İçeriğe Yönlendir

Çimento Benekleri Giderme

Kemal Mert

Recommended Posts

Kemal Mert

Merhaba arkadaşlar. İş yerinde otoparkimizin yanında ınşaat yapılıyor. Yer için dökülen betonu düzenleyen bir alet var dönüyor sürekli ismini bilmiyorum, makine donmamis çimentoyu dönerek sıçratmis. Malesef herkesin arabası benekli benekli olmuş. Camlarda ve kaportada. Sıçrayan çimento akşama kadar donmus. Ben tazyikli su ile petrol istasyonunda yikadim. Baya geçti ama halen var. Arabaya pasta çektirmeyi düşünüyorum. Kaporta bu halde iken pasta cektirmem sorun yaratır mı? Camlari da temizletmeliyim. Ne yapmaliyim, tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kolayca bulunabilir olması ile ilk etapta elma sirkesi ile deneyin derim. Yıkamayla çıktığına göre tam kurumamış.

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Köksal Bey yıkamadan sonra epey çıkarttım. Aslında baya donmustu ama tabancayı yakın tuttum çıkartmaya çalıştım. Ama halen var. Cam silecegini calistiriyorum içeri çıtır çıtır ses geliyor halen. Bu şekilde çalıştırıp hem camlari daha fazla çizmek ve sileceği öldürmek istemiyorum. Sirke iyi gelirmi suya ne kadar karıştırayim? Yoksa ful sirkemi olacak?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Boş bir fısfıs şişeye ful sirke koyup sıkın, 3-4 dk sonra tekrar sıkın, sonra basınçlı suyla temizleyin(basınçlı yoksa hortumu parmağınızla sıkıştırıp yapabildiğiniz kadar). Çıkma durumuna göre tekrar yapın, direkt sirke üzerine bezle ovalamayın boyayı çizersiniz.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Bu işi yapanlar hiç düşünmüyor. Connect aracımı sabah işe gittim park ettim. Akşam karanlığında işten çıktığım da görmemişim.Tavan da hala çimento noktaları var. Maalesef her şey de olduğu gibi ülkem de düzen yok,denetleme yok bunun için şikayet edeceğim muhatap bulamadım, dolayısıyla adalet yok 

Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Boş bir fısfıs şişeye ful sirke koyup sıkın, 3-4 dk sonra tekrar sıkın, sonra basınçlı suyla temizleyin(basınçlı yoksa hortumu parmağınızla sıkıştırıp yapabildiğiniz kadar). Çıkma durumuna göre tekrar yapın, direkt sirke üzerine bezle ovalamayın boyayı çizersiniz.

Hafta sonu ilk firsatta yapacağım. Uzum sirkesi de olur herhalde. Evde bir bidon vardı en son.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Hafta sonu ilk firsatta yapacağım. Uzum sirkesi de olur herhalde. Evde bir bidon vardı en son.

Bence bekletmeyin, her geçen gün biraz daha zor çıkmasına neden olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Konu ile alakalı değil ama bu ön tarafta ki ve aynada ki sinekleri nasıl çıkartırız

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Zaten 10 gün oldu. İşten güçten fırsat bulamadim. Ancak hafta sonu deneyebilirim. Umarım çözeriz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Konuyu gorunce gecen sene bu zamanlar uzun yolda Ordu da basima gelen bir hadise aklima geldi. Yanimdaki cimento yuklu kamyonun sert freni sonucu olan. Camda acikti ustelik. Can havliyle kamyonu bile durdurmadan yikamaci aradim. Hava da berbat sicak. Sukur iz vernikte yanik vs olmamisti.c7a8eae8b590cfbbc397aebedb4a8a81.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Konuyu gorunce gecen sene bu zamanlar uzun yolda Ordu da basima gelen bir hadise aklima geldi. Yanimdaki cimento yuklu kamyonun sert freni sonucu olan. Camda acikti ustelik. Can havliyle kamyonu bile durdurmadan yikamaci aradim. Hava da berbat sicak. Sukur iz vernikte yanik vs olmamisti.c7a8eae8b590cfbbc397aebedb4a8a81.jpg

Metin Bey sizinki baya baya sıva olmuş. Benimki uzaktan hiç belli değil. Cok yaklaşmak gerekiyor görebilmek için. 20170507_152300.thumb.jpg.99cef0b95d8bf420170507_145012.thumb.jpg.7d55b550a24b5f
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

biraz tuz ruhu işi çözer, boşa uğraşmayın, boyaya birşey yapmaz merak etmeyin, üzerine dökün cozurduyunca su dökün, baktınız hala var tekrarlayın...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
biraz tuz ruhu işi çözer, boşa uğraşmayın, boyaya birşey yapmaz merak etmeyin, üzerine dökün cozurduyunca su dökün, baktınız hala var tekrarlayın...

