İçeriğe Yönlendir

En Kaliteli Motor Yağı

Murat Öngür

En kaliteli motor yağı ?  

118 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Ses vs gibi kıyasları nasıl yapıyorsunuz? Araçtan 15.000km yapmış zift olmuş yağı 0 sıfır yağ ile değiştirip "aaa bak bu yağda motor daha sessiz çalışıyor" mu diyorsunuz? 

Motul iyidir, Castrol de iyidir. Mobil de veya Shell de.

Aracımda farklı farklı yağlar kullandım. (Hepsinin viskozitesi aynı) Daha şu yağ daha iyi, şu kötü diyecek bir fark göremedim ki bu konularda çok hassasımdır.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ne kadar etkili olur bilemiyorum ama en iyisi, yağı koyup motorun rölantide ne kadar sürede ısındığını takip etmek. İyi yağ az sürtünme, az sürtünme geç ısı..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
12 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

1,6 109 luk fordda yağ değişimnden sonra bir kaç yüz km.sonra yağ simsiyah olurdu neden oluyor diye kime sorsam "dizellerde böyledir" denirdi. 1,5 dci nin dün yağ çubuğunu çekip seviyeye bakayım dedim rengi değişmemişti, araç 2500 km.ye geldiği halde. Acaba hangisi doğru şimdi. Bu kadar süre boşuna ford kullanmışım diye bir kanıya yavaş yavaş kapılmaya başladım :D ...

10 bin km yapın sonra siyahlaşıyor bende başlarda epey şaşırdım duruma :D

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
10 bin km yapın sonra siyahlaşıyor bende başlarda epey şaşırdım duruma [emoji3]

yağın siyahlaşması kalite hakkında fikir vermez. iyi yağ motoru temizler. deterjan katkısı fazla olan ya da da önceki yağınızın temizleyemediği kirleri en son kullandığınız yağ temizlemiş olabilir.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Tahir Ak yazdı:

yağın siyahlaşması kalite hakkında fikir vermez. iyi yağ motoru temizler. deterjan katkısı fazla olan ya da da önceki yağınızın temizleyemediği kirleri en son kullandığınız yağ temizlemiş olabilir.

detayını bilmiyorum.  arabayı aldığımda serviste yeni değişmişti yağı çubuğa baktım bi kaç defa yeni araba huyunu suyunu bilmeyiz diye hiç siyahlaşmadı epey bir süre binince siyahlaştı. eski aracım hyundai era idi yağı döktüğümüz an simsiyah olurdu. sebebini detayını bilmioyorum renoda hemen siyahlaşmıyor yağdanmı motordanmı bilmem

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Konuyla ilgili yan kulvardan bir soru sorayım. Misal 100k km yi geçmiş bir aracın yağını değiştirirken karteri söküp içinde birikmesi muhtemel tortuyu temizlemek gerekir mi yoksa tapayı açınca zaten dökülüp gider mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
10 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Konuyla ilgili yan kulvardan bir soru sorayım. Misal 100k km yi geçmiş bir aracın yağını değiştirirken karteri söküp içinde birikmesi muhtemel tortuyu temizlemek gerekir mi yoksa tapayı açınca zaten dökülüp gider mi?

O kadar detaya gerek yok sanmıyorum. Yağ ile birlikte akıp gider. Zaten tortu varsa kartere değil de filtreye birikir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Faydalı ancak dikkat ister, bloğa bir kaç litre mazot konulup rölantide bir dakika çalıştırmak, peşine yağı boşaltmak motoru pırıl pırıl yapar. Öncesinde yağ boşaltılmış olmalı biraz.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
35 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Faydalı ancak dikkat ister, bloğa bir kaç litre mazot konulup rölantide bir dakika çalıştırmak, peşine yağı boşaltmak motoru pırıl pırıl yapar. Öncesinde yağ boşaltılmış olmalı biraz.

