İçeriğe Yönlendir

Kaza sonrası kasko işlemleri ile ilgili bilgi yardımı.

Rifat Şeker

Recommended Posts

Rifat Şeker

Merhaba arkadaşlar , 

Konuyu uygun bölüm bulamadım moderatör arkadaşlardan ricam uygun bir bölüm var ise oraya taşımaları.

Cuma günü başımızdan talihsiz bir olay geçti. Eşim kendi şeridinde ilerlerken trafikte ışıkta duran iki aracın arasından bir elektrikli scooter çıkıyor ve direk eşimin şeridine geçiyor durma mesafesi neredeyse imkansız ve tabi eşim çarpıyor. Scooter üzerinde bir bayan bir de çocuk var. Yere düşüp yaralanıyorlar (Kaza ile ilgili araç kameramda görüntüler mevcut. Çift düz çizgi ile ayrılmış yolda çizgi ihlali var ayrıca kontrolsüz çıkış , güvenlik ekipmanları yok , scooter üzerinde plaka yok) Etraftan toplanıp 112 arıyorlar ve çocuk ve anneyi hastaneye götürüyorlar. Akabinde polis te aranıp bilgi veriliyor. Eşimde ambulansın arkasından takip ederek hastaneye gidiyor. Hastane polisi eşim oradayken tutanak tutuyor. Trafik ekibi çağrılıp alkol raporu alınıyor. (Alkolsüz). Daha sonra biz karakola gidip ifade verdik. Karşı tarafın suçlu olduğunu anlattık ve elimizdeki kamera görüntülerini de polise teslim ettik. Karakoldan savcılık ile görüşüldü kamera görüntüleri olduğu söylendi ayrıca karşı tarafın ayakta tedavi olduklarını fakat henüz hastane raporu çıkmadığını söylediler savcılık bizim gitmemize izin verdi.

Bundan sonra karakoldan bize kasko ile işlemleri yapabilmemiz için evraklar verdiler. 

Polislerin tuttuğu olay ile ilgili tutanak ,  kaza yeri krokisi tutanağı , alkol raporu , ayrıca bizim ifade tutanağımızı da bize verdiler bunları kasko şirketinize vereceksiniz dediler.

Bu evrakları alarak diğer evraklar ile birlikte Ruhsat ehliyet fotokopisi vb. aracımın hasar danışmanına ilettim aracı bıraktım fakat şimdi kasko şirketi benden karşı tarafın ifade tutanağını istiyor fakat karakol bunu bize vermiyor. Polislerin tuttuğu olay ile ilgili tutanakta karşı tarafın kimlik bilgileri mevcut T.C. kimlik ve isimleri soyisimleri. 

Scooter üzerinde plaka yoktu , scooterin kendilerine ait olmadığının da bilgisini aldık. 

Şimdi biz karşı tarafın ifade tutanağını nasıl alacağız karşı taraf vermek istemiyorsa ne olacak ki zaten hiç bir iletişim bilgileri yok.  Bu evrağı nasıl elde edeceğiz yada başka bir çözüm yolu var mıdır ? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Sigorta şirketinin karşı tarafın ifade tutanağını isteme gibi bir yetkisi yok. Sizinde karşı tarafın ifadesini alıp göndermeniz gibi bir durum söz konusu değil, adli kurumlar bunu size vermez. Ha karşı taraftan rica edersiniz, ancak bu durum da yasal değil, doğal olarak vermeyebilir. Sonuç itibari ile bu sigorta şirketi, kovuşturmayı yapan savcı değil. Sigorta şirketinin hasar sorumlusunun iş bilmezliği, ne yazikki kalifikasyonu en düşük çalışanlar hep şirketlerin hasar servisinde. Mevcut evraklarınız dosyanın değerlendirilmesi için yeterli, eğer şirket bu konuda ısrarcı olur ise, e-devlet üzerinden hazine müsteşarlığına şikayette bulunun dosyanız 3 gün içerisinde sonuçlanır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker
42 dakika önce, Mahmut YURT yazdı:

Sigorta şirketinin karşı tarafın ifade tutanağını isteme gibi bir yetkisi yok. Sizinde karşı tarafın ifadesini alıp göndermeniz gibi bir durum söz konusu değil, adli kurumlar bunu size vermez. Ha karşı taraftan rica edersiniz, ancak bu durum da yasal değil, doğal olarak vermeyebilir. Sonuç itibari ile bu sigorta şirketi, kovuşturmayı yapan savcı değil. Sigorta şirketinin hasar sorumlusunun iş bilmezliği, ne yazikki kalifikasyonu en düşük çalışanlar hep şirketlerin hasar servisinde. Mevcut evraklarınız dosyanın değerlendirilmesi için yeterli, eğer şirket bu konuda ısrarcı olur ise, e-devlet üzerinden hazine müsteşarlığına şikayette bulunun dosyanız 3 gün içerisinde sonuçlanır.

