İçeriğe Yönlendir

BES'ten Ayrılmalı mıyım?

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

BES başlangıç : 28.10.2010  

Sigortalı doğum tarihi 1974 

Alttaki resimde gerekli birikim tutarları var. Bugün ayrılınca kayıp ne olur? Yani kalmanın yada ayrılmanın kâr-zararı ne olur? Kesinti yapılır mı? Devlet katkısı alınabilir mi? 

01dWj9.jpg

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
remi ekleyememiştim.
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Yaptığınız sözleşmeye bağlı olarak, belli bir yılı doldurmadan çıkarsanız, devlet desteği alamazsınız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fonlarinizi duzenleyin bence. Cok az kazanmissiniz.
Ayrica 3 seneniz kalmis kayipsiz çıkabilmeniz icin. 8 sene sonra ise devlet katkınizi da alabilirsiniz. Ben olsam cikmazdim.

Yorum bağlantısı
18 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Fonlarinizi duzenleyin bence. Cok az kazanmissiniz.
Ayrica 3 seneniz kalmis kayipsiz çıkabilmeniz icin. 8 sene sonra ise devlet katkınizi da alabilirsiniz. Ben olsam cikmazdim.

Sani bey;

Fonları düzenlemek bana göre değil. Eringenlik yapar vazgeçerim. Şirket nasıl yönlendirirse öyle gider. Kendimi biliyorum. Az kazanmamın sebebi sanırım Vakıfemeklilik fonlarının kısıtlı olması. Başka şirkete nakil yapabiliyor muyum?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fon dağılımınız düşük riskli grupta mı? Devlet tahvili sabit getirili tahvil gibi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bes taşınıyor diye hatırlıyorum ama emin değilim. Bir uzmana sormakta fayda var.

Yorum bağlantısı

Ya da biriken parayı çekip topluca başka bir BES şirketine girip, 1-2 ay sonra ara ödeme olarak yatırsam mı? 

Yorum bağlantısı
10 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Fon dağılımınız düşük riskli grupta mı? Devlet tahvili sabit getirili tahvil gibi?

Sorunuzun yanıtı burada var mı?

DPZrVo.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta şirketi değişimi, getiriyi acaip fark ettirmez, misal aynı içerikli fonda yılda %0,5 - 1 en fazla belki oynar. çözümü o değil, fon isimlerinin standartı da olmadığı için ismin içeriğini tam bilmiyorum ancak VEK düşük risklidir, VEE de orta labilir. yani rüsk düşerse getiri de düşük olur. VEH dediği mesela son 1 yılda iyi getirdi özelikle son 2 ayda. şu an düşüşe de geçer ...

uzun vadeli bir yatırım olarak düşünmelisiniz bes i. Nacizane %20 düşük %30 orta %50 yüksek riskli fonlardan seçin, ve sabredin. mesela bric içerikli fon diyeblirm , altın içerikli de olur. fon isimlerinin standartı yok siz rüsk grubu ve içerik olarak bakın şirketinizdekine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Bayat

Bir bireysel emeklilik firmasında 2 seneyi doldurduktan sonra ki sizin 7 sene olmuş başka bir firmaya taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir firmaya geçiş sırasında BES firmanız tarafında ufak bir kesinti yapılıyor. Buda sözleşmenizde belirtilmiştir büyük ihtimalle ne için kesinti yapılacağı. Tanıdığım birisi geçiş yaptığında 180 lira gibi bir tutar kestiğini söylemişti BES şirketinin. Parayı siz çekip (10 seneyi doldurmadan) başka bir firmaya yatırma işlemi yaparsanız devlet katkısının hepsini alamıyorsunuz diye biliyorum. Nakil yaptırmak parayı çekip başka bir firmaya başlamaktan daha avantajlı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

taşıma işleminde devlet katkısı kaybolmuyor. Belli süre öncesi sistemden çıkılır ise katkı hakkı kalmıyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim dagilimimla sizinkini bi karsilastirin dilerseniz. Ben anadolu emeklilikteyim. 986f809946e0d7d5d4880af86d3b5637.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Çoşkun

ben kuveyt türk  ile başlattım.  Sözleşme 5 sene diye biliyorum. Yeniyim ben ama 1,5-2 sene oldu daha.

150tl gibi bir miktar ödüyorum , öğrenciyim bu yüzden az :D 

5 sene öncesinde çıkarsam  800tl  gibi miktar kesinti olacağını söylemişti müşteri hizmetleri. Yatırım miktarına göre değişirmi bilinmez ama .

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Ne oluyor ne bitiyor hiç haberimiz yok. Allianz'a imzayı attık atış o atış ilgilendiklerini falan düşünmüyorum. Yakında taşıyacağım başka firmaya. 250 lira idi katkı payım sonradan kızdım düşürdüm. 88066e35826ddbca16926b98f30ee5b0.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Osman kimse ilgilenmez. Kendin ilgileneceksin.
Fonunu kendin seçeceksin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Osman kimse ilgilenmez. Kendin ilgileneceksin.
Fonunu kendin seçeceksin.

Abi ah bir anlasam. :) Bakacağız artık bundan sonrasına.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Gruba bağlı fonlar yüksek getiri sağlamaz. Şirketler garanti fonlara yatırım yapıp az ama garantili getiri sağlar. Şirket değişimi getiride bir avantaj sağlamaz, fonlarınızı kendiniz idare edecek veya anlayan birine ettireceksiniz. 10 yılı tamamlayıp çıkarsanız devlet desteğinin %60'lık kısmını alabilirsiniz. Yatırımınızda ise herhangi bir kesinti olmaz. Emeklilik yaşınızı doldurursanız yatırımınızın tamamını alırsınız. BES uzun vadeli bir yatırımdır. 56 yaşı doldurmadan çıkmayın bence, zaman hızlı geçiyor. Emeklilik yaşınız geldiğinde size bu yatırım (aylık prim miktarınıza göre değişir) bir araba yada yazlık veya bir tekne alabilir. Unutun yatırdığınız parayı 56 yaşında hatırlayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Uzun vade için. Risk seviyesini artırmak gerek.
Risksiz fonlarla bişey kazanılmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
40 dakika önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Peki riskli fonlarda zarar etme olasılığımız nedir ortalama?

Paran var cebinde, 10 sene dokunmayacaksın... Ne yapardın, neye bağlardın ?

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Paran var cebinde, 10 sene dokunmayacaksın... Ne yapardın, neye bağlardın ?

Altın en mantıklı seçenek gibi geliyor bana.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Osman Yücel Çetin yazdı:

Altın en mantıklı seçenek gibi geliyor bana.

O zaman % 80'ini altın fonuna bağla.. 

Fonlar arasında var.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...