İçeriğe Yönlendir

Megane 4

M.Fatih Yüce

Recommended Posts

Ramazan Turan

Hızda Fabrikasyon sınırlama olabilir. Fatih abi son 2 ayda yaptığım toplam mesafe 3800 km,  ortalam hız, 52 km, ortalama tüketim ekranda 5.0 litre ama pompada 5.5 litre göründü. Kullanımın 1/4 oranı şehir içinde kullanımdır, neredeyse tüm yolculukta klima açık diyebilirim. Ben şimdilik çok memnunum , Benim araçta 205/55/16 var, biraz daha rahat diyebilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
9 saat önce, Ali Gök yazdı:

daha 20 km yürürü var. benim fluance 215 görüyor düz yolda. 

şanzımana biraz alışkanlık kazanınca daha rahat oluyor . 

Kac motor manuel mi?  Benim 110 luk edc 1.5 dci fluence düz yolda maksimum 175 belki 180 yapiyordu.

Yorum bağlantısı
7 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kac motor manuel mi?  Benim 110 luk edc 1.5 dci fluence düz yolda maksimum 175 belki 180 yapiyordu.

Klasik dcı edc 110 video vs atarmış konusunda resimde mevcuttur 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
13 saat önce, Ramazan Turan yazdı:

Hızda Fabrikasyon sınırlama olabilir. Fatih abi son 2 ayda yaptığım toplam mesafe 3800 km,  ortalam hız, 52 km, ortalama tüketim ekranda 5.0 litre ama pompada 5.5 litre göründü. Kullanımın 1/4 oranı şehir içinde kullanımdır, neredeyse tüm yolculukta klima açık diyebilirim. Ben şimdilik çok memnunum , Benim araçta 205/55/16 var, biraz daha rahat diyebilirim. 

Fabrikasyon sınırlama olmadığını sordum ve teyid ettim.Her aracın bir sınırı vardır bununkide 195-197 civarı.Reno megane4 forumundada 6 sayfa bu konu tartışılmış.Düz yolda her araç gücü ve aktarma oranlarıyla bağlantılı belirli bir sürate geldimi hızı kesilir.Yokuş aşağı bu hız artar 215-220 olur yokuş yukarıda azalır düşer. Bu özellikteki bir araç için sınırlama yapmaları mantıksız olur çünkü kapasitesi zaten bu kadar :) C max'te 190 da biterdi yazılımdan sonra 225-230 lara çıkardı ama orada yine biterdi. Şanzımanda yağlı tip olunca canım yazılım istiyor ama önce hanım'ı değiştirmek gerekiyor çünkü yüksek süratle gitmemi artık istemiyor. Bu saatten sonra hanımı değiştirmek zor ama araç değiştirmek kolay :unsure2:Bu yaz 4,000 km civarında ş.arası yollarda araç kullandım, milletin büyük çoğunluğu efendi gibi gitmeyi tercih ediyordu.Bencede insanların başına ne geliyorsa luzümsuz yere süratli gitmekten geliyor.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Osman Bilgin
On 07.04.2017 at 15:17, M.Fatih Yüce yazdı:

Çift kavrama çok matah bir vites sistemi değil benim kullandığım şu kısa sürede hissedebildiğim kadarıyla.Zaten Amerikalı ve japon firmalara bakarsak çift kavramalı araç üretimi neredeyse hiç yok gibi. Bir tork k.yada cvt kadar dayanıklı değil. Japonlar dünyanın her köşesine araç satıyorlar sağlam olmayan güvenmedikleri sistemleri servis veremez yada sorunlular için her yere yetişemem düşüncesi ile kullanmıyorlarda. En basiti şu anda reno edc kullanıyor ama ortağı nissanda cvt. Edc'deki 1-2 problemi için avrupa forumlarındada şikayet var ama güncelleme henüz yok. Bence bunun sorun olmasıda biraz şüpheli bir durum tamda karar veremedim.1.ci vitesi araç kalkış vitesi gibi kullanıyor (dsg'dede aynı hatta o 5 metre içinde 3'e bile atabiliyor). Hareket eder etmez hafiften yokuş yukarıda olsa 2 ye anında atıyor yada atmaya çalışıyorken o salisede devrin yada hızın çok yükselmediğini anlıyor ama düşünmeye başlıyor şöfor gaza basarsa aracı toplayabilirmiyim yok basmazsa toplayamam yeniden 1 e alayımmı diye . Bu salak düşünürkende aradan geçiyor 1,5-2 saniye o sırada yarımdan az çeyrek debriyaj gibi olup şanzıma ile motorun bağlantısı kesiliyor.Devir yükseliyor ve sonunda gaz tepkimesine göre karar veriyor ama iş işten geçmiş oluyor.Aynen hafif yokuşta düz vitesi kaldırmayı beceremeyen acemi şöforun karasızlığını yaşıyor ve araç geri kayıyor. Aynı olayı hız nerdeyse 2-3 km.ye düşsede 2'den 1.ci vitese indirmeyip yine yaşatıyor. Bu olay dsg testlerindede başıma gelmişti ama süre az olduğu için tam anlayamamıştım. Bu işlem bence ekonomi ve özellikle çevre odaklı düşünülerek yapılmış bir olay ve Avrupanın yoğun nufuslu olan kesimleride genelde düz yollardan oluştuğundan oralarda sorun gibi görünen bu anlattığım olay pek az olabileceğinden bunu çok kaale almıyorlar sanırım. Düz yolda hiç sorun yok çünkü genelde çok başarılı çalışıyor sistem. Dikkat edilirse rampada tam durduğun anda vites 1'e geçip bekliyor ve 2 saniyede kaydırmadan tutuyor ve bu sürede kalkarsan gayet tatlı bir şekilde hareket ediyor ve eğim sensörü yokuşta olduğunu anlayıp 2 ye hemen atmıyor.

Benim tespitlerim bunlar ama doğru ama yanlış :)

o zaman benim yaşadığım da edc nin kararsızlığı mıydı? arızalı mı acaba diye korkmuştum,

10 km/h falan hızım, ayağım gazdan çekik sonra gaza basınca bir silkeleme gibi bişi yapmıştı, demek kafası mı karışmıştı? :=)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
9 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

o zaman benim yaşadığım da edc nin kararsızlığı mıydı? arızalı mı acaba diye korkmuştum,

10 km/h falan hızım, ayağım gazdan çekik sonra gaza basınca bir silkeleme gibi bişi yapmıştı, demek kafası mı karışmıştı? :=)

11Sene 136,000 km yol yaptım c max'teki cvt ile 1 kere şanzımana küfür etmedim. Edc de ise çok nadirende olsa sövmeden kullandığım gün oluyor. Benim görüşüme göre Çift kavrama çok matah bir sistem değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

11Sene 136,000 km yol yaptım c max'teki cvt ile 1 kere şanzımana küfür etmedim. Edc de ise çok nadirende olsa sövmeden kullandığım gün oluyor. Benim görüşüme göre Çift kavrama çok matah bir sistem değil.

1 günlüğüne de olsa EDC'li araç kullandım. Ama hiç sorun yaşamadım. Pedala yumurta var gibi basıyordum. Acaba kullanma tarzı olabilir mi abi?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
22 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

1 günlüğüne de olsa EDC'li araç kullandım. Ama hiç sorun yaşamadım. Pedala yumurta var gibi basıyordum. Acaba kullanma tarzı olabilir mi abi?

