İçeriğe Yönlendir

Vah ki vah müşterinin haline part1

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Öncesinde hobi, 1996 dan beri otomotiv sektöründeyim, müşteri de oldum/oluyorum, işbaşı eğitimi de aldım/verdim, teknik sınava girdim/çıktım.. Az çok işin içindeyiz yani. Birçok teknik olan olmayan hadiseye elbette rastladım da.. Son 1 ayda traji komik 2 ana hadise kitaba ders olur :D

1. bir arkadaşımız 2.el orta seviye araba almış toplatacak, yardımcı olmak için girşimim oldu. Yedek parçası da hazır, kaportada işçilik gerekiyor. Bir kaportacı ile diyaloğum:

- Usta bu araba bunlar da yedek parçalar. İş budur nasıl yaparsın...

Cevabı: bu araba hasarlı.

- Usta sıfır araba mı getirelim de kes parçala parça tak? Ne diyeyim ben müşteriye?

Cevabı: satsın...

Zaman, ücret, zor iş kolay iş ... bunlar konuşulur tamam da... Hasarlı arabaya parça mı takacağım diyene rastlamamıştım...

2. Kendi arabam, Bizon, arkadaş kanalı ile satış için anlaştık. Prensibimdir satsam da parça değişirim :D . O sıra tükkan taşınıyor, dışarıya verdim işleri. Bakımı, işlemleri bitti geldi, arabanın frenlerinde sıkıntı var? Yine geri verdim tesadüftür fren pistonları bozuk dendi, Değişti olmadı, tesadüftür serisine 2 adet sensör değişti vs.. Ustaya karışmam da, söylediğim şekilde bir kontrol et falan diyorum, geçti 2 hafta, usta karar vermiş abs beyni bozukmuş, beyinciye gidecem dediği an derhal intikal ettik ve bizonu ellerinden kurtardık, Servet sağolsun rüzgar gibi aldı gitti... ve şaşırtmayan tahmin:bir  mekanik  yeni takılan parça tesadüfen bozuk çıktı, değiştik düzeldi. Yoksa sonu gelmeyen beyinci serisine bağlanacaktık

Müşterinin hali bazı zaman harap oluyor ki yakinen birebir yaşadım/yaşıyorum. Sektörde biri olarak üzücü....

Part2 için de bir hadise var, kısa süre sonra onu da paylaşacağım :)

• Beğen 29
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bu durumlarla sende muhatap olabiliyorsan, Allah bize yardım etsin abi. :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Ben bir tamirci hiç bakmadan "abi beyin" diye lafa girerse o tamirciden arabamı çekip alıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Gebze'de özel bi servise  focusu götürdüm ön taraftan dreksiyonu çevirdiğimde gıcır gıcır takırtı gibi  ses geliyordu.

usta araca bindi  oo dedi senın baskı balata değişicek  ön iki aks z rot kolları vs vs bissürü şey sıraladı 2600 tl fiyat çıkardı

dedim 13 yıllık arabadır olabilir parça kodlarını yazar mısın fiyatlarıyla beraber hayırlı işler dileyip ayrıldım

internetten parça kodları ile araştırıp fiyat hesapladım yarı fiyatına bile gelmiyordu.

ardından arıza yaptığında götürdüğüm ustaya gösterdim ses vs kesilmişti hava yağışlı olduğundan sanırım ses gelmiyordu.

havaların yağışssız olduğu zaman aracım ile akşam üzeri 5 gibi dışarı çıktım ses yine gelmeye başladı yine ustaya gittim  test sürüşüne çıktık  z rot kolu dedi 

değiştirdim 80 tl ye ses vs kalmadı çok şükür.

Gereksiz parça değiştirerek para kazanan usta Allah kimseyi düşürmesin

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Arabayı usta gibi geçinen çırağa çocuğuda hemşireye asla teslim etmem.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benim hyundainin korna çalmıyordu. @Sami Demirpaz la maslaktaydık bi elektrikçiye baktıralım dedik girdik dükkana çalışmayan korna çalışır oldu allah allah dedik çıktık 100 metre gittik yine çalmıyor başka dükkana girdik yine çalar oldu. ben diyim 5 elektrikçi siz diyin 10 elektrikçiye girdik dükkana girince çalışıyor çıkınca susuyır inanmayanda sorsun adam yanımdaydı :D   bu arada korna çalmıyor diyince araba ney diyip hyunda diyince yarın bakalım diyen tok esnaflarıda geçtim şimdi.  neyse en son çalmadı yine korna girdik dükkana çalmıor dedik korna direksiyonu sağa sola çevirdi usta airbag dedi beyni mi bişey zembereğimi unuttum şimdi acayip bir paradan bahsetti  dedikk tamam elleme.   en son bi elektrikçiinin tam önündeyken baktım yine çalmıyor direk kafadan girdik dükkana dedim koş korna çalmıyor birazdan çalar çabuk ölç şunu kornadan mı başka yerdenmi ölçtü sigorta kutusundan baktık kornada sorun aldık bi kornada kurtulduk :D dur demesem adam direksiyonu sökmeye aleti almış eline geliyordu 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

girdik dükkana çalışmayan korna çalışır oldu

Araç burada beni "ustaya" bırakma demek istemiş.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Recep Selim Kaya yazdı:

Araç burada beni "ustaya" bırakma demek istemiş.

bazen benle konuşurdu hakkaten çok iyiydi kerata :)

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Birisi de bana turbonun azinda yag görünce bu turbo gidici demisti. arac focus 2 1.6 tdci 109, o zaman itibari ile 4 senelik 60bin km deydi araba. Bunu söyleyen ford özel servisinin ustasi. 100bine ramak kala sattim hala tas gibiydi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

yıl 2016 son ayları Almışım bir sıfır citroen c4 cactus .

daha araba 50 km olmadı direksiyonu çevirdikce hart ,hurt ses hop yetkili servise yani aldım yere direksiyonu çeviryorlar hart hurt . Abi direksiyon kutusundan sanırım araç garantil sıfırı ile değişir yuh dedim sıfır araç ölemi . Şans abi hiç daha önce şikayet olmadı böyle ee dedim napcaz bırakacan bitince ararız . Ama yarın getir bugün akşam oldu yarın kayıt açak iyi dedim araca bindim ses yok tekrar teste çıktık ses yok .

Sorun neymiş bilin bakayım .

cık bilemesiniz söyleyim .

yerdeki paspas içerde direksiyonun mafsalına sürtüyormuş .

Nerdeyse direksiyon kutusu değişekti . o kadar yani. :hohoho: bide bunlar yetkili servis.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
Rutin bizde bu işler

Senin delphi servisi arkadaşın da vardır şimdi [emoji41]
Rutin bizde bu işler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Abi senin başına da bunlar geliyorsa biz yandık vesselâm, geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Sene 2011, Arkadaşta cam tavanlı siyah renk a3 var.

İlan verdi satacak.

Zaman geçti bir alıcı çıktı geldi, baktı etti pazarlığı yaptı en son ekspertize götürelim dedi tamam dedik. O zaman da Adana da sadece 2 tane ekspertiz firması var.

En kalabalık olan en iyisidir diye oraya gittik, neyse sıra geldi usta başladı sağına soluna bakmaya ardından boya kontrole girişti. 

Biz de bekleme odasına geçtik, kahve içeceğiz. Bekleme esnasında kahve ikram ediyor firma o kadar elit yani :D Neyse bekliyoruz.

Derken ekspertiz bitti usta geldi, derin bir nefes alıp alıcıya "abi tavan boyalı diğer yerleri orjinal.. Tavanı boyayan ama kötü boyamış kaç kat macun atmışsa makine bile ölçemedi kalınlığını" dedi...

• Beğen 24
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
3 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

İlan verdi satacak.

Zaman geçti bir alıcı çıktı geldi, baktı etti pazarlığı yaptı en son ekspertize götürelim dedi tamam dedik. O zaman da Adana da sadece 2 tane ekspertiz firması var.

En kalabalık olan en iyisidir diye oraya gittik, neyse sıra geldi usta başladı sağına soluna bakmaya ardından boya kontrole girişti. 

Biz de bekleme odasına geçtik, kahve içeceğiz. Bekleme esnasında kahve ikram ediyor firma o kadar elit yani :D Neyse bekliyoruz.

Derken ekspertiz bitti usta geldi, derin bir nefes alıp alıcıya "abi tavan boyalı diğer yerleri orjinal.. Tavanı boyayan ama kötü boyamış kaç kat macun atmışsa makine bile ölçemedi kalınlığını" dedi...

:sandalye:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
8 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

uvvv acayip makara olurdu orada :hahahoho:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

99 focusumuzun motoru yağ yakıyordu.
En iyi bildiğimiz usta yıllardır şirket araçlarının bakımlarını yapan ustaydı.
Götürdük aracı teslim ettik yarım motor yapılacak.
Motor yapıldı ancak iki katı fiyat çıktı. Bazı parçalar iki kere değişti. Herneyse araba yağ yakmayı kesti.
Ancak çekiş düştü yakıt arttı. Ve yokuşlu yerlerde hararet ibresi tavan yapıyor.
Tekrar aynı ustaya gösterdik. Devirdaim değiştirmemiş. Orjinalini çıkardı kaşla göz arasında devirdaimin bir yaprağını kırdı ve sorun buradan dedi.

Aracı o dükkandan kurtardık ve 6. Sanayide bir usta bulduk. Kırılan devirdaim değişti.
Motor hava yapmış , havası alındı.
Çekmeyip çok yakasının nedeni triger bir diş atlamış. Yeni set alınıp sente ayarı doğru şekilde toplandı.
Ancak araçtan soğuyup sattık. Alan çok memnundu :D

Discovery Elite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmed Bertan Gülsu

Usta lafa beyin meyin diye başlıyorsa kaçacaksın oradan. Mübarek, sanayinin yarısı beyin cerrahı.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
32 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

İlan verdi satacak.

Aboooooooooo :sandalye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Üç gün konaklamalı test şart ama
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...