İçeriğe Yönlendir

Fren pedalındaki sertlik

Kemal Mert

Recommended Posts

Kemal Mert

Merhaba arkadaşlar, haftada bir cumartesi işe arabayla gidiyorum haricinde araç evin otoparkında. Geçen hafta kontak kapatıp bugün bindim daha çalıştırılmadan frene bastım (bu alışkanlık galiba hep yaparım) fren pedalı beton gibiydi. El freni cekmiyorum zemin düz. Çok garipsedim ilk kez böyle birşey oldu. Marşa bastım trink diye çalıştı fren pamuk gibi oldu. Birkaç pompalama yaptım sertleşme olmadı. Stop ettim fren yine normaldi. Sertleşme olmadı. Yola çıktım test ettim frenler herzamanki gibi sıkıntısız. Bu sertlesmenin sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Aracı çalışmıyorken 3-4 kez frene ayağınızı basıp çekip aynı şekilde beton gibi olduğunu görürsünüz.Çalışınca tekrar eski yumuşaklığına dönüyorsa sorun yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Ahmet bey, bu dediğiniz normal olan şey. Ben bir hafta hiç araca binmedim, bugün sabah bindim daha çalıştırmadan ayağımi bir defa pedala dokundurdum fren beton gibiydi. Yoksa motor durmuş halde birkaç kez basıp birakma sonucu sertlesir ama benimkinde basmadan sertleşme olmuş. Çok ilgincime gitti doğrusu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Büyük ihtimal fren pedalının dibindeki hava keçesinden vakum yapıp hava doluyor, merak etmeyin sıkıntı olmaz, hareket halinde sertleşme olmadığı sürece sorun yaşamazsınız, o da zor ihtimal, seneleeeerce dayanır.

Rolantide çalışırken araç pedalın oraya eğilip dikkatlice dinleyin, hafiften bir tıslama duyarsanız pedal dibindeki keçedendir, yerinden oynar yada hafiften özellik kaybederse bu olur, bir ataç alın, açıp düz hale getirin, oraya girebilirseniz pedalın dibinde bulunan milin girdiği yerde keçe görünür, onu sağından solundan biraz ileri (motora doğru) itip yerine oturmasını sağlayın, ses kesilebilir, düzelmezsede sorun olmaz rahat olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Büyük ihtimal fren pedalının dibindeki hava keçesinden vakum yapıp hava doluyor, merak etmeyin sıkıntı olmaz, hareket halinde sertleşme olmadığı sürece sorun yaşamazsınız, o da zor ihtimal, seneleeeerce dayanır.
Rolantide çalışırken araç pedalın oraya eğilip dikkatlice dinleyin, hafiften bir tıslama duyarsanız pedal dibindeki keçedendir, yerinden oynar yada hafiften özellik kaybederse bu olur, bir ataç alın, açıp düz hale getirin, oraya girebilirseniz pedalın dibinde bulunan milin girdiği yerde keçe görünür, onu sağından solundan biraz ileri (motora doğru) itip yerine oturmasını sağlayın, ses kesilebilir, düzelmezsede sorun olmaz rahat olun.

Bilgilendirme için teşekkür ederim Ali Bey.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir hafta süre için bu normal.. 

Akşamdan sabaha oluyor olsaydı, westinghause subaplarında falan sorun vardır diyebilirdik.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Yok mehmet Abi bir günlük böyle sıkıntı yok bir hafta on gün binmiyorum sonrasında oldu yeni fark ettim. Ama daha önceleri böyle bir şey yoktu. Bilgi için sağol abi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

El freni çekili deneyin bir de. Araç ufacık kaymalarda bile fren pedalı böyle bir tepki verebiliyor. Benim araçlarımda karşılaştım bu durumla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Haluk Şentürk

başka bir sorun da benim araçta başladı.aracı ilk çalıştırınca frende bir boşluk hissi ve pedala basınca bir tıslama oluyor

.Frende zaten pedalı tam bırakmama ve fren lambalarının yanık kalması sorunu vardı.basit bir yay düzeneği ile fren pedalının tam olarak geri bırakılmasını sağlamıştım. Westinghouse sorunu gibi.benzer bir sorun yaşayan arabadaşım westinghouse değişiminden sonra da aynı sorunu tekrar yaşadığı için ben de böyle bir çözüm bulmuştum.

Havalar ısındığından beri bu boşluk hissi var.Tıs sesini ise az önce fark ettim.pedala basınca tıs sesi var ve biraz bas çek yaptıktan sonra sona eriyor ve boşluk hissi kayboluyor. westinghouse değişimi yaptırırım sorun değil ama başka neden kaynaklanır ,nerelere baktıralım.teşekkürler şimdiden.aynı sesi içeren video aşağıda...

benzer ses

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Westinghause da emme manifoldundan bir bağlantı ve bir subap var. Bu subap kaçırıyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Westinghause da emme manifoldundan bir bağlantı ve bir subap var. Bu subap kaçırıyor olabilir.

eni konu bi baktırmak lazım ama Samsun' da usta bulmak zor iş.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...