İçeriğe Yönlendir

Ka - Rölanti Sorunları

Koray Sezginer

Recommended Posts

Guest Murat Öksüz

Arkadaslar 2001 ka aracimin hiz sensoru arizaliydi acemi bir usta rolanti sensorunu arizali oldugunu soyledi yenisini aldim taktim sorun devam ediyor valfi cikardim eskisini taktim parcaciya gidittim valfi geri almadi 125tlye aldigim valfi satiyorum ihtiyaci olan arkadaslarin bilgisine

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hasan Kabil

arkadaşlar mrb,benim 1999 model ford ka, arabam var her hafta sonu ya eskişehire,ya gelibolu saroz,a dalışa :) yada bursa,ya gidiyorum uzun yolda mükemmel güven veriyor bir sorunda yaşamıyorum adeta aşığım arabama,fakat şehir içinde durduğumda rolanti fena artıyor boşa almasam kacıp gidecek kerata :) yani 5 gümn kapımda yatıyor cumadan uzuın yollara gidiyorum çao zevkli,hafta içi motosikletim var istanbulun hakkından o geliyor,konuları son sayfaya kadar okudum ortak prblemimiz, :( bunu şıp diye anlayacak ve yapabilecek usta yokmu şu koca istanbulda, hakkı neyse o olsun,saygılar herkese:)))

Merhaba;

Aynı sorun benim arabam'da da var, sorun çözüme kavuştumu ? Kavuştu ise neydi sorun, kaça mal oldu  ?

Bilgi verir misin ?

Birde şu maslaktaki ustaların telefonlarını özelden yazabilecek var mı ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Burak Telbakiroğlu
(düzenlendi)

Merhaba,

Aracım 1997 Model Benzinli Ford Ka, aracımdan çok memnunum tek problemim aracım da yazın meydana gelen kendi kendine gaz verme problemi kışın hiç bir şekilde bu problemi yapmıyor ama havalar ısınmaya başlayınca ki bu aralar Ankara yavaş yavaş yaza girmeye başladı. İlk çalıştığında problem yok giderken mesela 1. vitesten 2. ye attım ve sonra rampadan inerken boşa aldığım anda sanki ayağım hala gazdaymış gibi araba boşta giderken kendi kendine gaz veriyor. Aracı giderken tekrar kapatıp açtığımda motoru problem kesiliyor ama bir müddet gittikten sonra problem yeniden devam ediyor. 5. viteste gidiyorum mesela ışıklara gelirken boşa aldığım anda araba kendi kendine gaz vermeye başlıyor. Araç boşta kendi kendine gaz verirken debriyaja basıp vitese taktığım zaman gaz vermeyi kesiyor. Problemi anlayamadım bir türlü. Yardımlarınızı bekliyorum.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gurur Aytekin

Hız sensörü gibime geldi hocam. Boğaz kelebeğininde temizlenmesinde fayda var. Kronik hız sensörü arızası gibi duruyo.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hız sensörü ve rölanti valfi kontrol edilecek. Bir de debriyaj pedalı switch'i de göz ardı edilmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beyin soketini söküp 30 dak bekleyip takın sonra tercihen 10 - 15 km kadar 60-80 km/h hızda kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Telbakiroğlu

Boğaz kelebeği geçen yaz yaptığında da temizlenmişti ama fayda etmemişti. Sani bey aracın hız sensörünü benden önceki sahibi yapıştırmış bu şanzumana giren tarafını o parça ordan çıkmıyordu. Daha önceden götürdüğümde usta oksijen sensörü işlem görmüş ondan dolayı olmuş olabilir demişti. Sanırım biraz hız sensörüne yönelmek lazım. Çağlar abi beyin sensörünü sökmeyi bilmiyorum şimdi araçta daha büyük probleme yol açarım diye çekiniyorum açıkçası

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sensör değil. Beynin soketi sökülecek. Sol direkte içerde

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Sensör değil. Beynin soketi sökülecek. Sol direkte içerde

Çabi, beyini sökmeden akü sökülürse KA kendini hemen resetliyor.

Yorum bağlantısı
Burak Telbakiroğlu

Sani abi şimdi sonuç olarak akünün kutuplarını mı sökeyim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben olsam önce hız sensörü ile rölanti valfine yoğunlaşırım. Bunların sorunu düzeldikten sonra yakıt haritasının sıfırlanması için tabi akü sökülüp takılmalı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
48 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Akü kolayına kaçma oluyor. Soket olması gereken reset

Laptop'ı kapatırken anakart içindeki soketi mi söküyorsun yoksa adaptörü mü çekiyorsun sen :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Burak Telbakiroğlu

Çağlar abi yarın tam olarak neyi takıp sökeceğimden emin olmak için fotoğrafını çekip atabilir miyim sana abi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sol kapı direğinin orada- debriyaj pedalı yanında beyin bulunur. ancak sanırım siz bu işlemi bir motor ustasına yaptırmanız iyi olacak. veya elektrikçiye. soketi özeldir kilitlidir, tırnak kırılabilir. akü - kutbu sökecek, beynin soketini sökecek 30 dak civarı bekelyip takacak

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
yavuz caner şentürk

arkadaşlar merhaba bir ford ka alacağım kısmetse , aracın rolantivalfi arızalı, direksyon kutusunda kronik arızası var  osman ustanın dükkanı aradım açan yok rolanti valfi arızası nedir, tamiri çok masraflımıdır ? birde tamiri uzun sürermi ?  istanbulda oturuyorum araç izmirde şimdiden teşekkürler .. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Rölanti valfi değişerek çözülür, sorun değil de, direksiyon kutusu asıl düşündüren. Bence ona yoğunlaşın öncelikle derim.

Osman usta'ların dükkan telefonu yok bildiğim kadarı ile. Cebinden ulaştınız mı?

Yorum bağlantısı
yavuz caner şentürk

valla internette 4410 ile biten bir numara buldum onu aradım cebi yok maalesef bende eski ka yi satalı 2 sene falan oldu şimdi de bebeğim doğdu hastane falan derken araç gerekti  twingo ve ka baktım kısmet yine ka dan yana imiş yine osman ustaya düştü yolumuz.. :) 

Yorum bağlantısı
yavuz caner şentürk

teşekkür ederim görüşebildim kendisi ile ...

Yorum bağlantısı
yavuz caner şentürk

sen bile takarsın dedi :)) araç denizlidede o yüzden yolda gelirken kalmayım diye dedim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tayfun Atalay

Herkese merhabalar...
Kışın aracımı 2 ay kadar kullanmadım, çıkardıktan birkaç gün sonra da bu problem baş gösterdi. Motor soğukken yani aracı bıraktıktan 8-9 saat kadar sonra ilk çalıştırmamda araç titriyor ve her an stop edecekmiş gibi oluyor. 10-15 saniye kadar böyle devam ettikten sonra eğer stop etmezse vaziyet düzeliyor fakat bazen üst üste 2-3 kez stop ettiği de oluyor. Eğer araç titrerken gaz vermeye çalışırsam araçtan ses hafif kesiliyor ve yığılmış gibi oluyor.

Aracımda LPG yok, sorun da hemen hemen 3 aydır devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...