İçeriğe Yönlendir

Expertiz Saçmalığı...

Mükremin Aktuğ

Recommended Posts

Mükremin Aktuğ

Arkadaşlar merhabalar.

Başıma gelen taiihsiz  bir olaydan bahsetmek istiyorum.

2014 focus 3.5  TDCI titanium x+tekno aracımı araç fazlalığından satalım dedik.

Bikaç gün önce alıcı arkadaşım kalkıp taaa Trabzondan geldi kii buraya enaz 14-15 saatlik yoldan bahsediyorum.

Bulunduğum şehirde otokoç yok bizde Expertize soktuk aracı

Araçta bi sıkıntı yok biliyorum olsa belli eder kendini sonuçta 2015 trafige çıkışlı  60 000 de servis bakımlı araç.

Sonuçlar

-Aracın motorunu %77 

-Boşta gaza basıp çekip hemen tekrardan basınca egzosdan hafif siyah duman gelmesi

Nasıl olur daha 60 000 de araç:Turboyu iptal edip motora ayçiçek yağı döksen gene %70 çıkmaz !!!!

Sonuç bizim pazarlık bozuldu.Arkadaş haklı olarak geri döndü

Neyse hızımı alamadım ertesi gün konya otokoça gittim dedim durum böyle böyle

Otokoç baktı etti ölçtü biçti

Sonuç

motor %93

Egzosdan gelen hafif siyah dumanın sebebide  bakımların yaklaşmış olması ve hava filtresi ve maf sensörünün kirli olması sonucu aracın çiğ yakıt yakması.

peki dedim expertizde neden böyle çıkıyor.sebebi Expertizdeki cihazlardki ön değerlerin çoğu araç için ya aynı olması yada aynı olmasa bile makineye yanlış bilgi girmeleri.Sonuçta adam alacağı 100 TL ye bakıyor.

Otokoç tan aldım yazılı evrakları tekrar expertize gittim uzun süren bi ağız dalaşından sonra vurdum yüzüne otokoç raporlarını. 

Sonuç : özrün biri bin para

Genel sonuç: Alıcı arkadaşa mahçup olduğumuzla kaldık expertizide dava edicem yalan yanlış ölçümlerle insanları madur etmeye hakkı yok.

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Dyno denilen saçmalıktan kaynaklı. Aracı al düzgün hava alamadığı bir bant üzerinde bağırttır dur eee motor şu %115 falan çıkanlar bile oluyor :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Biz 2.0 Focusa ekspertiz yaptırdık, adamlar nasıl olur bu araba 120 beygir çıkar diye dolanıp durdular. Sonra çıraktı galiba küçük bir çocuk fark etti bu araba 2.0 diye. Sonra neden söylemiyorsunuz diyorlar.. Ekspertiz işi sadece boya ölçümünde işe yarar benim gözümde..

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Dyno ölçümü yapan makinenin kalibrasyonu yapılmamıştır. Belli aralıkla kalibrasyonu yapılmadan kullanılan makineden %200 dahi çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
2 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Biz 2.0 Focusa ekspertiz yaptırdık, adamlar nasıl olur bu araba 120 beygir çıkar diye dolanıp durdular. Sonra çıraktı galiba küçük bir çocuk fark etti bu araba 2.0 diye. Sonra neden söylemiyorsunuz diyorlar.. Ekspertiz işi sadece boya ölçümünde işe yara benim gözümde..

"abi bunun tavani nasil boyanmissa cihaz bile ölcemiyor" ekspertizde siyah renkli cam tavanli araba icin ekspertiz yapan kisinin söyledigi cümle :D gecenlerde forumda birisi yazmisti...

