İçeriğe Yönlendir

Renault Koleos aracımı sizin için test ettim.

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Yaklaşık 3 sene kadar önce aldığımız Renault Koleos marka arabamızı sizlere tanıtmaya karar verdim. Malum piyasada nesli tükenmiş penguenlerden bi farkı olmadığı için internette bu arabayla ilgili pek bir bilgi yok. Kendimce acemi bir test yaptım kendi görüşlerimi yazıyorum umarım birilerinin işine yarar faydalı olabilir.

78 bin kilometrede aldık şuanda 138 bin civarı kilometreye geldi.

Motor kodu M9R diye geçiyor. Alt yapı komple qashqai ile aynı turbo dahil. Hatta radyatör kapağında nissan yazıyor.

2.0dCi 150 beygir 360 tork herhangi bir oynama yok orjinal stok hali. Paşaoğlu yazılım yapmayı düşündüm bir ara, stage 1 sadece soft yazılım ile 185 beygire çıkıyor ama edc vites kutusu bu güce dayanmaz diye son anda yapmaktan vazgeçtik.

Şimdi ilk önce performans ve yakıttan başlayalım

Şehir içi 12-13 litre şehir dışı 9-10 litre yazıyor birçok internet sitesinde. Bikere bu kesinlikle yanlış 3 senelik kullanıcı olarak söylüyorum cruze control kullanmadan şehır dışı 6.4 litre yakıyor. Şehir içi otomatik D modunda kullanılırsa 9 - 9.5 litre arası Manuel modda kendim kullanırsam 7 8 litre civarı. Her kalkışta kickdown yaparak dibine kadar basa basa bi 5 dakika kadar kullandım 12 litreyi anca gördüm.

21474ba98d5266ebd7955075a5fab351.jpg

Kendi çektiğim 0-110 kilometre hızlanma videosunun linkini aşşağıdan izlersiniz.

0-100 de 1.2 yada 1.4 olabilir sadece Tsi yazıyordu dsg vitesli ibiza ile yanyana gittik bayırda ben geçtim. İbiza da oynama varmı bilmiyorum. Diğer arabada 2 kişi vardı.

Vitesi D konumuna getirip freni bırakıyorum gaza basmadan 20 kilometreye kadar kendisi çıkıyor rölanti devrindeki torkdan dolayı. Sıkışık trafikte işime yarıyor. Gaz tepkileri çok yerinde Motoru biraz gürültülü çalışıyor ama dokunduğunuz anda uçuyorsunuz. Vites manuel modda performans istersen 3 de 120 yapar yakıt tasarrufu istersen 4.vites de 45 ile gider çok keyif veren bir araç.

Arka koltuk mesafesi çok kötü boyu 1.80 civarı birisi öne oturursa arkada oturanlar için kabir azabı başlıyor demektir

60c38a3e13f19387603100c4a9f901ed.jpg

Multimedia sistemi buradan kontrol ediliyor

74dca7f01c9117cf8c06c152add59493.jpg

Kol dayama oldukça derin

5591b57a33cb188e845c9ad9670b89e0.jpg

255d3260b1f414b32e81fb17a4479d99.jpg

Yedek parça konusuna gelelim bu konuda berbattır kendileri. Ufak bir örnek vereyim Kışın babam silecekleri camdan kaldırmayı unutmuş gece cama yapışıp donmuş. Sabah dalgınlıkla arabaya binip sileceği çalıştırınca silecek dişlilerini kırmış. Serviste silecek dişlilerine 600 tl fiyat verdiler. Bizde o dişlinin aynısını tornadan çıkardık çeyreğinden daha az maliyet ile.

Manuel açılan sunroof perdesinin fiyatı 1000 tl mesela. Ön tampon taş izlerinden dolayı değiştirmek için fiyat sordum 1480 tl ızgaralar sis çerçevesi falan hariç.

Jantların tanesi 1090 tl

Bu saydıklarımı veya herhangi parçayı sipariş edersen 1 ay sonra geliyor. Tutulmayan bi araba olduğu için parça stoğu olmaması gayet normal.

