İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Temin Edemediğim Parça 97BW11079AA

Serhat Karakuş

Recommended Posts

Mesut Aybek

Bu parça tam olarak yeri nerde .? Sökmesi kolay mı.?

Yorum bağlantısı
Serhat Karakuş
(düzenlendi)

Silindir kapağı ile radyatör arasındaki hortum üzerinde egr valfinin altına tekabül ediyormuş.

tarihinde Serhat Karakuş tarafından düzenlendi
Yazım düzeltme
Yorum bağlantısı
Mesut Aybek

Burada araba hurdalıgında bulabilirsem sizin işiniz görülmüş olur.

Yorum bağlantısı
Serhat Karakuş
(düzenlendi)

Çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz Mesut Bey. Araç 1999 model ghia mondeo. Parça numarası 97BW11079AA. T bir parça. Dik olan kısımda sensör bağlantı soketi var. Diğer kısımlar silindir kapağı ve radyatör arasındaki hortumun bağlantısını sağlıyor. Sökmesi de gayet kolay hortum kelepçelerini gevşetip soketi de çekerek çıkardınız mı kolayca sökülür.   

tarihinde Serhat Karakuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
On 06.05.2017 at 14:50, Serhat Karakuş yazdı:

Kayseri deki arkadaş ile görüştüm ama olmadığını söyledi. Ankara'daki ile de görüşürüm artık. 

Termostat üzerindeki müşürden gelen soketin bağlandığı parça diye düşünüyorum.  Fanın açılıp kapanması işlevi için ısı derecesini bildiriyor olabilir.

97BW 11079AA bu sensör, digital klimalı mondeolarda bulunuyor. Digital klima kontrol sensörlerinden biri.

Yorum bağlantısı
Serhat Karakuş

Doğrudur Muhteşem Bey araç digital klimalı. 

Sadece klima sensörlerinden biri ise endişe eşiğimi düşüreyim bari:).

Ama yine de parçayı er geç bulmalıyım ki Antalya'nın yazı yaklaşıyor.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
37 dakika önce, Serhat Karakuş yazdı:

Klimanın Serhat, muhtemelen benimkini iptal edip direkt bağlamıştı usta. Bende senin gibi uzun süre arayıp bulamamıştım. Bir sakıncasını görmedim,. Bazen klima low konumuna almadan soğutmuyordu.Bende low da çalıştırıp ısı düğmesiyle sıcaklığını kontrol ediyordum. Yani zaman zaman  ısı derecesini ayarlamada sorun çıkarıyor ama tam bu  sensörden  mi  bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sensör ölçü aleti ile ölçülecek, normal hava ısısında kaç ohm. Çakmak ile ısıtılıp omajı yükseliyor mu yoksa düşüyormu bakılacak. Sönsör tespiti sonrası her hangi uyumlu sensöre uygun metal t aparata montajı yapılıp yerine montajı yapılacak. Akan suyun ısısı ölçülüyor, karmaşık değil sistem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
2 saat önce, Serhat Karakuş yazdı:

Manuallerinden anladığım; bu sensör kalorifer radyatörüne giden suyun sıcaklığını ölçüyor. Klima ısıtmada ve fan auto da iken; motor suyu sıcaklığı 40°C'a ulaşıncaya kadar fan en düşük devirde çalışıyor. Motor ısındıkça fan da kademeli olarak hızlanıyor.

Detaylı bilgi için; http://workshop-manuals.com/ford/mondeo_1997_08.1996-09.2000/mechanical_repairs/4_electrical/412_climate_control_system/412-04_control_components/description_and_operation/control_components/

Bu sensör NTC tipi direnç. 10°C - 40°C arasında direnci 1.3 - 5.7 kOhm değerindeymiş. Ayrıca Klima kontrol modülü hata koduda üretiyor. Hata kodları ve silinmesi ile ilgili bilgiler için; http://workshop-manuals.com/ford/mondeo_1997_08.1996-09.2000/mechanical_repairs/4_electrical/412_climate_control_system/412-00_climate_control_system_general_information/description_and_operation/diagnosis_and_testing/climate_control_system/#PE000000000002880E2880F02

Parçayı buluncaya kadar şöyle yapılabilir. Kırılan sersör gövdesi yerine düz bir boru ile kalorifer devresi su geçişi sağlanır. Sensör soketi uçlarına 1kOhm değerinde bir direnç bağlanarak klima kontrol modülü kandırılıp fanın çalışması sağlanır.

Yorum bağlantısı
Fevzi Köse

Bu parça benim aracımda da kırıldı araba suyu boşalttı durduğu yerde, neyseki bi sorun olmadı. Tuncay ustayla telefonlaşarak baya bi aradık ama bulamadık. Bende lpg ciden aldığım T hortumla kendim hallettim. Sensörün T sinin 2 tarafıda kırılmışdı. Sensörün plastiğine bahçe hortumundan 3 4 cm geçirip çapını genişlettim. Sonra T ye uygun radyatör hortumunu üstüne geçirip kelepçeledim. Diğer tarafı Tnin ortasına. T nin iki tarafına da aracın su hortumları işlem tamam. Usta baktı onayladı. Dijital Klimada bi sıkıntı yok otomatik ayarlamasında.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Bu parça benim aracımda da kırıldı araba suyu boşalttı durduğu yerde, neyseki bi sorun olmadı. Tuncay ustayla telefonlaşarak baya bi aradık ama bulamadık. Bende lpg ciden aldığım T hortumla kendim hallettim. Sensörün T sinin 2 tarafıda kırılmışdı. Sensörün plastiğine bahçe hortumundan 3 4 cm geçirip çapını genişlettim. Sonra T ye uygun radyatör hortumunu üstüne geçirip kelepçeledim. Diğer tarafı Tnin ortasına. T nin iki tarafına da aracın su hortumları işlem tamam. Usta baktı onayladı. Dijital Klimada bi sıkıntı yok otomatik ayarlamasında.

Fevzi Bey bu parçanın yeri tam olarak nerede? Üst taraftan kontrol etme şansımız var mı? Bende bir kontrol etmek istiyorum durumunu.
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
8 saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Fevzi Bey bu parçanın yeri tam olarak nerede? Üst taraftan kontrol etme şansımız var mı? Bende bir kontrol etmek istiyorum durumunu.

Münir egr nin yanından bakınca hemen az altında turuyor. T ekinin iki ucunda hortum var, ortadaki ucunda da Sensör fişini göreceksin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Münir egr nin yanından bakınca hemen az altında turuyor. T ekinin iki ucunda hortum var, ortadaki ucunda da Sensör fişini göreceksin.

Sağol Derviş, bir bakalım ne halde.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Köse

Egrnin nerde olduğunu bilmiyorum ama motorun sağında, hava filtre kutusunun baya solunda biraz aşağıda kalıyo

Münir Bey fazla çekiştirme yyukadı doğru, elinde kalabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Recayi Demirel

kardeşim aradığın parça lpg cilerde bolca var, t şeklinde lpg ye hava girişi sağlamak için takılır benim araçta var LPG  cilerde var..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...