İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Şanzıman Değişimi

Abdullah Yeşilkaya

Recommended Posts

Abdullah Yeşilkaya

2011 Model 1,6 dizel Grand Cmax titaniumx aracım6 ileri  manuel Şanzıman dağitti ve Ankaradan çıkma şanzıman getirtip taktık. Ancak şanzıman takıldıktan sonra hiçbir sorun olmayan Hız kontrol (c.c.) 2 ve 6. viteslerde çalışıyor fakat 3,4 ve 5. viteste çalışmıyor. Hiç devreye girmiyor.  Yetkili seviste dahil defalarca test  cihazına bağlandı ama hiçbir sorun yok. Aynı zamanda vites değişikliği ikaz oku 2. viteste çıkıyor 3,4.5. viteste çıkmıyor. 6. viteste hızlanınca göstergede 6. vitese geçme uyarısı veriyor. Genel kanaat Şanzımanın aynı olmadığı ve uymadığı yönünde. Yeni bir çıkma Şanzıman ayarlayıp göndercekler. Ama bu sefer sadece aynı model araç şanzımanı olsun istiyorum. Buna benzer bir durumla forumda hiç konu yok. Yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim. Her türlü bilgiyi değerlendirebiliriz. Ayrıca Ankarada bu işle ilgilenen Şanzıman ustası üyemiz varsa görüşmek isterim.Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Siz bir ankaraya gitseniz, tanımam ama Tuncay ustayı bir görseniz iyi olacak galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Yeşilkaya
(düzenlendi)

Ankaradan Aksaraya geldim evimin önüne yaklaşınca tıkırtı geldi 200-300 metre sesi dinlemek için gezerken takırtılar arttı sabah ustamı aradım yavaş yavaş gel dedi sanayiye gittim acıldı bakıldıki 2-3 dişlide kırık var  filan tamir maliyeti 2000-3000 tl arası dedi bizde güvendik ve çıkma bulduk.Olay böyle gelişti

26 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Son dişli oranı farklı olabilir. Eskisi nasıl dağıldı?

Son dişli oranı farklıysa  nasıl anlayabiliriz veya Çözümü nasıl birde hız kontrole etkisi nedir

tarihinde Abdullah Yeşilkaya tarafından düzenlendi
hatalı yazım
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Geçmiş olsun öncelikle. Peki şanzıman içindeki kırık dişlilerin yerine çıkmadaki dişliler takılsa olmuyor mu?  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

diferansiyel şanzıman içinde, sökülüp dişli sayılacak (prtaik değil) mesela

6.vites 2000d/d gidilirken hız okunacak, bunu aynı şartlarda orjinal olan bir cmax te de yaparak  karşılaştıracasınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Arızalı şanzımanın gövdesinin üzerinde dökümünde numara olması lazım veya üzerinde bir  etiket olması lazım. O etikette dişli kutusunun model numarası yazar. Aynı numaraya sahip olan dişli kutusundan bulmanız gerekir diye düşünüyorum.

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FOCUS-C-MAX-2-0-TDCI-6-SPEED-MANUAL-GEARBOX-4M5R-7002-CB-3S7R-7F086-DB-/201652481788

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ankara' da kimden aldınız çıkma şanzımanı ? Pek bulunur bir araba değil çünkü, şanzıman uymamış olabilir..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Abdullah Yeşilkaya

Merhabalar. Uzun bir beklemeden sonra yeni bir çıkma şanzman geldi onu taktık. Ama sonuç gene hüsran bu sefer 3. ve 6. viteste çalışan c.c. hiç çalışmaz oldu.Ayrıca araçta çekiş iyice düştü.Hafta sonu ankaraya gidiyorum .Bakalım hayırlısı. Bu arada ankarada Şanzıman tamircisi tanıdık  veya tavsiye  varmı?. 

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı
On 25.04.2017 at 18:45, Abdullah Yeşilkaya yazdı:

Merhabalar. Uzun bir beklemeden sonra yeni bir çıkma şanzman geldi onu taktık. Ama sonuç gene hüsran bu sefer 3. ve 6. viteste çalışan c.c. hiç çalışmaz oldu.Ayrıca araçta çekiş iyice düştü.Hafta sonu ankaraya gidiyorum .Bakalım hayırlısı. Bu arada ankarada Şanzıman tamircisi tanıdık  veya tavsiye  varmı?. 

tuncay Usta ya bi uğrayın, muhakkak sizi yönlendirecektir. direk arayadabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Elvan Ford var Yıldız sanayide. Grand Cmax var onlarda. Şanzımanı duruyordur, vaktiniz olursa bilgi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...