İçeriğe Yönlendir

Araçlarda Motor hacmi mi Beygir gücü mü ?

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Ömer Türkşanlı
1389 kg Fluance çokda hafif sayılmaz. 

Harbi hafif değilmiş...
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Şimdi, Ömer Türkşanlı yazdı:

Harbi hafif değilmiş...

1.5 110 hp 1389 kg fluance edc  0-100 11,5 saniye

2.0 130 hp 1530 kg mk3 jatko mondeo 0-100 11,3 saniye

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
1.5 110 hp 1389 kg fluance edc  0-100 11,5 saniye
2.0 130 hp 1530 kg mk3 jatko mondeo 0-100 11,3 saniye

Peki 100-150 arası değerler nasıl,veya 120-160??
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
1 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Peki 100-150 arası değerler nasıl,veya 120-160??

ikisini de epeyce sürdüm . mk3 yer  fluanceyi. 

yalnız hyundai eranın dizeli ikisininde üstünden atlar 160 a kadar :D

esas mevzi erada yavru 110 hp kasa onlardan hafif. üzerine garip bir şanzımanı var 3. vites 50 ile flan giderken yakalarsa rezil eder alayını

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
ikisini de epeyce sürdüm . mk3 yer  fluanceyi. 

yalnız hyundai eranın dizeli ikisininde üstünden atlar 160 a kadar [emoji3]

esas mevzi erada yavru 110 hp kasa onlardan hafif. üzerine garip bir şanzımanı var 3. vites 50 ile flan giderken yakalarsa rezil eder alayını

[emoji1] halamın oğlunda var basana kadar önü kalkacak gibi kalkışi var ve devri çabucak tüketiyor beğeniyorum ama araç güven vermiyor yoldan çıkacak havası var sanki.
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Kemal Mert yazdı:

emoji1.png halamın oğlunda var basana kadar önü kalkacak gibi kalkışi var ve devri çabucak tüketiyor beğeniyorum ama araç güven vermiyor yoldan çıkacak havası var sanki.

3. viteste yeni lastikle düz yolta patiye düşer aslan parçası :D

era sürdüğünü unutmadan sürmekte fayda var gidişi çok fazla olduğundan aslında biraz korkutuyor insanı normal bir arabanın 70 80 anca yapacağı mesafede asılınca 120 deyiveriyor sonra durdur durdurabilirsen :D

bende ki 4 disk fren abs olanıydı frenleri fena değildi. arkalar kampana ve abs siz olanları mevcut almamakta fayda var

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
3 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Valla Florasanlar çok hafif :)

Rüzgarım +5 beygir daha veriyor Florhasanlara.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

İzmirden gelirken fluence ile yaklaşık 10 km civarında cilveleştik bazen düzlükte bazen ara hızlanma şeklinde arkamda kaldı hep 90hpsi varmi bilmiyorum ama 110 hp olduğunu düşünüyorum .. tsi'ı pek zorladığını söyleyemem

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Şimdi, Tuna İşgören yazdı:

İzmirden gelirken fluence ile yaklaşık 10 km civarında cilveleştik bazen düzlükte bazen ara hızlanma şeklinde arkamda kaldı hep 90hpsi varmi bilmiyorum ama 110 hp olduğunu düşünüyorum .. tsi'ı pek zorladığını söyleyemem

tsı ye yetişemez. ağırlık farkıda var arada. her türlü alır golf

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

tsı ye yetişemez. ağırlık farkıda var arada. her türlü alır golf

Nitekimde öyle oldu..  golf 180kg daha hafif fluenceden ayrica 0-100 de 1.6 saniye fark var farkı baya hissettirdi

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bende scorpio varken Afyondan gelirken rio solladım sonra o solladı sonra rampaya geldik ben gazı kökledim rio kaybolup gitmişti.Sağlam biri sürse iyi kafa tutardı.Bu 1.5 dizel araçlardan korkuyorum.Çok atılganlar tabi beygirine torkuna göre son hız düşük olabiliyor ama 160-170 kadar canlılar.Şu bir gerçek büyük motorun tadı vazgeçilmez.

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
On 08.06.2017 at 07:44, Kemal Mert yazdı:

