İçeriğe Yönlendir

Linea - Sarsıntılı Çalışma

Oktay İşler

Recommended Posts

Oktay İşler

arkadaşlar merhaba herkese selam benim sorum motor soğukken ilk çalıştırmada benzinden lpg ye geçinceye kadar motorda sarsıntılı çalışma rölanti de dalgalanma nadiren stop etme sorunu lpg geçtikten sonra durum düzeliyor sorun neden kaynaklanıyor olabir 2 gün önce lpg tankının içine katkı maddesi dolduttum sanayide bi nebze gidişinde iyileşme oldu ama ilk çalıştırmadaki sarsıntı kesilmedi ne yapmalıyım. şimdiden hepinize teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg kalibrasyonunuz bozuk muhtemelen.. 

Aynı sorun tüm lpg'li akıllı araçlarda yaşanıyor.. 

Lpg kalibrasyonu bozuk ise, araç logları lpg'ye göre değişiyor.. Bu loglar, sabah benzinle çalışan araca uymuyor.. 

Aracı 100-150 km sürekli benzinde kullanıp, gözleyin.. Araç düzelirse lpg kalibrasyonu bozuk demektir. Yeniden kalibrasyon yaptırın.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aynı sorun benim opeldede var çözemedim.Egr valfinide elden geçirdim olmadı.Ben hala enjeksiyonlardan şüpheleniyorum.Yeniden bir takım alıp deneyeceğim.

Gaza geçmesin,araç ısındıkdan sonrada benzinde devam edin sorunu bu şekildede gözlemleyin.Sonra buraya yazın değişiklik varmı.

Yorum bağlantısı
Oktay İşler

aracı geçtiğim perşembe günü dönüşüm yapılan servisine götürdüm filitresini değişti pc bağladı sorun yok dedi duru izah ettim ateşleme yada boğaz kelebeği olabilir dedi bunun üzerine sanayide motor ustasına gittim aynı şeyleri ona da anlattım oda ilk etepta gaz tankının içine  temizleyici koydu bu işlem ara hızlanmalarda motoru rahatlattı ama ilk marştaki rölanti dalgalanmasını bitirmedi geriye gaz kelebeği yada  ateşleme sistemi kaldı ilerleyen günlerde belli olur acaba benzin deposunada mı katkı maddesi koysam

22 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Aynı sorun benim opeldede var çözemedim.Egr valfinide elden geçirdim olmadı.Ben hala enjeksiyonlardan şüpheleniyorum.Yeniden bir takım alıp deneyeceğim.

Gaza geçmesin,araç ısındıkdan sonrada benzinde devam edin sorunu bu şekildede gözlemleyin.Sonra buraya yazın değişiklik varmı.

gün içinde ara ara 2-3 saat arayla çalıştırdığımda rölanti deki dalgalanma şiddeti daha az ve kısa sürüyor normale  çabuk dönüyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

LPG katkı felan atmayın. Katkı arıza gidermez.  Temizlik yapacağı olursa da gider dandik enjektöru tıkar.

Benzinde sıkıntı varsa da lpgci ile motorcu arası pinpon topu gibi gidip gelmemek için iş bilen bi usta şart. Obd cihazı ile araca bağlanıp ltft ve stft değerleri okunmali. Emminin dediği log o. Sağlam benzinli bı motorda ltft 0 stft de +-5 olması lazım. LPG de bunları yakalamak zor o yüzden ltft +-10 motorun karakterine göre kurtarır 20 yıl geçince de genelde arıza lambası yakar.

İş bilmez bı LPG ci az yakan diye lpgyi kısıp bu değerleri yükseltirse araç benzinde iken zengin karışıma düşüp motoru boğar çiğ benzin kokusu gelir egsozdan. LPG kalibrasyon ne kadar kısık olursa araç beyni o kadar fazla yakıt verecem diye uğraşıyor. Karbüratörlu araba mantığı ile enjeksiyonlu arabaya ayar yapıp böyle saçmalıklara neden oluyorlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Oktay İşler
On 13.05.2017 at 12:54, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg kalibrasyonunuz bozuk muhtemelen.. 

Aynı sorun tüm lpg'li akıllı araçlarda yaşanıyor.. 

Lpg kalibrasyonu bozuk ise, araç logları lpg'ye göre değişiyor.. Bu loglar, sabah benzinle çalışan araca uymuyor.. 

