İçeriğe Yönlendir

Connect - Lastik Seçimi ve Hoparlör Bağlantısı

Muhammed Furkan Yılmaz

Recommended Posts

Muhammed Furkan Yılmaz

Merhabalar, forumda yeniyim umarım doğru yere açıyorumdur konuyu.2 sorum olacak, siz değerli ve tecrübeli abilerim kardeşlerim, cevaplarınızı bekliyorum ; 

1) Connect aracıma Lastik almayı planlıyorum, malum connect kamyonet olarak geçmekte,gittiğim tüm lastikçiler artık Lastik tipinin 91 h değil, yük taşımaya uygun olan 95 h olması gerektiğini aksi halde muayeneden geçmeyeceğini söylediler,böyle bir zorunluluk var mı,muayeneden geçemeyen oldu mu bu Lastik tipi yüzünden. Aracı aile aracı olarak kullanıyoruz.

2) Bir arkadaşımdada connect var ve aracın orjinal teybine arka hoparlörlere paralel olarak 2 tane pıonerr 600w lık oval hoparlörler bağlamış,gayet güzel ses alıyor fakat teybe zararı olur mu,arkadaş kullanıyor yaklaşık 3 aydır falan bi problem yok ama ben emin olamıyorum, fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum, teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

foruma hoş geldiniz. Geçen sene aracımın fabrika çıkış lastikleriyle muayeneye gittim 91h yazmışlar fakat aracın üzerindeki lastik 95t idi.Muayenede bu şekilde geçtiğime göre bir sıkıntı yoktur. Bu sene aracıma 4 tane sıfır lastik aldım lassa greenways 91h 1 lastiğin taşıma kapasitesi 615kgx4=2460kg aracımın ruhsatında yazana maksimum taşıma kapasitesi 2230kg aracıda aile aracı kullandığım için herhangi bir sorun yaşamam.Ama araç şirket aracı olarak kullanılsaydı kesinlikle araca yüklenen yük için 95t alırdım.

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz

Hoşbulduk, teşekkür ederim. H ve t farkı olarak sadece lastiğin hız farkı olduğunu söylediler, bu senenin başından itibaren 91 t veya h fark etmez connectlerin muayeneden geçmeyeceğini söylüyor lastikçiler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

T ve H hız endeksidir.. Connect için T yeterli olabilir.. 

Ancak

91-95 gibi değerler yük endeksidir.. 95 almanızı tavsiye ederim.. 

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

valla hesaplara göre kalır diye bir kural yok ebat aynı ebat sadece hız ve yük endeksi değişiyor 95t pahalı lastik 91h ucuz lastik 95t de 690x4=2760kg maksimum hız 190km/h 91hde ise 615x4=2460kg arada 300kg fark var kış lastiklerim 91h 4 sezon geçti bana göre hiç bir sıkıntı yaratmadı aracı aile aracı olarak kullandığım için bende 91h lastik aldım. Bu seneki muayenede görücem geçip geçmeyeceğini ama bana göre kalmaz diye umut ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yük endeksi önemlidir.. 

Özellikle 4x4 ler 100 ve 101 oluyor. Çünkü yeri geliyor araç 2 lastiğin üstünde kalıyor.. 2 lastik aracı taşıyabilmeli.

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz

Yani lastikçilere inanıp 95 h mı almaları,yoksa 91 h mı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rakamı ezbere bilmiyorum ancak lastikçi doğru söylüyor. Van tipi lastik denir piyasada. Muayenede bakılıyor

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz

95 h almaya karar verdim,marka olarak petlas düşünüyorum, bütçeme uygun olan marka bu,kullananlar var mı tavsiye edermi petlas

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
3 saat önce, Muhammed Furkan Yılmaz yazdı:

Yani lastikçilere inanıp 95 h mı almaları,yoksa 91 h mı

3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Rakamı ezbere bilmiyorum ancak lastikçi doğru söylüyor. Van tipi lastik denir piyasada. Muayenede bakılıyor

nRanY5.jpg

abi geçen sene yaptırdığım muayene kağıdım muaynedeyken aracın üzerinde 195-65-15 95T BRIDGESTONE ER330 vardı şimdi lastikcinin dediğine göre benim aracım muayenede kalması lazımdı ama kalmadı kusur açıklamasında da lastikle ilgili kesinlikle bişey yazılmamıştır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence. Muayeneden önce, güvenliğe odaklanmalıyız.
Kılavuzda bu konuyla ilgili bilgi var mı ?