Abi eski yağa temizleyici katıp rölantide biraz çalıştırdık motoru sonra yeni yağ koyuldu. Aynı işi görür heralde.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

d4ade7204fea6721064a45da8391c510.jpg

ben bu yağı tercih ettim. Bence iyi ama daha iyisi varsa onu da deneriz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
d4ade7204fea6721064a45da8391c510.jpg

ben bu yağı tercih ettim. Bence iyi ama daha iyisi varsa onu da deneriz.

Daha iyisi.

4f00b2c5ae3850b15da06b8acaa821f5.jpg
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Abi dexos 2 onayı olduğu için bunu seçtim, yoksa eski yağ bu zaten, forumun göz bebeği

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2 litre ecoboost motorda Motul eh işte gibi geldi bana.

Castrol A5 daha iyiydi.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Daha iyisi.

4f00b2c5ae3850b15da06b8acaa821f5.jpg

imkansız dexos 2 şu an en güncel ve en geniş spesifikasyonları sağlıyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her motorun alıştığı bir yağ vardır.. Zırt pırt yağ markası değiştirmek yanlış bence :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
2 saat önce, Tahir Ak yazdı:

imkansız dexos 2 şu an en güncel ve en geniş spesifikasyonları sağlıyor.

Esp dexos 2 yi destekliyor mu ?

Ne zamandır ? 

5 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

2 litre ecoboost motorda Motul eh işte gibi geldi bana.

Castrol A5 daha iyiydi.

motul edge esp bunlar üst kategori yağlar.

Castrol A5  bunlardan sonra gelen fiyat olarak da daha ucuz bir yağdır ,  motul un castrol a5 den kötü olma ihtimali sıfır dan bile azdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz
(düzenlendi)
17 saat önce, Murat Öngür yazdı:

motul edge esp bunlar üst kategori yağlar.

Castrol A5  bunlardan sonra gelen fiyat olarak da daha ucuz bir yağdır ,  motul un castrol a5 den kötü olma ihtimali sıfır dan bile azdır.

Kullanıcı yorumu olarak gözlemim böyle. İlk çalışmada ve motor ısınana kadar Motul daha sarsıntılı. Gaza yüklenmelerde motul yağ kullanılan motor daha sesli çalışıyor.

Kıyasladığım yağlar  Motul 8100 Eco Nergy 5w30  vs Castrol A5 5w30

tarihinde Saim Ulaş Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Dexos gm icin gecerli degil mi?

hayır dexos uluslararası bir sertifika şu an yakıt tasarrufu ve motor aşınma koruması olarak en iyisi. her markanın dexos dexos 2 sertifikalı yağı olabilir
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

hayır dexos uluslararası bir sertifika şu an yakıt tasarrufu ve motor aşınma koruması olarak en iyisi. her markanın dexos dexos 2 sertifikalı yağı olabilir

Acea gibi mi yani. Ben dexosun uluslar arasi bir standart oldugunu bulamadim. General motors grubu araclar icin oldugu yaziyor her yerde

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Dizel partikül filtresi olan araclarda düşük küllü dexos 2 onaylı yağlar tavsiye ediliyor. Geçen seneye kadar gm, petrol ofisi yağları hariç dexos 2 yok gibiydi. Şimdi tüm yağların var. Bu arada aracım garantide iken servis shell yağ koymuştu. (Dexos 2 onaysız) görünce boşalttırıp gm dexos 2 5 30 kondurmuştum. Servisler maalesef Allah ne verdiyse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Dizel partikül filtresi olan araclarda düşük küllü dexos 2 onaylı yağlar tavsiye ediliyor. Geçen seneye kadar gm, petrol ofisi yağları hariç dexos 2 yok gibiydi. Şimdi tüm yağların var. Bu arada aracım garantide iken servis shell yağ koymuştu. (Dexos 2 onaysız) görünce boşalttırıp gm dexos 2 5 30 kondurmuştum. Servisler maalesef Allah ne verdiyse.

hiç bir servis müşteri odaklı çalışmaz.
bilmem kaç bin ton yağ almıştır.
O yağın daha iyisi çıksa bile umurunda olmaz o yağ bitecek ondan sonra hangi yağı alırsa onu kullanır
Bu neredeyse bütün servislerde var.
elindeki neyse en iyisi odur ikna edemezsin
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...