ben öyle kullanırım, modeodan kalan alışkanlık çok yakmasın diye:=), ilk gün o olayı yaşamıştım, uzun zaman oldu ama sanırım ikinci vitesteydi o boşta geçen seyirde sonra gaza basınca 2 için yavaş kalıp bire almıştı o arada sarsıntı yapmıştı, geçmiş zaman pek de iyi hatırlamıyorum ama şimdi Fatih Abinin konudan dank etti hımm oldum..
manuel candır, mal canın yongasıdır:=) cls 350 cdi sürüdüm bir gün boyunca 500 km civarı yol yaptım ş. dışı, sollamalarda 1 sn vites düşürmeyi bekliyordu g tronik, otomatikte en sevmediğim nokta bu, yalnız sonra kulakçığa dokunmayı akıl ettim, o zaman işte başka bir dünyaya merhaba dedim:=)

32 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Garantili veya arkadaşın dsgli aracına hastayım :)

arkadaşın aracı da sevmem, arkadaşta olmaz ben de olur, sıkıntı.. en güzeli şirket yada kiralık olursa güzel olur:=) insignia ya binmiştim güzeldi tıkır tıkır oynamıştım vitesle..

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Abi maşallah anlatım harika olmuş megane 4 alacak olupta aklında soru işareti olan varsa sanırım kalmaz diye düşünüyorum...
Tekerine taş değmesin abi...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
57 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

7 ay oldu alalı Sani kardeşim. 20 senedir otomatik araç kullanan biri olarak yorumlarımda yanılma payım sıfır'dır. Arabanın sessizliğini ve diğer bütün özellikleri ile tipinide üstüne koyup aldım ve hala kullanmaya çalışıyorum.Parasına göre mükemmel bir araç. Ama edc şanzıman bu kadar teknolojinin ilerlediği bir devirde çokta güzel bir alet değil  yada ben bu konuda çok hassasım. Dsg bundan bir gömlek daha iyi. Vag'ın bütün  üst modellerinde  yeni kullanmaya başladığı 7 ileri yağlı içinde çok güzel yorumlar okumuyorum.Oda en güzel şanzımanı olan 6 ileri yağlıyı yavaş yavaş kaldırıyor modellerinden...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Benim biraderin Golf 7 sinde rampa çıkarken o da 2 ile 3 arasında kararsız kalıp 3 e yükselttiği yetmeyince 2 ye düştüğü oluyor. Tabi sarsıntı da peşine geliyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Megane çok güzel olmuş. Herkesin övgüsünü alıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

megan 4 benzinli taksiye bindim dün. arabayı kullanasım geldi motor sesinden. taksici de iyi basıyordu.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Arabanın açılır tavanı ses yapıyordu geçenlerde servise bırakmıştım çok güzel olmuş hiç ses kalmamış.Arabayı aldıktan bir müddet sonra arkadan bir ses geldiğini farkettim tekrar gittim.Arka koltukların eşya koymak için yatırılan kısımların oturduğu yada itince geçtiği yerlerden tıkırtı geliyormuş hemen bulup hafif yağlandı ve araç şu anda gerçekten kütüphane gibi oldu.

430 km ş.içi ortalama 22 km ile gerçek tüketim 6,2 olarak gerçekleşti. Daha önceleride 6 - 7 arası ancak yakacak diye tahminde bulunmuştum test ettim onayladım. 110-130 arası duble yolda kullanmak çok zevk vermeye başladı bu süratlerde aşırı derecede sessiz. 150-170 arasında ise tam istediğim gibi gayet güven veren bir sürüş tarzı var. Geçen gün C max'ımi kullandım megane4 ten sonra ayıp kaçacak ama araç kütük gibi geldi. Çok severek kullandığım  eski aracıma tekrar oturunca bunu almak ile doğru karar verdiğimi anladım.Yol konforu, direksiyon hafifliği,frenleri ve motorun esnekliği yazılımlı C max'ten çok daha iyi.Amma velakin görüş alanı ve oturma pozisyonu ise hiç güzel değil. Şanzıman arada bir saçmalamaya devam ediyor,onuda alman malı getrag'ın aptallığına bağlıyorum :) Yol tutuşu gayet yeterli biraz zorlayınca arkadan kayma eğilimi göstersede yol tutuşu efsaneleşmiş forddan sonra çokta farklı gelmedi. Orta sınıf aile sedanı olarak her şeyi ile yeterli bir araç ama sıfırı 145 bin tl olmuşki bu rakam rahatsız edici boyutta. Bu dolulukta araçların 170-250 civarı satılmasıda ayrı bir konu...

