İçeriğe Yönlendir

Expertiz Saçmalığı...

Mükremin Aktuğ

Recommended Posts

Onur Boga

Geçmiş olsun. Bu işe belli standartlar getirilip denetlenmezse daha çok kişinin canı yanacak

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Geçmiş olsun. Dinamometre testi birkaç defa tekrarlanmalıdır. Zira kalibrasyon hatalı bile olsa %20 hata çok fazla bir değer. Ama esas önemli kısım değerlerin hangi devirde alındığıdır? Motor devri ile dinamometre kalibre edilirken çok hassas olunmalıdır. Resim paylaşırsanız çok iyi olur. Okulda onlarca dinamometre testi yaptık ve hatanın hiç %5'i geçtiğini görmedim.

Onun dışında Otokoçta dinamometre mi varmış?

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Benim 2006 model 226000 km deki aracımın   dyno testinde motoru yüzde 93 cıkmıstı.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Geçmiş olsun

BMW'yi satarken götürdüğüm expertiz aracın testini LPG'de iken yapmış. Biraz düşük çıktı ama diyor bir de testten sonra. Allahtan alıcı arkadaş LPG'de test yaptıysan bu sonuç iyi bile demişti ve sorun çıkmamıştı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun. Servise nasıl güveniyorsunuz, bana pek mantıklı gelmiyor. Servisin tek avantajı sürekli aynı marka araçlarla muhattap olmaları. Yoksa iyi usta servislerde yok denecek kadar az. Yüzde olayı saçmalığın daniskası.

Atıyorum A marka araç alacaksınız, bulunduğunuz ilde A markasında uzmanlaşmış bir özel servise gösterin. Onlar çok daha makul bilgiler vereceklerdir. İlaveten iyi bir kaporta boya ustası da gerekeni söyler.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

Sanayide ki kalibrasyonları yapılmayan dyno lar malesef yanlış sonuçları veriyor antalyada 2009 L200 almıştım aracım 136 ps iken 138 ps güç çıkarmıştı ki bu araç 230,000 küsür km de idi yani her ne kadar sağlam bir araç olsa da %80 lik rakam vermesi gerekirdi bir yılı aşkın süre sonra bulunduğum şehirde aynı şekil ekspertiz yaptırdılar bu sefer 136 ps motor 140 civarı fazlaca güç çıkarmıştı her sene aşınmaktansa kendini onarıyor mübarek o yüzden expertizlere artık inanmıyorum makinadan ibaret olmuşlar sadece kaportayı sıfr ellerinde ki cihazlar için götürmek gerekir motoru sesinden tanıyabilen hakkını verebilen ustalara göstermeli % lik ölçümler hiç bir yetkili servis vermiyorken uyduruk tabelacılara göstermek zaten saçma aracın orjinal lastik ebatlarından ufak lastik jant taksak yada mazot filtresi şişse bile motor performansı etkileniyor artıyor yada düşüyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her motor katalogda yazandan fazla güç üretir. Yağ da yaksa yatak da dökse max güç etkilenmeyebilir de. O yüzden dyno verisi satın alımda çok birşey ifade etmez. %50kayıp çıksa örneğin sebebi 15tl lik bir buji bile olabilir

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Geçmiş olsun.

Hani sadece boya için gidin diyorsunuz da kendi boyattığım kapıya orjinal dedi adam. Olan yine alıcının 150 tl'sine oldu.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Biri bu ekspertiz maceralarını düzenleyip komik karikatürler yapmalı. Sözlerine itimat edilmeyeceği kitlelere anlatılmalı.

Bu ayın başında serkan hocamdan araç aldım, tek pişmanlığım biraz daha vaktimin olmayışı, oturup çay içemeyişimdir. Forumdan araç almak kadar güvenilir bir yol bence yok.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Emre Şimşek

Benim Focus'u satarken bizden önce "galeriden" bir Symbol vardı. Arabanın dökük olduğu her halinden belli, anahtarı kırık selo bantla yapıştırmışlar, testte bir dip gaz yaptı kara duman her yeri kapladı abartısız söylüyorum hepimiz dışarı çıkmak zorunda kaldık.

Geldik sonuçlara: O arabayı öve öve bitiremediler, Turboya Enjektöre hiç bir laf etmediler. Benim arabaya geldi sıra, baktı alta not yazacak bir şey bulamadı. "Yaa, hani bi sorun çıkarmaz ama turboda hafif bir ıslık sesi var, yaani(ağız eğiyor) bunlarda kronik zaten" dedi. Ama dudaklarımı ısırdım küfredecektim. Gelen de yabancı olmayınca aramızda anlaştık ama alıcının da içine kurt düşürmedi değil. Bunların vallahi yatacak yeri yok. Adamın şu lüzumsuz cümlesine 400-500 lira kaybettim. Bana dert olmadı şükür, alıcıya helal olsun ama bu ekspertizlerin yatacak yeri yok!

