İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigorta'sında 'ikametgah' şartı kalktı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Trafik sigortasında için fiyat belirlemede 'ikametgah' şartı kalktı. Sigorta şirketleri ister plaka ili, isterse ikametgah adresine göre fiyat belirleyebilecek.

Hazine Müsteşarlığının trafik sigortası ile ilgili yaptığı düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.
Düzenlemeye göre, trafiğe ilk kez çıkacak araçların zorunlu trafik sigortası azami prim tutarları mayıstan itibaren aylık yüzde 1 artırılacak. Ayrıca müsteşarlık, bu oranı yüzde 50’sine kadar azaltmaya veya artırmaya yetkili olacak.

İKAMETGAH ŞARTI KALDIRILDI
Öte yandan trafik sigortası bedeli daha önce ikametgah adresine göre belirleniyordu. Bu durum atık değiştirildi. Sigorta şirketleri ister plaka ili, isterse ikametgah adresine göre işlem yapabilecek.
Örneğin Bolu'da oturan birisi İstanbul plakalı bir araç alsa bile, ikametgahı Bolu'da olduğu için Bolu fiyatları üzerinden ödeme yapıyordu. Şimdi bu durum sigortacının isteğine göre olacak. Yani Bolu'da ikamet edip de İstanbul plakalı araç alana, İstanbul fiyatları uygulanabilecek.
Düzenleme 12 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

zorunlu_trafik_sigortasinda_yeni_tarife_

Kaynak : Haber7

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
(düzenlendi)

:)

tarihinde Serkan Gülderen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Benim aracimin biri 06 plaka ama ikametgah Isatanbul neyse yenilemeye cok var daha/

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Sigorta camiası bayağı kuvvetliymiş Türkiye de sürekli vatandaş aleyhine olacak düzenlemeler yapılıyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir öneride benden olsun.

Sürücü kusurlu olduğu kazaya hangi il sınırları içinde karıştıysa, sigortacı isterse o ilin tarifesini de uygulayabilsin.

İstanbul 'da kaza ihtimali yüksek ise eğer, Bolu 'dan Kırklareli 'ne giden bir sürücü İstanbul 'da kaza yaparsa, Plakası 34 olandan ve ya ikametgahı İstanbul olandan farklı olmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
9 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Haşırt diye bir ses duyan oldu mu?

Ben duymadım abi, her türlü 34 nasılsa. Satışı arttırmak için fiyatı düşük olanı tercih eden sigorta şirketi çıkmaz mı?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ne edersek kendimize ediyoruz.

Olması gerektiği gibi, olması gereken şekilde yapılıp kullanılsa, bu hallere gelmezdi bu sigorta poliçeleri diye düşünüyorum.

Bir tarafta eski fiyatlara yapmak istemeyen şirketler, diğer tarafta faaliyetine devam edeceksen mecbursun diyen sistem.

Bir gün hepsi tası tarağı toplayıp sektörden çıkarsa ne olur acaba?

Sonuçta risk pazarlaması bu iş.

İnşallah daha sağlıklı bir risk değerlendirmesine sahip olan bir sistem olur. Bugün bile çok eksik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
15 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ben duymadım abi, her türlü 34 nasılsa. Satışı arttırmak için fiyatı düşük olanı tercih eden sigorta şirketi çıkmaz mı?

