İçeriğe Yönlendir

VW Far Anahtarlarına Arka Sis Farı Simgesi İkaz Ledi Montajı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal
(düzenlendi)

Daha onceden yapmis oldugum bir calisma. Çift kademe sisli VW far anahtarlarında ön sis açıldığı zaman yeşil bir led yanar fakat bu arka sis için geçerli değildir. Arka sis ikazı kadranda yanar. Gördüğüm uygulama çok hoşuma gitti bende yapayım dedim. Aslında çok detay bir uygulama ama olmaması için de bir neden yok :) Fakat bendeki anahtar ebay malı olduğu için netteki uygulama ve devre kartı ile örtüşmeyen durumları vardı. Neyseki ölçme aleti vs yardımları ile olayı aştım. Buyrun ayrıntılar:

Fotoda görüldüğü gibi far anahtarını tırnaklarından kurtarıyoruz. Daha sonra far anahtarının elimizle açtığımız kısmını önce kendimize doğru çekiyoruz sonra da çevirerek çıkarıyoruz.

5e9fd7bcabf971350ef69625f01ec712.jpg

Çıkardığımız zaman far anahtarının aydınlatma devresi çıkıyor. Yani bu devre far anahtarının kendi led aydınlatması. Kahverengi kutuya alınan yer eksi kutup. Yeşil işaretli olan yerdeki demir çubuk ön sis farına giden elektrik hattından geliyor. Bizde aynısından turuncu işaretli yere lehimleme yapacağız. Sarı kutulu yere de kırmızı dan hariç arka sisi açtığımız zaman belli olacak renkte bir led seçiyoruz. Benim elimde yeşil led vardı onu tercih ettim. Artı eksi bağlantısına da dikkat ediyoruz.

634e8838117e65958496c839518e2486.jpg

Bu gördüğünüz de devrenin arka kısmı. Demir çubuğun ve ledin nereye lehimleneceği belli. Ayrıca ledimizin patlamaması için sol tarafta mor renkli kutu içine alınan herhangi bir lehim yerine de 470 ohm a yakın bir direnç lehimleyeceğiz.

ed3b6147f3bb973845e6917fcad13ccc.jpg

Ben far anahtarımı araca taktım ve çalıştı o yüzden tekrar sökmek istemedim anlaşılmayan bir durum yok sanırım :) Bu fotolar benim eski aracımın anahtarından. Önceden arka sis yansa da anahtar bu şekilde görünüyordu:

db8eafdd680624fcaedefdc77fdffcfd.jpg

4f8967ee17af21993d4b690a67834a50.jpg

ec071c1bfc16d740d0c26d8fcd757072.jpg

Başka renklere örnek foto ekliyorum.

70f441d7c9a803b1100fe3ab425071f8.jpg

a8cbb8dc7216f77f0277435a81f7334a.jpg

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

güzel olmuş keşke 1k direnç ekleseydiniz diğerleri ile aynı aydınlıkta olurdu ya da 1.5k direnç

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Güzel çalışma olmuş zamanında neydi bu bora hey gidi hey :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Güzel çalışma olmuş zamanında neydi bu bora hey gidi hey [emoji4]

Bora hariç güzel olmuş ellerine sağlık [emoji23] [emoji23] [emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
7 saat önce, Tahir Ak yazdı:

güzel olmuş keşke 1k direnç ekleseydiniz diğerleri ile aynı aydınlıkta olurdu ya da 1.5k direnç

Bence parlak olması daha iyi olmuş farkında olmadan arka sisi açtığını daha rahat anlardın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
20 saat önce, Fatih Keskin yazdı:

Cok guzel olmus doğru renk son foto da ki

Renk uyumu açısından ve elimdeki en yatkın led yeşil olduğundan onu tercih etmiştim zaten araç satılalı 3 yıl oldu :)

19 saat önce, Tahir Ak yazdı:

Valla benim baktığım şemada o değer vardı, belki ledden kaynaklanıyor olabilir, birde far anahtarının içinde lens vardı belki de o ışığın şiddetini artırmış olabilir. Zaten araç satılalı 3 yıl oldu :)

19 saat önce, Alper Aytar yazdı:

Güzel çalışma olmuş zamanında neydi bu bora hey gidi hey :)

Bi yad edelim :)

10929031_10153058214973919_3687307746538

18 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Bora hariç güzel olmuş ellerine sağlık emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

He he Megane ye bineydik o zaman aynı sınıfta :D

12 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Bence parlak olması daha iyi olmuş farkında olmadan arka sisi açtığını daha rahat anlardın.

Valla mantıklı buldum :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halit Bebek

Eline sağlık Metin. Bu uğraşlar ve merak demek, tecrübe demek. Bir gün bir yerde mutlaka lazım olacak bilgiler. Tebrikler tekrar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Eline sağlık Metin. Bu uğraşlar ve merak demek, tecrübe demek. Bir gün bir yerde mutlaka lazım olacak bilgiler. Tebrikler tekrar

Saol abi :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...