Aracı 100-150 km sürekli benzinde kullanıp, gözleyin.. Araç düzelirse lpg kalibrasyonu bozuk demektir. Yeniden kalibrasyon yaptırın.. 

abi aracı lpg de kontrol ettirdim sorun yok denildi bu sorun yanlızca benzinde iken oluyor oda motor soğukken bir süre benzinde çalıştırıp kısa turlar attım sorun yok taaki motor soğup tekrar çalışırken bu sarsıntı yoğun ara ara stop etmeler can çekişmeler sonra lpg açık ise geçince düzeliyor yok benzinde ise motor ısınana kadar bu böyle sürüyor ısısnca sorun yok oluyor hva filitresini söküp denicem bi ara birde egzozdan çiğ atıyor sonra düzeliyor.

On 13.05.2017 at 13:22, Çağlar Bayur yazdı:

Subap kurum temizliği yapıldı mı km kaç

71 bin km aracı yeni aldığım için tam bilgi değilim ben yaptırmadım  tek yaptırdığım lpg tankına temizliyeci koydu usta başka bişey yok aldığım kişi yağ bakımını ve filitreleri değiştiğini söylemişti 1000 km olmuş bakım göreli 

Yorum bağlantısı
Oktay İşler
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ama dediğimi yapmadınız değil mi ?
Yaptınız mı ?

akşam iş çıkışı sürekli benzinde kullandım sabah çalıştırmadan önce 2-3 kez gaz pompalyıp öyle marş bastım sorun çıkmadı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Oktay İşler yazdı:

akşam iş çıkışı sürekli benzinde kullandım sabah çalıştırmadan önce 2-3 kez gaz pompalyıp öyle marş bastım sorun çıkmadı

100-150 km kullanın, Gazı neden pompaladınız ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Oktay İşler yazdı:

Bu arada konu yeri yanlışmış, olması gereken yere taşıdım.. Bilginize.. 

(Teşekkürler Tahir)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay İşler
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

100-150 km kullanın, Gazı neden pompaladınız ? 

sebebi yok belki benzin gelemiyordur düşüncesiyle

1 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Araba neydi, pompalayarak çalıştırma normal değil ki

araba linea 1.4 benzinli pompalamanın zararları nelerdir bileyimde bir daha yapmam

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yeni nesil motorlarda gazı pompalayınca sadece hava göndermiş oluruz Oktay Bey ve sadece boğulmuş araçlarda işe yarar. 

Şayet gazı pompalayınca düzgün çalıştı ise aracınız boğuluyor demektir.  

Bu da lpg kalibrasyon bozukluğu tezini doğrular.. 

Yorum bağlantısı
Oktay İşler
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni nesil motorlarda gazı pompalayınca sadece hava göndermiş oluruz Oktay Bey ve sadece boğulmuş araçlarda işe yarar. 

Şayet gazı pompalayınca düzgün çalıştı ise aracınız boğuluyor demektir.  

Bu da lpg kalibrasyon bozukluğu tezini doğrular.. 

abi sorun sadece benzinde ilk çalıştırmada oluyor motor ısınınca düzeliyor ama inceden de olsa hafif dalgalanma devam ediyor bu durum lpg de normalleşiyor o hafif dalgalanmada ortadan kalkıyor ama benzinde şuan sabah işe geldim az önce tekrar denedim aynı sarsıntı devam ediyor çeyrek depo benzin varr bitene kadar benzinzinde kullanıcam olmadı benzin deposına atılan temizlik katkı maddesinden atıcam oda olmazsa hava filitresini yenisiyle değiştireceğim yada hiç bir şey yapmayacağım benzin bitince yeni benzin alıp ustanın yolunu tutacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
43 dakika önce, Oktay İşler yazdı:

abi sorun sadece benzinde ilk çalıştırmada oluyor motor ısınınca düzeliyor ama inceden de olsa hafif dalgalanma devam ediyor bu durum lpg de normalleşiyor o hafif dalgalanmada ortadan kalkıyor ama benzinde şuan sabah işe geldim az önce tekrar denedim aynı sarsıntı devam ediyor çeyrek depo benzin varr bitene kadar benzinzinde kullanıcam olmadı benzin deposına atılan temizlik katkı maddesinden atıcam oda olmazsa hava filitresini yenisiyle değiştireceğim yada hiç bir şey yapmayacağım benzin bitince yeni benzin alıp ustanın yolunu tutacağım.

Bunu daha önce çok fazla yazdım... Tekrar yazayım Oktay Bey. 

Araçlar öğrendiği gibi çalışır.. 

Lpg kalibrasyonunuz bozuksa, aracınız bu bozukluğu tolere etmek için ayarlarını değiştirir.

Mesela lpg basıncınız düşük ise, motora yeterli yakıtı sağlayabilmek için enjektör açık kalma sürelerini uzatır. Bu sayede aracın düzgün çalışmasını sağlar.. 

Sabah benzinde çalıştırdığınızda da aracınız bu ayarları kullanır.. 

Lpg'ye göre çalışan motora aynı oranda benzin püskürtünce araç boğulur ve tekleme yapar, gaz yemez, stop eder.. 

