İçeriğe Yönlendir

Yeni Bir Dolandırıcılık Yöntemi Daha

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Arabanızı satılığa koydunuz Ercan dediki 70 veririm. Tamam dediniz anlaştık. Ercan hesap no istedi sizden 70 bini transfer etti. Açıklamada 34 xy 1234 plakalı golf marka aracın satış bedeli yazıyor. Sonra tam notere yoneldiginizde ERCAN diyorki benim cenazem var acil işim çıktı. Sen satışı kuzenim hasana ver. Sende nasıl olsa para geldi deyip hasana bedelsiz devrediyorsun. Noter sözleşmesinde parayı eksiksiz aldım kisminida bi güzel imzaliyosun. Sonra 3 gün sonra Ercan sana ihtar yolluyor sana 70 bin yollamıştım araç için hala satış olmadı parayı iade et diyor. Savcıya basvuruyorsun ERCAN hasan arasında akrabalık yok. Tlf tespiti yok. Beraber fotolari yok vs Hiç bir bağ bulamiyorlar. Yani gorunurde ortada dolandırıcılık suçu yok. 70 bini de ödeyeceksin mecbur. Hasan da diyorki ben parayı elden verdim aha bu da resmi noter belgesi kendisi eksiksiz parayi aldığını kabul ediyor. Şimdi araba da gitti, 70 bin de. Çık işin içinden.

Yeni dolandırıcılık yöntemi paylaşın lütfen.

• Beğen 23
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

yaparlar..
ben yabancıdan bir şey alıp satasım gelmiyor tedirgin oluyorum.. elden verilmesi sahte para olayı vs sıkıntılı.. daha öncede söylemiştim noter kasa olacak para notere verilecek sen noterden parayı alacaksın (hesaptan havele eft vs) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Bu yöntemi bir adım daha öteye götürelim.

Arabayı satılığa çıkardım. Alıcı geldi anlaştık. Hesaba parayı gönderdi. Ama kim gönderdi. Bunu da teyit etmek gerek.

Başından sonuna tek kişiyle muhatap olabiliriz, ama paranın geldiği hesabın da aynı kişiye ait olduğuna emin olmalıyız.

Neyse ben satmıyorum arabamı.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Faruk Emre Arslan

Senaryoya bak sen, bilgilendirme için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Artık araba alıp satmak da riskli. Çok dikkatli olmak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Geçen gün bir arkadaşım arabasını sattı. Tabiki noterde para sayma makinesi olmadığı için

Desteleri sayarken bazı paraları ikiye katlayıp lastikle sikmislar. Noterde parayı tam olarak saymışlardır. Evde bir daha sayalım deyip lastikleri açınca katlanmış paralar yere düşmüş. Allah dan ucuz atlatmislar.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
2 saat önce, Muhammet Ergün yazdı:

Geçen gün bir arkadaşım arabasını sattı. Tabiki noterde para sayma makinesi olmadığı için

Desteleri sayarken bazı paraları ikiye katlayıp lastikle sikmislar. Noterde parayı tam olarak saymışlardır. Evde bir daha sayalım deyip lastikleri açınca katlanmış paralar yere düşmüş. Allah dan ucuz atlatmislar.

Hiç mi Allah korkusu yok ya. Noterde arkadaşınız desteyi açıp katlanmış paraları onların gözüne soksaydı ne yapacaklardı acaba.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
(düzenlendi)

Şu işlere kafa yorduklarının yarısı kadar hakkıyla kazanmaya çalışsalar keşke 

tarihinde Yasin Mümin Şimşek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Bu olayı daha önce de duymuştum lakin hesaba para yatıran birinin daha sonra bunu hesap sahibinin onayı izni olmadan geri hiçbir şekilde alamayacağını biliyoruz, bankacı arkadaşlar var ise yorumumun doğruluğunu teyit ederlerse sevinirim neticede bende 1 kez dolandırıldım açıklamasınıda yazmama rağmen banka hiçbirşey yapamayacaklarını yasal yollara başvuru yapmamı söylemişti, ayıca daha önce yine yaşanmışlık bakımından personellerin hesaplarına yatırılan hatalı tutarlarda yine hesap sahibinin onayı yada isteği olmadan çekilememektedir. Burdan şu sonuç çıkıyor isteyen istediği kişinin hesabına para yatırır sonra her türlü geri alır böyle bir durum bana saçma geldi açıkcası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Mesut Bey bankacı olan bir arkadaşımın eşi bunu söylüyor hesaba para yatırıldıysa hesap sahibinin izni olmadan kesinlikle geri çekilemez diyor. Bu konuda bankacı olan arkadaşlar fikirlerini yazarsa memnun olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
On ‎10‎.‎6‎.‎2017 at 15:06, Sefa Çelik yazdı:

Geldiğimiz şu konumda, araç ve ev alım-satımı gibi para alışverişi gerektiren noter işlemlerinin noterlerden alınıp bankalara verilmesi çok mantıklı. Noterler imza sirküleriydi, diploma onayıydı, vekalet işlemleriydi vs. para alışverişinin olmadığı onay işlerine baksın. 

abi bu konuyla ilgili bankada şartlı hesaba var ama bunu bilen yapıyor bilmeyen yapmıyor.2014 yılı başından bir banka avukatından tarla alma olayımız oldu. Adamla oturduk anlaştık konu para olayına geldi ben elden para istemem parayı hesaba isterim dedi. Babamda sordu nasıl yapıcaz diye avukatta banka müdürünün onayı ile alıcının hesaptan satıcının hesaba noter işlemleri bittikten sonra her iki tarafının onayını aldıktan sonra para aktarılması yapılacak bir kağıt hazırlandı ve imzalandı. Bizde parayı tuttuk internetten adamın hesaba havale yaptık adam girdi baktı tamam para blokeli notere gidebiliriz dedi. Sonra işlemler bitti biz tamam dedikten sonra para adamın hesaba havale oldu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
35 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

Bu olayı daha önce de duymuştum lakin hesaba para yatıran birinin daha sonra bunu hesap sahibinin onayı izni olmadan geri hiçbir şekilde alamayacağını biliyoruz, bankacı arkadaşlar var ise yorumumun doğruluğunu teyit ederlerse sevinirim neticede bende 1 kez dolandırıldım açıklamasınıda yazmama rağmen banka hiçbirşey yapamayacaklarını yasal yollara başvuru yapmamı söylemişti, ayıca daha önce yine yaşanmışlık bakımından personellerin hesaplarına yatırılan hatalı tutarlarda yine hesap sahibinin onayı yada isteği olmadan çekilememektedir. Burdan şu sonuç çıkıyor isteyen istediği kişinin hesabına para yatırır sonra her türlü geri alır böyle bir durum bana saçma geldi açıkcası.

Mesut, ben parayı yanlış gönderdim geri gönderin olayı yok para gelen hesabın sahibinin izini olmadan parayı hiç bir şekilde geri çekemezler. buradaki olay farklı adam parayı gönderiyor xx plakalı aracın satış bedeli olarak gönderiyor. ancak araç satışı kendi üzerine yapılmadığı için noterden ihbar çekiyor. satış o kişiye yapılmadığı için beni dolandırdı parayı hesaba gönderdim ama aracın satışını bana yapmadı diye mahkeme yolu ile zaten parayı bir şekilde alır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tecrübeli bir avukat abimiz daha iyi yorumlayacaktır tabiki. lakin ben o parayı adamdan alabileceklerine ihtimal vermiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Tecrübeli bir avukat abimiz daha iyi yorumlayacaktır tabiki. lakin ben o parayı adamdan alabileceklerine ihtimal vermiyorum

neden öyle düşündün:biggrin: Ali senin ile anlaştık sen parayı hesabıma gönderdin ama ben arabayı sana satmadım. paranı geri istemez misin.  

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sebepsiz zenginleştirme davası açılarak geri alınabiliyor. Eğer açıklama yazılmasaydı dekonta borcu vardı ödedi diyerek bir şeyler yakalanabilirdi. Zaten bunu bildikleri için açıklama yazdırıyorlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
16 dakika önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

neden öyle düşündün:biggrin: Ali senin ile anlaştık sen parayı hesabıma gönderdin ama ben arabayı sana satmadım. paranı geri istemez misin.  

