İçeriğe Yönlendir

Transit Courier - Kamyonet Ruhsatlı Aracımın Hız Sınırı Kaçtır?

Ramazan Başkan

Recommended Posts

Ramazan Başkan
(düzenlendi)

Courier almayı düşünüyoruz . Ruhsatta Kamyonet(BB VAN) diye yazıyor,bu ne demektir ? Hız sınırı ile ilgili bilginiz var mı ?İnternet ten araştırdım bir şey anlamadım . Şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim .

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
6 dakika önce, Volkan Doğrular yazdı:

Kamyonet hız sınırları geçerlidir.

o zaman bölünmüş yolda 85 km yani 

Yorum bağlantısı
İsa Acar
5 saat önce, Okan Tansel yazdı:

gerekil bilgilendirmeyi özelden attım.

:fiuw:

Buradan da yapar mısınız Okan Bey, biz de bilgilenelim :good1:

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
11 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Buradan da yapar mısınız Okan Bey, biz de bilgilenelim :good1:

Aklımın erdince yaparım . yanlışlık varsa Arkadaşlar düzeltir.

Şöyle açıklayayım o ibare ile satılan araçlar ticari araç sınıfına giriyor.  Aynı aracın otomobil ruhsatlısıda var lakin 10000 TL ğibi bir fiyat farkı var ben size aralarındaki farkı yazayım . Bildiğim kadarıyla.

Araç donanımı tamamen aynı olur .

Ticari olan Kamyonet (van bb ) olarak geçer koltuklu olanları .Yani : her yıl vizeye girer - otomabil olan 2 yılda bir girer

Ticari olan oto yol hız sınırı 90 km hızdır  - otomobil olanın 110 Km hızdır.

Ticari olanın yıllık vergisi ilk çıkış yılı itibariyle 6 yıl aynı olur -sonra düşer - otomobil olanın 3 yıl aynı olur sonra düşer.

Ticari olan 4 kişilk geçer 4 adet emniyet kemeri mevcuttur. Otomobil olan 5 kişilik geçer 5 emniyet kemeri mevcuttur. Lakin 4 kişilik olanda beşinci kemerin yerleri mevcuttur al tak yapılır . Ben yaptım.

şimdi madi farka gelirsek .

Örneğin ticari olanı 50,000 TL - otomobil olanı 60.000 TL

3 yıl aynı vergi sonrasında ticari olan her yıl için 250 TL fazla öder.

otomobil olan ilk 3 yıl vizesiz sonra her 2 yılda bir girer .ticari olan her yıl girer yıllık 210 TL.

-Yani her aracı 10 yıl kulansanız . Ticari diye aldınız araç : 10 yılda 1890 TL vize parası,-1500TL vergi farkı, hadi 4 kerede hızdan ceza yeseniz : 800 TL toplamda : 4190 TL ödersiniz.

Kısacası otobobil ruhsatlı aracı alıp bindinizde verdiniz 10.000 TL amortisi sağlanmaz . çok zorlarsan 10 yılda anca denk gelir.

Ticaride 10 yılda yarısını ödersiniz ve parça parça. Velasık kelam ticari olanı alın derim . ki

dip not : aynı aracın otomobil ruhsatlı olanın örneğin ön tamponu 1100 TL .ticari olanın : 600 TL ikiside aynı parça aslında .gibi detaylar vardır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kamyonet ruhsatlılar ikiye ayrılır... 

2 kişilik oturma yeri olanlar ve 2 sıralı oturma yeri olanlar.. 

2 kişilik olanlar kamyonettir, kamyonet hız sınırlarına uyarlar.. (Şehir içi 50, çift yön 80, bölünmüş yol 85, otoyol 95)

2 sıralı oturma yeri olanlar panelvandır, hız sınırları kamyonete göre yüksektir. (Şehir içi 50, çift yön 85, bölünmüş yol 100, otoyol 110)

2 kişilik olanlar, toplam ağırlığa göre kamyonet sınıfından vergi öder, (1-6 yaş, 1501-3500 kg arası yıllık vergisi 1408 lira)

2 sıralı oturma yeri olanlar olanlar panelvan olarak işlem görür silindir hacmine göre vergi öder (1-6 yaş, 0-1900 cc arası yıllık vergisi 1035 lira)   

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
18 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kamyonet ruhsatlılar ikiye ayrılır... 

2 kişilik oturma yeri olanlar ve 2 sıralı oturma yeri olanlar.. 

2 kişilik olanlar kamyonettir, kamyonet hız sınırlarına uyarlar.. (Şehir içi 50, çift yön 80, bölünmüş yol 85, otoyol 95)

2 sıralı oturma yeri olanlar panelvandır, hız sınırları kamyonete göre yüksektir. (Şehir içi 50, çift yön 85, bölünmüş yol 100, otoyol 110)

2 kişilik olanlar, toplam ağırlığa göre kamyonet sınıfından vergi öder, (1-6 yaş, 1501-3500 kg arası yıllık vergisi 1408 lira)

2 sıralı oturma yeri olanlar olanlar panelvan olarak işlem görür silindir hacmine göre vergi öder (1-6 yaş, 0-1900 cc arası yıllık vergisi 1035 lira)   

:air_kiss:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...