İçeriğe Yönlendir

Otomobillere Kış Lastiği Zorunluluğu

Ömer Navruz

Recommended Posts

Ömer Navruz

Arkadaşlar merhaba,

Bu yıl sonu itibariyle, normal otomobillere de Kış lastiği takma şartı getirileceği konusunda duyum aldım.

Doğru mudur.?

Bilgisi olan var mı.? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

inşallah yaparlar. hayatımda gördüğüm en saçma uygulama sadece ticarilerde olması.

bu kış kar laastiği olmayan arabalar yüzünden eve gidemedim havalimanına bıraktım arabamı. leşi çıkmış ticari taksi albealarla zımba gibi giderken 200 binliralık audiler dönüp duruyordu yollarda .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

İzmirde 15 derecenin altını görmezken benim içinde kış lastiği saçma. Arabamı  yoruyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence zorunlu olmasın ama karlı yolda yakalarsa ceza yazsın. Karda aracını çıkarmayanlara ek külfete gerek yok ama bu da biraz bilinçli tüketici gerektiriyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

KIş lastiğinin gerçekte maddi bir külfeti yok aslında. Aracını günlük kullanan bir kişinin lastikleri daha az eskiyecek. Yazlık lastiğinin ömrü uzayacak. Sadece parayı baştan vermiş oluyorsunuz o kadar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ömer Navruz

Michelin'in hem Kar lastiği hemde Yaz lastiği olarak üretiği, gerçek 4 mevsim lastiği var.

bu konuda da bayağı başarılılar. Bu lastik alındığında, extra bir maliyete gerek yok.

Yalnız, her ebatta üretimi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu
8 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

KIş lastiğinin gerçekte maddi bir külfeti yok aslında. Aracını günlük kullanan bir kişinin lastikleri daha az eskiyecek. Yazlık lastiğinin ömrü uzayacak. Sadece parayı baştan vermiş oluyorsunuz o kadar. 

Katılmakla beraber yılda iki defa sök tak uğraştırıyor. Yılda 100 lira ek maliyet. Ancak lastikler 2 defa balans yapılmış oluyor bu da iyi birşey. Artıları, eksilerinden çok olan bir gelişme olur kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
45 dakika önce, Ömer Navruz yazdı:

Michelin'in hem Kar lastiği hemde Yaz lastiği olarak üretiği, gerçek 4 mevsim lastiği var.

bu konuda da bayağı başarılılar. Bu lastik alındığında, extra bir maliyete gerek yok.

Ücreti de zaten iki laftik fiyatına :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
8 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ücreti de zaten iki laftik fiyatına :)

Nokian dan oldukça memnunum. Kışın hiç sıkıntı çıkarmadı. Yaz geldi şimdilik sıkıntı yok. 2. kışıda sorunsuz geçerse başarılıdır bence. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
17 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Nokian dan oldukça memnunum. Kışın hiç sıkıntı çıkarmadı. Yaz geldi şimdilik sıkıntı yok. 2. kışıda sorunsuz geçerse başarılıdır bence. 

Bende nokian weatherproof 4 mevsim almayı düşünüyordum.Sanırım senin bahsettiğinde bu modeli olsa gerek...Yazın sonuna doğru unutmazsam bir daha düşünceni sorarım olumlu olursa eylül gibi 4 adet alırım.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aldığım aracın üstünde var cross climate baya yumuşak lastik yol tutuş da iyi gibi aklımdaki soru işareti fren mesafesi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
8 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Bende nokian weatherproof 4 mevsim almayı düşünüyordum.Sanırım senin bahsettiğinde bu modeli olsa gerek...Yazın sonuna doğru unutmazsam bir daha düşünceni sorarım olumlu olursa eylül gibi 4 adet alırım.

Evet abi aynı model. Eylül aylarında bende 1 yılı doldurmuş olucam. Lastikte gördüğüm tek sıkıntı gürültülü olması. Şehir dışına bu arabayla çıkmadığım için bana sorun teşkil etmedi. 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

4 Mevsim denilen kış lastiği gibi davranan yaz lastiği Michelin crossclimate ile kış .Aracı aldığım da üstünde vardı ikinci kışı idi 2016 kışı5d1490be6f1ecbb031f2a36831ebcd6a.jpga061eb3c6bb58459ff4443e92cf00532.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Yozgatta Ekim ayında başlar Nisan ortası hatta Mayısta biter. Zorunluluk olması farketmez çünkü takmazsanız hiç bir yere gidilmez. Kar yağar, kar olmazsa da buz olur, gündü sıcak olsa gece don olur. Yasa değil bilinç gerekli... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Kırçal

En kötüsü sen kış lastiği takıyorsun ve lastik takmayan vatandaş kaydırıp sana tosluyor. Bence getirilmeli..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Navruz
19 dakika önce, Murat Kırçal yazdı:

En kötüsü sen kış lastiği takıyorsun ve lastik takmayan vatandaş kaydırıp sana tosluyor. Bence getirilmeli..

Herşey de olduğu gibi, kurallara uyanlar  mağdur oluyor.

Sorumuza geri dönersek. Zorunlulukla ilgili bilgisi olan var mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zorunlulukla ilgili duyum almadım.
Destekliyorum.
Bu bir maliyet midir. Evet.
Ancak yakıttan farklı görmüyorum.

Yorum bağlantısı
Mesut Aybek

Almanya da havanin derecesi itibariyle eyalet olarak karar alinir.ve takilir ki  +4 derece nin ustunde yazliklarla gezebilirsiniz,bu degerin altinda yazliklarla yakalanmanin 110€ cezasi tam emin degilim daha fazlada olabilir ve en kötüsü her lastik basina 1 ceza puani aliyorsunuz...!!! Almanya da toplam puaniniz 16 idi 8 e düsecegini duymustum...!!
Buraya kar yagmiyor dogru dürüst bu kanunlar var. Türkiye de kesinlikle aynisi olmali diye düsünüyorum..yakitta az da olsa farkettim ama yakitti düsününen arkadasim keyfi olarak yüksek büyük jantlara da bakmayacaksin..arabani ve direksiyon pompasini yormayacaksin...:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...