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)

Forumdan araba gibisi yok gerçektende. Yerim ekspertizini... Açıp konusuna bakarım yeter. Birbirimize güvenmek gerek. Forumdan tek kriter olarak noter sonrası yenecek yemeğe bakılmalı. :)

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
25 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

yemeğe

çay?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

nerde

hocam da gelecek sanırım, mashattan manzaralı ofiste?

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Şimdi bindiğim megane 3 sw 162000 km'de ve almadan önce ekspertize soktum. Boyanmış yerleri söyledi, satıcının dediği ile tutunca tamam dedim. Motor %88 dedi, 105 bg olması gereken araba 103 bg çıkıyor dedi. Ona da tamam dedim. Raporun son sayfasına enjektörde vuruntu var ve motor ve şanzımanda yağ kaçağı var yazmış. Arabayı çalıştırdım ve motoru dinledim. Herhangi bir vuruntu sesi, ya da başka anormal bir ses duymadım. İsterseniz bir baktırın dedi. Yağ kaçağı olan yerleri gösterin dedim. Gösterdiği yerlerde terleme tabir edilen görüntü vardı. Dizel araçlarda zaten böyle olmuyor mu, siz sızıntı var dediniz, nerede sızıntı dedim. Terleme olunca daha ilerisi yağ kaçağına doğru gider, siz yine de bir baktırın dedi. Satıcı ile beraber adama söverek sanayiye gittik. Enjektörleri tek tek makinaya bağlattım. Sorun olmadığını gördüm ve ustadan teyit aldım. Aracı lifte alıp sızıntı var denen yerleri gösterdim. Usta da bunun sızıntı olmadığını, sıcaklık nedeniyle oluştuğunu ve normal olduğunu söyledi.

Sonuçta arabamı 45 dakikalık bir test sürüşü ve ustaların kontrollerinden sonra aldım. Kendi ustama getirip bakımını yaptırdım. Şimdi saat gibi çalışıyor maşallah.

İşinin ehli olan eksperin ne kadar önemli olduğunu böylece öğrenmiş oldum. Servise götürmeyi ben doğru bulmuyorum (daha önceki otokoç tecrübelerimden dolayı), çünkü nasıl denir, sanki angarya bir işmiş gibi baştan savma bakıyorlar. Ama eksperin olmadığı ve kendi ustanızda olmadığı durumlarda son çare sanırım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bir yerden sonra kendi kendinin ustası olacaksın bizim memlekette, dingiliz stayla yani...

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

çay?

Söze  hacet var mı? İçilir  :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Cihat Küçükay yazdı:

Ama eksperin olmadığı ve kendi ustanızda olmadığı durumlarda son çare sanırım...

Duster'ımı Bursa'dan aldım. Eksperlere gram güvenmiyorum. Gittim yetkili servise. Dediler ki "rapor vermeyiz." Bende söyledim "amacım rapor değil, arabayı tanıyan ustalarınızın kontrol etmesi". Baktılar ettiler sağolsunlar, "araba kusursuz" dediler. Bende aldım döndüm İstanbul'a.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Duster'ımı Bursa'dan aldım. Eksperlere gram güvenmiyorum. Gittim yetkili servise. Dediler ki "rapor vermeyiz." Bende söyledim "amacım rapor değil, arabayı tanıyan ustalarınızın kontrol etmesi". Baktılar ettiler sağolsunlar, "araba kusursuz" dediler. Bende aldım döndüm İstanbul'a.

bence en doğru yöntemlerden birisi, usta işin püf noktası yalnız...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

kusursuz"

stepne havasına bakmışlar mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
19 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Benim Focus'u satarken bizden önce "galeriden" bir Symbol vardı. Arabanın dökük olduğu her halinden belli, anahtarı kırık selo bantla yapıştırmışlar, testte bir dip gaz yaptı kara duman her yeri kapladı abartısız söylüyorum hepimiz dışarı çıkmak zorunda kaldık.

Geldik sonuçlara: O arabayı öve öve bitiremediler, Turboya Enjektöre hiç bir laf etmediler. Benim arabaya geldi sıra, baktı alta not yazacak bir şey bulamadı. "Yaa, hani bi sorun çıkarmaz ama turboda hafif bir ıslık sesi var, yaani(ağız eğiyor) bunlarda kronik zaten" dedi. Ama dudaklarımı ısırdım küfredecektim. Gelen de yabancı olmayınca aramızda anlaştık ama alıcının da içine kurt düşürmedi değil. Bunların vallahi yatacak yeri yok. Adamın şu lüzumsuz cümlesine 400-500 lira kaybettim. Bana dert olmadı şükür, alıcıya helal olsun ama bu ekspertizlerin yatacak yeri yok!

Sattın mı fokusu

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
stepne havasına bakmışlar mı?
[emoji1] stepneye bakmadilar, kazasina yururune, motoruna vs en onemli seylere baktilar.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Serkan Karadağ yazdı:

Sattın mı fokusu

Sattım abi

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
39 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Sattım abi

Hayırlısı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...