İçeriğe Yönlendir

Mondeo 4 - Bakım, Parça ve Ankara'da Usta Tavsiyesi

Emrah Taşpınar

Recommended Posts

Emrah Taşpınar

iyi günler 2011 1,6 trend lpg li mondeo sahibiyim , aracı aldıgımda bakımı yeni yapılmıştı , aldıgımdan bu yana ilk kez bakım yaptıracagım yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var , araç şuan 140000 km de aldıgımda 132000 kmde idi ve alır almaz triger seti degişimi yaptırdım , bir önceki bakımında yag , filtreler buji ve ön arka balatalar degişmiş ön diskler tornalanmış oldugu yazıyor bakım kagıdında.Merak ettigim konuları aşagıda yazıyorum aklıma gelmeyen fakat yapmam gerekenleride yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

1- Ankarada tavsiye edebileceginiz işinin ehli çıraga iş yaptırmayan usta(yasak degilse adres ve telefon )

2- yag tam sentetik 5-30 diye biliyorum fakat hangi marka iyidir kararsızım

3- filtreler (yag-hava-klima) başka varmıdır

4- klima tam soguk üflemiyor gaz basım ortalama fiyatları ne kadardır

5-frene bastıgımda çok hafif titreme mevcut aldıgımda yeni torna yapılıp balata degiştigi için yoktu , fakat titreme yeniden  başladı , diskleri degiştireyimmi yoksa torna yaptırıp balata degişimi yeterli olurmu (orjinal veya tavsiye edebileceginiz disk ve balata markası)

6-bunlardan hariç unuttugum dikkat etmem gereken noktalar nelerdir

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2- Denemelerim sonucu en çok memnun kaldığım yağ Castrol 5w-30 A5

3- Polen filtresi 30 binde, diğerleri 15 binde değişir

5- 4 disk + 4 balata yan sanayi olarak değiştirmiştim. Mondeo yan sanayi sevmiyor bunu anladım. 4 Disk 4 balata orjinal değiştirdim şu an sorunsuz

Bu iş için ucuz yöntem torna balata yenilenmesi, sağlıklı yöntem orjinal olarak yeni disk ve yeni balata. Tamamen bütçeye kalmış.

Diskler sıcakken sudan uzak durursa daha uzun süre idare eder.

6- Genelde kontrol edilen ama yenilenmeyen sıvılar var. 120 binde fren hidroliğini yeniledim. Sistemde hava yoktu ancak yenileme sonrası fren hassaslaştı, güven verir oldu. Ustaya yenileyelim dediğinde yüzü ekşir. Bence yıllanmış ve km yapmış araçta değişmeli. Aynı durumda direksiyon hidroliğine de değişmez derler. Araca uzun süre binilecekse o da değişebilir bence.

Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar
19 saat önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

2- Denemelerim sonucu en çok memnun kaldığım yağ Castrol 5w-30 A5

3- Polen filtresi 30 binde, diğerleri 15 binde değişir

5- 4 disk + 4 balata yan sanayi olarak değiştirmiştim. Mondeo yan sanayi sevmiyor bunu anladım. 4 Disk 4 balata orjinal değiştirdim şu an sorunsuz

Bu iş için ucuz yöntem torna balata yenilenmesi, sağlıklı yöntem orjinal olarak yeni disk ve yeni balata. Tamamen bütçeye kalmış.

Diskler sıcakken sudan uzak durursa daha uzun süre idare eder.

6- Genelde kontrol edilen ama yenilenmeyen sıvılar var. 120 binde fren hidroliğini yeniledim. Sistemde hava yoktu ancak yenileme sonrası fren hassaslaştı, güven verir oldu. Ustaya yenileyelim dediğinde yüzü ekşir. Bence yıllanmış ve km yapmış araçta değişmeli. Aynı durumda direksiyon hidroliğine de değişmez derler. Araca uzun süre binilecekse o da değişebilir bence.

teşekkür ederim Saim bey , evet ustalar fren hidroligini degiştirmek istemiyor 4-5 sene önceki aracımda ne kadar ısrar etsemde degiştirmeye yanaşan usta olmadı bu yüzden aynı ustaya 2. kez çok nadir gitmişligim vardır çogu parça degiştirip 50-100 neyse işçilik almanın peşine düşüyorlar

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Öner Oto Tuncay usta gayet ilgili ve bilgilidir. Forum içinde adres bilgileri var. İstanbul yolu, Şaşmaz kavşağına gelmeden sağda Volvo' nun arkasında...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Tesekkur ederim Serkan bey bu hafta ugrayim , birkac konuda daha adi gecmisti tuncay ustanin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...