İçeriğe Yönlendir

İlk Yardım ve Mutluluğun Resmi

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Çoğumuz ilkyardımı isimsel duymuştur. Zorunlu kursa belki katılmıştır. Hepimiz bir arkadaşımızı veya hatta hiç tanımadığımızı ve hatta belki de sevmediğimiz bir insana can ını hediye edebiliriz bile. Kişisel olarak komple yanmış kimyasal kaplı giysisinin alev alev yandığı bir gün orada olamama hala üzülürüm. Hayatta ancak doğru ilk müdahele edilmediği için yüz bölgesi kalıcı hasar almış durumda. İnternet te de görebileceğiniz bir çizgi sel anlatım var. Elektirk çarpması hakkında. Birçok yerde algıda... Bırakın öleyim olarak yazılmış. Sizce bu görselleri nasıl algılarsınız merak içindeyim. Mesela bir bayan bu görsele bakmamalı mı? Elektrik çarpan erkek ise bayan geri durup seyir mi etmeli....

Ben şahsen endirekt olarak 5 canı denizde ciddi riskten geri kurtarma anlarımı mutluluğun resmi olarak görüyorum. Hepsine de insan olarak müdahele ettim...

Gelsin görseller.

747dfe971fa309fb9262b6469ebb6b06.jpga050916aa280f08f38fc7a67de6b4dd8.jpg5d1649239855451dbf86be3feb71e758.jpg824e139c4d31c3b5372120a76f0f2330.jpg8d081b3130586367ce336457cf36b0c0.jpg

şair burada sanıyorum diyaframa müdahele ediyor. tıbbi yorum da varsa svenirim. diyafram yüzünden kalbe akciğere kadar uzanan risk vardır, pek hafife alınır bence diyafram bölgesi.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir bayanın bir erkeğe müdahele anının kamu spotu mu, bir insana yardım eden bir insan mı

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Benim ilgimi çeken üstteki yazı oldu, bırakın namusumla öleyim :)))

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

resimde anlatılan olay çizerin beceriksizliği. anlatılan pozisyonları kişinin mahrem alanına abanarak yapmazsın olur biter.

aklıma Necmettin Erbakanın eşinin hasta olup kadın doktor bulmadığı için ölmesi aklıma geldi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 dakika önce, Süha Demirtaş yazdı:

Benim ilgimi çeken üstteki yazı oldu, bırakın namusumla öleyim :)))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bayan olursa bırakırmıyız ölsün?yoksa kurtarıyor muyuz? bayan olursa bu görseli saklayacak mıyız

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sene çok önceki sene, elektrik iyi çarptı beni, hatta güzel çarptı, o değilde fena çarptı. İlk yardım bilen biri yakınımda olmasa neler olurdu düşünmek istemiyorum. Görsellerde art niyet ararsak eğer ibadet eden insan fotoğrafında bile buluruz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Geçen sene kar da kayıp bacağını kıran bi kadın arkadaşımızın başını dizlerime koyup saatlerce elini tutarak ambulans beklediğim olay geldi aklıma elimi sıkı sıkı tuttu bazı şeylere öğrenmek için bakmamız insanlara yardımımız olsun diye öğrenmemiz lazım zikir fikir meselesi yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İşyerinde yanımda oturan bıyıklı arkadaşa defalarca söyledim. Sakın bana güvenip ayılıp bayılma,sana suni teneffüs yapmam diye. Sağolsun o da ayılıp bayılmadı henüz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
17 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

acil müdahale

en hızlı koşan da makbuldür

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kurum gayet yerinde bir tercih yapmış bak, başarılı.. yanan petrol tankerine doğru değil aksi istikamete doğru koşacan mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Açılın ben doktorum

Bi dakka ben de ilk yardımcıyım hatta kimliğim bilen var [emoji40]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Toplum olarak önyargılıyız malesef. 