Çok yakında pek arzu etmesemde özel bir durumdan dolayı belki boyunu biraz kısaltmam gerekecek, bakalım  nasip kısmet neyi gösterecek ?

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Dün istanbul'a indim iş güç derken 295 km yol yapmışım. Şanzıman büyük şehri görünce biraz olsun akıllandı galiba bir kere salakça işler yapmadı. 5 litre ort. ile oldukça iyi bir performans gösterdi. Bu motorun performansı her geçen gün şaşırtıyor beni.1000 devirlere kadar düşsede vites indirmeden araç topluyor, sanki acaip bir tork varmışcasına. Bu kadar düşük devirlere inmesi hiç hoşuma gitmiyor ama manule alıp müdahele etmekte çok cazip gelmiyor. Araç 8 bin km.ye yaklaştı bir kere dbf çalıştımı çalışmadı hiç bir şey anlamadım. Boşluk buldummu hafifçene bastığım için gerekmi kalmıyor bilemiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Dün istanbul'a indim iş güç derken 295 km yol yapmışım. Şanzıman büyük şehri görünce biraz olsun akıllandı galiba bir kere salakça işler yapmadı. 5 litre ort. ile oldukça iyi bir performans gösterdi. Bu motorun performansı her geçen gün şaşırtıyor beni.1000 devirlere kadar düşsede vites indirmeden araç topluyor, sanki acaip bir tork varmışcasına. Bu kadar düşük devirlere inmesi hiç hoşuma gitmiyor ama manule alıp müdahele etmekte çok cazip gelmiyor. Araç 8 bin km.ye yaklaştı bir kere dbf çalıştımı çalışmadı hiç bir şey anlamadım. Boşluk buldummu hafifçene bastığım için gerekmi kalmıyor bilemiyorum.

Abi o araba kaynar mı ya.. Param olsa anında 1.6dci 130hp HB alacağım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
On 23.05.2017 at 23:10, M.Fatih Yüce yazdı:

İconlarda arcamys denilen biraz daha kaliteli bir ses sistemi var ve beni çok mutlu ediyor. İnşaallah şanzımandaki sorunuda düzeltirler ise bir kaç sene mutlu mesut birlikte devam ederim.Oturma pozisyonu için yapacak bir şey yok bilerek aldım ama bir türlü rahat edemedim ve şanzımandan dolayı psikolojil olarak daha çok rahatsız eder hale geldi :) Güzel çukurlarda benim 225/40/18 lastikten zaten amartisör sesi zaman zaman gelmekte ama o benim hatam bile bile aldım fakat bir daha töğbe 16 jant 205/55/16 lastikten başkasına elimi sürmem. 18" ( bu güçteki bir araç için 18 jant + lastik kombinasyonu sunmaları bile çok anlamsız bir iş ) dışarıdan bakınca güzel gözüksede içeride oturuken popomun rahatlığı vede sorumsuz kullanmak daha önemliymiş bu yaşta bunuda öğrenmiş olduk.. Cenab ı Hak hepimize güzel günlerde keyif ile kullanmayı nasip eder inşaallah...Amin.

Fatih Bey, öncelikle aracınız hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin...

Ben de aynı araçtan aldım. Benim ki standart icon. Yani geniş ekran, adaptif hız kontrol, cam tavan, kör nokta, vb yok.

