İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasar Kayıtlı Araca Parça Temini

Tacettin Kadı

Recommended Posts

Tacettin Kadı

Aracım 2015 model dokker. 2 ay önce ışıklarda beklerken arkadan çarptılar. Bizim hic bir sekilde kusurumuz yok. Dosya açıldı eksper geldi. Öyle aman aman da bir hasar olmadi. Tampon plastik oldugundan ezildi. Yine tamponun uzerindeki ek gri fiber parca kirildi birazda taban saci eğildi. Eksper tamponu komple tamire gönderdi. 1 hafta sonra olmuyor diye geri gönderdiler. Eksper arac hasar kayitli oldugundan orjinal parça vermiyoruz. Yan sanayisi yok cikma bulun ücretini söyleyin onay verirsek alin takın demiş. Bana geldiler.  Bir kac defa ekperi aradim ulaşamadım. Tamponsuzda geziyoruz. Sonra ulastim verdim fırçayı ben parca falan aramam bu isi de siz yapacaksiniz.  Bulucam parçayı bu sefer fiyati begenmeyeceksin senle mi ugrasacam dedim cok yüklendim. Sigortayi aradim onlarada bağırdım. Arac hasar kayitli olmasaydı bana sigortayi yari fiyatina kesecektin.  Bu sekilde benden iki kati para aldin.  (Vuran arac da benimle ayni sigorta)Falan filan derken oradan sigorta bilgi gözetim merkezine yazi yazdığımı söyledim. Eksper sigortaya sigorta da ekspere sucu atip kendilerini kurtarmaya calisiyor. Ertesi gün tamponu bir daha aldilar. Geldi tampon guzel olmus ama ek parcayi gelisi guzel yamuk yumuk yapip göndermişler. Cektim resimleri attim ekspere o parcayi degistirin dedim.  2 3 gun sonra aradim parca temini gectim dedi. Bu arada ekper derken ofisde calisan dosya ile ilgilenen kisiyle konusuyoruz.  Bir kac sonra tampon ve o ek parcayi sifir orjinal olarak göndermişler. Ben bu isten hic bir sey anlamadım. Tek anladigim keyfi uygulama yapildigi.  Kimi aradiysam eksperin yaptığı dogru dedi.  Kanun böyle dendi. O kanunu da okudum 0-3 yas arasi araca orjinal sifir parca takilacak deniyor.  Hasar kaydindan bahsetmiyor. 3 yasdan buyuge sifir es deger yoksa cikma yoksa orjinal deniyor.  Kısacası herkes hakkını arasin.  Ben bu kadar ugrasmazdim 2 ay tamponsuz gezmeseydim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

karşı tarafı bıktırınca parçayı temin etmiş anlaşılan. geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Tacettin Kadı

Bugun 2005 model 206 iki kapidan hasar almis degisecek.  Hasar kayitli diye eksper cikmanin %50 sini sifir paracalarin %70 ini öderim demis. Bu da ayri bir uygulama. 

Onlara ne oluyor.  Hasarli gezen benim. Beni bıktırdılar. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

3 yaşa kadar olan araçlarda trafik sigortası orjinal parça temini yapmak zorunda. Pert olması durumu değiştirmez. Orjinal parça hiçbir şekilde temin edilemiyorsa akredite edilmiş yan sanayi parça kullanılır.

Yorum bağlantısı
Tacettin Kadı

Aynen öyle. Fakat uygulamalar sindirmeye yönelik. Bu iste yillardir hizmet veren köklü firmalar da sıkıntı yok. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Eksperin iş bilmezliği yada işgüzarlığı demek daha doğru. Mayıs 2016 tarihinden sonra trafik sigortası genel şartı kanun hükmünü taşımaya başladı. Şartlarda ise 3 yaşa kadar oşan araçlarda orjinal parça zorunluluğu var. Dolayısı ile yapılan işlem kanuna aykırı konumuna düşüyor. Gerçi duyarlılık ve bilinçli davranışınız sonucunda duruöu düzelmişsiniz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

En iyisi kaskolu bineceksin araca. Kusur karşıda çıkarsa bile dosyayı kaskodan açtırıp, kusur çıkan trafik sigortasına rücu ettireceksin. Ne başın ağrıyacak ne eksperle uğraşacaksın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kiralık aracımıza sağ taraftan bir Nemo vurdu. Nemo'ları bilirsiniz, neredeyse tavana kadar plastik tampondur önü :)

Resimler vs, aracımızın (lodgy) sağ kapılardaki çıtalar bir türlü temin edilemiyor. Peki dedim, çıtaları boşverin, aracın onarımına başlayın. Bu sefer başladı eksper "kaza resimlerinde nemo'da hasar yok" Yahu plastik boyasız tamponda hasar oluşmamışsa ben ne edeyim?