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
(düzenlendi)
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Lastikçi de yük endeksi için 95demiş zaten. Aynı şey

91 geçer mi bilmiyorum ancak kalabilirdi

abi bu 3.yazışım oluyo 91de 1 lastiğin kaldırabildiği maksimum yük 615kg 4 lastiğin kaldırabildiği maksimum yük 2460kg aracın ruhsatında yazan maksimum yük 2230kg arada 230kg pay var bu çıkan sonuca göre araç muayenede kalır mı?

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence. Muayeneden önce, güvenliğe odaklanmalıyız.
Kılavuzda bu konuyla ilgili bilgi var mı ?

abi aracın ağırlığını ve araca binen kişilerin ağırlıklarını kattım çıkan sonuç 2000kg bunun üzerine tutup 95t lastik almama gerek var mı?aracın kataloğunda yük endeksiyle alakalı hiçbirşey yazmıyor.

tarihinde Furkan TANRIVEREN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
abi aracın ağırlığını ve araca binen kişilerin ağırlıklarını kattım çıkan sonuç 2000kg bunun üzerine tutup 95t lastik almama gerek var mı?aracın kataloğunda yük endeksiyle alakalı hiçbirşey yazmıyor.

E ben neden 100 takıyorum. :)
Araba 1600 kilo. Yüklü 2000 kilo gelir
Yani hesaplama sizin dediğiniz gibi değil.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Muayenede genelde jant lastik uyumuna bakıyorlar. Geniş janta dar lastik takıp jant dışarda kaldıgında bırakıyorlar. Onun dışında lastikten kalanı görmedim.
Ben geçen sene önler 225-40-18 arkalar 225-45-18'di geçtim. Ön arkaya dikkat etmiyor diş derinliğiklerine bakıp herhangibirinin ebatını yazıyor.
Bu senede önler 215-45-18 93 arkalarda 225-45-18 95 bu şekilde giricem.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
(düzenlendi)
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

E ben neden 100 takıyorum. :)
Araba 1600 kilo. Yüklü 2000 kilo gelir
Yani hesaplama sizin dediğiniz gibi değil.

abi ben anlatamıyorum heralde 460kg benim payım var ben tutupda niye 95t alıyım :) abi senin aracın 4x4 benimkisi asfalt aracı :)

tarihinde Furkan TANRIVEREN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Son muayenemiz de lastik derinliği sınırdan biraz altta olmasına rağmen geçmişti.ama yazın memlekete gitme işi olduğu için( 1000 km civarı git gel) güvenliğimiz için değiştirelim dedik. Lastikçş tanıdık, bu tür araçların lastiği o zaman söylemişti şu tip diye.Allah korusun kaza yaptığın da bu türden farklı bir lastik takarsan haklı da olsan haksız yere düşebilirsin dedi.

Ona inanarak onun söylediği tip lastik taktık.hala kullanıyoruz 

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz
1 saat önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

abi bu 3.yazışım oluyo 91de 1 lastiğin kaldırabildiği maksimum yük 615kg 4 lastiğin kaldırabildiği maksimum yük 2460kg aracın ruhsatında yazan maksimum yük 2230kg arada 230kg pay var bu çıkan sonuca göre araç muayenede kalır mı?

