İçeriğe Yönlendir

Erken Rezervasyon Sahiden Avantaj mı?

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

Yaz geliyor. Pek çoğumuzda tatil planları başladı başlayacak.

Geçen sene tam da bu zamanlarda erken rezervasyon avantajından yararlanayım diye ets turdan Antalya Manavgattan tatil almıştım.Ramazan bayramı haftası idi.%35 civarı avantaj olduğu belirtiliyordu. Tatili aldıktan sonra ara ara aynı otelin fiyatlarını kontrol ettiğimde, erken rezervasyon zamanı geçip, yazın ortası geldiği halde fiyatlar halen benim aldığım yerde idi. Bu sefer başka kampanya ismiyle gene % 30 küsür indirim.

Neticede erken aldığım tatil, yaz boyu aynı fiyata, bilemedin 50-100 tl üzerine satıldı.

Şimdi yine aynı otele bakıyorum, fiyat geçen seneye göre 150 lira gibi  yüksek, yine bayram haftası.

Gerçekte erken rezervasyonun fiyat olarak aslında bir avantajı yok mu? Tek işe yaradığı nokta kalacak yerimizi ayırtmış olmak mı? Nedir?

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

2016 Mart ayında XXX otelinden günlüğü 90 euro'dan 4 günlük 2 yetişkin 1 çocuk (3 yaşındaydı o zaman) 720 Euro'ya rezervasyon yaptırdık. Otele giriş yaptığımız gün fiyat aynıydı fakat yer yoktu. Avantaj kur farkı oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 dakika önce, Ramazan Turan yazdı:

2016 Mart ayında XXX otelinden günlüğü 90 euro'dan 4 günlük 2 yetişkin 1 çocuk (3 yaşındaydı o zaman) 720 Euro'ya rezervasyon yaptırdık. Otele giriş yaptığımız gün fiyat aynıydı fakat yer yoktu. Avantaj kur farkı oldu. 

Seninki eur üzerinden olduğundan kur farkı avantaj olmuş (eur düşebilirdi de). Ama fiyat siz girerken de aynıymış, bizde de öyleydi. Yer ayırtmak avantajın asıl kısmı oluyor.

Peki bu kısır döngü değil mi? "erken rezervasyon yap, ucuza al" deyip yaz gelmeden odaları yaz fiyatına satıyorlar, yazın oda kalmıyor.

Kimse baharda tatil satın almasa tam çıkacağı zaman alsa - aynı fiyat- baharda alacağı odayı yazın  boş bulabilir diyorum :)

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
Şimdi, Önder Özcan yazdı:

Seninki eur üzerinden olduğundan kur farkı avantaj olmuş (eur düşebilirdi de). Ama fiyat siz girerken de aynıymış, bizde de öyleydi. Yer ayırtmak avantajın asıl kısmı oluyor.

Peki bu kısır döngü değil mi? "erken rezervasyon yap, ucuza al" deyip yaz gelmeden odaları yaz fiyatına satıyorlar, yazın oda kalmıyor.

Kimse baharda tatil satın almasa tam çıkacağı zaman alsa - aynı fiyat- baharda alacağı odayı yazın  boş bulabilir diyorum :)

Bir kaç göstermelik Otel ve Oda açıp uygun fiyata veriyorlar, reklamlarda da doğal olarak indirimli görünüyor. Bu işteki avantaj kredi kartı ile taksitli alışveriş yapıldığında tatile kadar büyük bir kısmını ödemiş oluyoruz :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Eeyy Rusya, Eeyy Hollaanda, Eeyy Almanya diye diye erken rezervasyona gerek kalmadı artık..

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Hazir konu acilmisken birsey sormak istiyirum.bu sene ilk defa oludenize gitmeyi dusunuyirum. Aceba resimlerdeki o sahil kiyisina yakin yemekleri ve hizmetleri kaliteli olan otel tavsiye edebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Erken rezervasyon her zaman avantajlı olmuştur.Fakat alacağınız otelin lüks oluşu bunu daha çok etkilemekte.

Mesela geçen sene şubat ayında erken rezervasyonla 3 gün için 1280 TL verdiğim otel mayıs ayında aynı günler için 1590 TL olmuştu.

Ondan önceki sene aynı şekilde erken rezervasyon ile aldığım otelin sezon ile arasında 400 TL kadar fark olmuştu.

Daha öncekiler aklımda kalmadı.

Öncelikle otelin popülaritesi ,sezon fiyatları ve doluluk oranına göre sezonda fiyatları çok daha yükselebiliyor.Eğer erken rezervasyonda 1 haftalık falan yer ayırtırsanız sezon ile arasında 1000 tl fark oluşabilir.

Günlüğü 100 TL civarı olan otellerde kar oranı düşük olduğu için sezon ile arasında çok fark olmayabilir.Her otel aynı değil.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
38 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Hazir konu acilmisken birsey sormak istiyirum.bu sene ilk defa oludenize gitmeyi dusunuyirum. Aceba resimlerdeki o sahil kiyisina yakin yemekleri ve hizmetleri kaliteli olan otel tavsiye edebilir misiniz?

