İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - 2.0 TDCi Silkeleme Problemi

Ebubekir Kır

Recommended Posts

Ebubekir Kır
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba 2010 model 2.0 tdci mondeo aracımı yeni aldım forumlarda biraz araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım. Benim aracım otomatik ve soğukken değilde biraz ısınınca 2000 devrin biraz altında veya biraz üzerinde düz ve hafif iniş eğimli yolda silkeliyor sanki mazotta pislik varmış gibi bunu hemen hemen her viteste yapıyor gaza hafif yüklenince veya gazdan ayağımı çekince araç normale dönüyor egr valfi iptal yetkili serviste güncellemede yaptırdım yakıttan eminim daha önceki araçlarıma aldığım istasyon bakımınıda yeni yaptırdım yağ ve bütün filtreler değişti başka ne yapabilirim?

tarihinde Ebubekir Kır tarafından düzenlendi
Eksik bilgi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Selamlar bilmediğimden hata yaptıysam özür dilerim

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Sıkıntı bizim Mk3 TDCI otomatikte de var. Tuncay usta'nın dediğine göre Valf gövdesi değişmesi gerekiyor. Çıkma, ikinci el önermiyor. Kati suretle sıfır.. O da en ucuzu işçilik hariç 5500-6000 TL.  Aracın motoruna ya da şanzımanına zarar vermiyor. Sadece silkeleme hissediyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mk3 ile 4 ün tek ortak parçası arkadaki mondeo yazıdır ki o dahi farklı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Ben o kadarını bilemiyorum :) Tuncay usta direkt olarak mk4'ün parçasını örnek gösterdi. Ben de Ebubekir beyin de sorunu aynısı olunca fikir paylaşayım dedim. Bize yapılan onlarca, yüzlerce yorumların en popüleri türbin arızası, türbinin sökülüp tamir edilmesi gerekiyor dendi. Tuncay usta ise sakın kimseye elletmeyin sorun türbin arızası değil. Mondeoların kronik sorunudur valf gövdesi dedi. Herhangi bir model aralığı belirtmeden..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Hangi valfin gövdesiymiş bu çatlakmı var neden değişiyor ki?

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Pek bilgim yok fakat sanayide valf gövdesi diye ararsanız bulamıyorsunuz. Genelde şanzıman beyni diyorlar. En azından Tuncay usta öyle bulabildi.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

şanzımanın yağ pompası olabilir biri demişti bana ama o fiyat çok geçen sene değiştiğini 2500 lira civarı tuttuğunu söylemişti birde silkeletme çok sarsma arıza dayanılmaz hale gelince değişiriz diye tavsiyede bulunmuştu adam

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Bilemiyorum ki. Belki de Çağlar beyin dediği gibi farklı arızalar olabilir. Fakat Tuncay usta forumda güvenilir nadir ustalardan biri olduğu için tavsiyesi üzerine aracı daha berbat etmemeleri için elletmedik. Araca sıkıntısı yok böyle bin dediği  için.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Yusuf bey ben silkeletmek için biraz uğraşıyorum gaz pedalıyla belki yarım milimlik oynamalarla bazen yaptırdabiliyorum silkelemeyi oda dediğim gibi motor soğukken hiç yapmıyor istediğim kadar zorlasamda sizinkide aynı mı?

birde ortalama yakıt tüketimiz nedir?

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
(düzenlendi)

Motor soğukken yapmaz. Gaza çok az bastığımızda, düşük devirde (1800-2000 devir) arası. Sakin kullanımda titreme yapar. Özellikle sabit hızla şehirler arası yolda yokuş yukarı sabit gazda giderken yapar. Seri kullanımda orta gaz ve üstünde, yüksek devirde kesinlikle yapmaz. Yakıt tüketimi Ankara içi sabit rota %50 şehir içi %50 çevre yolu(Toplam 40 km) 6.5 Litre/100Km . (Gerçek değer midir bilemiyorum. Yol bilgisayarı değeri.)

tarihinde Yusuf Gerdan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Problem aynı gibi titremeyi yapınca gazdan ayağımı çeksem yada çok az bile yüklensem silkelemeyi kesiyor yada vites artırıp eksiltsem sensörleri temizleteyim istedim ve turbo hortumlarını kontrol edelim dedim çatlak filan olmasın diye bir usta hiç uğraşma sür böyle dedi problem olursa zaten bilgisayara düşer o zaman müdahale ederiz dedi can sıkıcı bir durum işte bakalım ne yapacaz

Birde şimdi farkettim benimki yokuş yukarı yapmıyor yokuş aiağı tatlı inişlerde yani ayağım gazdayken biraz hızlanınca zaten devir yükseliyor ve kesiyor sizinkiyle farkı bu

