İçeriğe Yönlendir

Dizel motorun bitik olduğu nasıl anlaşılır?

Semih Kuslar

Recommended Posts

Semih Kuslar

Merhaba değerli forum üyeleri, öncelikle başlık daha önce açılmış ise özürlerimi sunarım, ben göremedim.

Mk3 dizel otomatik aracımda çekiş düşmesi ve siyah duman sıkıntısı yaşıyorum. Daha önce turbo revizyonu başlığında durumumu anlatmıştım turboyu revize ettirdim fakat siyah dumanda kesilme ve çekişte de bir artış hissetmemiştim. Hatta şimdi siyah dumanım daha da çoğaldı. 1. viteste de atıyor, 2. viteste de taki araç 90km hıza çıkana kadar. Ben yine de turbo dan kaynaklandığını sanıp istanbul'a sıfır turbo taktırmaya gittim, satın alıp onların önerdiği ikitellideki cüneyt ustanın yerine gittim. Cüneyt ustanın dükkanı çok yoğun olduğu için oda başka bir ustaya adnan ustaydı oraya yönlendirdi. Oraya gittiğimde usta motoru inceledi. Aracı çalıştırdı gaz verdi gaz verdiğinde turbonun içinden mi altından mı tam anlamadım siyah dumanlar çıkıyordu oda tabi egzozdan siyah duman olarak atılıyordu.

Usta motor çalışırken yağ kapağını açtı duman atıyordu beyaz beyaz beraber baktık. Motorun zayıf dedi; içindeki basıncın yüksek olduğunu, yağ eksilttiğini söyledi. Motor rektefe istiyormuş. bende ne kadara mal olacağını sordum 8000tl fiyat söyledi. Bende düşüneyim diyerek aldım aracı. Dizel motorların çalışırken yağ kapağını açınca duman gelmesi normal diyorlar. yağında da eksilme olmuyor hala bıraktığım yerde duruyor. motorum bitik mi verdiği fiyat normal mi? siyah dumanda kesilmedi canım çok sıkıldı bu duruma.

Olmadı biraz daha durumu toparlayınca; rektefiye + enjektörler + turbo hepsini yaptırcam ne yapalım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ilk bakılacak enjektörler. motor bitikse siyah değil mavi duman atar. Enjektör bitikse siyah.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün bayiideki sıfır araçlar da yağ kapağından buhar atar. Ankara'da Tuncay usta'yı önerirler. İstanbul'a tekrar gelme imkanınız var ise No Name'in kapıları ardına kadar açık.

Motor yağ yaksa siyah değil, mavi duman atardı hocamın dediği gibi. Enjektörlerinizi kontrol ettirin. Sorunu başka yerde arayın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Kuslar
20 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bugün bayiideki sıfır araçlar da yağ kapağından buhar atar. Ankara'da Tuncay usta'yı önerirler. İstanbul'a tekrar gelme imkanınız var ise No Name'in kapıları ardına kadar açık.

Motor yağ yaksa siyah değil, mavi duman atardı hocamın dediği gibi. Enjektörlerinizi kontrol ettirin. Sorunu başka yerde arayın derim.

Teşekkürler bana da bir pompacı yolu gözüktü o zaman enjektörlere baktırayım. 

13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Karter havalandırma hortumunuz takılı mı sağlam mı

Dediğiniz hortum hangisi oluyor en son tuncay usta benim bir hortumum olmadığını, arabanın o yüzden biraz sesli çalıştığını, yenisini sipariş ettireceğini söylemişti bende bekleyemeden arabayı almak durumunda kalmıştım. Sormamıştım ne hortumu diye Ankaraya gittiğimde onuda aradan çıkarttırayım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...