İçeriğe Yönlendir

Sağ/Sol sinyalde geri görüş kamera görüntüsüne geçilir mi??

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhabalar, 

Bi kaç gündür aklıma geliyor, aracımda multimedia var, geri görüş kamerası çokda güzel çalışıyor.

Arkaya biri sağa biri sola bakacak şekilde iki adet daha kamera yerleştireyim sağa sinyal verdiğimde sağ kamera, sola sinyal verdiğimde sol kamera otomatik olarak geri görüş kamerası gibi açılsın (normal geri görüş kamerası geri vitese takınca çalışmaya devam edecek ayrıca)

İşin mi yok kardeşim napıcan derseniz hobi amaçlı uğraşmak istiyorum ayrıca bilen bilir fiestada şekil yapıcaz diye o kadar küçük ayna kullanmışlarki yan yollardan normal yola çıkarken yola çıkmadan arkadan gelen var mı iyice göremiyorum, bende mi acemilik var anlamadım ama biraz tehlikeli oluyor. Birde geçenlerde 

Aşağıdaki linkte kameran iki adet alsam, nasıl bi devre öneririsiniz bana?? birde multimedialarda geri vitese takınca vitesten gelen canlı ucu görünce mi kamera aktif oluyor? bilen var mı?? 

https://tr.aliexpress.com/item/Waterproof-HD-Car-Rear-Camera-Built-in-Distance-Scale-Lines-Car-Rear-View-Camera-Car-Reverse/32711055524.html?spm=2114.010208.3.169.YfBdMb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10065_10151_10068_10136_10137_10157_10060_10138_10155_10062_10156_10154_10056_10055_10054_10059_10099_10103_10102_10096_10052_10053_10142_10107_10050_10051_10172_10084_10083_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10181_10037_10182_10032_10078_10079_10077_10073_10070_10123,searchweb201603_9,ppcSwitch_5&btsid=9704e90e-438e-46b3-b535-71e3fc8f3aa3&algo_expid=f1056650-0b57-42c2-8cf6-b7387e22f37e-24&algo_pvid=f1056650-0b57-42c2-8cf6-b7387e22f37e

Bunun gibi birşey yapmak istiyorum kısaca

veya söyle 

aklımda deli sorular :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sinyal den tetik alınır bir şekilde ama geri görüş kamerası konumu gereği bu etkiyi vermez bence.

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

-kameranın açık kalması gereken süre için zaman rölesi gibi birşey olabilir. diğer türlü her tetik sinyalinde kamera ekrana yetişemeyecek ve kamerada sürekli aç kapa yaptığı için kısa sürede bozolacak. 

-dörtlü kullanacağınız zamanki durumu iştişare etmek lazım.

yada 4 kanal video seçiçi takılacak (dvr da olur) görüntü çıkışı ekrana verilecek. iki kamera video seçiciye girilecek. sinyallerden tetiklendiğinde ekrana iki kamera görüntüsüde gelecek. 4 kanal seçici olacağı için önede ilave kamera takılabilir. hdd bağlanırsa kayıtta yapar :D devam ederimde maliyet artacak :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
9 saat önce, Aydın Akdeniz yazdı:

-kameranın açık kalması gereken süre için zaman rölesi gibi birşey olabilir. diğer türlü her tetik sinyalinde kamera ekrana yetişemeyecek ve kamerada sürekli aç kapa yaptığı için kısa sürede bozolacak. 

-dörtlü kullanacağınız zamanki durumu iştişare etmek lazım.

yada 4 kanal video seçiçi takılacak (dvr da olur) görüntü çıkışı ekrana verilecek. iki kamera video seçiciye girilecek. sinyallerden tetiklendiğinde ekrana iki kamera görüntüsüde gelecek. 4 kanal seçici olacağı için önede ilave kamera takılabilir. hdd bağlanırsa kayıtta yapar :D devam ederimde maliyet artacak :D

Evet bende bi 5 sn gibi zaman devresi kullanmayı düşünüyorum ama 4 lu benim hiç aklıma gelmemişti :) anlaşılan iki taraftan sinyal geldiğinde birşey yapma diye bir devre filan kullanmam lazım. 4 kanal kamera seçici diye birşey olduğunu bilmiyordum bi araştırayım. Bu sistemden bağımsız zaten on ve arkada kayıt kameram var, kayıt yapmasına gerek yok,  zaten fiestada yerimde dar, oyle buyuk dvr cihazını kokpite yerleştiremem. Birde geri vitese takınca enerji veren bir şey var sanırım?? Arka kamera oyle açılıyor galiba. 