Benimde memnun olduğum ve olmadığım noktalar var. Sakıncası yoksa sizin konunuzda paylaşmak isterim...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
2 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

. Bu motorun performansı her geçen gün şaşırtıyor beni.1000 devirlere kadar düşsede vites indirmeden araç topluyor, sanki acaip bir tork varmışcasına. Bu kadar düşük devirlere inmesi hiç hoşuma gitmiyor 

büyük büyük dedesi de öyleydi; reno 12, 3. viteste sokağın köşesinden döner toparlar giderdi...  bence renonun yaptığı en sağlam araç, yani tarih -teknoloji -şartlar- kullanıcılar kıstasında..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
7 saat önce, Turkay Enez yazdı:

Fatih Bey, öncelikle aracınız hayırlı olsun. Allah kaza bela vermesin...

Ben de aynı araçtan aldım. Benim ki standart icon. Yani geniş ekran, adaptif hız kontrol, cam tavan, kör nokta, vb yok.

Benimde memnun olduğum ve olmadığım noktalar var. Sakıncası yoksa sizin konunuzda paylaşmak isterim...

Türkay Bey, her zaman sizin gibi değerli görüşleri olan insanların konuya paylaşımda bulunmalarını isterim.Konuyu ben açtım ama yazılanlar bize yani hepimize ait...

6 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

büyük büyük dedesi de öyleydi; reno 12, 3. viteste sokağın köşesinden döner toparlar giderdi...  bence renonun yaptığı en sağlam araç, yani tarih -teknoloji -şartlar- kullanıcılar kıstasında..

1978 - 1988 yılları arasında 1973 model 12 TS ve 1988 de sıfır aldığım 90 yılında veda ettiğim 12 toros'um vardı. Ford'dan sonra kullandığım en uzun süreli araç markasıdır :)  At arabasından biraz daha kaliteli ama oldukça sağlam ve cefakar idiler :D

7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece megane4 lütfen arkadaşlar.. 

Konu 5 sayfa kısalmış ne güzel muhabbetler vardı uçmuş hepsi :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
3 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Konu 5 sayfa kısalmış ne güzel muhabbetler vardı uçmuş hepsi :)

toros reno 12 kadar sağlam değil bence, 12 o zamanların arazi aracı idi:=)
kalan mesajlar neyse de, bir kan akıtma mevzusu vardı megane 4 için, o silinmese iyiydi :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)

bu aracın 1.6 115 bg lik modelinden alsak sıkıntı yaşar mıyız genelde şehir içi kullanılacak Konya düz şehir zaten lpg ye uyumlu bildiğim kadarıyla tipi hoşuma gidiyor 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-alacagim-araci-buldugumdan-acil-486558268/detay 

misal bu araba

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-2016-yeni-kasa-megane-33-binde-hatasiz-boyasiz-486173155/detay

Bu da 1.2 130 bg lik olanı lpg çok önemli degil

tarihinde Nuri Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
4 saat önce, Nuri Güngör yazdı:

bu aracın 1.6 115 bg lik modelinden alsak sıkıntı yaşar mıyız genelde şehir içi kullanılacak Konya düz şehir zaten lpg ye uyumlu bildiğim kadarıyla tipi hoşuma gidiyor 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-alacagim-araci-buldugumdan-acil-486558268/detay 

misal bu araba

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-2016-yeni-kasa-megane-33-binde-hatasiz-boyasiz-486173155/detay

Bu da 1.2 130 bg lik olanı lpg çok önemli degil

Neden sıkıntı yaşayacaksınızki? Araçtan ne beklediğinize bağlı. Benim ilk aracım 45  sonraki 68, 72 vede 74 beygirdiler. Hepside 4 yolcu dolu bagaj ile gayet güzel kullanılırdı.90'lı yllardan sonra 1,6 motorlar 100 beygir üstüne çıkmaya başladı. 0-100 merakınız yoksa efendi gibi kullanan için yeterde artar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Güzel günlerde kullanın, kazasız belasız.

Gereksiz telefon savaşlarının silinmesi de iyi olmuş, koskoca adamlara yakışmıyor çocuk gibi telefonlarını kapıştırmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...