İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - 3000 Devir Üstüne Çıkmıyor

Kamuran CANAKLI

Recommended Posts

Kamuran CANAKLI

Ford C Max 2004 model 265.000 de aracım var. Daha önceki servis işlemlerinde hararet ve benzin göstergesi  1 kademe aşağıda gösterecek şekilde kalmış. 1 ay önce servise götürdüm ayarladılar. Ancak servis çıkışı debriyajın aşağıda kavradığını farkettim (ki eskiden çok yukarıda kavrıyordu daha iyi olmuş gibi geldi bana)  Bugün aracın 3000 devir üstüne çıkmadığını farkettim. Dururkende gaza yüklendiğimde 3000 ü deviri milim bile geçmedi sebebi ne olabilir ? (Tabi araçta 80 nin üstüne çıkmıyor şehir trafiğinde bu limitleri aşamadığımız için de farketmedik muhtemelen yada yeni oldu)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

En kuvvetli ihtimal kızdırma bujisi dir en son ne zaman değişti

Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce

Bencede kızdırma bujilerindendir. Benim fiestada da 3000  zor görüyordu değiştirince  düzeldi

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

bilgisayara bağlatıp bir baktırın hata kodu verirse ona göre yoğunlaşın

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Ümit

2004 c max Ghia aracimda ayni sorun vardi. Turbo değişti sorun devam etti. Turboya giden hava hortumu değişti sorun düzelmedi. Egr iptal edildi(mekanik olarak conta koyularak) ancak sorun düzelmedi. En son selenoid valfini değiştirdik araç kendine geldi. 

Aradan iki ay geçti simdi ayni sorun yeniden başladı. Ancak bu sefer araci stop edip tekrar calistirinca eski gücüne ve cekisine geri donuyor. Neden yapiyor anlamis değilim. Sizlerden bu sorunun neden kaynaklandigini bilen varsa yardim etsin. Tsk

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sinan Kaya
(düzenlendi)

selenoid valfi-kızdırma bujileri-egr başta gelenler kontrol edilmeli bunlardan birinin arızasından büyük bi ihtimal 

tarihinde Sinan Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Harun Binali

Bu problem belli ki, kronik halde bizim araçlarda var.

2005 C-Max Ghia 1.6 TDCI aracım var, araç giderken biraz zorlanırsa örn 2000 devir 4. vites te rampada ilerlerken, birden çekiş düşmeye başlıyor , ciddi bir performans kaybı oluyor. Aracı Durdurup 30 sn sonra tekrar çalıştırınca herşey düzeliyor. Bazen düz yolda da oluyor... 

OBD2 porttan hatalara baktım, U0073 Kodlu bir hata dışında hata görünmüyor.

Selenoid ve kızdırma bujileri değişmiştim önceden.

EGR de iptal edildi...

Durum halen aynı...

Araç, 2000 devirin altında 3. vitesten sonra zorlanınca bu sıkıntı tetikleniyor. Durdurup tekrar çalışmadan düzelmiyor. 

Nasıl çözeceğim konusunda tavsiyelerinizi rica ediyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 27.05.2017 at 12:13, Harun Binali yazdı:

Araç, 2000 devirin altında 3. vitesten sonra zorlanınca bu sıkıntı tetikleniyor. Durdurup tekrar çalışmadan düzelmiyor. 

Nasıl çözeceğim konusunda tavsiyelerinizi rica ediyorum...

Motor üstündeki soketlere bakıldı mı ?

Motor zorlandığı zaman yatar, yatınca, kablolar soketler yer değiştirir.. Bir soket arızası olabilir.. Bulduğunuz gördüğünüz her soketi sökün ve Wd40 sıkın... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Egr problemi olabilir. Ayrıca marş anında turbonun emiş ağzını kapatan bir kapak var, birisi marşa basarken bakarsanız görebilirsiniz. Motor çalışınca hemen bırakması lazım. Takılı kalıyor olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Binali
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor üstündeki soketlere bakıldı mı ?