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Olur .Yazılım yüklenir ekran 3 parçaya bölünür görselde. sağ sinyalde ekranın sağı görsele döner , solda sola .geri viteste ister komple ekran istenirse orta kısım yapıla bilir. yapanlar var .tabi iyi bir incelme gerekir. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Metin Akbal

Yapan var ama nasil yaptigi konusunda fikrim yok en azindan 4 luleri yakinca nasil iptal olacak :)

Galiba bağlantı şeklini buldum. 2 adet 5 bacaklı röle 2 adette zaman rölesi.

5 bacaklı rölelerin video tetik kısmı sağlı sollu her iki sinyale de bağlanacak. Rölelerin elektrik kesme kısmı ise sinyallerden çapraz alınacak tetiklerle hallolacak böylelikle rölenin elektriği 4 lü flaşör çalıştığında otomatik olarak kesilmiş olacak :) Zaman rölesi de çıkış birimlerine bağlanacak.

Anlatabildim mi acaba :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
50 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Yapan var ama nasil yaptigi konusunda fikrim yok en azindan 4 luleri yakinca nasil iptal olacak :)

Galiba bağlantı şeklini buldum. 2 adet 5 bacaklı röle 2 adette zaman rölesi.

5 bacaklı rölelerin video tetik kısmı sağlı sollu her iki sinyale de bağlanacak. Rölelerin elektrik kesme kısmı ise sinyallerden çapraz alınacak tetiklerle hallolacak böylelikle rölenin elektriği 4 lü flaşör çalıştığında otomatik olarak kesilmiş olacak :) Zaman rölesi de çıkış birimlerine bağlanacak.

Anlatabildim mi acaba :)

Tşker çok anladım diyemem ama evde biraz araştırma ile çözerim heralde. Once su rolleri interneten bulayım kullanımına filan bakayım, sinyal tetiğini nerden alacağıma bakayım. Ama çok tşkler elinize sağlık, şimdi işteyim akşama incelerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Çağatay Özsoy yazdı:

Merhabalar, 

Arkaya biri sağa biri sola bakacak şekilde iki adet daha kamera yerleştireyim sağa sinyal verdiğimde sağ kamera, sola sinyal verdiğimde sol kamera otomatik olarak geri görüş kamerası gibi açılsın (normal geri görüş kamerası geri vitese takınca çalışmaya devam edecek ayrıca)

aklımda deli sorular :unsure2:

Merhaba Çağatay Bey. 

Aydın, uygun cihazı bulmuş.. 

Besleme geri vites lambasından alınır.. Rölesi sinyalden tetiklenir, ancak sinyal kolundan tetiklemek gerekir. Mümkündür bence.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Besleme geri vites lambasından alınır.. Rölesi sinyalden tetiklenir, ancak sinyal kolundan tetiklemek gerekir. Mümkündür bence.. 

sinyalle açılması lazım abi .dediğin gibi olmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

sinyalle açılması lazım abi .dediğin gibi olmaz. 

Her sinyal verişimizde açılacak o zaman... Geri vitesten besleyip sinyalle tetiklemek gerekir.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Diyot koyariz :) Abiler ben 2 adet 5 bacakli role 2 zaman rolesi 1 diyotla is cozulur ve daha uygun olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Her sinyal verişimizde açılacak o zaman... Geri vitesten besleyip sinyalle tetiklemek gerekir.. 

evet abi sinyallerde açılacak zaten. zaman rölesi falanda onun için. geri vitesten beslersen sadece geriye takınca açılacak. ama sinyal verince açılmasını istiyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

evet abi sinyallerde açılacak zaten. zaman rölesi falanda onun için. geri vitesten beslersen sadece geriye takınca açılacak. ama sinyal verince açılmasını istiyoruz.