00f6ca224936c0bf68c271320e8a7197.jpg

Çekiş sisteminin ayarlandığı kısım. 4x4 de iken esp yada tcs devreye girerse otomatik olarak arka diferansiyeli kilitliyor.

4x2 önden çekiş- 4x4 Auto- 4x4 orta kilit seçenekleri mevcut.

Donanım listesinde Opsiyonel (O) olan bütün özellikler araçta mevcut

ABS + Acil Durum Fren Destek Sistemi (AFU) S

BAS S

EBD S

EDL S

TCS O

ESP O

Sürücü ve Yolcu Hava Yastıkları S

Yan Hava Yastıkları S

Perde Hava Yastıkları S

Acil Fren Durumunda Otomatik Yanan 4'lü Flaşörler S

Kaza Durumunda Otomatik Açılan Kapı Kilitleri, Yakıt Enjeksiyonu Kesintisi S

Kaza Durumunda Geri Çekilen Direksiyon Sütunu ve Zemine Yapışan Fren Pedalı S

Otomatik Park Freni S

Yükseklik Ayarlı, Aktif Ön Gergili ve Güç Limitörlü Ön Emniyet Kemerleri S

Güç Limitörlü Arka Emniyet Kemerleri S

Arka Yan Koltuklarda Çocuk Koltuğu için 3 Noktalı ISOFIX Bağlantı Sistemi S

Konfor Ayarlı Ön Koltuk Başlıkları S

3 Adet Yükseklik Ayarlı Arka Koltuk Başlığı S

Kapıların Hareket Sonrası Otomatik Kilitlenmesi S

Kumanda ile Açılan Elektronik Motor Kilidi (Immobiliser) S

SÜRÜŞ VE KONTROL SİSTEMLERİ Dynamique

Hız Ayar ve Sınırlayıcı Elektronik Pk.

Değişken Takviyeli Hidrolik Direksiyon S

Yükseklik ve Derinlik Ayarlı Direksiyon S

Ön ve Arka Park Sensörleri Elektronik Pk.

4X4 AKTARMA SİSTEMLERİ Dynamique

4WD (4 Tekerlekten Çekiş) All Mode-i (ESP yoksa All-Mode) S

Rampada Kalkış Destek Sistemi (HSA) O

Eğim İniş Kontrol Sistemi (HDC) O

AYDINLATMA SİSTEMİ Dynamique

Sis Farları S

Halojen Farlar S

Otomatik Yanan Farlar Elektronik Pk.

Ön ve Arka Kapılarda Aydınlatma Lambaları S

Ön ve Arka Tavan Lambaları S

Refakatçi Aydınlatma (Follow-Me Home) S

GÖRÜŞ Dynamique

Ses Yalıtımlı Atermik Ön Cam S

Yağmur Sensörlü Otomatik Hız Ayarlı Ön Cam Silecekleri Elektronik Pk.

Elektrikli, Isıtmalı Yan Aynalar S

Elektrikle Katlanan, Isıtmalı Yan Aynalar Elektronik Pk.

Kendiliğinden Kararan İç Dikiz Aynası Elektronik Pk.

İç Gözlem Aynası S

EŞYA GÖZLERİ Dynamique

Soğutmalı Torpido Gözü S

Sürücü Tarafında Gözlük Kabı S

Ön Yolcu Koltuğu ve Arka Sırada Yerde Kapaklı Eşya Gözleri S

Ön Kapı Kolçaklarında Kapalı Eşya Gözleri S

Ön Koltuklar Arasında Kapaklı, Kol Dayamalı Konsol S

Çok İşlevli Kapaklı, Kol Dayamalı Orta Konsol (Sepetli, Arka Yolcu için Çekmeceli) Modülerlik Pk.

Ön Koltuk Sırtlarında Cepler S

Arka Sırada Orta Kolçak S

Arka Sırada Bardaklık İçeren, Eşya Yerleştirme Gözlü Orta Kolçak Modülerlik Pk.