Tabiki isterim abi ama alamam tahminimce. :D

noterin hiçbir işe yaradığını düşünmüyorum şahsen. eniştemin noterden üzerine şerh koydurduğu tapuyu mütahit tefeciye sattı. mahkemelik oldular mütahit dediki doğru evi bu şahsa sattım ev onun tefeci diyorki mahkemeye ev bu şahsın ben borcum karşılığı devraldım herkes evin enişteme ait olduğunu idda ediyor . noterden satılamaz diye şerhi varken ev satıldı. eniştem parasını ödedi tefecinin tapuyu öyle aldı . mahkemede tapu kiminse mal onun dedi.  üzerinde noterden şerh olan bir ev nasıl tapuda el değiştirdi demeyin hiç zaten :D:D

kısaca bi avukat abimiz bize anlatsa parayı bankadan yolladık durum böyle böyle oldu gerçekten gidermi bizim para diye en doğru bilgi o olur

sonuçta benim sana borcum vardır. sana o parayı bankadan gönderirim o arada senin plakanı biliyorum onuda yazdım aracın satışı için diye açıklama yazdım eft ye  sonrada gittim mahkemeeye ben arabasını alacaktım satmadı bana paramı istiyorum dedim nolacak şimdi :D

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
15 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Tabiki isterim abi ama alamam tahminimce. :D

noterin hiçbir işe yaradığını düşünmüyorum şahsen. eniştemin noterden üzerine şerh koydurduğu tapuyu mütahit tefeciye sattı. mahkemelik oldular mütahit dediki doğru evi bu şahsa sattım ev onun tefeci diyorki mahkemeye ev bu şahsın ben borcum karşılığı devraldım herkes evin enişteme ait olduğunu idda ediyor . noterden satılamaz diye şerhi varken ev satıldı. eniştem parasını ödedi tefecinin tapuyu öyle aldı . mahkemede tapu kiminse mal onun dedi.  üzerinde noterden şerh olan bir ev nasıl tapuda el değiştirdi demeyin hiç zaten :D:D

kısaca bi avukat abimiz bize anlatsa parayı bankadan yolladık durum böyle böyle oldu gerçekten gidermi bizim para diye en doğru bilgi o olur

sonuçta benim sana borcum vardır. sana o parayı bankadan gönderirim o arada senin plakanı biliyorum onuda yazdım aracın satışı için diye açıklama yazdım eft ye  sonrada gittim mahkemeeye ben arabasını alacaktım satmadı bana paramı istiyorum dedim nolacak şimdi :D

benim senin bana borcun olduğunu ispatlamam gerekir.:biggrin:  

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
5 saat önce, Ali Gök yazdı:

Açıklama satırını parayı gönderdiğin kişide görüyor. Borca karşılık yollanmış eft ye neden plaka yazdın sorusuna verecek cevap varsa yazılabilir plaka. Bir daha borç almak mümkün olmayacaktır bunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Tıpkı en iyi dostun kredi kartı olması gibi, küstürürsen kusturur.. :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Burada bir mantık hatası var. Dolandırıcı olsun bu tarz insanlar hiç bir zaman resmi kanallarla hareket etmezler. Adam noterden ihtar çekse ne olacak ki, yaptırımı savcılıkça olur. Diyelim ki savcılığa suç duyurusunda bulunsun ki bu hayatın olağan akışına ters. İddia sahibi ispatlamayaz ise kendi ayağıyla gitmiş olacak savcılığa. Bana göre hikaye gibi bir durum bu, hayatın olağan akışına ters.

Bir de savcılık ya da mahkeme kararı olmadan hiç bir banka kişi izni olmadan hesaptan para transferi yapamaz. BDDK öper, hazine gerer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
21 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Açıklama satırını parayı gönderdiğin kişide görüyor. Borca karşılık yollanmış eft ye neden plaka yazdın sorusuna verecek cevap varsa yazılabilir plaka. Bir daha borç almak mümkün olmayacaktır bunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Tıpkı en iyi dostun kredi kartı olması gibi, küstürürsen kusturur.. :D

valla bana görede saçma zaten de bu olayın kendide saçma geliyor bana para giderse geçmiş olsun dönüşü olmaz :D

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
18 dakika önce, Ali Gök yazdı:

valla bana görede saçma zaten de bu olayın kendide saçma geliyor bana para giderse geçmiş olsun dönüşü olmaz :D

Aynen dolandırıcı kendi ayağına sıkmış gibi bir durum sözkonusu oluyor :D

Yorum bağlantısı

keşke araba alıp satarken devletin bi hesabı olsa o paraya para gönderilse noterden kağıt alıncada hesaba aktarılsa gibi bir sistem olsa ne hoş olur kafa rahatlığı tanımadığı adamla iş yapmak stres yapıyor insan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...