Bu durumun düzelmesi için aracı 100-150 km kadar sadece benzinde kullanmak gerekir. Bu süre sonunda araç düzelir ise, lpg kalibrasyonu bozuk ve aracın loglarını bozuyor demektir.. 

Araç düzgün iken yeniden kalibre etmek gerekir.. Bu en basit kesin tespit yoludur..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay İşler
20 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg kalibrasyonunuz bozuksa, aracınız bu bozukluğu tolere etmek için ayarlarını değiştirir.

Mesela lpg basıncınız düşük ise, motora yeterli yakıtı sağlayabilmek için enjektör açık kalma sürelerini uzatır. Bu sayede aracın düzgün çalışmasını sağlar.. 

Lpg'ye göre çalışan motora aynı oranda benzin püskürtünce araç boğulur ve tekleme yapar, gaz yemez, stop eder.. 

Bu durumun düzelmesi için aracı 100-150 km kadar sadece benzinde kullanmak gerekir. Bu süre sonunda araç düzelir ise, lpg kalibrasyonu bozuk ve aracın loglarını bozuyor demektir.. 

Araç düzgün iken yeniden kalibre etmek gerekir.. Bu en basit kesin tespit yoludur..  

teşekkürler abi dediğini uygulayacağım .

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
On 16.05.2017 at 16:52, Oktay İşler yazdı:

Muhterem ben yeni 1 takım enjektör aldım takdım az önce sorun düzeldi.Sarsıntı kalmadı.Ayrıca bu sorun varken 2 depo benzin tükettim ama çözememiştim.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
ilave
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay İşler
(düzenlendi)
On 16.05.2017 at 16:52, Oktay İşler yazdı:

On 16.05.2017 at 16:30, Mehmet Ozyurek yazdı:

abi dün gittim oto gaz servisine gittim aracın doğrudan lpg ile çalışmaya ayarlı olduğunu sorunun bundan kaynaklandığını söyledi pc bağlantısını yapıp düzeltti bu sabah aynı sorun tekrarladı yarından sonra tekrar gideceğim ( senin önerinle benzinde yaklaşık 1 depo kullandım bu esnada sorun olmadı taaki dün akşam lpg de kullanıp stop edene kadar)

tarihinde Oktay İşler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
36 dakika önce, Oktay İşler yazdı:

abi dün gittim oto gaz servisine gittim aracın doğrudan lpg ile çalışmaya ayarlı olduğunu sorunun bundan kaynaklandığını söyledi pc bağlantısını yapıp düzeltti bu sabah aynı sorun tekrarladı yarından sonra tekrar gideceğim ( senin önerinle benzinde yaklaşık 1 depo kullandım bu esnada sorun olmadı taaki dün akşam lpg de kullanıp stop edene kadar)

Sorun % 100 kalibrasyon ve benim anlattığım olayı bilmiyorlar demekki.. 

Araç lpg'de çalışır durumda ayarlıymış demeleri de bence tutarsız bir beyan... Böyle bir şey olmaması gerekir.. 

Yorum bağlantısı
Oktay İşler

şimdi abi ben perşembe sabahı erkenden gidip (sabah: 05-06 gibi) motorun onlar dükkanı açıncaya kadar soğumasını sağlamayı düşünüyorum sorunu bizzat görmeleri için sence böyle bir şeye gerek var mı sürekli izin alamıyorum işten bu sorun da moralimi bozuyor nasıl bir yol izlememi önerirsin.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Oktay İşler

aracın önce  rügülatörü  değişti sorun çözülmeyince usta bu kez de lpg enjektörlerini değiştirdi 3 gündür sorun yok yani olması gerektiği gibi başta Mehmet abi olmak üzere herkese ilginizden dolayı teşekkür ederim hayırlı günler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 23.05.2017 at 16:50, Oktay İşler yazdı:

şimdi abi ben perşembe sabahı erkenden gidip (sabah: 05-06 gibi) motorun onlar dükkanı açıncaya kadar soğumasını sağlamayı düşünüyorum sorunu bizzat görmeleri için sence böyle bir şeye gerek var mı sürekli izin alamıyorum işten bu sorun da moralimi bozuyor nasıl bir yol izlememi önerirsin.

Böyle durumlarda akşamdan bırakmak gerekir... 

Motor 3-4 saatte soğumaz.. 

6 saat önce, Oktay İşler yazdı:

aracın önce  rügülatörü  değişti sorun çözülmeyince usta bu kez de lpg enjektörlerini değiştirdi 3 gündür sorun yok yani olması gerektiği gibi başta Mehmet abi olmak üzere herkese ilginizden dolayı teşekkür ederim hayırlı günler.

Geçmiş olsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...