İçeriğe Yönlendir

Muğla'daki Otobüs Kazası

Evren Erakçora

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Yolcu ve yük taşımacılığı sektöründe bir sürü ek belge getirdiler sürücüler için.Hepsi sınavla ve teorik derslerle alınabilen belgeler.Artık bu tip belgeler verilirken simülasyon sınavları ve eğitimleri de yapılmalı. Kursiyerlere tüm ağır stres senaryoları uygulanmalı yetersiz olanlara belge verilmemeli. 

Bizde köprüyü geçene kadar her ruh haline itina ile girilir, sınavları verilir ne yazık ki. Belgelerin kıymeti alana kadar, sonrası aynı kural tanımazlık devam ediyor çoğu sürücüde. Çok servis sürücüsü değiştirdim genel izlenimim bu yönde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

çok kısa süre bir ara tur şirketinde çalışmıştım. uzun yıllar çalışanlar aynısını söyleyeceklerdir. yaz aylarında özellikle akdeniz ve eğeye tatil yerlerine giden tur otobüsleri uykusuz vaziyette çok gidip geliyor. biz bi kaç kere akşam istanbuldan çıktık sabah 9 gibi bodruma vardık.  son yolcu indiğinde ilk yolcu bindi ve direk geri döndük istanbula  bu yolda resmen mucizeye gitmek gibi durumlar var. herkes bilir şöförler birbirlerinin ehliyetini takoya takıp devam ediyorlar yada otobüste hiç olmayan bir adamın ehliyetini. yani 6 7 sene önce benim gördüklerim bunlardı. takolara hertürlü müdahale vardı şimdi nedir durum acaba ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

bugün gördüm yanından geçtim ama yol müsaid olmadığı için duramadım bayağı bir ekip vardı hemen müdahele etmişler...

24 kişinin öldüğü kazanın olduğu yol için hatalı diyenler merak ediyorum o yoldan hiç geçtiler mi ? O yol şu an en iyi durumunda 8 km içinde 700 rakım kaybetmek zorundasınız. Hiç bir teknoloji o yolu başka bir hale getiremez.

o yolu başka yere yapacaksın, o yol iptal olacak kardeş, teknoloji öyle bir hallederki küçük dilini yutarsın :) Google earth ü aç, 3d modda biraz incele ne güzergahlar bulacaksın, olay niyet etmekte paraya kıymakta...

Edremitten Finikeye İzmir-Aydın vs. kıyı şeridinden gideyim dedim, iflahım kesildi virajlardan, ki viraj severim ben, vardığımda başım dönüyordu resmen, yolda giderken ne projeler yaptım inanamazsın....

adamların yoluna bak, en kısa yoldan inmeyi ver böyle yolda gerekmesin

36ab6aa60b83b64dd9f4388f3bee3f4f.jpg

hadi olmadı yolu sokacaksın dağın yamacına oda olmadı doğu taraftaki dağ yamacı dibinden basıcaksın viyadüğü

700 m, irtifamı lazım, yap şunu bas gaza... ver 49 yıllığına yapsın el, maliyeti 2 senede çıkan yola 49 sene ödeyelim cepten mesela ...

Millau_Koprusu.jpg

kısaca yapılır hemde öyle bir yapılırki...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsa Acar
15 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Tünel ile, kaç km olduğu önemli değil, dağın içi tünele uygunsa yapılır, güzergahta değişecek bu arada...

şuan kısmen inşaatı bitmiş yollar yapılmakta, mesela Fethiye Kaş Finike arasında, Finike Elmalı arasında tünel olacak gibi....

kısaca olmaz değil, gayette basit aslında, çözüm kısım kısım tüneller yapmakta...

Hatta tünelsiz batı taraftan direk yol bile yapılır, çok az virajlı,yeterki yapılmak istensin, şuan ki yol resmen saçma, eskiden eşşeği salarlarmış güzergahı bulsun diye, resmen öyle belirlenmiş gibi bu antika yol :angry: yalnız eşşeğe haksızlık olmasın, o bile %2 eğimle bulur yolu, böyle langırt diye döne döne inmezdi o dağdan...

O dağdan virajsız inilmez Ali Bey, 100 tane tünel yapsalar virajsız gene olmaz, asansör yaparlarsa belki kurtarılabilir. Başka güzergahlar yapılabilirse tabiki de güzel olur, ona lafımız yok. Bu arada Denizli-Muğla karayolu benim bildiğim 10 yıl oldu, hala tamamlanamadı.   

