İçeriğe Yönlendir

Otoyolda Ortalama Hız Tespiti Dönemi Başlıyor

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ali Gök

haksız yere çok ceza yeriz gibi geliyor .  daha hafta sonu osmangaziden çıktım çamlıca gişelere geldim kaçak giriş dedi 20 lira aldı yahu ben uzaydan mı indim o yola. plakam normal turnikelerden 20 -30 km hız ile geçiyorum daha da bunu okumayıp bana ceza yazacaksa napim çekip yakimmi arbayı anlamadımki.  bugün baktım düzeltmişler geçiş ücretini  daha yeni. sırf yanlış aldılar hgs mde para azaldı diye mecbur kaldım köprüye gittim geçtim avrasya tüneline giremedim. arasya tüneline girseydim bide o an ne olacaktı 160 lirada ceza yiycektim 

şu ülke bi kanunu tasarıyı adı her ne ise iyice düşünüp taşınıp ne zaman acaba devreye sokar. bizde akla geldiği an yasalaşıyor biz cezasını çekiyoruz sora pardon denip düzeltiliyor sıkıcı gelior artık bu işler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Otoban kullanımını bırakmayı düşünüyorum. Zaten verdiğim yol parasına açıyordum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

kendi aracımla ne zaman hgs gişesinden geçsem hep ceza yazarlar sonra düzeltirler hgs ilk çıktığından beri aracımda takılı bir türlü etiketi okumuyor önce turnikelerdeki sistemi düzeltmeleri lazım yıllar önce konya bu sistemi şehir içinde getirdi paralı otoyollara yeni geliyor bu sistem sırf insanımız bilinçlendi otoyolda ceza yiyen az araç var diye tuttular bu sistemi getirdiler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Furkan TANRIVEREN yazdı:

kendi aracımla ne zaman hgs gişesinden geçsem hep ceza yazarlar sonra düzeltirler hgs ilk çıktığından beri aracımda takılı bir türlü etiketi okumuyor önce turnikelerdeki sistemi düzeltmeleri lazım yıllar önce konya bu sistemi şehir içinde getirdi paralı otoyollara yeni geliyor bu sistem sırf insanımız bilinçlendi otoyolda ceza yiyen az araç var diye tuttular bu sistemi getirdiler.

Etiket yanlış yerde demekki.. Yada etiketi değiştirmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Etiket yanlış yerde demekki.. Yada etiketi değiştirmelisiniz.

abi etiket aynanın altında tarif ettikleri yerde yaklaşık 2 3 senedir geçerim hep plakadan düzeltirim.İlk başta aracın plakasını yazan görevli bayan 06 yazacağı yerine O6 yazdı bende gidip hem plakayı düzelttirdim hemde etiketi söyledim görevli memura nerde olduğunu anlattım tamam doğru dedi ilerliyen zamanlarda düzelir kullan dedi bende üzerine düşmedim hep bakiyeden düşerler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

120 km hız hesaplanmış... 

121 km hesaplanmış... 

120 hesaplanmış.. 

120 km hesaplanmış.. 

Ee, nooldu %10 toleransa?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Limit 120, ceza %10 üstüne başlıyor. Diğer türlü limit 132 üstü direk ceza olurdu. %10 tolerans var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Limit 120, ceza %10 üstüne başlıyor. Diğer türlü limit 132 üstü direk ceza olurdu. %10 tolerans var.

Diyor ki, belirtilen süreleri aşarsan ceza gelir. Bu durumda durmadan 120km hızla gidersen cezası var demektir. Tolere şansı nerede?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ortalama mevzusu yüzünden olabilir. Biraz karışık. Herhalde sadece biz düşünmüyoruz son dk ya kadar basıp sonra mola vermeyi.

Durmadan giden biri için şu saatte yolu bitirenler ceza yemez diyor.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu kadar basit bir uygulamaya niye bu kadar takılıp kaldınız anlayamadım. Sürelere bakarsanız ortalam 120 km.ile gişeden gişeye gidilmesi gereken şekilde süre verilmiş.Bu süreden kısa sürede geçilirse ceza yazılacağıda açık şekilde belirtilmiş.İki gişe arasında radar olmaz yada radara girerseniz ceza yazılmaz diyede bir bilgi verilmediğine göre bu riski almak yada almamak kullanan kişiye kalmış. Ben otoban kullanımını 2 yıl önce bıraktımçduble yollar çoğu otobandan daha kaliteli ve manzarasıda daha güzel.110 km.ile araç 5 litre 130 ile 6 litre yakıyor.hem manzaralı hem ekonomik hemde mola yerleri çok daha zevkli şekilde yolculuk yapıyorum hemde daha az yoruluyorum.64 km.de yapılan testlerdeki en sağlam araçların durumu ortada 130 km.hızda birde test yapılsa içinden sağ çıkılırmı acaba birde bu şekilde düşünmekte fayda var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

geçen facebokta otoclub sayfasında yayınlanmıştı otoyolun uzunluğu ve geçilmesi gereken saat. hiçbirinde 120 olmuyordu mehmet özyürek bey cevap vermişti soruma 70 le 80 le vs gidilmesi gerekiyor şeklindeki tabelalarıda hesaba katıyorlarmış. bu durumda 120 hesabına uğraşmayın hiç  tutmuyor matematik

