İçeriğe Yönlendir

Aktif Silindir Yönetimi -ACT

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Volkswagen'in 2012 yılında kullanılmaya başlanan yeni nesil motoruyla gelen teknoloji.

4 silindirli ve egzoz turboşarjı ile aşırı beslenen bu 16 subaplı modern motor, 250 NM maksimum torkunun 100 NM ve daha düşüğü talep edildiği durumlarda ve 1.250 ila 4.000 d/d arasında, saatte 130 km/s hızın altında ilerlendiği sırada 2 ve 3 numaralı silindirlerini kapatır. Bunu, egzoz ve emme subaplarına kumanda eden egzantirik milini 0 dereceli bir noktaya kaydırarak yapar ve aynı anda yakıt enjeksiyonunu ve buji ateşlemesini de keser.

Merak edilen soru; “ihtiyaç halinde” ne olacağıdır. Cevap, ortalama 11 ms içinde (krank milinin 1,5 turu yeterlidir) ilgili silindirler sarsıntısız ve hissedilmeden devreye girer şeklinde olacaktır.

Tüm bunların sayesinde ortalama %16 daha az yakıt sarfiyatı elde edilebilmektedir (NEDC normlarına göre 0,4 lt/100 km daha düşük tüketim).

(Kaynak: Volkswagen'im ve VW Sözlük)

Konu ile ilgili video:

Act nedir, act nasıl çalışır, aktif silindir yönetimi nedir, aktif silindir yönetimi nasıl çalışır. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Motoru geliştiren VAG grubu, diğer firmalar kullanıyor mu ben de bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kam mili üzerinde yanar döner kayar şeyleri sevmem...zaten babasını da sevmezdim.

pardon ansiklopedi altındaymışız. 

Bunu yapan başka firma bence var denilemez ama elektrikli süpap konusunda uğraşanlar var. Araçların mantıksal ömrü VW de fazla uzun değil. Uzun olsaydı afrika ülkelerinde uzakdoğuda çok eski vw görürdük. demek ki kısa ömürlü ve bakımı zor araçlar.

Hangi Taliban üyesinin altında TSI ACT araç görülebilir?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bunu kullanan baska marka -grup var mi acaba?

Abd'nin bol silindirli araçları yıllardır 4 veya 8 silindir çalışıyor. Hatta wakkasa kitl..ee sattığım liberty Kayseri Sivas arasını 6 yerine 4 silinir ile tamamladı
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Abd'nin bol silindirli araçları yıllardır 4 veya 8 silindir çalışıyor. Hatta wakkasa kitl..ee sattığım liberty Kayseri Sivas arasını 6 yerine 4 silinir ile tamamladı

2 silindiri bozuk arabayi verdin yani adama. Hic mi vicdanin sizlamadi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Audide de MPI TFSI kombinasyonu vardi diye hatirliyorum ama bulamadim. Hiz veya devire bagli olarak sehir ici kullanimda MPI, sehirdisi kullanimda TFSI aktif idi. Yillar once bir tanitimda izlemistim. Ustadlar daha iyi bilir aklimda bu sekilde bir yer edinmis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2 silindiri bozuk arabayi verdin yani adama. Hic mi vicdanin sizlamadi?

Vicdanım eco modda idi kepirtirken
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sürekli uzunyolda kullanılan bir araçta dengesiz piston aşınması olmazmı ? Hep aynı silindirlermi kapanıyor acaba ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Hayır her defasında farklı grup kapanıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...