• Beğen 7
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Artık Eksperlere kesinlikle güvenmiyorum bizim focusu alırken araçta hiç bir şey yok dendi akşamı baskı balata arızalandı
Aynı şekilde teyzemin aracını almaya geldiler i20 crdi ekspere soktular turbo üflüyor dendi alıcı vazgeçti otomatikman servise götürdük dpf tıkanmış dejenerasyon yaptılar hiç bi sıkıntısı kalmadı
Boya ölçümü hariç hiç bir şekilde güvenmiyorum artık mahallemdeki motorcu ustalarıma gösteririm büyük ihtimalle

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Yine ekspertiz saçmalığı yine ısrarla söylüyorum ekspertiz tamamen para tuzağı iyi bir kaportacı ve iyi bir motor ustası en iyi sözde ekspertiz yapan yerlerden yüz kat daha iyidir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben makine teknisyeniyim, yıllarca tamir bakım yaptım. Sesinden anlarım diyemem, dört dörtlük toplarsın makineyi bir kayış kopar orada kalır. Rulmaz bozulur, burç aşınır ne biliyim bir şey olur. Ben ekspertiz istendiğinde sen al sıkıntısını çözeriz derdim. :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ilk anda sağlam araba kendini belli eder, ilk intiba yani, binersin, sürdüğün an toplu diri araç kendini belli eder, sonrası emisyon değerlerine baktırırsın, servis durumu varsa bakılır, kazası falan varsa ne olduğuna bakılır, boya olsun olmasın boya varsa değer düşmez, dış kabuk değiştiyse değer düşmez bence, boyası temiz yada yeni boyalı araç benim makbulumdur (dingiliz stayla), ana gövde hasarı varmı ona bakılır, bunlara bakarsın alırsın aracı, kısaca tanıdık bildik bir ustanız olsun derdiniz bitsin...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Mükremin Aktuğ yazdı:

Arkadaşlar merhabalar.

Başıma gelen taiihsiz  bir olaydan bahsetmek istiyorum.

2014 focus 3.5  TDCI titanium x+tekno aracımı araç fazlalığından satalım dedik.

Bikaç gün önce alıcı arkadaşım kalkıp taaa Trabzondan geldi kii buraya enaz 14-15 saatlik yoldan bahsediyorum.

Bulunduğum şehirde otokoç yok bizde Expertize soktuk aracı

Araçta bi sıkıntı yok biliyorum olsa belli eder kendini sonuçta 2015 trafige çıkışlı  60 000 de servis bakımlı araç.

Sonuçlar

-Aracın motorunu %77 

-Boşta gaza basıp çekip hemen tekrardan basınca egzosdan hafif siyah duman gelmesi

Nasıl olur daha 60 000 de araç:Turboyu iptal edip motora ayçiçek yağı döksen gene %70 çıkmaz !!!!

Sonuç bizim pazarlık bozuldu.Arkadaş haklı olarak geri döndü

Neyse hızımı alamadım ertesi gün konya otokoça gittim dedim durum böyle böyle

Otokoç baktı etti ölçtü biçti

Sonuç

motor %93

Egzosdan gelen hafif siyah dumanın sebebide  bakımların yaklaşmış olması ve hava filtresi ve maf sensörünün kirli olması sonucu aracın çiğ yakıt yakması.

peki dedim expertizde neden böyle çıkıyor.sebebi Expertizdeki cihazlardki ön değerlerin çoğu araç için ya aynı olması yada aynı olmasa bile makineye yanlış bilgi girmeleri.Sonuçta adam alacağı 100 TL ye bakıyor.

Otokoç tan aldım yazılı evrakları tekrar expertize gittim uzun süren bi ağız dalaşından sonra vurdum yüzüne otokoç raporlarını. 

Sonuç : özrün biri bin para

Genel sonuç: Alıcı arkadaşa mahçup olduğumuzla kaldık expertizide dava edicem yalan yanlış ölçümlerle insanları madur etmeye hakkı yok.

