İçeriğe Yönlendir

Tourneo Courier - Kaput Altındaki Hava Dolu Poşet Nedir?

Rifat Şeker

Recommended Posts

Rifat Şeker
(düzenlendi)

Merhaba , 

Geçenlerde aracın cam suyunu eklemek için kaputu açtığımda fark ettim. Her iki çamurluğun arasında bu siyah poşetten var elimle çekmeye çalıştım ama gelmedi. İçi hava dolu gibi bende bir işe yarıyordur belki diye ellemedim servise gidip soracak vakit bulamadım belki aramızdan birileri biliyordur diye size sormak istedim. Hani belki araç sıfır taşınırken fabrikada koyulup araç satılınca servisin çıkartması gereken bir şeydir diye. 

Araç tourneo Courier Titanium.

Kısacası bunun ne olduğunu ne işe yaradığını bilen var mıdır ? 

W0drp4.jpg

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Başlığa model ismi eklendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk defa böyle bir şey gördüm... 

Çok da merak ediyorum.. Bir servisi arayıp sorun bence.. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Amacını ben de anlayamadım ama, uzun ömürlü birşey olmadığına göre geçici bir malzeme gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Rıfat bey, içi hava değil sanırım cam yünü misali bir malzeme dolu çok yumuşak bir şekilde, benim mondeo'nun ve daha önceki focus'umda da dikkatimi çekmişti çamurluğun dış kaportası ile iç kaporta arasında izole amaçlı konulmuş bir malzeme. Mondeo'mun çamurluğuna vurduklarında değiştirilirken de görmüştüm, iç ve dış çamurluk arası boşlukta rüzgar sesi yapmaması için alınmış bir önlem gibi algıladık biz. Resimden gördüğüm kadarı ile de aynı malzeme :good1:

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

çamurluklardan alınacak küçük darbelere karşı hava yastığı niyetine konulmuştur.

darbenin şiddetini azaltmak maksatlı olabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
2 dakika önce, Sadık Taşyürek yazdı:

çamurluklardan alınacak küçük darbelere karşı hava yastığı niyetine konulmuştur.

darbenin şiddetini azaltmak maksatlı olabilir.

Yok Sadık o kadar yumuşak ki Rıfat beyin de dediği gibi hava dolu sanki, ara boşluğu doldurma amaçlı yani...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker
15 dakika önce, Serhan Gürbüzol yazdı:

Yok Sadık o kadar yumuşak ki Rıfat beyin de dediği gibi hava dolu sanki, ara boşluğu doldurma amaçlı yani...

O zaman sorun yok diyelim :) Olduğu yerde bırakıyoruz. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
6 dakika önce, Rifat Şeker yazdı:

O zaman sorun yok diyelim :) Olduğu yerde bırakıyoruz. Teşekkürler.

Aynen bencede :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aynı malzemeden benim mondeo da var,bir önceki c-max tede vardı.Sanırım ses izolasyonu için kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk defa böyle bir şey gördüm... 

Çok da merak ediyorum.. Bir servisi arayıp sorun bence.. 

Bir forum etkinliğinde, Ersel bir forumdaşın aracında (cmax idi sanırım) özellikle göstermişti. Bildiğin siyah çöp poşetine benzeyen bir malzeme-naylon. Ses yalıtımı için olduğu fikrini yürütmüştük topluca.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Fordtan gelen mühendis arkadaşıma sordum. Bildiğiniz üzere türkiyede Courier yapıyorlar. Oda böyle seslerle çalışıyordu.

Sakın içinde süngerler olan özel bir ses yalıtım malzemesiymiş. Müşteri şikayetine karşı konmuş. Sesi baya bir azaltıyormuş. AMan koparmayın baya pahalıymış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Net bilgi vereyim .Ses izalasyonu için kullanılan birşeydir .çekmeyin çamurla ve şaseye gayet sağlam bir madeyle yapıştırılmıştır. olası bir çamurluk değişiminde bunlarda değişir .genelde servislerde . ve bir çok bölgede bu tarz ses yalıtımı malzemeleri mevcuttur .titreşimi emer.içi özel bir süngerimsi made gibi birşeydir.yüksek modelerde iç kısmı aynıdır dış kısmı tela tarzı bir kumaş kaplıdır .beyazdır .