BAGAJ Dynamique

Arka Sıra Orta Kolçakta Yerinden Çıkarılabilen Kayak Taşıma Kapağı S

1/3 - 2/3 Yatırılabilen Arka Koltuklar S

Bagajdaki Kollarla Kolay Koltuk Katlama Özelliği (Easy Break) Modülerlik Pk.

Bagaj Filesi (Her İki Tarafta 4 Kanca ile 3 Farklı Konum Ayarlı) S

İki Parça Halinde Açılan Bagaj Kapağı S

KOLTUKLAR Dynamique

Koyu Karbon Kumaş Döşeme S

Ön Koltuk Sırtlarında Masalar S

Tablet Şeklinde Katlanabilen Ön Yolcu Koltuğu Modülerlik Pk.

Yükseklik Ayarlı Sürücü Koltuğu S

MERKEZİ KİLİT Dynamique

Renault Kart (Anahtarsız Sistem) S

KONFOR Dynamique

Elektrikli Ön ve Arka Camlar (Sürücü Tarafı Tek Dokunuşlu) S

Işıklı Makyaj Aynalı Güneşlikler Elektronik Pk.

Orta Konsolda 12V'luk Priz S

Arka Yolcular için 12V'luk Priz Modülerlik Pk.

Arka Yan Camlarda Güneşlik S

İKLİM KONTROLÜ Dynamique

Çift Bölgeli Otomatik Klima S

Polen Filtresi S

Arka Sıradaki Yolcular için Havalandırma Ayarı ve Izgaralar S

SES SİSTEMLERİ Dynamique

Radio CD MP3, 140 W, 4 Hoparlör + 2 Tweeter S

Ön Konsolda MP3 Player Bağlantı Noktası S

İÇ AMBİYANS Dynamique

Deri Direksiyon ve Vites Topuzu S

Koyu Karbon Merkez Konsol S

ESTETİK VE DIŞ EKİPMANLAR Dynamique

Alüminyum Tavan Barları S

Elektrikli Panoramik Açılır Tavan O

Siyah Tampon Altı Koruyucu Plakalar (Ön&Arka) S

Oasis Tipi 17 inç Alüminyum Alaşımlı Jantlar (225/60 R17) S

Krom Kapı Kolları S

Krom Ön Tampon Eki O

Krom Arka Tampon Eki O

Tavan Barları (PortBag Çıtaları) O

TOMTOM Navigasyon Türkiye Paketi SD O

Anahtarsız Giriş Anahtarsız Çalıştırma S

Koleos, Scenic 4x4 den sonra deneysel olarak üretilen bir araçtı zaten.

Araç, haliharızda Qashqai ın platformu üzerine üretiliyor. Malumunuz Renault-Nissan ortaklıgının bir ürünü.

Tabi yurdışındaki fiyatları bizdekinden daha ucuz oldugu için alıcısı daha çok oluyor ve malesef bizde iç pazara, ihraç mallarındaki kadar kaliteli ürünler getirilemiyor. Ses yalıtımı bunun en bariz eksisi. Yurtdışındaki koleos ile motor farkı bile var mesela türkiyeye 2.5 litrelik benzinli motoru getirilmiyor. Yurtdışındaki koleosların multimedya ekranı dokunmatik mesela. Fabrika çıkışı geri görüş kameraları var türkiyedekilerde yok. Yani bi kamerayı bile çokmu görüyorlar anlamadım.

Özellikle stop ederken biraz sarsılıyor. Bu hepsinde böyle sebebi de, karşı ağırlık içeren ve dönme momenti ile kranktaki gücü dengeleyen, karşı ağırlıklı volanların kullanılmasıymış.

Renault-Nissan ortaklıgının pazarı kendi içinde segmentlere dağıtarak böldüğü dikkate alınırsa, öncelikle SUV işini Nissan' a bıraktıgı görülebilir. Ama normal otomobil konusunda da da asla pazar vermemektedir. Nissan Türkiye sayfasına gidip bineklerin ne kadar az olduğunu görebilirsiniz. Ama yinede sokaklarda çok rastlanmayan bi araç ve genelde insanlar 'bu nasıl renault' diyor samsunda en fazla 6 7 tane vardır. Bence bu qashqai ye göre en büyük artısı. Farklı olmak bana göre güzel, sokaklarda gezen cadde suvlarına bakarsak %80 i nissan.

