İçeriğe Yönlendir

Araçlarda Motor hacmi mi Beygir gücü mü ?

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Volkan Ceneviz

herkese merhabalar kafamda soru işareti kalmaması için ve teknik açıdan öğrenmek için soru sorma gereği duydum örnek olarak 1.5 dci motor 85 ps bir araç mesela fluence bunun yanında 1.3 90 ps motor buda opel astra olsun performans açısından hangisi atak ve seri olur amaç araçları yarıştırmak değil tabi ama performans canlılık açısından anlayabilmek için soruyorum bunun yanında 1.8 110 ps connect ekleyelim bu üç araçlardan hangisi daha seri atak oluyor ve neden performans arayışında özellikle hangisi ele alınmalı mesela 1.6 90 ps focus araç nasıl başarıyorda fluenceden daha seri olabiliyor yada aynı güce sahip 1.3 astradan beygir gücü hemen hemen aynı hatta connect diye örnekk verdiğim aracın gücü daha fazla mesela 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şanzıman oranları da tartışılmalı serilikte.

Kangoo ve doblo kullanmış biri olarak 1.3 doblonun vites düşürdüğü gaza abandığı yerde 1.5 kangoo keyifle devam ediyordu mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Bozkurt

Performanstan kastınız sürat olduğun da PS öne çıkar. Eğer güç yani çekiş ise o zaman tork önemlidir.teknik verilere bakılmalı bence. Yani motor hacmi ve üretilen tork ve beygir gücü tamamen motor üreticisinde bitiyor. Yani teknoloji. Multijet bir teknoloji mesela.Aynı torku 1.6 motor vermeyebilir mesela. Ayrıca araç şase aerodinamik ve ağırlık etkenleride önemli bu konuda.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Araçların ağırlıkları, şanzıman oranları, motorların tork grafikleri , hepsi birer değişken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Herşey beygir gücü ile ölçülemez. Aracın aerodinamik yapısı, aktarma organlarının oranları, lastik ebatları, turbo basıncı, sıkıştırma oranları, aracın ağırlığı vs. vs.. 581dbc25f707562e1a58c3df4d8b957a.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bir çok araç kullandım. 

1,5 tdci fiesta ile şu an kullandığım 1,0 hyundai i10 arasında performans olarak fark göremiyorum desem yalan olmaz. 

Fiesta ile İ10 kiloları neredeyse aynı. Burda tek değişen nokta, İ10 saate 100 km hızla giderken 3000 devir ceviriyor iken, fiesta 2100 devirde 100 km hız yapıyor. 

Hyundai de 90 newton torka karşı fiestada 185 newton tork var.  

Hyundai 6500 devir çevirebilirken, fiesta  5000 devir çeviriyor

Bence devir çevirmesinde bir artısı var.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Benzinli araçla dizel aracı karşılaştırmakta elma ile armutu karşılaştırmak gibi olmuş. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
6 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

1,5 tdci fiesta ile şu an kullandığım 1,0 hyundai i10 arasında performans olarak fark göremiyorum desem yalan olmaz. 

Fiesta ile İ10 kiloları neredeyse aynı. Burda tek değişen nokta, İ10 saate 100 km hızla giderken 3000 devir ceviriyor iken, fiesta 2100 devirde 100 km hız yapıyor. 

Fiesta'da bir sorun var demektir bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
9 dakika önce, Bayram Bozkurt yazdı:

Performanstan kastınız sürat olduğun da PS öne çıkar. Eğer güç yani çekiş ise o zaman tork önemlidir.teknik verilere bakılmalı bence. Yani motor hacmi ve üretilen tork ve beygir gücü tamamen motor üreticisinde bitiyor. Yani teknoloji. Multijet bir teknoloji mesela.Aynı torku 1.6 motor vermeyebilir mesela. Ayrıca araç şase aerodinamik ve ağırlık etkenleride önemli bu konuda.

8 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Araçların ağırlıkları, şanzıman oranları, motorların tork grafikleri , hepsi birer değişken. 

