İçeriğe Yönlendir

En Kaliteli Motor Yağı

Murat Öngür

En kaliteli motor yağı ?  

118 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Murat Öngür
(düzenlendi)
7 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

cogu yagi kabul edilir düzeyde yakiyor (eksiltiyor daha dogrusu )

esp miydi 3000 fe miydi?

ikisini de denedim 3000 çok daha sesli traktör sesi 3000 den geldi daha sonra esp yi de denedim aralarında uçurum yok açıkcası 

castrol magnatec bile bana göre esp den daha iyi , edge i söylemiyorum bile

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hepsini unutun, bir defa Motul deneyin derim [emoji4]

Özellikle modifiye edilmiş motorlarda tercih ediliyor. Çok üst düzey yağları da var onları ayrı tutuyorum ama.. Normal mobil ve esp de yağ sıcaklığı sıkıştırınca çok yükselen araçlar, motul de daha soğuk kalıyor. Bunu Paşaoğlunda bir çok kullanıcıdan duydum

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

peki x celan ve eco clean arasindaki fark ne? eco clean PSA spesifikasyonunu karsiliyor ama GM Dexosu karsilamiyor

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

2004 Fiesta için WSS-M2C913-B teknik şartnamesini karşılayan yağlardan bahsedilmiş aracın kılavuzunda.

Motul Eco-nergy WSS M2C 913C uyumluluğunu göstermiş etiketinde.

Kullanılabilir mi sizce?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
3 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

2004 Fiesta için WSS-M2C913-B teknik şartnamesini karşılayan yağlardan bahsedilmiş aracın kılavuzunda.

Kullanılabilir mi sizce?

Sartnameyi karsiliyorsa kullanilir tabiki

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
Bir saat önce, Ozan Altundal yazdı:

Yağı neden koyuyoruz? Sürtünme önleme, yıpranma payı azalsın vs diye. Ses neden olur sürtünmeden.
Ses azaldıysa sürtünme azalmıştır. En çok ses rolantide ve kompresörde gelir. Motul koyunca ikisi arasında dağlar kadar fark oluyor. Özellikle viteste arabayı saldığınızda enjektör sesi de kesildiği için motorun sessizliğini daha iyi anlıyorsunuz.
Ayrıca bir örnek daha. Yağ yakma sorunu olan 1.4 tsi motorların hepsi motul ile sorunu çözüyor.
Almanya kendi testlerini yapıp üstüne kendisi damga yaparak onay veriyor ve bundan mobil esp geçmiyor.

Okuldaki bir arkadaşım fabia için motul aldı çok memnun kaldı bir sonraki yağ değişimde bende motul almayı düşünüyorum.:)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
42 dakika önce, Ozan Altundal yazdı:

Hepsini unutun, bir defa Motul deneyin derim emoji4.png

Özellikle modifiye edilmiş motorlarda tercih ediliyor. Çok üst düzey yağları da var onları ayrı tutuyorum ama.. Normal mobil ve esp de yağ sıcaklığı sıkıştırınca çok yükselen araçlar, motul de daha soğuk kalıyor. Bunu Paşaoğlunda bir çok kullanıcıdan duydum

Katılıyoprum ve  bir sonra ki bakımda bende bu yağı denemek istiyorum.:)

Acaba sahteleri ile gerçeğini nasıl birbirinden ayırabiliriz.:unsure2:

Yorum bağlantısı
Katılıyoprum ve  bir sonra ki bakımda bende bu yağı denemek istiyorum.[emoji4]
Acaba sahteleri ile gerçeğini nasıl birbirinden ayırabiliriz.default_unsure2.gif

Yağ çarşısı diye bi site var abi oradan tavsiye ederim.
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
42 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

yav he datasheet denen bir şey var. açim bakın yahu

Dedigim gibi spesifikasyonlara göre mobil esp daha iyi görünüyor. henüz bitmemis olan bir listem var :

Öte yanda ise motulun daha iyi oldugunu savunanlar var.  Bence hepsi iyi zaten formula yariscisi degiliz de hangisi daha iyi anlamaya calisiyorum. Bu arada "daha iyi" benim icin : motoru ve dpf yi daha cok korumasi ve yagin ömrü. Bunun cevabini da vermek öyle basit degil. Her motor icin ayri ayri, gercek tarafsiz esit testler yapilmis olmasi lazim. Bu da mümkün degil. Eger 20000km dolmadan  degisiyorsa sadece sessiz oldugu icin motul tecih edilebilir. (ki yag konusuna takik olanlarin cogu 10000den önce degistirir, PSA 2.0 dizelin yag degisim araligi 30000 dir ve motul, mobil, liqumoly gibi üreticiler de sitelerinde bu sekilde yaziyor) yani motorun spesifikasyonunu karsilayan her yag kullanilabilir.

.5d43ae44ff21ef2b35d3cf19252b9a77.jpg

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Eren Gökmen yazdı:

PSA 2.0 dizelin yag degisim araligi 300000 dir

Bir "0" fazla mı? :shok:

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

sanirim castolun neden eksilttigini parlama noktasinin düsük olmasina baglayabiliriz

3 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bir "0" fazla mı? :shok:

bunda sasilacak birsey yok. Tabiki fazla:biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ben birbirlerinden bariz ustun yanlari olduguna inanmiyorum tabi bu benim dusuncem  zamani geldiginde degistiririm olur biter

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Peki 5/30 kullanılan bir araca 0/30 yağ konulması durumunda araç için bir sıkıntı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
13 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Peki 5/30 kullanılan bir araca 0/30 yağ konulması durumunda araç için bir sıkıntı olur mu ?

