İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Artık Araçlarda Kullanılabilecek (TSE Standardı Yayınlandı)

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Serhat Çerçi
(düzenlendi)

CNNTURK'ün bugünkü haberi, haberin linki: http://www.cnnturk.com/turkiye/cam-filmi-artik-araclarda-kullanilabilecek

"Araç sahipleri ile trafik polisleri arasında yasal olup olmadığı konusunda uzun yıllardır tartışmalara neden olan cam filmi, Resmi Gazete kararıyla bugünden itibaren bazı şartlar dahilinde yasal hale geldi.

Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu.

6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu. Şimdiye dek yasak olan ve taktıranlara ceza kesilen uygulamanın son bulduğunu söyleyen Avukat Cevat Kazma, yönetmelikte ilgili maddede bazı şartların olduğunu açıkladı.

Bugün yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor. Sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan Avukat Cevat Kazma, araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.

Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirten Cevat Kazma, "Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor" dedi.

Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları bir çok kez mahkemeye de taşınıyordu.

Balıkesir’de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.

İstanbul’da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı"

tarihinde Serhat Çerçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Ön cam uygulaması o kadar arttı ki... camlar filmli ama farlar led ,xenon v.s ülkem insanı ilginç vesselâm[emoji16]

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu iş henüz başlıktaki gibi kesin bir ifadeyle sonuçlanmadı. Kullanılabilir, ama mazeretiniz yoksa ceza ödeyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Trafikte o kadar çok koyu filmli araçlar varki bir kaza olsa ve ben aracı görüp ihber etsem kullanan erkekmi kadınmı onu belirtmem imkansız halde. Yada koyu renk filmli araçlara (trafikte bu tip araçlar genelde uygunsuz davranan sürücülerde oluyor) kesinlikle el kol hateketi yada korna çalmamaya özen gösteriyorum, Bir defasında önümdeki bir araç taciz edildi ve adam korna çalınca aracın içinden 4 kişi inmişti ve kesinlikle içerisi görünmüyordu. Bu iş araç satıcılarına verilmeli isteyen aracı alırken  standartlara uygun bir film ile kaplatıp elinede adam gibi TSE uygunluk belgesinide alsınki ilerde sorun olunca çıkarıp gösterebilsin. Sanayi esnafı ve cahil kesimin insiyatifine bırakmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özellikle kavşaklarda, karşıdaki yada yandaki sürücü beni gördü mü, neyle ilgileniyor görmek istiyorum.. Ama film yüzünden sürücüyü göremiyorum.. 

Koyu film çok tehlikeli.. 

içerisi görünen filmleri destekliyorum.. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

3 ayda bir forumda '' Cam filmi artık serbest '' başlıklı konu açılır :) 

Bu işin bir standarta bağlanması iyi olur elbet ama yasa dışına çıkmak ve bunu zorlamak mantıksızlık... :) 

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

artık TSE ve yasayla belirtilen şartlarda film çektirmek serbest.f5429d8eae35a0eb5eecfedfec2931d4.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Sadık Taşyürek yazdı:

artık TSE ve yasayla belirtilen şartlarda film çektirmek serbest.

Konunun kısa özeti bu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

ne tse si ya yine saçmalık başladı. yıkamacı tse belgesimi alacak şimdi. ya adam gibi serbes naparsanız yapın desinler yada komple yasak diyip bütün arabaları bağlasınlar . 

benim aracın yan ve arka camları 2 numara film ön cam filmsiz tabiki . benim filmimim tse ye uygun olup olmadığını kim kontrol edcek polismi ?

ilk önce saçma sapan ampüllerle yoolarda gezen magandalara engel olsunlar. geçen cuma akşamı izmire giderken uludağ turizim otobüsü resmen pembe yanan ampülle arkamdan kör etti beni. tır geçiyorum benimde önümde kamyon var adam 110 la giderken tamponumun 1 karış arkasında geliyor koca otobüsle ve resmen pembe kör edici bir uzun yakmış vaziyette. arka camımda film olmasına rağmen bi ara kör oldum artık dikiz aynasını tavana çevirdim resmen .

ilk önce şu ampüllere farlara adam gibi bir denetleme gelmeli sonra sıra filime gelmedi  önümdeki aracın camı filmli diye daha önce gözüm hiç kör olmadı benim

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Film standartından çok, bu standart filmi sunabilen firma var mı, ona bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi
(düzenlendi)

On 26.04.2017 at 22:49, Sani Gerşon yazdı:

Film standartından çok, bu standart filmi sunabilen firma var mı, ona bakmak lazım.