Otokoçun raporunu vazgeçen alıcıya whats app tan yollasaydınız. Hiç değilse mahcubiyet kalkardı ortadan.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

devlet babanın sayısı bakkalı geçen expertiz dükkanlarına da bir yasal düzenleme getirmesi lazım geliyor artık. Tamirane daha zor iş biraz işten anlayan expertiz dükkanı açıp 150 liraya boya ölçmeye başladı. 

benim hyundai erada 8 aırbag mı var abi bunda diye bana sordu expertizi yapan çocuk. dedim lan görüyon işte bana ne soruyon araba önünde baksana kendin :D

işin mantığı tersten çalışıyor biraz bizde 

Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ
13 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Otokoçun raporunu vazgeçen alıcıya whats app tan yollasaydınız. Hiç değilse mahcubiyet kalkardı ortadan.

Numarasını bulamadım bir sürü yabancı numara vardı telefonda.Umarım buraya üyedir ve okur kendisi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben Otokoç'un da sağlıklı bir ekspertiz yaptığını düşünmüyorum. Sırf siz üzülmeyesiniz diye sizin elinizde ki raporun bit tık üzeri sonuç vermiştir. Dyno ile motor performansı ölçmek servislerin bile harcı değil. Hepsi sallıyor. Otokoç tan çıkıp başka bir yetkili servise gidin ölçtürün yine farklı sonuç çıkacaktı.

Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ
31 dakika önce, Ayhan Onaran yazdı:

Ben Otokoç'un da sağlıklı bir ekspertiz yaptığını düşünmüyorum. Sırf siz üzülmeyesiniz diye sizin elinizde ki raporun bit tık üzeri sonuç vermiştir. Dyno ile motor performansı ölçmek servislerin bile harcı değil. Hepsi sallıyor. Otokoç tan çıkıp başka bir yetkili servise gidin ölçtürün yine farklı sonuç çıkacaktı.

Kime güvenecegiz ya biz...

Yorum bağlantısı
Emin Önal

2008 model benzinlik son 1.5 senesi tüplü aracın motoru %100 çıktı.

Satıcı bile itiraz etti, bir yanlışlık var kesin diye.

Dedim sizin makinenin sağlam bir kalibrasyona ihtiyacı var.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
3 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Biz 2.0 Focusa ekspertiz yaptırdık, adamlar nasıl olur bu araba 120 beygir çıkar diye dolanıp durdular. Sonra çıraktı galiba küçük bir çocuk fark etti bu araba 2.0 diye. Sonra neden söylemiyorsunuz diyorlar.. Ekspertiz işi sadece boya ölçümünde işe yarar benim gözümde..

Kesinlikle katılıyorum. Expertize sadece kaporta ve boya durumuna bakmak için gidilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Aralik ayinda aldigim megane2 ye expertiz yaptirdim. Motor %95 çıktı. Mart ayinda satarken alici expertiz yaptirdi motor %75 cikti. Alirken yaptırdığım ekspertizde uc amortisorumun tutunma orani oldukca zayif cikti. Satarkenki ekspertizde hepsi iyi durumda cikti :) . Alirken dort tekerin frenleri cok iyi tutar vaziyetteyken 3 ay sonra arka frenler hic tutmuyor vaziyette sonuc verdi. Ve bu 3 ay icerisinde sadece 2000km yol yaptik. Iki expertiz raporun sonucunda sadece boya ve kaporta durumu ayni çıktı. Guler misin ağlar misin.. tam bir fiyasko..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim Mondeoyu bilenler bilir Lokman abiden aldım. Kendisi ince eleyip sık dokudu, aldı her yerini elden geçirdi bakımlarını tamamladı. bir yerde alışamadım satmayı düşünüyorum demiş, cümlesini bitirmeden noterde buluştuk. Ekspertizi küçük şirin bir kafede çay içerken yaptık, araba kapalı otoparkta bizi bekliyordu.. :D:D 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bugun leon u sattim gelen arkadaslar ekspertize gidelim dedi gittik isterseniz vaz gecin gidin ama arabami dyno denilen sacmaliga cikarip zorlamam dedim

Kabul ettiler ve dediklerim birebir cikinca abi olan bizim 150tl ye oldu hadi notere gidelim dediler.

Gule gule kullansinlar

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...