Tabiki stickerlarımız olmazsa olmaz. Naylona binsek bile safımız belli :D

c307cd6c03f65badffa5bc21f8d50292.jpg

Bu arada resimlerde iki ayrı jant seti var siyah olanlar 4 mevsim lastiklerin jantı. Gri olan orjinal jantları ise kar lastiklerinin jantı. Değişmeli olarak takıp çıkarıyoruz

Dış Resimler sonraki mesajda. Hertürlü geyiğe yoruma açıktır :D sormak istediğiniz sorular merak ettiğiniz biryer olursa seve seve cevaplarım.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Eksileri:

Yedek parça maliyeti ve geliş süresi

Satış piyasası ölü

Arka koltuk mesafesi çok kötü

Kronik olarak arka bagaj kapağının altta parçası sürekli bozuluyor 4 kere tamir ettirdik yine bozuldu daha uğraşmıyoruz.

Trim sesleri çok fazla bozuk yolda aracın içinden çok ses geliyor. Özellikle bagajdan.

Orjinal ses sistemi çok başarılı değil.

Arazide fazla zorlamaya gelmiyor hemen Vites kutusu yağı yüksek sıcaklık uyarısı veriyor.

Şuanlık aklıma gelenler bunlar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

Yakıt tüketimi çok iyiymiş. sınıfındaki benzer araçlar captiva vs 13 14 litre şehir içisi var  . gayet mantıklı imiş.

bunun qasgai olanlarının yakıtıda aynımı ?   

daha nice güzel günlerde kullanmanız dileği ile :nazar:

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
3 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Yakıt tüketimi çok iyiymiş. sınıfındaki benzer araçlar captiva vs 13 14 litre şehir içisi var  . gayet mantıklı imiş.

bunun qasgai olanlarının yakıtıda aynımı ?   

daha nice güzel günlerde kullanmanız dileği ile :nazar:

Qashqai 1.5 dci dayımda var şehir dışında hız sabitleyici ile 7.5 litrenin altına inmedi manuel vites :)  Çok teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Güzel anlatım olmuş. Pek bilgisi yok piyasanın bu modelde. Görünüşü bence şık en azından kaşkay dan güzel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Güzel anlatım olmuş. Pek bilgisi yok piyasanın bu modelde. Görünüşü bence şık en azından kaşkay dan güzel [emoji4]

Teşekkür ederim çağlar abi 18 yaşında 6 aylık ehliyet sahibi biriyim anca bu kadar oldu aklıma gelen herşeyi yazdım :) makyajsız qashqai çok çirkin duruyor ama 2012 model ön farları makyajlı olan kasanın da biraz gideri var :D
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Güle güle kullanın. Çift kavrama şanzımanların kaderi bu maalesef arazide zorlamaya gelemiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güle güle kullanın.

Teyp için güncelleme yaptırın serviste. Bluetooth bağlantı probleminiz var ise kesin çözümdür.

Siyahlı jantların ölçüsü nedir? Hangi modelindir acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
31 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Güle güle kullanın.

Teyp için güncelleme yaptırın serviste. Bluetooth bağlantı probleminiz var ise kesin çözümdür.

Siyahlı jantların ölçüsü nedir? Hangi modelindir acaba?

Sani abi birazdan arabanın yanına inicem orda bakıp sana söylerim :) bluetooth bağlantı problemi değilde harita güncellemesi gerekiyor 

2 saat önce, Hakan Gürsu yazdı:

Güle güle kullanın. Çift kavrama şanzımanların kaderi bu maalesef arazide zorlamaya gelemiyorlar. 

Evet malesef sıkıntılı. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

2 dk inip geldim :)

6e35898c5a4f9c01ca0d234d217cd5a7.jpg

225/60/R17

Jantın markası Arceo Wheels

a47bfb080582646923335dfa11fcd4ed.jpg

Senin duster'a da yakışır sani abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Güle güle kullanın, yeni kasası çok güzel, bir kaç aya satışa sunulur. Yeni Koleos  Xtrail ile aynı alt yapıda olması lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Güle güle kullanın, yeni kasası çok güzel, bir kaç aya satışa sunulur. Yeni Koleos  Xtrail ile aynı alt yapıda olması lazım. 