örneğin 1750  200 Nm / 1.750 rpm astra 15 sn de 100 km ye ulaşıyor 

Maksimum Tork 200 Nm / 1.750 rpm
Hızlanma 0-100 km/saat 13 sn

bu durumda motor hacmi mi önemli bg den çok 

ayrıca 1750  200 Nm / 1.750 rpm tam olarak ne anlam taşıyor yani max torku o devirde ürettiğimi yoksa o devirde torkun başladığı mı 

5 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Benzinli araçla dizel aracı karşılaştırmakta elma ile armutu karşılaştırmak gibi olmuş. 

benzin ile dizeli karıştırmadık sadece dizellerden bahsediyorum şu an 

4 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Bu size örnek bir karşılaştırma olabilir. 

http://www.arabalar.com.tr/araba-karsilastirma/2-1-207344-1-207700

evet mesela beygir gücü düşük torku da düşük 100 km hızlanma oranları bir birine gayet yakın büyük motor ve büyük beygirin nasıl bir mantıüı var burada anlamadığım olay bu 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
11 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Pratikte, dizel rampada iyi çektiği söyleniyor. Ama uzun vites oranlarıda bunu baltalıyor malesef.. :) 

11 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Fiesta'da bir sorun var demektir bu.

Hocam 5 farklı ford fiesta 1,5 tdci kullandım. 6000 km deneyimim var.  

http://uberjager.blogspot.com.tr/2015/01/2014-ford-fiesta-15-tdci-trend-x-ile.html

http://uberjager.blogspot.com.tr/2015/05/2015-model-ford-fiesta-15-tdci-ile-kaz.html

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
6 dakika önce, Volkan Ceneviz yazdı:

Alıntı yapmadığım için kusura bakmayın. size söylememiştim.

3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Pratikte, dizel rampada iyi çektiği söyleniyor. Ama uzun vites oranlarıda bunu baltalıyor malesef.. :) 

Bunu istediğiniz zaman test edebiliriz. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Erdem Dertsiz yazdı:

Alıntı yapmadığım için kusura bakmayın. size söylememiştim.

Bunu istediğiniz zaman test edebiliriz. :) 

1,6 golflemi test edecez... Ben beygir güçleri bir birine yakın arabalar arasında örnek veriyorum. 1119 kilo ağırlığındaki i10 ile 69 beygire - 1100 kilo 75 beygir fiesta.. Ortada aman aman bir performans farkı yok. Fiestanın vites oranları uzun... 

13 dakika önce, Volkan Ceneviz yazdı:

örneğin 1750  200 Nm / 1.750 rpm astra 15 sn de 100 km ye ulaşıyor 

Maksimum Tork 200 Nm / 1.750 rpm
Hızlanma 0-100 km/saat 13 sn

bu durumda motor hacmi mi önemli bg den çok 

ayrıca 1750  200 Nm / 1.750 rpm tam olarak ne anlam taşıyor yani max torku o devirde ürettiğimi yoksa o devirde torkun başladığı mı 

evet mesela beygir gücü düşük torku da düşük 100 km hızlanma oranları bir birine gayet yakın büyük motor ve büyük beygirin nasıl bir mantıüı var burada anlamadığım olay bu 

1,4 beygir eski nesil 8 subablı Grande punto kullanmıştım. O araba bayılıyordu rampada. Üzerinde dualogic şanzıman vardı. Şanzıman kötü olunca, motorda kötü hissettiriyor. O arabada 77 beygir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

bu iş biraz karışık...benzinli dizel le işler biraz daha karışıyor.

1.4 tsi passat cc 160 hp ile

bmv  520 d 184  hp ...bana kalsa cc çok daha iyi gidiyor...

yada mondeo 2.0 143 hp  ile yine  her ikisini kıyasladığımda her türlü passat cc...

bu arada torku en az olan yine passat cc...

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

dimi :) haklısınız.birinde turbo var diğerinde yok,hani süperghargerlı ile turbolu gibi karşılaştırma olsaydı olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Fiesta 0-100 13.5sn i10 0-100 15sn aralarında 1.5 saniye fark var rakam olarak küçük gelebilir ancak yolda farkı baya hissedilir . İ10 ile fiesta arasında muazzam performansi vardır her türlü yol şartında . i10 aldi arkadaşım eşine resmen yürümüyor araç birçok kez kullandım. Eski  bir tdci fiesta kullanicisi olarak i10 fiestanin yanına burun dahi uzatamaz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
12 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

Fiesta 0-100 13.5sn i10 0-100 15sn aralarında 1.5 saniye fark var rakam olarak küçük gelebilir ancak yolda farkı baya hissedilir . İ10 ile fiesta arasında muazzam performansi vardır her türlü yol şartında . i10 aldi arkadaşım eşine resmen yürümüyor araç birçok kez kullandım. Eski  bir tdci fiesta kullanicisi olarak i10 fiestanin yanına burun dahi uzatamaz

Ben ekonomik arac kullanan bir insanım, Vitesi takar sabit hızda yürürüm, Rampaya gelince motorun o anki bana karşı geri dönüşe göre vites düşürür veya gaza basarım. İki araçlada aynı güzergahlarda ilerledimiğimde ikisi arasında kısmen bir fark olduğu kesin. Ama bu 185 newton tork, yani 2 katı torku olan bir araba gibi hissedemedim...

