İçeriğe Yönlendir

Astra J Ayna Altı Led ve Sinyal...

Hasan Mildan

Recommended Posts

Hasan Mildan
(düzenlendi)
Merhabalar,
Uzun zamandır yapmayı istediğim bir uygulama olan ayna altı ledi geçen yaz yaptım ve bu sene de ayna altlarına sinyal ekledim. Öncelikle kabloyu aynannın içinden kapıya geçirerek başladım çünkü bunun çok zor olduğu söyleniyordu. Ama en kolayı buymuş. Aynaya gelen kabonun yanından benim kabloyu ayanaya gönderdim ve yukardan kabloyu görünce bir kancayla kabloyu aynanın içine aldım. Kablonun diğer ucunu da kapının içine gönderdim. Daha sonra kapı döşemesini söktüm. Hoparlörü söktüm ve kabloyu oradan aldım. Kapıdaki körüğü de çıkardım ve kabloyu o körüğün içinden arabanın içine aldım. Oradan da yolcu tarafında aşağıdaki kapağı çıkararak BCM (Body Control Modul) sokete ulaştım. Burada siyah kablodan negatifi işaretli resimde işaretli olan yerden de tavan lambasına paralael artı elektriği aldım. 
Daha sonra sinyal eklemeye karar verdim ve ayna altı ledde kullandığım eksi kabloyu sinyalin artı kablosu olarak kullandım ve eksi akımı da aynanın içindeki kablodan aldım. BCM sokette 4 ve 5 soketlerde ön sinyallerin kablolarına geçirdim. Sonuç çok güzel oldu bence :)
Aynanın altına da sinyal eklemek için yine 3 lü modül led kullandım. Bunlar 0.72W gün ışığı leddi. Bunları açarak sadece içindeki ledleri kullandım. Ledlerin önündeki plastik parçaları içten turuncu cam boyası ile boyadım. Ve arkadaki aluminyuma aynanın alt kısmının şeklini vererek platikleri tekrar japonla yapıştırdım. İzole etmek için de tırnak cilası kullandım ::)n son da üzerini siyan boya ile boyadım. 

Ayna latı için bu ledlerden kullandım. Osram modül led. 1.4 W. 160 derece. 
vXEQA6.jpg
r6QmXN.jpg
Kablo bu şekilde kapının içine...
77kVWW.jpg
 Kablo körükten içeri..
g254vR.jpg
BCM sokete bağlantı...
VPVrjq.jpg
Aynaya uygun bir yere delik...
PnqY2N.jpg
Modğl ledi çift taraflı silikon ile yapıştırdım.
ZMDAja.jpg
LZWqEb.jpg
vX70kz.jpg

Sinyal için kullnadığım modül ledler. Ledlerin böyle çıkıntılı olmasını özellikle istedim ki sinyaller belli olsun yaptığım şey işlevsel de olsun :)
ojN709.jpg
ldN13r.jpg
Ayna altı ledin yanından kablosunu geçirip 3M çift taraflı bantile Bu şekilde yapıştırdım.
ZZzdMV.jpg
DP5JP3.jpg
8ML1M1.jpg

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)

Ayna altı led uygulamanızı çok beğendim maşallah elinize sağlık. Sadece sinyale gözüm alışmadı ayna altı leddeki profesyonelliğinizi sinyalde de gösterebilirsiniz diye düşünüyorum üstadım.

Edit: Konunuzu izninizle sabitliyorum.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Elinize sağlık. Sinyal ledler de ayna altı led gibi yapılabilir. Üç küçük delik dışarıda sarı şapkalar, led yüzeyi içeride.  Daha orijinal görünebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Mildan
Ayna altı led uygulamanızı çok beğendim maşallah elinize sağlık. Sadece sinyale gözüm alışmadı ayna altı leddeki profesyonelliğinizi sinyalde de gösterebilirsiniz diye düşünüyorum üstadım.

Edit: Konunuzu izninizle sabitliyorum.

Teşekkür ederim. Haklısınız. Aynaya bir deşik daha delmek istemedim ama onu da yapacağın yakın bir zamanda. [emoji4]

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Elinize sağlık. Sinyal ledler de ayna altı led gibi yapılabilir. Üç küçük delik dışarıda sarı şapkalar, led yüzeyi içeride.  Daha orijinal görünebilir. 

Teşekkür ederim. Aynaya fazla delik delmek istemedim ama birtane daha açacağım yakın zamanda [emoji4]

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Çok güzel uygulama olmuş elinize sağlık.Osram ledleri nereden temin ettiniz acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Mildan
On 21.04.2017 at 21:02, Sermet Gündoğdu yazdı:

Çok güzel uygulama olmuş elinize sağlık.Osram ledleri nereden temin ettiniz acaba?

Sağolun teşekkür ederim. Ben bu ledleri Perpa'da İlker Led vardı oradan almıştım. Web üzerinden de satış yapıyorlar.

Osram Modul Led

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...