Arkaya koymayacak mıyız kamerayı... 

Ben kavşaktan dönerken neden açılsın... 

13 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Diyot koyariz :) Abiler ben 2 adet 5 bacakli role 2 zaman rolesi 1 diyotla is cozulur ve daha uygun olur.

Kısa zamanlı bir röle şart zaten.. 2 saniye yeter :)

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arkaya koymayacak mıyız kamerayı... 

Ben kavşaktan dönerken neden açılsın... 

talep öyle :D

Çağatay abi ilk mesajında aynaların yetersiz olduğunu söylemişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

talep öyle :D

Çağatay abi ilk mesajında aynaların yetersiz olduğunu söylemişti.

Kavşaktan sağa dönerken aynaya mı bakıyormuş :)

Ben ısrarcıyım.. geri giderken çalışmalı.. 

Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kavşaktan sağa dönerken aynaya mı bakıyormuş :)

Ben ısrarcıyım.. geri giderken çalışmalı.. 

aslında uzun araçlara gerekli bir sistem.

ben teybe değilde ayrı ekrana bağlayıp kullanırdım. servislerdeki gibi .

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Aydın bey tşk ederim, evet sanırım aradığım hazır sistem bu, birtek sinyalden tetiklemek lazım işte. 

Bu arada bunu kavşaktan donerken değil yan yoldan ana yola çıkarken kullanmayı düşünüyorum. sanırım mercedes modelinin birinde vardı aynasız araba, sağ sol arka goruşu arka kamera ile yapıyorlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

5 bacakli roleleri ekstra capraz baglama sebebim 4. lu flasor calisirken her iki rolenin elektriginin kesilmesi. Bence oldu. Zaman rolesi tekte kullanilabilir ilk bu aklima geldi.06985578f2b9dfcac2957b51c9818eb1.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz
17 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

5 bacakli roleleri ekstra capraz baglama sebebim 4. lu flasor calisirken her iki rolenin elektriginin kesilmesi. Bence oldu. Zaman rolesi tekte kullanilabilir ilk bu aklima geldi.

kamera çitf olacak . sağ-sol ayrı çalışacak. dörtlüye basıldığında çalışmayacak.

sinyal tetiklemeli değilde direksiyon yada lastik açısıyla çalışacak bir sistem çok orjinal olur. geri vites görüntü girişine bağlanır. manevrada tüm kameralar gözükür. tetikleme sadece teybe olur. zaman rölesi duruma göre kullanılabilir. açık tutması için. geri vitestende tetik alındığında manevra olmasa bile park sırasında kameralar açılır. 

tetikleme sadece teybede olabilir. kameralar sürekli çalışsın zararı olmaz. 

aslında geliştirilebilir bir sistem olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

kamera çitf olacak . sağ-sol ayrı çalışacak. dörtlüye basıldığında çalışmayacak

kamera 3 tane olacak, sağ sol geri. Sağa sinyalde sağ kamera monitör e gelecek i, sola sinyalde sol kamera, 4 luye basıldığında çalışmayacak, geriye taktığımda geri görüş kamerası aşılacak.

bieaz geliştirirsek gerçekten iyi olur ama direksiyon açısıyla nasıl olur bilemiyorum, ara yoldan çıkarken o kadar çok direksiyon donmuyor, yolda giderken şerit değiştirmekle hemen hemen aynı. Sinyalden tetiklemek daha mantıklı gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Bağseven
(düzenlendi)

Ben bu sistemin elektronik kismini yazilimli bi devre ile sadece 1 adet role ile cok rahat yaparim.Ustelik dortluler yaninca da ekrana goruntu gelmez.

tarihinde Mustafa Bağseven tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
13 saat önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Ben bu sistemin elektronik kismini yazilimli bi devre ile sadece 1 adet role ile cok rahat yaparim.Ustelik dortluler yaninca da ekrana goruntu gelmez.

İlginize teşekkür ederim ama son zamanlarda otobanda önüme çıkan tır lastiği nedeni ile kaza yapınca arabaya ilgilimi kaybettim, projeyi şimdilik rafa kaldırdım :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...