Otobüste seyahat ederken yaşlı bir teyzeyle amcaya denk geldim 70li yaşlarında. Amca yer bulup oturdu, ben de Teyzeye yer vereyim dedim ,geç teyze buyur otur diye. Kocası amca oturdu kalktığım yere. Amca dedim,senin yerin vardı zaten,ben teyzeme otursun diye yer verdim dedim. Senin sıcaklığını hissetmesin dedi.. bi kaç dk oturup kalktı be teyze öyle oturabildi.. bu kafa yapısındayız malesef.. bu örnek belki çok uçlarda ama ben o teyzeye ilk yardım yapsam,amca bastonla bana saldırırdı kesin..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Toplum olarak önyargılıyız malesef. 
Otobüste seyahat ederken yaşlı bir teyzeyle amcaya denk geldim 70li yaşlarında. Amca yer bulup oturdu, ben de Teyzeye yer vereyim dedim ,geç teyze buyur otur diye. Kocası amca oturdu kalktığım yere. Amca dedim,senin yerin vardı zaten,ben teyzeme otursun diye yer verdim dedim. Senin sıcaklığını hissetmesin dedi.. bi kaç dk oturup kalktı be teyze öyle oturabildi.. bu kafa yapısındayız malesef.. bu örnek belki çok uçlarda ama ben o teyzeye ilk yardım yapsam,amca bastonla bana saldırırdı kesin..

Altea yı sattığımda benzeri denk geldi bana da.
Otobüs ile eve dönüyorum işten sadece benim yanım boş, bir teyze bindi ayakta bekliyor. Anladım bakışından gel teyze sen otur ben ayakta giderim dedim, kendi oturdu gel evladım otur sen benim çocuğum yaşındasın vs demedi ben ayakta gittim :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Doğru tutuş pozisypnunda küçük parmak tam olarak nereye gelecekti?

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Herkes için geçerli olmayabilir. Örneğin tanıdığım birine, elektrik çarpar sa ki ,hep çarpıyor. Biftek koklatırız hemen kendine gelir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İsa Acar

İlk yardım kursu almakta sorun değil, yapabilmek önemli. Ben yeğenimin boğazına kaçan şekeri çıkartmıştım :( aman bir daha başıma gelmesin ve kimseye ilk yardım yapmak zorunda kalmayayım, kimse kalmasın.

Bi de yukarıda verilmiş bir kaç örnek var tabi, burası malum Türkiye; yok erkekti, yok dişiydi, yok iyiydi de sen öldürdün vb. kendi yakınlarımdan başka kimseye müdahale edeceğimi sanmıyorum ama büyük konuşmak ta istemem doğrusu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
11 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Altea yı sattığımda benzeri denk geldi bana da.
Otobüs ile eve dönüyorum işten sadece benim yanım boş, bir teyze bindi ayakta bekliyor. Anladım bakışından gel teyze sen otur ben ayakta giderim dedim, kendi oturdu gel evladım otur sen benim çocuğum yaşındasın vs demedi ben ayakta gittim :)

O zihniyetteki bir yapıya hayatta yerimi vermem. Boş yer var, gelsin buyursun otursun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Görsellerde art niyet ararsak eğer ibadet eden insan fotoğrafında bile buluruz.

Görsel art niyetle paylaşılıp, aşağıdaki resmi eleştiren kişiye de aptal muamelesi yapılmaması gerekir ama demi.

İlk yardım şemasıysa neden bu açıyla kestin resmi ? Parmak nereye geliyor. Ne masajından bahsediliyor.  

Tek başına bakıldığında, aşağıdaki resimden hangi ilk yardım pozizyonunu anlıyorsunuz.. ?

824e139c4d31c3b5372120a76f0f2330.jpg 

Bu resme tek başına bakın ve bana burdaki aptalı gösterin.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
26 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Adamın parmakları bel kemiğine denk geliyor

Hatta sırta daha yakın

Bu noktadaki aciliyet nedir.. Orada hangi acil organımız mevcut.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...