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Başka güzergah yapıldı, dümdüz yol eğimi vs tamam. Şimdiden sesleri duyar gibiyim...''Ağaçları katlediyolar adiler''

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

O yol o kadar hatalı ve hesapsız yapılmış bir yol olsa her gün bir arabanın uçması gerekir. Tamamen tedbirsizlik gibi duruyor buradan bakınca..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

o yola dokunmuyoruz canım, o yol adam olmaz, çare ya tünelde yada en temizi Viyadükte, ağaçta kesmeyeceksin, yol biraz uzayacak ama olsun....

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Başka güzergah yapıldı, dümdüz yol eğimi vs tamam. Şimdiden sesleri duyar gibiyim...''Ağaçları katlediyolar adiler''

viyadük yoktur kesin :angry:

Bir saat önce, İsa Acar yazdı:

O dağdan virajsız inilmez Ali Bey, 100 tane tünel yapsalar virajsız gene olmaz, asansör yaparlarsa belki kurtarılabilir. Başka güzergahlar yapılabilirse tabiki de güzel olur, ona lafımız yok. Bu arada Denizli-Muğla karayolu benim bildiğim 10 yıl oldu, hala tamamlanamadı.   

dediğim gibi, yeni yol yapılacak, güzergah değişecek, viyadükler olacak, yol biraz uzayacak ama olsun... şuaki yol iptal olacak, uğraşmayacaksınız onunla...

şuanki yolda gezi yoluna dönsün mesela, yada ralli yolu olsun bir işe yarasın, yapılır yapılmaz değil....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

viyadük yoktur kesin :angry:

Eğimli yola viyadük olurmu sence?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Eğimli yola viyadük olurmu sence?

olur, viyadüğü hep düzmü sandın sen, ver eğimi geç :)  eğimde olur hatta hem eğimli ineşe sahip hemde virajlı bile yapıp hız rekoru bile kırarsın virajlarda ...

bu yol öyle mesela, yanlış hatırlamıyorsam 250mt. irtifa kaybı olan bir yoldur kendisi... sen paradan haber ver, projeyide ver hallederiz, ölçüm işide benden :) 

Millau_Koprusu.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

8 km. 700 metre rakım.. viyadükle olmaz. :)

kısa yoldan ineyim dersen elbette olmaz, zaten hep kısa yoldan yırtalım düşüncesi bizi yakan, yol viyadük olacak, çevre yolu bağlantılı uzun yol olacak, sen eski yoldan inene kadar ben çoktaan inmiş olacağım bile...  aslında çoktana bile gerek yok, güvenle ve rahat ineyim yeter, varsın uzun olsun...

basit iş bu arada, sadece paraya bakar...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Adam beton bariyer koymuş, kaymak gibi asfalt yapmış, çelik bariyer de var, kaçış rampası var, uyarı levhaları düzgün, sürücü sadece biraz yavaş İnecek o kadar. Bence yolda kusur yok.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ahmet Koçak

Bu yola benzer sürekli iniş olan bir yolda hız sabitleyici ile hızı sabitleyip frene basmadan gitmek daha mı iyi yoksa o da arabayı mı yorar?

Lenovo A6020a46 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Bu yola benzer sürekli iniş olan bir yolda hız sabitleyici ile hızı sabitleyip frene basmadan gitmek daha mı iyi yoksa o da arabayı mı yorar?

En iyisi uygun viteste inmek.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Adam beton bariyer koymuş, kaymak gibi asfalt yapmış, çelik bariyer de var, kaçış rampası var, uyarı levhaları düzgün, sürücü sadece biraz yavaş İnecek o kadar. Bence yolda kusur yok.

yolda kusur var değil, yolun tamamı kusur, zamanında yapılmış yol, şimdi ne imkanlar var, adam gibi başka yol yaparsın olur biter, diğer yönden evet elbette yavaş ve temkinli gidersen rahatça gidersin,bu ayrı konu ama yol hala sakat yol....

2 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Bugün yaptığım inişte en keskin u virajı 30 ile döndüm en dar u yu. O kısmı otobüsler 2 şerit kullanarak dönüyorlar.
Diğer u virajlarını 40 50 gibi döndüm. Rampa aşağıda 80 90 maksimum çıkabildim
O bölge komple dağlık dağlar denize paralel maalesef düz bir iniş yok

önde koca plato var, denize paralel ama denize sıfır değil, rahatlıkla yeni yol yapılır kardeş, istensin yeterki...

https://earth.google.com/web/@37.06131028,28.35041889,309.70306622a,3547.4910439d,35y,39.25100113h,84.14024851t,0r

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
42 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Hız sabitleyiciniz fren yapabiliyor mu

yapanı da var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

yapanı da var

jakto mu o yapan, açık olalım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hız sabitleyici yanlış.
Ayrıca fren yapan sabitleyici sayısı çok az.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hız sabitleme çalışsa bile curve kontrol olmayan Cruise işe yaramaz. Bu yazıda burada kalsın, yakında çıkar biri yapar zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...