İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - ESP Lambası Yanıyor, Araç Çekişinde Problem Var.

Gökhan Dedebalı

Recommended Posts

Gökhan Dedebalı

2008 mondeo 2.0 tdci titaniyum arac calisip devam ederken 1  2  dk icinde esp lambasi yaniyor arac gucu dusuyor.turbo da hicbir sorun yok bakimini yaptirdim.cvp verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Opelde esp arizasinda ilk bobine bakiliyor Mondeoda da oyle olabilir, kizdirma bujisi vs nasil olur bilmiyorum dizel icin.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
15 dakika önce, Gökhan Dedebalı yazdı:

2008 mondeo 2.0 tdci titaniyum arac calisip devam ederken 1  2  dk icinde esp lambasi yaniyor arac gucu dusuyor.turbo da hicbir sorun yok bakimini yaptirdim.cvp verirseniz sevinirim.

ESP devreye girince fren uyguluyor muhtemelen bu da size çekiş düşüklüğü gibi geliyor.

Direksiyon veya yürüyen aksamla ilgili tamirat,hasar vs oldu mu araçta.

Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

Disk ve balata degisimi olsu ama ariza bu olaydan once idi

Bir kac sey daha ekleyeyim.gecen hafta ust kapak contasi degistirdim.turboya bakim yaptirdim.esp lambasi 1 hafta boyunca yanmadi dun itibari ile yine tekrarliyor ve her araci calistirip yuruyunce yaniyor bazen calistirinca daha araci yurutmeden yaniyor

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

ESP açı sensörlerinde problem var gibi. Araç kayıyor algılıyor anladığım kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
40 dakika önce, Gökhan Dedebalı yazdı:

Aci sensorleri nin yeri neresidir acaba

Açı sensörü direksiyon milinde. araç içinde olmalı. 

Devir sayıcılar tekerlek iç kısımlarında..

Lastik ölçüleriniz eşit mi. Lastikleriniz aynı marka mı, Lastik havalarınız tam ve eşit mi. ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

Ariza olarak turbo şarjir cikiyo..lastikler ayni havalari ayni..yakit filtresi yapabilirmi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
30 dakika önce, Gökhan Dedebalı yazdı:

Ariza olarak turbo şarjir cikiyo..lastikler ayni havalari ayni..yakit filtresi yapabilirmi

Yapmaz.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her Tekerin dönüş hızı test edilecek. Arıza kodu okunacak. Bir çeşit sensör arızası gibi

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

ESP ile ilgili bir arıza olsa esp'yi kapatınca normal gitmesi gerekmez mi? Bunu denediniz mi? 

Yoksa bu sensörler ile ilgili bir arıza varsa esp kapalı olsa bile araba esp lambasını yakar mı?

Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

Esp yi kapatsam bile yapiyor

Devir aayaci yok bu arabada bulamadik

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
21 dakika önce, Gökhan Dedebalı yazdı:

Devir aayaci yok bu arabada bulamadik

Var var.. Devir sayıcı olmadan abs ve esp olmaz.. 

Tekerleklerin içinde bilyada ve onu görecek bir yerde.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Buna benzer bir olay gri mondeom da olmuştu bakım yapıldı araca bindim az sonra araba'da motor arıza ve esp işareti yandı geri döndüm .Arıza tespit cihazına bağlandı araç , turbo ile alakalı bir arıza kodu vardı cihazda.  Baktıkki torbo'ya giden kablolardan biri yerinden oynamış . Yerine oturtunca arıza ortadan gitmişti .

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

esp kapatilsa bile %100 kapatilamiyor. belli bir hizdan sonra yine devreye giriyor. Ya da mantik su sekilde de olabilir: esp hep devrede ancak dügmeden kapatinca, müdahale etmesi sadece daha tehlikeli durumlar icin gercerli oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
24 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

esp kapatilsa bile %100 kapatilamiyor. belli bir hizdan sonra yine devreye giriyor. Ya da mantik su sekilde de olabilir: esp hep devrede ancak dügmeden kapatinca, müdahale etmesi sadece daha tehlikeli durumlar icin gercerli oluyor

Kapalıysa kapalıdır.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kapalıysa kapalıdır.

40km/h dan sonra acilir. Normal binek otomobillerin cogu icin tabi...

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Buradan yapılacaklar tahmin ötesine geçemez.Aracı test etmeden görmeden ne söylesek havada kalır.O yüzden işinin ehli bir ustaya gitmenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bazı araçlarda da kayma anında frene basılıp bırakılınca devreye giriyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
8 dakika önce, Gökhan Dedebalı yazdı:

Rica etsem benim problemi cozsek

Gerekli cevaplar verilmis aslinda. ariza koduna bakilacak öncelikle. bilyalarin icinde sensör var (sensör dedigim böyle manyetik (galiba) bir kismi acik halka gibi birsey) bir de onun karsisinda okuyucu vardir. aci sensörünü de söylemisler. Bir de zirt pirt sucu üzerine attigimiz akü var problem olabileceklerin arasinda. (akü eski veya arizali olunca arabada abuk sabuk birbiriyle alakasiz sorunlar cikabiliyor)

Pejo araclarda akü az oldugu zaman esp arizasi veriyor mesela ama kontagi kapatip acinca esp calismasinda bir problem olmuyor

3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bazı araçlarda da kayma anında frene basılıp bırakılınca devreye giriyor.

yani kaymayi tespit ediyor arac. esp kapali degil, gizli modda calisiyor gibi...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bence de ya okuyucu sensörlerde ya da Akü arızası, malum arkadaşlarda yazmışlar akü zayıflayınca alakasız sorunlar çıkarabiliyor. Sorun çözülürse nedenini paylaşırsanız sevinirim geçmiş olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Dedebalı

Akü sağlam cıktı. Abs kabloları sağlam.okuyucu sensörler sağlam .partikul ici boş. Egr iptal edilmiş. Direksiyon açı sensoru saglam..abs beynine bakilcak bugün  ..insallah bulcaz sebebini.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...