Anladım bilgi için çok teşekkürler. Bir avukat arkadaşıma sormuştum oda eğer karakol vermiyorsa savcılıktan isteyebilirsin dedi. Şu anda hala herkese soruyorum nasıl bir yol izlememiz gerekiyor diye. Bende normalde sizin anlattığınız gibi olması gerektiğini düşünüyordum. Benden ayrıca bir beyan istediler karşı tarafın ifade tutanağını alamadığıma dair bu beyan verin genel müdürlük değerlendirsin dediler. Olmadı en kötü bu şekilde bir beyanda bulunayım mı ? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Anladım bilgi için çok teşekkürler. Bir avukat arkadaşıma sormuştum oda eğer karakol vermiyorsa savcılıktan isteyebilirsin dedi. Şu anda hala herkese soruyorum nasıl bir yol izlememiz gerekiyor diye. Bende normalde sizin anlattığınız gibi olması gerektiğini düşünüyordum. Benden ayrıca bir beyan istediler karşı tarafın ifade tutanağını alamadığıma dair bu beyan verin genel müdürlük değerlendirsin dediler. Olmadı en kötü bu şekilde bir beyanda bulunayım mı ? 

Şirket rücu durumunu netleştirmek için karşı tarafın ifade tutanağını talep ediyor olabilir. Siz beyanınızı verin bir sorun olmaz. Zaten bu ifade tutanağını almak sigortalı olarak sizin göreviniz değil.
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker
14 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Gecmis olsun

Çok teşekkürler. 

5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Çok geçmiş olsun. Acaba o kamera olmasaydı haliniz ne olurdu...

@Mehmet Ozyurek te bi yorum yapsın bakalım.

Etrafta olay anını gösteren bir tane bile kamera kaydı bulamadı ekipler. Eğer kamera olmasaydı sanırım işin altından pek çıkamazdık gibi geliyor. Allah kimsenin başına vermesin tek temennimiz karşı tarafa bir şey olmamış olması. 

19 dakika önce, Mahmut YURT yazdı:

Şirket rücu durumunu netleştirmek için karşı tarafın ifade tutanağını talep ediyor olabilir. Siz beyanınızı verin bir sorun olmaz. Zaten bu ifade tutanağını almak sigortalı olarak sizin göreviniz değil.

Anladım bu şekilde devam edeyim ben eğer işler zorlaşırsa bu sefer gösterdiğiniz yolu deneyelim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Anladım bu şekilde devam edeyim ben eğer işler zorlaşırsa bu sefer gösterdiğiniz yolu deneyelim. 

Rıfat bey bu arada aklıma takıldı, bu evrakı sizden sigorta şirketinin dosya sorumlusu mu istiyor? Yoksa aracı bıraktığınız servisin hasar sorumlusu mu? Sigorta şirketinin kasko hasarı ödemesinde olmazsa olmaz bir evrak değil, hatta siz hasarı görüntü ile ispat etmişsiniz, ambulans gelmiş, polis tutanağı var. İlginç [emoji54]
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Geçmiş olsun, kamera çok önemli, 4 yıldır kullandığım bir kamera vardı, artık yenileyip ayrıca arka tarafı da kayıt eden bir cihaz almayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker
13 dakika önce, Mahmut YURT yazdı:

Rıfat bey bu arada aklıma takıldı, bu evrakı sizden sigorta şirketinin dosya sorumlusu mu istiyor? Yoksa aracı bıraktığınız servisin hasar sorumlusu mu? Sigorta şirketinin kasko hasarı ödemesinde olmazsa olmaz bir evrak değil, hatta siz hasarı görüntü ile ispat etmişsiniz, ambulans gelmiş, polis tutanağı var. İlginç emoji54.png

Servisteki hasar danışmanı arkadaş aradı kasko şirketinin eksperi sanırım oradaymış o istemiş. Sonrasında karakol ile görüştüm evrağı alamayacağımı hasar danışmanına ilettim. Oda ben onlara ileteceğim dedi. 

3 dakika önce, Ramazan Turan yazdı:

Geçmiş olsun, kamera çok önemli, 4 yıldır kullandığım bir kamera vardı, artık yenileyip ayrıca arka tarafı da kayıt eden bir cihaz almayı düşünüyorum.

Teşekkürler. Kesinlikle şart artık.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Teşekkürler. Kesinlikle şart artık.

Olay şimdi netleşti, yine işbilmez işgüzar eksper hareketlerinden biri. Emin olun bu evrakı şirket istememiştir. Çünkü hasarın sürecinde bir anlam ifade etmiyor. Siz eksper ile görüşüp evrakların şirkete raporu ile birlikte ulaşöasını sağlayın yeter. Normal süreç içerisinde hasarınız tazmin edilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Çok geçmiş olsun. Acaba o kamera olmasaydı haliniz ne olurdu...

@Mehmet Ozyurek te bi yorum yapsın bakalım.

Sağni Bey, mesaj kutunuz da dolu değildi ama...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Buyur abi, ulaşmaya çalıştın da hata mı oldu :unsure2:

7 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Abi mesaj atmışsın, şimdi gördüm ve hemen yanıtladım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rıfat bey geçmiş olsun.
Mahmut bey gerekli bilgiyi iletmiş zaten. Söyleyecek ek bir şey yok.
Elinizdeki belgeleri verin. İkna olmazlar ise o zaman savcılık kanalı ile istersiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Olgu Erhan

Geçmiş olsun, kamera olmasa karşı tarafta allah korusun ciddi bir yaralanma ve ölüm olsaydı senelerce uğraşırdınız Allah daha büyük kaza bela vermesin.

Son zamanlarda incelediğim 2 taraflı çeken bir kamera paylaşmak isterim tavsiye olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...