Ölüdeniz çok güzel bir yer ama etrafında çok büyük oteller yok.Fethiye tarafında daha büyük oteller var.Ölüdenizde genelde küçük gece yatmak için kullanılacak oteller var.Otelde çok vakite geçiremezsiniz canınız sıkılır.Çıkıp bolca gezip para harcamanız lazım.Tekne turları.Tarihi yer gezileri ile keyifli bir tatil olabilir.Bİz o şekilde yapmıştık.Her gün dolu dolu geçmişti.

Ölüdenizde denize girmek 2009 senesinde otopark dahil 2 kişi için 30 TL idi.Açıkcası bana çok uçuk gelmişti rakamlar.Şezlong şemsiye giriş ücreti ve otopark.Şuanda fiyatlar nasıldır bilemiyorum.Ama gerçekten güzel bir tatil merkezi ne olursa olsun gidip görmek lazım.

Otel konusunda yardımcı olamıycam çünkü işletme kültürü sürekli değişmekte.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
27 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Erken rezervasyon her zaman avantajlı olmuştur.Fakat alacağınız otelin lüks oluşu bunu daha çok etkilemekte.

Mesela geçen sene şubat ayında erken rezervasyonla 3 gün için 1280 TL verdiğim otel mayıs ayında aynı günler için 1590 TL olmuştu.

Ondan önceki sene aynı şekilde erken rezervasyon ile aldığım otelin sezon ile arasında 400 TL kadar fark olmuştu.

Daha öncekiler aklımda kalmadı.

Öncelikle otelin popülaritesi ,sezon fiyatları ve doluluk oranına göre sezonda fiyatları çok daha yükselebiliyor.Eğer erken rezervasyonda 1 haftalık falan yer ayırtırsanız sezon ile arasında 1000 tl fark oluşabilir.

Günlüğü 100 TL civarı olan otellerde kar oranı düşük olduğu için sezon ile arasında çok fark olmayabilir.Her otel aynı değil.

Kaldığım otel ucuz otel değildi. Gecelik uhd kişi başı 258 tl. idi.5 gün 4 gece konaklama yaz boyu fiyatlar yaklaşık erken rez. fiyatlarındaydı

Aslında önemli olan kaç para verdiğin değil, verdiğinin karşılığını alıp alamadığın, mutlu dönüp dönmediğin. Erken rez. bahsedildiği kadar avantajlı değil bana göre.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Ersin Özkaya yazdı:

2 kere gittim Ölüdenize.Birisi çook eski 1991 di sanırım. Lüks otel yoktu Bungalov denen ağaç kulubelerde kalmıştık. Ufak bir moteldi. 5 sene önce tekrar gittiğimde o moteli göremedim.

Ölüdeniz gündüzlerin geçirilebileceği, o muhteşem denizin tadının çıkarılabileceği bir yer. Ama fotoğraflarda gördüğünüz o kıyı o kadar kalabalık oluyor ki, şezlong koyacak yer bulunmuyor. Oraya giriş ücretli, Ölüdeniz tabiat parkı diye geçer, arabayla da giriliyor, Aracı bırakıp 250 metre yürüyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık
(düzenlendi)

1.çeşmede geçen sene arkadşlar; adam halk plajını yarısını şejlonk ve şemsiyeyle doldurmu§,güya turizm bakanlıgından izin almış....,2 şejlonk 1şemsiye 100 tl idi..eger çeşme tarafına gidecekler var ise urlada tcdd ve polis moral kampı var giriş kabaca 10_20tl arası sınırsız şemsiye ve şejlonk ..ucuzlugu ve denizide çeşmeye 10 basar bilginize..buarada devlet memurlarına giriş yarı fiat aileleri dahil.

tarihinde Hami Erışık tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

erken rezervasyon mutlak avantajları vardır en kötü ihtimalle tatile çıkmadan sabit fiyat taksit taksit ödeme imkanı olur ;) tatilinizi yapar geçersiniz.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Geçen sene aralık ayında erken rezervasyondan arkadaşım 1hafta 5 yıldızlı otelden 1850 tlye rezervasyon yaptırdı,temmuzda tatilini yaptı otelden çıkarken fiatını ögrenmiş 5bin küsür lira demişler şuanki fiatî..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Belirli kalitedeki otellerde çok oynayacağını düşünmüyorum ne olursa olsun belli fiyatın altına düşmüyorlar eğer sezonda talep çok yok ise zaten kış fiyatları ile arada çok fark olmuyor birazda pimpirikli iseniz bir aksilik çıkacak mı diye aylarca düşünmeye değmez diye düşünüyorum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Erken rezarvarsyonla tatil alıyorum 9 taksite bölüyorum... Bir sonraki sene erken tatil rezevasyonuna 1 ay kala taksit bitiyor... Valla ben bu işten hiç bişey anlamıyorum... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
12 dakika önce, Erkut Uysal yazdı:

Erken rezarvarsyonla tatil alıyorum 9 taksite bölüyorum... Bir sonraki sene erken tatil rezevasyonuna 1 ay kala taksit bitiyor... Valla ben bu işten hiç bişey anlamıyorum... :D

Evet işin bir de o kısmı var. Bir hafta tatile gidiyorsun, 1 sene boyunca parasını ödüyorsun, o bitti derken yenisi geliyor :D

Ben taksit yapmamaya çalışıyorum, imkan dahilinde ise. İşte bu sebepten.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Otelden otele değişiyor. Birde son 2 yıldır turizm öldü maalesef. Yerli turist kıymete bindi ve yerler dolmayınca fiyatlarda çok artmıyor.

Benim didimde gittiğim bir otel var, 2 sene erken rezervasyon yaptım. Geçen yıl 1 ay kala aldım. Otel boş kalmıyor. Full dolu oluyor.  Birde kredi katına taksitle almak çok güzel ama sonra öde öde bitmiyor :)

Erken rezervasyonda makul fiyatlara iptal sigortası var oda bir avantaj sayılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Mithat Tuğrul yazdı:

Otelden otele değişiyor. Birde son 2 yıldır turizm öldü maalesef. Yerli turist kıymete bindi ve yerler dolmayınca fiyatlarda çok artmıyor.

Benim didimde gittiğim bir otel var, 2 sene erken rezervasyon yaptım. Geçen yıl 1 ay kala aldım. Otel boş kalmıyor. Full dolu oluyor.  Birde kredi katına taksitle almak çok güzel ama sonra öde öde bitmiyor :)

Erken rezervasyonda makul fiyatlara iptal sigortası var oda bir avantaj sayılabilir.

Normalde benim geçen sene gittiğim yerde tek türk aile biz oluruz diyordum ki, otel tamamiyle Türk ailelerden oluşuyordu. Yabancı benim gördüğüm 10 aile yoktur. 10 aile demek otelin kapasitesine göre, yok demek.

İptal sigortası çok iyi ve önemli birşey. Alırım mutlaka :)

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul
(düzenlendi)

Her yıl yabancı turist azalıyor, sizinde gözlemlediğiniz gibi. Benim gittiğim oteldede aynı durum vardı :) Bu yılda çok çok erken almaya gerek yok gibi. Birde yıllık iznini rahat bir şekilde alabilenler için, erken rezervasyon çok makul oluyor.

tarihinde Mithat Tuğrul tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Eskiden avantajlıyı ama her geçen gün avantajlı olması değişiyor. Belirsiz giden okadar fazla etken olduğundan dolayı otel dolmamış ise fiyat aynı hatta eski haline geliyor.

Şunu söyleyebilirim, aldınız tatilin fiyatı tatil gününüzde daha düşük ise otelden farkını isteyebilirsiniz.

Benzer durumlarda ödeme yapabiliyoruz biz ama şu ortamda biraz şans.

Bundan 3 5 sene önceye kadar erken rezervasyon gerçekten değerli idi, kışın yapılan tadilatların masrafların parası bu şekilde çıkar yazın yer yer 2 kat artardı fiyatlar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)
On 16.04.2017 at 10:41, Sami Demirpaz yazdı:

Eskiden avantajlıyı ama her geçen gün avantajlı olması değişiyor. Belirsiz giden okadar fazla etken olduğundan dolayı otel dolmamış ise fiyat aynı hatta eski haline geliyor.

Şunu söyleyebilirim, aldınız tatilin fiyatı tatil gününüzde daha düşük ise otelden farkını isteyebilirsiniz.

Benzer durumlarda ödeme yapabiliyoruz biz ama şu ortamda biraz şans.

Bundan 3 5 sene önceye kadar erken rezervasyon gerçekten değerli idi, kışın yapılan tadilatların masrafların parası bu şekilde çıkar yazın yer yer 2 kat artardı fiyatlar. 

Yeniden 3 5 sene önceki avantajları istiyoruz :)

Erken rezervasyon, çalışanlar için aslında risk de taşıyor.5-6 ay öncesinden tatil planı yapıyorsun, yaşayacağın bile belli değil. İzin zamanını denk getirememek de var. Oluyo bi aksilik oluyo, işyerinde dengeler değişiyo falan. Sigorta parayı ödüyo ama, yeni tatil planı için geç kalınmış olabiliyo.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Beter olsun oteller.. Turist yok hala vatandaşa kitleme derdindeler

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak

Ben ets den 11 Aralık'ta otel rezervasyonu yaptırdım. 3 - 8 temmuz arasi için 2.760 TL idi 8 taksitle Ve Zubizu yükleyene ücretsiz iptal sigortası vardı. En son baktığımda 3.300 civariydi ücret. Ayrıca ets de fiyat düşerse aradaki farkı iade ediyorlar diye biliyorum ama emin değilim.

Lenovo A6020a46 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...