Nemo'nun sahibini aradık, tekrar foto istedik vs, 20 gün oldu. 20 gün sonra kiralama firmasına verdim veriştirdim. 3 günde kapı boyandı, araç bi geldi ki yine çıtalar yok. Aradım önce eksperi, kaydım. Oradan kiralama firmasını aradım, bir daha kaydım. Bir de kasko firmasını aradım, onlara da kaydım. Ertesi gün çıtalar alınmış gelinmiş.

Yani illa birileri fırça yiyecek de mi bu işler hallolacak, hiç anlamıyorum... Gerçekten de bu işler keyfi yürüyor maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Geçmiş olsun üzücü bir durum.

Merak ettiğim bir şey var; benim aracım 2003 model. Allah korusun başıma bir kaza gelse karşı tarafın kusurlu olduğu. Aracı yetkili servise çektirsem yine bu yan sanayi ve çıkma muhabbeti mi olacak? Aracımın neredeyse her parçası sıfır olarak bulunuyor serviste. Yoksa bile Almanya'dan geliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eksper den parasını siz talep edip parçaları dilediğiniz ülkeden alabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 28.05.2017 at 03:12, Mustafa Arıkan yazdı:

Geçmiş olsun üzücü bir durum.

Merak ettiğim bir şey var; benim aracım 2003 model. Allah korusun başıma bir kaza gelse karşı tarafın kusurlu olduğu. Aracı yetkili servise çektirsem yine bu yan sanayi ve çıkma muhabbeti mi olacak? Aracımın neredeyse her parçası sıfır olarak bulunuyor serviste. Yoksa bile Almanya'dan geliyor.

Evet... 

Önce onarım, sonra muadil, sonra çıkma. Bunun önüne ancak kaskoyla geçebilirsin.

Senin servisten bulduğun parçaları gördükçe hayret ediyorum.. İncik boncuk her şeyi bulabiliyorsun. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Biri bize çarptığında, çarpanın trafik sigortası ne parça gönderirse ona mahkumuz.

Ben yetkili servise çektireyim her şey orijinal olarak yapılsın demek için illa kasko olmalı sanırım?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Biri bize çarptığında, çarpanın trafik sigortası ne parça gönderirse ona mahkumuz.
Ben yetkili servise çektireyim her şey orijinal olarak yapılsın demek için illa kasko olmalı sanırım?

Tam olarak öyle denilemez. 0-3 yaş araçlarda orjinal parça zorunluluğu var. Eğer araç 3 yaşından büyükse muadil parça kullanılabilir. Ancak kaskonuz varsa ve kusurlu karşı taraf ise aracınızı kaskonuzdan orjinal parça ile yaptırabilirsiniz. Hasar tutarını limitler dahilinde kaskonuzu yapan şirket karşı tarafın trafik poliçesini düzenleyen şirkete rücu eder. Eğer karşı taraf %100 kusurlu ise kasko hasarsızlık indiriminizde bozulmaz. Sigortacılıkta bir laf vardır "her hasar kendi içinde değerlendirilir, hiçbir hasar birbirine benzemez"
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Araç 2011, kasko yok. Biri çarpmasın diye dua ediyoruz [emoji4]

[emoji1] Kasko yaptırın hasarda sigortacıya dua edersiniz. [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
On 28.05.2017 at 00:00, Mahmut YURT yazdı:

Rica etsem profil resminizdeki sigarayı söndürür müsünüz ? ;)

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
On 28.05.2017 at 01:11, Sani Gerşon yazdı:

Kiralık aracımıza sağ taraftan bir Nemo vurdu. Nemo'ları bilirsiniz, neredeyse tavana kadar plastik tampondur önü :)

Resimler vs, aracımızın (lodgy) sağ kapılardaki çıtalar bir türlü temin edilemiyor. Peki dedim, çıtaları boşverin, aracın onarımına başlayın. Bu sefer başladı eksper "kaza resimlerinde nemo'da hasar yok" Yahu plastik boyasız tamponda hasar oluşmamışsa ben ne edeyim?

Nemo'nun sahibini aradık, tekrar foto istedik vs, 20 gün oldu. 20 gün sonra kiralama firmasına verdim veriştirdim. 3 günde kapı boyandı, araç bi geldi ki yine çıtalar yok. Aradım önce eksperi, kaydım. Oradan kiralama firmasını aradım, bir daha kaydım. Bir de kasko firmasını aradım, onlara da kaydım. Ertesi gün çıtalar alınmış gelinmiş.

Yani illa birileri fırça yiyecek de mi bu işler hallolacak, hiç anlamıyorum... Gerçekten de bu işler keyfi yürüyor maalesef.

fırça şart yoksa yapılmıyor işlemler :D benim 1 çamurluk boyanacaktı 10 gün yattı serviste üzerine birde 3 4 gün daha sürebilir diyince bi bağırdım 2 saat sonra aracı iş yerime getirdiler cillop gibi . neymişte evrak işleri bitmiyormuş anında bitti bağırınca

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...