3m Lumar Ziebart gibi markalarda standartlara uygun ürün bulma sıkıntısı olacağını sanmıyorum.  

tarihinde Serhat Çerçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 dakika önce, Serhat Çerçi yazdı:

3m Lumar Ziebart gibi markalarda standartlara uygun ürün bulma sıkıntısı olacağını sanmıyorum.  

Hiç birinin sitesinde yazmıyor maalesef. Bakalım, yakında çıkacaktır ortaya.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
47 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hiç birinin sitesinde yazmıyor maalesef. Bakalım, yakında çıkacaktır ortaya.

peki bizim arabalardaki ne olacak ? hazır çekilmiş üzerinde bu kural yokken bi yere gidip egzoz muayenesi gibi film muayenesimi olacaz

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
53 dakika önce, Ali Gök yazdı:

peki bizim arabalardaki ne olacak ? hazır çekilmiş üzerinde bu kural yokken bi yere gidip egzoz muayenesi gibi film muayenesimi olacaz

Hayır, zaten bizdekiler kanun dışı. Sökülüp yeniden yapılacak.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
20 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hayır, zaten bizdekiler kanun dışı. Sökülüp yeniden yapılacak.

e yine aynı filmi çekecekler cama . hiç söküp takmadan 50 lira rüşvetle hallederiz biz bu işi esnaf taşmı yesin olayı döner bu işte demedi demeyin

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
28 dakika önce, Ali Gök yazdı:

e yine aynı filmi çekecekler cama . hiç söküp takmadan 50 lira rüşvetle hallederiz biz bu işi esnaf taşmı yesin olayı döner bu işte demedi demeyin

Olamaz çünkü kanunda filmin üzerinde özellikleri yazacak diyor. Şu an ki filmlerde yok böyle bi şi.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Olamaz çünkü kanunda filmin üzerinde özellikleri yazacak diyor. Şu an ki filmlerde yok böyle bi şi.

film rulo halinde gelen bişey değilmi sonuçta. neresine yazacaklar o özelliği denk getirmek çok güç tam köşesine ortayada olmaz. mecbur bir etiket icat edecekler . onuda bişekilde üzerine yapıştırırlar gibi geliyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

film rulo halinde gelen bişey değilmi sonuçta. neresine yazacaklar o özelliği denk getirmek çok güç tam köşesine ortayada olmaz. mecbur bir etiket icat edecekler . onuda bişekilde üzerine yapıştırırlar gibi geliyor

Etiket mantıklı olmakla beraber, üretilen yeni filmlerde saydam biçimde de yazdırabilirler. Böylelikle camın illa ki bi noktasında gözükür bunlar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Arka camlarda 2 numara önlere film yok aracımda. 2 3 sene önde polis durdurdu hemen arka camlara yapıştı eliyle gerip içeri baktı.
aha dedim filmleri sökecek.
Allah tan geçebilirsiniz dedi. Neye göre geçin dedi onu da anlamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şimdi son durum nedir? mevsim yaz geliyor yaptırabilecek miyiz? bu bir yerde yazılı birşey var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yasa çıktı da ona uygun sertifikalı film takan tse li tükkan haberi bekliyoruz. Gören duyan olursa yazsın

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yasa çıktı da ona uygun sertifikalı film takan tse li tükkan haberi bekliyoruz. Gören duyan olursa yazsın

Piyasada milyon TL'yi geçen cam filmi ne olacak, kısa metraj çekilir mi?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...