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Bence de hiç enjektör ve turboya girmeyin. Zira sıfırladık. (rutin bakım) Sorun %100 şanzımanda. Kendim için diyorum. Evet farklı nokta orası. Yokuş aşağı yapmıyor bizimki. Yokuş yukarı demek  istediğim aslında araç doluyken. Tek başıma gidersem sıkıntı yok. 3-4 Yolcu ve bagaj olduğu zaman klima falan da açıksa (araca yük bindiğinde) titremeye başlıyor. Ama 4 senedir alıştım. Artık ayarlayabiliyorum. Size tavsiyem aracınızda başka sorun yoksa aldırış etmeden zevkle sürmeniz. Uğraştıkça ona buna gösterdikçe daha çok sorun ortaya çıkıyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Doğru diyorsun kardeşim ben honda civic den sonra bunu aldım çok konforlu sadece şanzımanına alışamadım heralde bide vesvese ile imtihan en iyisi dediğin gibi fazla kurcalamamak

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Hondayı hiç bilmiyorum kullanmadım ama Ford'un kullanmış olduğu klasik otomatikler de dört dörtlük olmasa da gayet tatminkar bence. Aracınızı güle güle kullanın :) 

Yorum bağlantısı
Ebubekir Kır

Honda şanzıman yönünden ford a göre konforlu değildir ama sorunsuzdur bu aracı babama verip tekrar hondaya talim edebilirim

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Melih Engin
Ebubekir Kır yazdı:

hocam bu mondeo araçtan şuanda bendede var ve yazdığın tüm yorumları okudum aynı sorunların birebir aynısı şuanda bendede mevcut çekişte hiç sıkıntı yok ama 70 90 km arasında özellikle sabit gazda giderken ayağımın ucuyla dokunarak kimi zaman araba titriyor silkeliyor kimi zamanda gazdan ayağımı çektiğimde devir aşağı yukarı dalgalanıyor manueldede denedim manueldede aynı durum geçerli oluyor ama gaza bastıgım zaman herhangi bi sıkıntı yok fakat o süratlerde aracı rolantide kullanamıyorum nasıl çözdünüz yada neden yapar konuyu güncellermisiniz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Melih Engin yazdı:

70 90 km arasında özellikle sabit gazda giderken ayağımın ucuyla dokunarak kimi zaman araba titriyor silkeliyor kimi zamanda gazdan ayağımı çektiğimde devir aşağı yukarı dalgalanıyor

otomatik vties mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Melih Engin
Çağlar Bayur yazdı:

otomatik vties mi?

evet araç otomatik, bu arada acaba otomatiktemi sıkıntı var diyerek aynı hızlarda manuele alıp o şekildede denedim yine dalgalanma oluyor bazende gaza dokunduğumda araç titreme yapıyor yükteyken düzeliyor, bayır aşağı inerken ayağım gazda değilkende devir yukarı aşağı sallanıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şanzıman yağ seviyesini kontrol ettirin.. 

Aracın ilk marşı düzgün mü? Olmaması gereken zamanlarda duman var mı.. Bu sorunlar da varsa enjektörlere baktırın. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Melih Engin yazdı:

evet araç otomatik, bu arada acaba otomatiktemi sıkıntı var diyerek aynı hızlarda manuele alıp o şekildede denedim yine dalgalanma oluyor bazende gaza dokunduğumda araç titreme yapıyor yükteyken düzeliyor, bayır aşağı inerken ayağım gazda değilkende devir yukarı aşağı sallanıyor

hiç ellemeyin, garip ama gerçek, 77-82km/h arası hızlarda garip şeyler yapabiliyor yol düz ise, ilk yıllarında bu yüzden birkaç araba değişimi bile yaptı otosan, yanlıştı.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Şanzıman yağ seviyesini kontrol ettirin.. 

Aracın ilk marşı düzgün mü? Olmaması gereken zamanlarda duman var mı.. Bu sorunlar da varsa enjektörlere baktırın. 

senin araba da aynıydı lem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

senin araba da aynıydı lem

Ben önce yağ seviyesine bakmış sonra enjektörleri revize ettirmiştim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Boğaz kelebeği ve üzerindeki sensörleri temizleyip deneyin."yağsız elektronik temizleyici kullanın" bir de Şanzımanın adaptasyonunu yapın nasıl yapılacağını forumda aisin afw21 diye aratırsanız bulırsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben önce yağ seviyesine bakmış sonra enjektörleri revize ettirmiştim :)

200ün altına düşmezsen normal hissedilmiyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...