• Duyurular

• Mehmet Ozyurek

Araç İnceleme Yarışması   27-10-2017

1-30 Kasım tarihleri arasında, bir yarışma düzenliyoruz arkadaşlar. Katılımlarınızı bekliyor, başarılar diliyorum. Duıyuru devamı aşağıdaki linktedir.    
Osman Erkan

Symbol kullananlar tecrübelerini paylaşabilir mi?

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek    52.861
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

dsg desen hala bozuk, yahu adam gibi oto şanzımanlı araç ille klasik oto şanzımanmıdır?

Çağın sorunu bu... 

Dsg mükemmel çalışan bir şanzıman ama bozuluyor.

ZF sağlam ama tork konvertörlü olması sebebiyle güç kaybı çok ve yavaş.

Robotlar zaten tırt.

Şu an, kaliteli bir araç sağlıklı bir şanzıman ve yeterli güç için en az 200-250 bini gözden çıkarmak gerekiyor.. Çünkü kaliteli bir şanzıman için motoru da büyük almak gerekiyor.. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Batuhan Kılıç    101
Batuhan Kılıç

2.0 ve üzeri hacimlerdeki vw araçlarda dsg problemli değil zaten, kuru tipler sıkıntılı ki onlar da küçük motorlarda kullanılıyor

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu    11.981
Ali Cihangiroğlu
7 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Her yarı otomstiğün geçişleri uzundur ancak bu şanzımanın en övgü alan kısmı geçişlerin oldukça şarsıntısız olması

bak bu doğru, geçişlerde sarsıntı sıfır, o kısım güzel, aslında güzel şanzıman, sadece D modunda geçişlerde fazla yavaş, gaza biraz basar pedaldaki kademeyi hissederek gazverirsen fena değil, bunda rampada ve dur kalkta manuele alıp kullanmak lazım, bu şekilde güzel çalışıyor, bu arada araç 10 binde, daha yeni, bakalım biraz yol yapsın ne olacak...

4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çağın sorunu bu... 

Dsg mükemmel çalışan bir şanzıman ama bozuluyor.

ZF sağlam ama tork konvertörlü olması sebebiyle güç kaybı çok ve yavaş.

Robotlar zaten tırt.

Şu an, kaliteli bir araç sağlıklı bir şanzıman ve yeterli güç için en az 200-250 bini gözden çıkarmak gerekiyor.. Çünkü kaliteli bir şanzıman için motoru da büyük almak gerekiyor.. 

gerçekten öyle, ya parayı basıp araba alacağız, yada duruma katlanacağız, şu Ford un power shifti nasıl acep, hiç kullanmadımda...

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek    52.861
Mehmet Ozyurek
37 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

gerçekten öyle, ya parayı basıp araba alacağız, yada duruma katlanacağız, şu Ford un power shifti nasıl acep, hiç kullanmadımda...

Powershift hakkında pek olumsuz bir şey duymuyoruz.. 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Mert Gülkokan    11.384
Mert Gülkokan

Powershift ile edc aynı şanzıman ikisinidd aynı firmadan alıyorla

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Servet Aydın    43.152
Servet Aydın

Tek sıkıntı satıcı. Aracın altındaki şanzuman nasıl kullanılır anlatsa kimse sorun yaşamaz. 68 bg otomatik fiesta veya 105 bg dizel audiyi aracı tüketiciye doğru anlatsalar sıfır sorunla yürür

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu    11.981
Ali Cihangiroğlu
gönderildi (düzenlendi)

Özellikle yarı oto robotizeleri adam gibi anlatmaları lazım, bugün baktım şoför binmiş sümbüle, şantiyenin önündeki rampaya geldi çıkacak, seyrettim bakayım ne yapacak, D de yavaştan girdi ve rampanın ortasında durduuuu, sonra geri saldı aşşağı inip tekrardan çıktı, ders verdim tabii ama yahu nasıl durdurdun o aracı, mıcırlıydı rampa ön az patiye düşünce duraksadı araç buda boşa atıp geri indi...

şimdi zemini bir kenara bırakalım, gaza birazdaha bassa 2. viteste kasılan jiroskopsuz akılsız şanzıman 1 e atıp birden yükleniyor al sana pati, yani olmadı, ya daha hızlı girecek yada yapılması gereken, rampaya gelince manuele alıp 1 . vitese takıp rahatça stabil şekilde çıkmak olmlıydı, rampadasın, yerler 3-15 15-30 dere çakılı serili, yani araç gaza bastınmı pati yapacak, durdunmuda kalkmak için yine pati çekecek, al 1 e birkerede çık dimi, kullanmayı bilmek lazım...

asfaltta uzun rampada denedim, hız 110 vites 6 da devir 2000 civarı, araç zaten o anda atik değil, rampanın farkında değil, tasarruf yapacağım diye ne ayarlandıysa onu yapıyor, sollama yapsan hızlanmayacak, gaza fazla basıyorsun  2 vites birden düşüp bar bar bağırıp bir üst vitese geçiyor, salak yani beyni, al manuele at 5 e rahat rahat çık dimi, inişlerdede manuele alacaksın, rahatça in çık.

düz yolda al D ye git, ama sollama yapacaksan, rampa in-çık yapacaksan, şehir içi dur kalk çok yapacaksan, habire hız kesici tümsek (resmen tuzak) lere giriyorsa alacaksın manueleeee, manuele aldınmı cillop oluyor, gayet güzel değişiyor vitesler, devir daha yüksek kalıyor, zira çok basmazsan vites değişmiyor, 2500 devirde sanki normal şanzımanlı araç sürer gibi davranıyorsun, o zaman gayet güzel çalışıyor...

kısaca bileceksin bu şanzımanı, bildiğimiz normal şanzıman çünki, değişimi yapan robot ise salak zaten, ona işi pek bırakmayacaksın, düz yolda çalışsın robot efendi, bunun bilincinde oldunuzmu şanzıman fena değil, alınabilir, kullanmayı bil yeter, sarsıntılı geçiş sıfır, manuelde kullanırken devir bandı geniş olduğundan normal araba gibi sürüp istediğim uygun devirde vites değişiyorum, beklemesi çok kısalıyor hatta güzel oluyor, uygun düz uzun yol oldumu al D ye bas git...

neyse kullanalım bakalım, ne yapacak göreceğiz, ben kullansam sürekli, dayanırda önüne gelen biniyor, esas testi şuan yaşıyor araç, dayanım testi başladı :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

Mesajın linki