Motor zorlandığı zaman yatar, yatınca, kablolar soketler yer değiştirir.. Bir soket arızası olabilir.. Bulduğunuz gördüğünüz her soketi sökün ve Wd40 sıkın... 

Mehmet Bey deneyeceğim , teşekkür ederim ...

Yorum bağlantısı
Harun Binali
9 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Egr problemi olabilir. Ayrıca marş anında turbonun emiş ağzını kapatan bir kapak var, birisi marşa basarken bakarsanız görebilirsiniz. Motor çalışınca hemen bırakması lazım. Takılı kalıyor olabilir..

Araç performans kaybına uğrayınca gaza basınca gitmiyor ve kasılmaya başlıyor, ayağımı gazdan çekip hafif gaz verince devir yükseltmiyor ama gitmeye devam ediyor... Bu problem ilk başladığında  (2 yıldır var) bir arkadaşımız tavsiye etmişti oraya bakıp bir kontrol etmiştik o zaman sıkıntı yoktu. Tekrar bi kontrol edeyim.

Egr valfine baktırdım temiz olduğunu söylediler ama yine de emin olamadım iptal ettirdim onu da...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Araç performans kaybına uğrayınca gaza basınca gitmiyor ve kasılmaya başlıyor, ayağımı gazdan çekip hafif gaz verince devir yükseltmiyor ama gitmeye devam ediyor... Bu problem ilk başladığında  (2 yıldır var) bir arkadaşımız tavsiye etmişti oraya bakıp bir kontrol etmiştik o zaman sıkıntı yoktu. Tekrar bi kontrol edeyim.
Egr valfine baktırdım temiz olduğunu söylediler ama yine de emin olamadım iptal ettirdim onu da...

Tipik turbo selenoid valfi. Kontrolü kaputu açma dahil 7.5saniye sürer

Vesile ile egr bozuksa körletmek çözüm değildir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Binali
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Tipik turbo selenoid valfi. Kontrolü kaputu açma dahil 7.5saniye sürer

Vesile ile egr bozuksa körletmek çözüm değildir

Çağlar abi Egr bozuk değil dediler, ben kapattırdım, sence açtırayım mı tekrar tavsiyen nedir? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Harun Binali

Aynı marka selenoid valfine servis 500 TL diyor Dışarda 120 TL bir gariplik var :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar abi Egr bozuk değil dediler, ben kapattırdım, sence açtırayım mı tekrar tavsiyen nedir? Teşekkürler...

Açma kapama değil. Mekaniği bozuksa tek çare değişim egr de
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Bir saat önce, Harun Binali yazdı:

Aynı marka selenoid valfine servis 500 TL diyor Dışarda 120 TL bir gariplik var :)

ikiside yanlis rakam bence. 120 az, 500 cok bence. Bu arada yeni takilan da bozuk cikabiliyor.

@Çağlar Bayur 1.6 tdci da 1 tane solenoid varken, 2.0 larda 3 tane var. Bunun mantigi nedir abi biliyor musun? 3 tane olanda yanlis bilmiyorsam 1 tanesi direkt turboya, öteki ikisi cift girisli bogaz kelebegine bagli galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Binali
59 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

ikiside yanlis rakam bence. 120 az, 500 cok bence. Bu arada yeni takilan da bozuk cikabiliyor.

@Çağlar Bayur 1.6 tdci da 1 tane solenoid varken, 2.0 larda 3 tane var. Bunun mantigi nedir abi biliyor musun? 3 tane olanda yanlis bilmiyorsam 1 tanesi direkt turboya, öteki ikisi cift girisli bogaz kelebegine bagli galiba.

Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mıdır?

Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Açma kapama değil. Mekaniği bozuksa tek çare değişim egr de

Abi ben o zaman selenoidi bir kontrol ettirip gerekiyorsa değiştireyim, problem devam ederse EGR ye yoğunlaşayım.