Evet yeni kasası daha bir güzel. Ama fiyatı çok uçuk olur tahminimce.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 saat önce, Ebrar Tüfek yazdı:

2 dk inip geldim :)

225/60/R17

Jantın markası Arceo Wheels

Senin duster'a da yakışır sani abi :)

Zahmet verdim, çok teşekkür ederim. Ama ben orjinal harici jant kullanmıyorum. Replika jantlar bende fobidir.

Sizin teyp renault multimedia mı? Bi detaylı foto'su var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
12 saat önce, Ebrar Tüfek yazdı:

Kronik olarak arka bagaj kapağının altta parçası sürekli bozuluyor 4 kere tamir ettirdik yine bozuldu daha uğraşmıyoruz.

:D
Gayet güzel. Güle güle kullanın. Arka bagaj kapağının alt kısmıda açılıyor sanırım. 

12 saat önce, Ebrar Tüfek yazdı:

Arka koltuk mesafesi çok kötü

Arka koltuklar geri gitmiyor sanırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Zahmet verdim, çok teşekkür ederim. Ama ben orjinal harici jant kullanmıyorum. Replika jantlar bende fobidir.

Rica ederim önemli değil :) bugün çıkıp bakarım tekrar renault tomtom benimki öğlene doğru detaylı resimleri atarım
Arka koltuklar geri gitmiyor sanırım. 

Evet arka koltuklar geri gitmiyor ama komple yatabiliyor. Bagaj kapağı iki parça alttaki sürekli bozuluyor bende daha uğraşmadım bu şekilde kullanıyorum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Arabanın yanına inip teyp için detaylı resimler çektim. Ama ekrandan dolayı mı bilmiyorum fotoğraflar çok kötü çıkmış normalde kesinlikle böyle değil

Bu navigasyon kartımız

71caa9724cbbc88301b55b08b1f28d8b.jpg

Kontak açılınca bu ekran geliyor

9b1dbb44b1a33d4e78d17ea693e9b71c.jpg

Daha sonra bu ekran geliyor

adfeedf219491adc59ee16dea9b807d4.jpg

Buradan ilk çıkan resmi ayarlayabiliyorsunuz

86aca4170dfa82ab4d75ba3f4f7a66ff.jpg

Bluetooth sorunsuz. Telefon cebimde arabadan dışarıya çıksam bile kesilme olmuyor

65941f35e67225f6f48e3e34841a9467.jpg

Bunlar ilgi çekici noktalar. Hangisine gitmek istiyorsanız basıyorsunuz bulunduğunuz yere en yakın nerde varsa oraya götürüyor. Hepsini çekemedim birsürü vardı

77d1ebdb9325996f2eea69b0dba40c2d.jpg

f37b04c4c609a88205fcab95892e2b02.jpg

d4b5db1a6ee5b512550eb90b824099d6.jpg

6caf5a0780e4691370d2edc2cc448b55.jpg

31d4770d8c2d33e5aa599f0a7911d5eb.jpg

fa303539924e99df77a9d76d4b60a4f2.jpg

fa9037902bee40c6a94f7df884bd5447.jpg

631ffeadf5030cddf21f0809cfb9d40e.jpg

39efe6cf6c7ac410d839fc448fff0c1b.jpg

Buda tomtom un özel birşeyi galiba yoldaki güvenlik kameraları ve radarları görünce uyarıyor ama aktivleştirme yapmadım

51c30552d6bd860e66a835a526bb2977.jpg

7bc5955789645241251537be33e55552.jpg

245c848e0ee24b51e2ebb92f702e121d.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Maşallah Ebrar güzel bir anlatım olmuş Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin:nazar:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şöyle bir video paylaşılmış ancak anladığım kadarı ile ömür boyu ücretsiz güncelleme mevcut değil Renault Tomtom'da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...