince bi güzel katkı payı da ödüyorum. Araç vergileri, mesken vergileri, iletişim vergileri,ötv kdv, kdv'nin de kdv'si. İyi hoş tamam. Ülke için feda olsun diyelim. Bu paralarla suriyelilere bakılıyor olması yoruyor beni. Bağkur ödeyemeyen esnaf sosyal güvencesini kaybediyor ,elin Suriyelisi vazır vazır ultrason çektiriyor. Savaş mağdurlarına sözüm yok. Kimden bahsettiğimi biliyorsunuz.

küçük bir örnek çiftçilere ödenen destekleme toplamı, Suriyelilere ödenen kaynağın 10da biri bile değil. netten araştırılabilir
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Metin Akbal

Merhaba. Rize ilinde maas bankamiz Halkbank idi ve zorunlu bes te oradan yapildi. Corum a tayin oldum buradaki memur zorunlu bes bankasi her yerde ziraat diyor. Burada maas bankasi ise Yapi Kredi. Bu konuda bilginiz nedir ustadim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Emeklilik firmaları arasında taşıma durumu mevcut. Muhtemelen müşteri eski ile yeninin müşteri hizmetleri prosedür hakkında bilgi verecektir. Firmalar arası geçişi biliyorum ama başımıza gelmediği için prosedürleri bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Herhangi bir problem olacağını sanmıyorum, Bizim hanımın maaş bankası yapı kredi, bes halktan yapılmış otomatik hesaba gönderiyormuş. Gelen SMSlerden sonra durumun farkına vardık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağlar Bayur
On 31.03.2017 at 19:35, Mert Yeldan yazdı:

Elimden geldiğince

hayat sigortası kapsamlı bir poliçeyi sisteminde kaybeden bir sigorta şirketini hangi kuruma şikayet edebiliyoruz? BDDK bakmıyormuş.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
hayat sigortası kapsamlı bir poliçeyi sisteminde kaybeden bir sigorta şirketini hangi kuruma şikayet edebiliyoruz? BDDK bakmıyormuş.
Hazineye
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sani Gerşon

2014'ten beri kendi irademle BES kullanıyorum. Şimdi şirket zorunlu BES adı altında maaşımdan kesinti yapmaya başladı ve ben istemiyorum. Sonuçta 1 tane BES'im var. Nasıl çıkacağım? Yatan parayı nasıl geri alacağım?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

2014'ten beri kendi irademle BES kullanıyorum. Şimdi şirket zorunlu BES adı altında maaşımdan kesinti yapmaya başladı ve ben istemiyorum. Sonuçta 1 tane BES'im var. Nasıl çıkacağım? Yatan parayı nasıl geri alacağım?

3 ay içinde ara hangi şirketten yaptılarsa istemiyorum verin paramıda geri de

ibanına iade ediyorlar geri . Geçen sene ben bu şekilde çıkmıştım değişmediyse

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

3 ay içinde

3 ay geçmişse? Ömür boyu bağlı mı kalacağım?

Ben şimdi kesildiğini öğrendim ama sanırım daha fazla süredir gidiyormuş para BES'e. Şirketle sürekli iş avansı muhabbeti olduğumdan yeni öğrendim maalesef.

Yorum bağlantısı

Bir yanlışı düzelteyim, bu sistemin adı zorunlu bes değil otomatik bestir. Zorunlu olsaydı sitemden çıkmanıza müsade etmezdi. Otomatik olarak sizi sisteme alıyor ve siz istediğiniz an çıkıyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Bir yanlışı düzelteyim, bu sistemin adı zorunlu bes değil otomatik bestir. Zorunlu olsaydı sitemden çıkmanıza müsade etmezdi. Otomatik olarak sizi sisteme alıyor ve siz istediğiniz an çıkıyorsunuz. 

Prosedüre hakim misniz acaba?

Zorunlu değilse, ne diye 3 ay cayma hakkı verilmiş? 3 ay sonra çıkabiliyorsam, ilk 3 ayla aradaki fark nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

ilk 3 ayla aradaki fark nedir?

yarın bana 100 tl yollasana, 6 mayısta geri yollarım?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
12 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Zorunlu değilse, ne diye 3 ay cayma hakkı verilmiş? 3 ay sonra çıkabiliyorsam, ilk 3 ayla aradaki fark nedir?