Kesin olur :biggrin:

Öyle birşey olsa, neden bugün çıkan düzenlemeyi beklesinler.zaten ucuzunu yaparlardı her zaman.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Demişlerki büyüklerimiz şirketlere alın hangisi daha fazla kazanç sağlarsa ona bağla pirimi ister adrese ister plakaya :))) iki kanaldan da bağlamışlar busefer[emoji966]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Olayı neden birde sigortacı tarafından bakmıyoruz.Ellerini bağlayıp Çakalların bol olduğu araziye atmışlardı.Şimdi en azından ellerine sopa vermişler.Sigorta yapmaları zorunlu ,limitler yüksek,tavan fiyat var,sürücüler hasar tutanaklarını anlaşmalı dolduruyor.Olmayan kazaları olmuş gibi gösteriyor,primin yüksek olan ildeki kişiler başkası üzerine araçları geçiriyor.birkaç kazadan sonra bakmışsın araç sahibi değişiyor.Şimdi en azından kazıklanmamak için bir maddede işine geleni yap demişler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

1999 yılından buyana ehliyetim var ve tek bir kazam Yok ve enson ödediğim sigorta primim yüzde 200 artıyor sa ben sigortacı gözüyle bakamam Özcan bey.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yabancılara satarken parti verip sevinen ceo lar konuşsun durumu anlayalım biz de... Mecburi sigortanın zaman içinde nasıl bu hale geldiğini

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Her türlü zarar yani...Plakan yabancıysa ve sigorta fazla çıkıyorsa onu kullanacak sigortacılar, doğru mu anladım? Ya da plakan düşük çıkıyor fiyatta ama ikametgah kalabalık yerde, bu sefer ikametgah kısmından yüksek fiyat verilecek...:unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Tavan fiyat uygulaması geldikten sonra bekliyordum zaten şaşırtmadı. Ulusal kanallardan artık hastanede muayene ücreti verilmeyeceğini duyup sonra eczanede muayene ücreti ödeyince hissettiğim gibi hissediyorum şu an.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

5 küsür liraya yakıt alan, alırken arabanın ederi kadar vergi veren bir millet olarak, bunlar bize dokunmaz :biggrin:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

mis gibi herşeyim 34 keşke 20 bin olsa trafik sigortası rahat ederiz hep beraber

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
On 04.05.2017 at 11:56, Sefa Çelik yazdı:

Tamam işte, hastanede muayene ücreti vermiyorsun. Aldılar mı? Hayır. Verdin mi? Hayır. Elini kolunu sallaya sallaya kapıdan çıktın gittin. Muayene ücretini eczaneye veriyorsun. Bir yanlışlık yok yani :D

Zaten hastanede muayene ücreti aldılar demedim ki. ?

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

[emoji34] plakayi degistirmeden almistim, 3 kuruş kar etmiştik.. yine mi biz mağdur olduk yaf? (plaka Bursa ikamet Balikesir.. )

Edit: imza silindi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 06.05.2017 at 23:54, Emre Sutay yazdı:

emoji34.png plakayi degistirmeden almistim, 3 kuruş kar etmiştik.. yine mi biz mağdur olduk yaf? (plaka Bursa ikamet Balikesir.. )

Edit: imza silindi..

Artık işlerine nasıl geliyorsa.. öyle :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Artık işlerine nasıl geliyorsa.. öyle :)

Hani olmaz ama olur ya, "bu arkadaşın sicili temiz". "Bize masraf çıkarmamış". "Başka şirkete gitmesin". Ne güzel masrafsız masrafsız.

O sebeple "hangisi ucuz çıkıyorsa onu uygulayalım" derler mi? :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Hani olmaz ama olur ya, "bu arkadaşın sicili temiz". "Bize masraf çıkarmamış". "Başka şirkete gitmesin". Ne güzel masrafsız masrafsız.

O sebeple "hangisi ucuz çıkıyorsa onu uygulayalım" derler mi? :biggrin:

Bu gibi durumlarda, 

Otorizasyona düşürmüyorlar.. hemen onaylanıyor.. 

Fiyatta indirim olabiliyor

Kredi kartına da taksit veriyorlar.. 

Bunu sadece kendi müşterilerine değil.. Uzun yıllar 7. basamakta olan sigortalılara da yapıyorlar... 

Tabi Allianz'da durum bu.. 

Hala yapmayanlar var.. 

430 liralık poliçeye 800-900 isteyenler çoğunlukta.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...