Tuzruhu karolarin bile canına okuyor, kaportaya daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kullanmaya korkarım. Maalesef..
Yorum bağlantısı
Mustafa Murat Özen
23 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Köksal Hocam kil uygulamasıyla çıkarabilir miyiz sizce? Boyaya zarar verme durumu olur mu?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Mustafa Murat Özen yazdı:

Köksal Hocam kil uygulamasıyla çıkarabilir miyiz sizce? Boyaya zarar verme durumu olur mu?

Çimento içinde bolca kum/minicik taşlar vs olduğundan kil gibi sürtmeli uygulamayı tavsiye etmem, boyayı fazlasıyla çizecektir. Sirke ile çözecek şekilde ilerlemek boyayı çizmeyi önleyecektir ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 10.05.2017 at 16:58, Kemal Mert yazdı:

Tuzruhu karolarin bile canına okuyor, kaportaya daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kullanmaya korkarım. Maalesef..

hiç birşey yapmaz, karo ile beton benzer onların canına okur ama boyana zarar vermez, cam şişe yada senin arabanın boyası, nötr etki, kenarda bir yere bir damla damlat göreceksin, sıfır hasar :)

boca etmene gerek yok, ucu pamuklu kulak çubuğunu tuzruhuna sok sonra beton olan kısma sür, sonra su dök bitsin iş

korkma birşey olmaz :) istersen boca et yine birşey olmaz, hergün beton mikseri yıkıyor bizim adamlar, tuzruhuna fırçayı sokup komple yıkıyorlar arabayı hatta ovalıyorlar, senin arabaya zarar vermesi için aracı komple tuz ruhuna daldırıp bekletmen lazım, kısaca korkmana gerek yoook, boşa uğraşma, tamponun altında bir yerde deneme yap göreceksin, tuz ruhu aynen köpürmeden damla şeklinde kalacak.

sirke işe yaramaz, sirkenin uzun süre beklemesi lazım, çaydanlığa doldurup kireci çözersin ama çok uzun sürer, ayrıca o kireç bu beton, işe yaramaz.

bu arada tam donmuş betona kil işlemez, hadi söktü diyelim o anda sağlam bir çiziğinizin olma ihtimalide çoktur, kısaca kil de olmaz.

tam donmuş betonu kazısanızda çıkmaz tornavidayla yada spatula ile kanırtırsanız ancak :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kemal Mert

İyi geceler arkadaşlar. Bildiğiniz üzere aracıma çimento taneleri sıçramisti, kurulduğu için tazyikli su bile cok zor çıkarıyordu. Çok şükür sıkıntım kalmadı. Sirke ile sorunu çözdüm. Sprey şeklinde sıktım ve az biraz zaman geçtikten sonra tazyikli su ile yikadim. Resmen söktü attı. İlgi ve yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Geçmiş olsun hepimizin başına gelebilir sonucu/çözümü ilk mesaja da eklerseniz dahada faydalı konu olacaktır iyi geceler

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Merhaba arkadaşlar. İş yerinde otoparkimizin yanında ınşaat yapılıyor. Yer için dökülen betonu düzenleyen bir alet var dönüyor sürekli ismini bilmiyorum, makine donmamis çimentoyu dönerek sıçratmis. Malesef herkesin arabası benekli benekli olmuş. Camlarda ve kaportada. Sıçrayan çimento akşama kadar donmus. Ben tazyikli su ile petrol istasyonunda yikadim. Baya geçti ama halen var. Arabaya pasta çektirmeyi düşünüyorum. Kaporta bu halde iken pasta cektirmem sorun yaratır mı? Camlari da temizletmeliyim. Ne yapmaliyim, tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar?

Arkadaşlar merhaba, çimento lekelerinden sirke sayesinde kurtuldum. Daha önceleri su ile defalarca yikamama rağmen bir türlü geçiremediğim çimento leke ve tanelerini şu şekilde geçirdim. Evde üzüm sirkesi vardı onu sprey bir siseye doldurdum. Sonrasında yikamaciya gittim. İlk başta araci normal bir şekilde yikadim kurumadan sprey uyguladim tavandan başladım camlar ve aşağısı komple sirke ile uygulama yaptım. Birkaç dakika bekledikten sonra deterjan sıktırıp tazyikli su ile yikadim. Bir tane leke kalmadı şükür kurtuldum. Başına böyle bir sıkıntı gelen olursa ilk yapacağı sirke uygulamak olsun. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...