Teşekkür ederim bilgiler için.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
10 dakika önce, Harun Binali yazdı:

Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mıdır?

Malesef. Forum icinde bulabilirsiniz belki. Marka hatirlamiyorum ama bu konu cokca konusulmustu

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
17 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Selenoid tek işlevi var diğerleri klape olabilir mi

manifoldun önünde cift girisli bir parca var. icinde kapakciklar var (klape ?) dis taraffinda ise vakumla kapagin acilip kapanmasini saglayan ayni turbonun disindaki  zimbirti (wastegate ?) var. Turbodaki de geometriyi ayrliyor diye biliyorum. Bunlari yöneten de solenoid valfler ayri ayri 3 tane.

Manifold girisindeki cift girisin biri acik biri kapali oluyor. Gerektiginde intercooleri bypass ediyor. daha cok Dpf icin kullaniliyor sanirim cünkü dpf olmayan modellerde manifold önünde tekli giris var. 

Merak ettigim su aslinda: 1.6 dpf li olanlarda da böyle mi? degilse 2.0 neden böyle?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

@Çağlar Bayur biraz detayli bir arastirma yaptim. 2 tane döküman buldum. Fransizca tabiki :) dpf li 1.6 hdi de ayni 2.0 da oldugu gibi intercooler bypass kapakciklari var ama bunlar elektro vana ile kontrol ediliyor. yani 2.0 daki diger 2 kapakcik solenoid ventil yardimi ile kontrol ediliyor. 2.0 in yapisi 1.6 ya göre cok daha karisik (dw10c) egr ve turbo su sogutmali. özellikle egr cok daha karmasik bir yapiya sahip. egr de kücük bir esanjör var. önünde de kapak var. gerektiginde kirli havayi direkt gönderiyor. gerektiginde kapagi acip su ile havayi sogutarak manifolda gönderiyor. 1.6 da da egrden sonra esanjör var ama önünde kapak yok galiba. 2.0 hdi turbosunda wastegate yok. sanirim turbonun selonoidi sadece geometriyi ayarliyor. 2.0 icin konusursak ford turboyu baska sekilde yerlestirmis. diger parcalar ayni mi bilmiyorum. Fransizcayi sökerim ben bu gidisle. Bu arada arifin manchestera attigi gölü ariyorduk nereye geldik:D

bunlarda linkler:

http://www.dosya.tc/server8/f33cyd/docslide.nl_dw10cted4.pdf.html

http://www.dosya.tc/server8/f33cyd/DV_presentation_famille__2_.doc.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Binali

@Çağlar Bayur

Çağlar Abi, Selenoid valfini değiştirdik.. Üstünde bir port 3 tane de küçük hortum bağlama yeri olan siyah renkli bir parça.

Ustaya bunun arızalı olduğunu anlayabilir miyiz diye sorduğumda, bu kapalı bir kutu maalesef çıplak gözle anlayamıyoruz dediler.

Şu resimdeki parça

Velhasıl, aynı gün yine 4. viteste 2000 devirin altına düştü ve benim araba gitmez oldu, stop edip çalıştırdım normale döndü.

Başladığım yerdeyim maalesef ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin
42 dakika önce, Harun Binali yazdı:

@Çağlar Bayur

Çağlar Abi, Selenoid valfini değiştirdik.. Üstünde bir port 3 tane de küçük hortum bağlama yeri olan siyah renkli bir parça.

Ustaya bunun arızalı olduğunu anlayabilir miyiz diye sorduğumda, bu kapalı bir kutu maalesef çıplak gözle anlayamıyoruz dediler.

Şu resimdeki parça

Velhasıl, aynı gün yine 4. viteste 2000 devirin altına düştü ve benim araba gitmez oldu, stop edip çalıştırdım normale döndü.

Başladığım yerdeyim maalesef ...

iki farklı tipte solenoid valf var 

muhtemelen sizin araçtaki alttaki gibi olması lazım

buradaki uygulamaları kendiniz yapıp deneyebilrsiniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...