Connectle kaza yaşadımda bunların değiştirilmesi için servisi özellikle ikaz etmiştim hepsi değişti. evet görseline ve duruşuna göre pahalı bir parçadır.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Anıl Mert

Focus ta da mevcut. Farları sokunce görünüyor aradaki boşlukta. Siyah renkli aynısı

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
On 12.05.2017 at 17:06, Okan Tansel yazdı:

Net bilgi vereyim .Ses izalasyonu için kullanılan birşeydir .çekmeyin çamurla ve şaseye gayet sağlam bir madeyle yapıştırılmıştır. olası bir çamurluk değişiminde bunlarda değişir .genelde servislerde . ve bir çok bölgede bu tarz ses yalıtımı malzemeleri mevcuttur .titreşimi emer.içi özel bir süngerimsi made gibi birşeydir.yüksek modelerde iç kısmı aynıdır dış kısmı tela tarzı bir kumaş kaplıdır .beyazdır .

Connectle kaza yaşadımda bunların değiştirilmesi için servisi özellikle ikaz etmiştim hepsi değişti. evet görseline ve duruşuna göre pahalı bir parçadır.

Transit Customda da var. Silecek motorunun hemen üzerinde serviste sordum izolasyon malzemesi dediler.

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

hımm, demek ses yalıtımı içinmiş ha. muhtemelen bizim focusta yoktur. daha önce hiç görmedim.

Yorum bağlantısı
Mesut Aybek

Grand Tourneo Connect ve Transit custom da aynısı var,çamurluk la arasındaki boşluğu dolduruyor. Sadece hava değil izolasyon malzemesi ile birlikte şişirilmiş bir torbadır kendileri. İki tane var. Birisi de altta.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
hımm, demek ses yalıtımı içinmiş ha. muhtemelen bizim focusta yoktur. daha önce hiç görmedim.

Focusta da var bu malzemeden davlumbazı sökünce görülebilir.
Yorum bağlantısı
Cihan Göllü

Focusta da var bu malzemeden davlumbazı sökünce görülebilir.

Kaç model Focuslar'da var acaba?
Yorum bağlantısı
Koray Demir
33 dakika önce, Cihan Göllü yazdı:

Kaç model Focuslar'da var acaba?

Mk1 ve mk 2 lerde var son kasayı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Burak Oğuz
Koray Demir yazdı:

Mk1 ve mk 2 lerde var son kasayı bilmiyorum.

2021 Ford Focusları inceledim. Kaputu açınca sağ ve sol köşelerde siyah torbalar var. İlk başta dikkat çekmiyor, zaten dikkat çekecek bir yerde de değil. Ses yalıtımı maksadıyla konulmuş. Sadece "Soğukta ve sıcakta zaman geçtikce  o siyah poşetler deforme olup parçalanıyor mu? diye merak ediyorum. Böyle sorun yaşayan var mı acaba..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Oğuz

1. Serhan Gürbüzol yazdı:
    • Rıfat bey, içi hava değil sanırım cam yünü misali bir malzeme dolu çok yumuşak bir şekilde, benim mondeo'nun ve daha önceki focus'umda da dikkatimi çekmişti çamurluğun dış kaportası ile iç kaporta arasında izole amaçlı konulmuş bir malzeme. Mondeo'mun çamurluğuna vurduklarında değiştirilirken de görmüştüm, iç ve dış çamurluk arası boşlukta rüzgar sesi yapmaması için alınmış bir önlem gibi algıladık biz. Resimden gördüğüm kadarı ile de aynı malzeme :good1:

2021 Ford Focusları inceledim. Kaputu açınca sağ ve sol köşelerde siyah torbalar var. İlk başta dikkat çekmiyor, zaten dikkat çekecek bir yerde de değil. Ses yalıtımı maksadıyla konulmuş. Sadece "Soğukta ve sıcakta zaman geçtikce  o siyah poşetler deforme olup parçalanıyor mu? diye merak ediyorum. Böyle sorun yaşayan var mı acaba..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...