Performaslı kullansam belki bir fark görebilirdim ama gaza %50 den fazla basmayan bir insanım.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Hacime çok takılmayın günümüzde. Beygir ve tork yeterli bilgiyi verir motor hakkında. Hemen ardından aktarma gelir. 

Gerisi sıradan kullanıcı için teferruat. 

İlaveten; beygir başına düşen ağırlık da iyi bir kriter olabilir.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Kg/hp esas olmalı ama bizde her şey gibi o da tezgah ama bu işin standardı yok maalesef.
Ağırlık, hacim, hp, tork hepsi etken ve değişkenin sebepleri.
Mesela Fluence araçlar inanılmaz gidiyor mk3 2.0tdci a kafa tutabiliyorlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Merhabalar, bahsi geçen karşılaştırmarda tüm araç motorları farklı karakterlere sahiptir. Dizel motor tork yönünden tatmin edip hız konusunda yüksek viteste yorucudur. Benzinli motorlarda tork düşük olur ama daha seri gider. Motorda beygir gücünden ziyade motor hacmine bakmanızı öneririm. Eskiden 3000 cc hacminde bir motor 100 ps güç üretiyordu. Motor düz atmosferik olup ekstra besleme olmuyordu. O araçları hala piyasada görebilirsiniz. Ömürleri uzun tatminkar. Günümüzde motor hacmini küçülttuler ha küçülttuler neden? Vergi daha az ödüyor insanlar aracın daha az yaktığını vb. gerekçeler ile tercih sebepleri bu yönde oluyor. Motor her yerden beslemeli. Vidalarini sokup elinle kaldirabilecegin kadar küçük motor bir bakmışsın 90-100 ps güç üretiyor ama sonrasında ne oluyor, araç düşük km lerde motor yiyor piston segman istiyor turbo istiyor. Ömrü kısa. Bunu bir ustam şuna benzetmisti. Kömürü yakarsin normal yanarsa hem eti güzel pişirir hem uzun süre yanar ama yanan kömürü hava ile harlatirsan kömür daha güçlü yanar çabuk biter etide yakar. Durumu ozetlersek. Tatminkar motor hacmine göre araç alınmalı. Kimisi 0-100 der kimisi 150-200 arasi der. Güç beklenilen yer ve zamanlar farklılık gösterir. Bunun yanında şanzıman araç ağırlığı aracın rüzgar sürtünme oranı yerden yüksekliği jant çapı vs. Gibi etkenler de motor kadar önemli etkenlerdir. Bunların hepsi kompakt olursa tadından yiyemezsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

yukarida yazilacaklarin neredeyse hepsi yazilmis zaten. Ek olarak serilikten anladiginiz nedir? mesela benim icin ara hizlanmlar daha önemlidir 80-120 gibi mesela. Kalkis önemli degildir. Bazisi icin de 0-100 önemlidir. ayni motoru kullanan 2 araba arasinda özellikle sanziman (ve tabiki yazilim) farkindan dolayi bu degerlerde büyük fark dogabiliyor. Ara hizlanma degerlerini bulmak biraz zor malesef. 

asagidaki linkte bazi arabalarin ara hizlanma ve teknik degerleri mevcut. Malesef genelde büyük motorlu araclarin verileri var.

http://www.zeperfs.com/en/

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
14 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Kg/hp esas olmalı ama bizde her şey gibi o da tezgah ama bu işin standardı yok maalesef.
Ağırlık, hacim, hp, tork hepsi etken ve değişkenin sebepleri.
Mesela Fluence araçlar inanılmaz gidiyor mk3 2.0tdci a kafa tutabiliyorlar.

Hangi florasanmış o. Hakaret sayarım :biggrin:.

Sonunda Cİ olan UDM ler hakgetire.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Hangi florasanmış o. Hakaret sayarım [emoji3].
Sonunda Cİ olan UDM ler hakgetire.

Valla Florasanlar çok hafif :)
Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Valla Florasanlar çok hafif :)

1389 kg Fluance çokda hafif sayılmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...