Sisteme kendi işime yaradığı kadar hakimim, bu uygulamanın adı zorunlu bes değildir, otomatik bestir. Zorunlu olsaydı çıkmana müsade etmezdi. 2017 yılında konu açılırken yanlış ifade kullanılmış. Ben kimseden alıntı yapmadım farkındaysanız ama yinede madem alıntı yaptınız sizide aydınlatim.  İstediğin her zaman çıkarsın kimse zorla bes yapmıyor. İlk 3 ay çıkarsan sisteme ne verdiysen alırsın, sonra maç başlar. Maç başlayınca çıkarsan maçtaki skor senin hanene yazılır kayıp yada kazanç herneyse. Yani sistem çok iyi düşünülmüş.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
29 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

2014 'te başladığınız BES 'i otomatik BES ile birleştirseniz. Görünen o ki arada bir gündeme gelip tekrar tekrar katılım sağlanacak.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bir fark yok @Sani Gerşon, sistemdeki zorunlu kelimesi işveren açısından zorunlu, yani zorunlu olarak çalışanlarınıza BES yapmalısınız diyor, ama çalışan için bir sıkıntı yok, 2 ay içinde cayma hakkı var 2 aydan sonra da sistemden kendi isteğinle çıkabiliyorsun, 2 ay niye dersen.

2. ay muhabbeti emeklilik şirketi ile muhatap olmadan işyerinle konuşup direk cayabiliyorsun veya emeklilik şirketinin çağrı merkezini arayıp ben çıkmak istiyorum diyebiliyorsun, hemen çıkartıyorlar telefonda. Bundaki amaç evraksal işleri kolaylaştırmak.

Cayma süresi geçtikten sonra yöntem yine aynı, yine emeklilik şirketinin çağrı merkezini arıyorsun ben sistemden çıkmak istiyorum diyosun (biraz ikna metinleri okudukdan sonra telefondaki), adresinizi verin evrakları gönderelim email yada posta diyor. Veriyorsun evraklar geliyor imzalayıp tekrar onlara iletiyorsun 20 gün içinde tutarı iade ediyorlar, bir kaç küçük meblağ damga vergisi vs kesebilirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yarın bana 100 tl yollasana, 6 mayısta geri yollarım?

IBAN alayım?

4 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

2014 'te başladığınız BES 'i otomatik BES ile birleştirseniz. Görünen o ki arada bir gündeme gelip tekrar tekrar katılım sağlanacak.

Ona bayağı iyi bi rakam yatırıyorum her ay. Daha fazla istemiyorum.

2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bir fark yok @Sani Gerşon, sistemdeki zorunlu kelimesi işveren açısından zorunlu, yani zorunlu olarak çalışanlarınıza BES yapmalısınız diyor, ama çalışan için bir sıkıntı yok, 2 ay içinde cayma hakkı var 2 aydan sonra da sistemden kendi isteğinle çıkabiliyorsun, 2 ay niye dersen.

2. ay muhabbeti emeklilik şirketi ile muhatap olmadan işyerinle konuşup direk cayabiliyorsun veya emeklilik şirketinin çağrı merkezini arayıp ben çıkmak istiyorum diyebiliyorsun, hemen çıkartıyorlar telefonda. Bundaki amaç evraksal işleri kolaylaştırmak.

Cayma süresi geçtikten sonra yöntem yine aynı, yine emeklilik şirketinin çağrı merkezini arıyorsun ben sistemden çıkmak istiyorum diyosun (biraz ikna metinleri okudukdan sonra telefondaki), adresinizi verin evrakları gönderelim email yada posta diyor. Veriyorsun evraklar geliyor imzalayıp tekrar onlara iletiyorsun 20 gün içinde tutarı iade ediyorlar, bir kaç küçük meblağ damga vergisi vs kesebilirler.

Sanırım şu ana kadar ki en iyi bilgi. Teşekkür ederim. Yarın halledeyim bu işi ben.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...