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aydın otoyolu nda tünel var, hız limiti 80km/ saat. Belki buna benzer bir hesap vardır

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Navi açılacak, orada hız ne derse ona uyulacak, demekki Servet bol bol ceza yiyecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

bu gün G.Antepe gidip döndüm. kanundan haberdar olan ben gibiler sabit hızla yol alırken, bihaber olanlar da sellektör çaka çaka gişelere son sürat gidiyordu.
1.olana şeker verecekler gişede haberleri yok. [emoji23]

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Pazar günü Aydın-İzmir otobanında idim. Aydın gişeler giriş saat 2.02, İzmir gişeler çıkış 2.46 oldu. 120 sabit hızla sadece birkaç sollama için çok kısa süreli 130 a çıktım. Tünelde de 80 sabit ile gittim. Otoban gişeler bölgesi araba pazarı gibiydi. Ben durmadım çünkü o sıcakta beklemeye tahammülüm yoktu zaten. 

Haberlerde 1 saat 12 dakika diyor, neye göre hesaplanmış ben anlamadım. Eğer ceza gelirse üşenmeyip dava açacağım. Birincisi, evet basında haberler çıktı ama beni otobana girişte uyarması gerekmez miydi? Ben nereden bileyim bu sistem aktif mi değil mi, süre yükümlülüğüm nedir? İkincisi gerçekten hız sınırları dahilinde 44 dk'da çıkış yapılıyor (%10 pay hariç), kendileri de denesinler. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Valla durmuşlar çoluk çocuk yayılmışlar :)

Hatta bir kısmı gişeye yaklaşınca oraya gelmeden emniyet şeridine çekmiş. Önce anlamadık biz, araçlar sıcakta hararet yaptı filan sandık, sonradan uyandık :)

Tabi bunlar da otoban gibi bir yer için ayrıca risk. Geçenlerde epey önümde giden bir tır git gide sağa kaymaya başladı, en sonunda komple bariyere sürtüp birden ani bir hareketle kurtardı kendini. Muhtemelen şoför uyudu ve çarpınca uyandı. Böyle bir durumda ya sağa çekmiş araçlar olsaydı?

Bence bu sistem yürümez, iptal ederler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Otoban kullanımını bırakmayı düşünüyorum. Zaten verdiğim yol parasına açıyordum

Al bendende o kadar.
Bayramda ankaraya gittim. 90tl yakıt parası tamamda
20 tl otoyol + 7 tl köprü için verdiğim 27tl. İçimi acıttı.
Bir dahaki gidişimde D-100 deneyeceğim yada acelemiz yok Bilecik eskişehir üzerinden geze gideceğim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
5 saat önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Pazar günü Aydın-İzmir otobanında idim. Aydın gişeler giriş saat 2.02, İzmir gişeler çıkış 2.46 oldu. 120 sabit hızla sadece birkaç sollama için çok kısa süreli 130 a çıktım. Tünelde de 80 sabit ile gittim. Otoban gişeler bölgesi araba pazarı gibiydi. Ben durmadım çünkü o sıcakta beklemeye tahammülüm yoktu zaten. 

Haberlerde 1 saat 12 dakika diyor, neye göre hesaplanmış ben anlamadım. Eğer ceza gelirse üşenmeyip dava açacağım. Birincisi, evet basında haberler çıktı ama beni otobana girişte uyarması gerekmez miydi? Ben nereden bileyim bu sistem aktif mi değil mi, süre yükümlülüğüm nedir? İkincisi gerçekten hız sınırları dahilinde 44 dk'da çıkış yapılıyor (%10 pay hariç), kendileri de denesinler. 

Otobana girilen her hangi bir gişe iitibariyle çıkış yapılması muhtemel onlarca gişeden hangi birisinden çıktığımda ceza alacağım süreyi bana bildirme şansları yok. O takdirde otoban girişinde, "bu yolda ortalama hız tespit edilerek ceza yazılmaktadır ve ortalama hız limiti şu kadardır" diye uyarı olması gerekir. Aksi takdirde kesilen cezaları mahkemeler iptal edecektir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Dun Corlu giselerden girdim telefondan haritaya baktim mahmutbey giseler kilit trafigin tikali oldugu yere kadar ayak tabanda kullandim.

Normal de 15 dak surecek mesafe 1 saati bulunca benim ortalama da yalan oldu.

Istanbul girisinde bu is tutmaz ne zaman giris yapsak trafik cok tikali 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
18 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Navi açılacak, orada hız ne derse ona uyulacak, demekki Servet bol bol ceza yiyecek..

Yazılımı iptal ettir.. gerek kalmadı :p

12 saat önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Haberlerde 1 saat 12 dakika diyor, neye göre hesaplanmış ben anlamadım. 

Hatalı görünen sadece burası var.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Plakayı mı takip ediyor yoksa plakaya bağlı OGS HGS cihazını mi [emoji14]

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş
42 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Plakayı mı takip ediyor yoksa plakaya bağlı OGS HGS cihazını mi emoji14.png

Bankalardan ruhsat olmadan sadece beyanla HGS alınabiliyor.

Eger HGS den okuyorsa sistem sallama plaka ile HGS alınabilir.

Büyük ihtimal plakadır...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...