Kardeşim Lastikçinin dediğine göre 95 h lerin yanaklarında yük için bir destek varmış,91 h lerde bu yokmuş,hani bu Lastik şu kadar taşır bu kadar taşır diye birşey söylemedi çünkü konu o değil, Alakası yok, söz konusu olan o 95 h lerdeki yanaktaki destekmiş ,malum connect kamyonet olarak geçiyor,aile olarakta binilsede tüvtürk buna bakmıyormuş,bu aracın üretim amacı yük taşımak olduğu için lastiğin 95h olması gerektiğini söylüyormuş tüvtürk ,2017 ocak ayından itibaren yürürlüğe girmiş bi uygulama olduğunu söyledi,arkadaşında dediği gibi bir kaza durumunda exper Lastiklere bakıyormuş önce, eğer 95 h değilse masrafın %50 sini karşılıyormuş sigorta,1 ocaktan itibaren böyle olmuş,yani 2017 yılı muayenesine götürdüğünde lastikler 91 h veya t ise geçmeyecek deniyor

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
9 saat önce, Muhammed Furkan Yılmaz yazdı:

Kardeşim Lastikçinin dediğine göre 95 h lerin yanaklarında yük için bir destek varmış,91 h lerde bu yokmuş,hani bu Lastik şu kadar taşır bu kadar taşır diye birşey söylemedi çünkü konu o değil, Alakası yok, söz konusu olan o 95 h lerdeki yanaktaki destekmiş ,malum connect kamyonet olarak geçiyor,aile olarakta binilsede tüvtürk buna bakmıyormuş,bu aracın üretim amacı yük taşımak olduğu için lastiğin 95h olması gerektiğini söylüyormuş tüvtürk ,2017 ocak ayından itibaren yürürlüğe girmiş bi uygulama olduğunu söyledi,arkadaşında dediği gibi bir kaza durumunda exper Lastiklere bakıyormuş önce, eğer 95 h değilse masrafın %50 sini karşılıyormuş sigorta,1 ocaktan itibaren böyle olmuş,yani 2017 yılı muayenesine götürdüğünde lastikler 91 h veya t ise geçmeyecek deniyor

2017 haziran ayında muayenede görücem

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

connect için en ideal lastik isteyen istediğini iddaa etsin pirelli dir , yanak derdi kolay kolay yok tam uygun lastik size Pirelli P1 Verde Öneririm. Kesinlikle sorun yaşamazsınız

yük endeksinide ona göre alırsınız iş biter.

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz
8 saat önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

2017 haziran ayında muayenede görücem

Umarım geçersin

Bir saat önce, Murat Öngür yazdı:

connect için en ideal lastik isteyen istediğini iddaa etsin pirelli dir , yanak derdi kolay kolay yok tam uygun lastik size Pirelli P1 Verde Öneririm. Kesinlikle sorun yaşamazsınız

yük endeksinide ona göre alırsınız iş biter.

Bugün petlas aldım 4 tane 95h,95 h aldım çünkü tüm lastikçiler aynısını söylüyor,91 geçmez muayeneden, kazada sigorta masrafların yarısını karşılar diyor.bütçeme petlas uygundu,teşekkür ederim yine de

Yorum bağlantısı
Muhammed Furkan Yılmaz

Hoparlör konusunda bilgi Sahibi olan yokmu. Teybe sıkıntı verirmi,arkadaşta hiç bir sıkıntı yok ama ben riske atmak istemiyorum, sonuçta orjinal hoparlörleri küçük, ovaller onlara bakarak çok büyük 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
1 saat önce, Muhammed Furkan Yılmaz yazdı:

Hoparlör konusunda bilgi Sahibi olan yokmu. Teybe sıkıntı verirmi,arkadaşta hiç bir sıkıntı yok ama ben riske atmak istemiyorum, sonuçta orjinal hoparlörleri küçük, ovaller onlara bakarak çok büyük 

Eskilerle birlikte kullanmak yerine onları iptal edip yeni hoparlör takabilirsiniz hiçbir sorun olmaz. Anfi ile beslemezsenizde nekadar kaliteli takarsanız takın çok büyük bir fark olmaz seste.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...