Üretici öneriyorsa ve yag üretici speclerini karsiliyorsa neden olmasin. PSA ayni motor icin hem 0-30 hem 5-30 öneriyor mesela. acaba 0-30 mu kullansam diyorum, sonra vazgeciyorum. Bugüne kadar sadece 5-30 kullanildigini düsünüyorum (eski sahibi ne yapmis haberim yok. aldigimda 5-30 etiketi vardi üstünde)

ama fordda yanlis hatirlamiyorsam söyle diyordu: 5-30 kullanin, yoksa 10-30 (10-40 da olabilir tam hatirlamiyorum sayilari) kullanilabilir gibi bir ifade vardi

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Olmaz tam sentetik 0w30 0w40 araçta kullanılabilir yakıt ekonomisi sağlar.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Bir saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Kullanılabilir mi sizce?

yazmayi unutmusum 913-B yok artik. C oldu. yani C olan B yi karsiliyor. kullanilabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
4 saat önce, Murat Öngür yazdı:

ilk önce motor castrol den de mobil den de daha sessiz. Yakıtta yaklaşık yarım litre düşüş oldu yüksek hızlarda bile motor sesi çok daha iyi. 

Resmen araç rahatladı ve motorun gaza tepkisi şuan daha iyi. 

Ben daha önce devamlı castrol edge kullanıyordum bir kere mobil kullandım aracın motor sesi artınca bıraktım  bir kerede elf kullandım o bile mobil den daha iyi geldi bana

ama en sessizi açık ara motul 

anladığım kadarı ile kullandığınız yağın kalitesinden memnunsunuz eyvallah ama diğer markaları kötülüyor gibisiniz hepsi ismini ve kalitesini kanıtlamış markalar ve yıllarca motor mekanik ustalığı yapan kişilere sorsanız orjinal yağın sadece viskozitesi önemli olduğu vurgulanır yani motora uyumu bunu da geçtim belki psikolojik olarak motorunuzun rahat çalıştığını hissediyorsunuz o halde diğer Mobil ve castrol gibi yağlar kötü mü oluyor haydi onu da geçtim de yakıtta yarım litrelik düşüşü neye göre hesaplıyorsunuz yağ motordaki aşınmaları azaltmak içindir ve en çok aşınma araçlara marş basarken oluşur ne kadar üst devire çıksanız o kadar hızlı şekilde pompalanır yağ ama ilk marş her zaman motorun en zayıf yağlandığı andır bunları geçtik de aşınmayı önlemek için yapılan yağlama sistemi nasıl oluyor yakıtta düşüş yaptırıyor :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Ford 1.5 tdci motorları için (1.4 ve 1.6 dizeller hariç)  0w-30 WSS-M2C950-A  kullanacaksın diyor ama bu yağ bulunamaması durumunda 5w 30  WSS-M2C913-C speklerini karşılayan yağda kullanılabilir diyor. Ford un kendi orjinal kendi servislerin de bu yağ olmadığından 5w-30 yağ kullanılmaktadır. Konuyu her ortamda yazdım, yazmaya devam ediyorum, ford un genel merkezi dahil her yeri ile görüştüm sonuç itibari ile haklısınız ford avrupa 0w-30 tavsiye ediyor ama  elimizde olmadığından 5w-30 kullanabilrsiniz, biz teksisyenlerimize sorduk böyle dediler diyorlar. 1.5 tdci motor sahipleri araçlarının kullanım klavuzlarına bakarlarsa böyle olduklarını görebilirler (geçen seneye kadar böyle idi, klavuzlar değiştimi bilemem)  Şuanda Türkiyede WSS-M2C950-A  speklerini karşılıyan tek yağ ise Motul 8100 Eco-clean 0w-30 dur, inanmayan araştırsın :)

gqGoZ0.jpg

bu arada ben 3+1 garantisinden dolayı halen orjinal servisleri ve 0w-30 kullanmak durumundayım, şaka gibi ama gerçek :hohoho:

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur
On 4/25/2017 at 10:07, Murat Öngür yazdı:

castrol edge motul mobil esp ve liqy moly ile bi po yu yada benzer yağları bir tutmak harcanan emeğe kaliteye hakerettir ,  motulun ve liqy molly nin yaptığı araştırmaları testleri inceleyin ondan sonra, sidik iliştirir kelimesini oraya ekleyin. Araştırma yapmadan eleştirmek saçma ve uslup dışı oluyor.

Ben sadece kullananların tercihlerini merak ettiğimden böyle bir anket yaptım.

Bence yanlış düşünüyorsunuz her marka yağın üzerinde karsılık geldiği uluslararası spek değerleri vardır.Bunu karsılamayan markalar  zaten ambalaj üzerine bunu yazamıyorlar.

Tamamen marka değeri ve algısı ile ilgili kalite olarak fark yok.PO'nun yağının kötü olduğunu mesela nerden biliyorsunuz yerli marka diyemi?

Biliyormusunuz ki  PO'nun yağ ve katkıları dahil tamamı ingiltereden geldiğini ve derincedeki fabrikasında dolum yaptıklarını.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi benim araba için en uygunu hangisi onu bileyim. Araştırırken tamamen uyumlu bir motor yağı bulamamıştım baktıklarım arasında.

Euro 5 tdci 109 bg

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
3 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Şimdi benim araba için en uygunu hangisi onu bileyim. Araştırırken tamamen uyumlu bir motor yağı bulamamıştım baktıklarım arasında.

Euro 5 tdci 109 bg

Tam uyumlu olan mobil super 3000 x1 formula fe 5w30. kitapcikta ne yaziyor? 913b kullanin diyorsa o piyasada kalmadi 913d cikmis.

bu spesifikasyonu karsilayan yaglar kullanilabilir. ben 1.6 tdci dpf li focus icin bu yagi kullaniyordum hep. Diger markalarda olur. Bir cok kisi de mobil esp yi kullaniyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...