Merhabalar, bahsi geçen karşılaştırmarda tüm araç motorları farklı karakterlere sahiptir. Dizel motor tork yönünden tatmin edip hız konusunda yüksek viteste yorucudur. Benzinli motorlarda tork düşük olur ama daha seri gider. Motorda beygir gücünden ziyade motor hacmine bakmanızı öneririm. Eskiden 3000 cc hacminde bir motor 100 ps güç üretiyordu. Motor düz atmosferik olup ekstra besleme olmuyordu. O araçları hala piyasada görebilirsiniz. Ömürleri uzun tatminkar. Günümüzde motor hacmini küçülttuler ha küçülttuler neden? Vergi daha az ödüyor insanlar aracın daha az yaktığını vb. gerekçeler ile tercih sebepleri bu yönde oluyor. Motor her yerden beslemeli. Vidalarini sokup elinle kaldirabilecegin kadar küçük motor bir bakmışsın 90-100 ps güç üretiyor ama sonrasında ne oluyor, araç düşük km lerde motor yiyor piston segman istiyor turbo istiyor. Ömrü kısa. Bunu bir ustam şuna benzetmisti. Kömürü yakarsin normal yanarsa hem eti güzel pişirir hem uzun süre yanar ama yanan kömürü hava ile harlatirsan kömür daha güçlü yanar çabuk biter etide yakar. Durumu ozetlersek. Tatminkar motor hacmine göre araç alınmalı. Kimisi 0-100 der kimisi 150-200 arasi der. Güç beklenilen yer ve zamanlar farklılık gösterir. Bunun yanında şanzıman araç ağırlığı aracın rüzgar sürtünme oranı yerden yüksekliği jant çapı vs. Gibi etkenler de motor kadar önemli etkenlerdir. Bunların hepsi kompakt olursa tadından yiyemezsiniz.

On 08.06.2017 at 09:23, Eren Gökmen yazdı:

yukarida yazilacaklarin neredeyse hepsi yazilmis zaten. Ek olarak serilikten anladiginiz nedir? mesela benim icin ara hizlanmlar daha önemlidir 80-120 gibi mesela. Kalkis önemli degildir. Bazisi icin de 0-100 önemlidir. ayni motoru kullanan 2 araba arasinda özellikle sanziman (ve tabiki yazilim) farkindan dolayi bu degerlerde büyük fark dogabiliyor. Ara hizlanma degerlerini bulmak biraz zor malesef. 

asagidaki linkte bazi arabalarin ara hizlanma ve teknik degerleri mevcut. Malesef genelde büyük motorlu araclarin verileri var.

http://www.zeperfs.com/en/

mesela örnek vermek gerekirse 1.3 dizel astra 90 bg 1.5 megane 85 bg 0-100 hızlanmaları farklı motor güçleri aynı olduğu ağırlıkları aynı olduğu halde bunun gibi de benzer araçlar olabilir yani araçların beygir ile tork grafiği mi ki bunlar genelde aynıdır pek fark olmuyor yoksa motor hacmine mi bakarız mesela ben artvin de yaşıyorum eğimi yokuşu çok performans hem aracın ivmelenmesi hem bu yokuşlarda bizi sıkmaması bu konuda dikkat edilmesi gereken araçların ağırlıklarından sorna hangisi olmalı mesela astra 1,3 dizel yokuşlarda vs kaldığı kaldığı derken yorulduğu söylenir ama fluence 85 likler sorunsuz bir şekil gidebiliyor anlamadığım olay tam olarak bu fluence den ibaret değil tabi bahsetmek istedğim olay aracın güçleri aynı değerlerde olması 

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz
4 saat önce, Ali Gök yazdı:

Artvinde yaşasam kesin era alırdım. çok keyifli binilir oralarda 

:) yokuşu güzel çıkarsınız ama o yokuşlarda aynı araçla aynı performans ile inmeye kalkarsanız yumurta gibi yuvarlanırdınız yaşanmış olay

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
On 07.06.2017 at 16:20, Mahmut YURT yazdı:

Herşey beygir gücü ile ölçülemez. Aracın aerodinamik yapısı, aktarma organlarının oranları, lastik ebatları, turbo basıncı, sıkıştırma oranları, aracın ağırlığı vs. vs.. 581dbc25f707562e1a58c3df4d8b957a.jpg

Anca bu kadar güzel anlatılabilirdi :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Bugün öğrendim bunu. 1 at aslında 15 beygir gücüne ulaşacak performans gösterebilirmiş. 

yani 120 beygirlik araba aslında 8 tane dört nala koşan at gücünde diyebiliriz :) 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

1 Beygir gücü 75 kg ağırlığındaki bir yükün, 1 saniye içinde 1 metre hareket ettirilmesi için ihtiyaç duyulan güç miktarı imiş. Bu da burada kalsın ne işe yarayacaksa :)

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Şimdiki zamanın atları da iyi besleniyor diye öyle

At diye eşeğe binildiği zamanlar vardı. Şimdi şükür pasat var ama. Gerçek alman beygiri :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

At diye eşeğe binildiği zamanlar vardı. Şimdi şükür pasat var ama. Gerçek alman beygiri :) 

gerçek alman beygiri derken, bitirdin alamanları be kardeş :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

gerçek alman beygiri derken, bitirdin alamanları be kardeş :)

Alman diyince aklınıza ne geliyor, benim das autodan başka gelmiyor :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Alman diyince aklınıza ne geliyor, benim das autodan başka gelmiyor :) 

öyle işlemiş yani :) das dedinmi hemde Alaman diyorsun Alaman duysa dava açar sana :tongue:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

öyle işlemiş yani :) das dedinmi hemde Alaman diyorsun Alaman duysa dava açar sana :tongue:

Valla beni karıştırmayın. 🇯🇵 🥰

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...