İçeriğe Yönlendir

Mondeo III Dizel/Benzinli/Oto. Hangisi?

M.Volkan Vurulkan

Recommended Posts

M.Volkan Vurulkan

Herkese Merhabalar,

2004-2006 model arası Mondeo III Ghia veya Ghia X almaya niyetlendim. Ford servisi dolaştım bir kaç tane, kimisi dizeline yaklaşma dedi, kimisi benzinli oto. yaklaşma dedi vs.
İki tane beğendiğim araç var, ikiside benzinli. Biri 2003 manuel Ghia X, biri 2004 Oto. Ghia. Hangisini tercih etmeliyim? Benzinli oto. şanzuman nasıldır? Dizel oto. şanzumanını övmeyen yok. Ya da dizel mi tercih etmeliyim? Uzun vadede binici olarak alacağım, tavsiyelerinizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Dizel ghia jatco, bulabiliyorsanız 2005 sonrası makyajlı kasa, yanılmıyorsam 2006 - 2007 modellerde ESP standart öncesinde opsiyonel. 2006 sonrasında titanium modelide var, ghia ile aynı.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

İkisininde şanzımanı sorunsuz. Benzinli daha sessiz, dizel daha güçlü ve performanslı. Ben olsam manuel tercihimi elerdim. Hepsinden önemlisi bakımlı olması bence. Ghia-x dizel bulmak biraz zor. Forumda satılık dizel otomatikler var, bakabilirsiniz. Ben benzinli otomatik kullanıyorum, gayet memnunum.

Şimdi benzinli otomatik hantaldır, uzak durun filan gibi şeyler söylenebilir, aldırmayın. Biraz devirli kullanımda gayet tatminkar ve keyifli bir kullanımı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

benzin-lpg li otomatik alırsanız, -"bu ne ya corona kadar gitmiyor" diyeceğinizi "tahmin" ediyorum
temiz dizel alınır oto manuel farketmez sonra da manuel benzinli en son oto benzin derim "ben".. 
(tırnaklardan da anlaşılacağı gibi şahsi yorumumdur) :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

motoruna iyi baktırmayı hatta çok iyi baktırmayı ihmal etmeyin. anlayan bir ustaya gösterin sağlam olmaya sağlam makine lakin bakımını düzgün yaptıran az bilindik bir araba bulursanız dizel otomatik biraz fazlasını verin kafa rahat etsin derim. bilmedik bir araba alıp hop diye 2 3 harcayıverirsiniz aynı şeye gelir 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Dizel ile benzinli arasındaki tork farkı azımsanmaz elbette pişman olacağı bir durum yok. 

0-100 leri arasında 1 saniye var.

Ben o kadar gürültüyü çekemem şahsen. :biggrin:

9 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

benzin-lpg li otomatik alırsanız, -"bu ne ya corona kadar gitmiyor" diyeceğinizi "tahmin" ediyorum
temiz dizel alınır oto manuel farketmez sonra da manuel benzinli en son oto benzin derim "ben".. 

Sizin yoruma bakarsak 1.6 focusları çöpe atmamız gerekir. 2.0 145 beygir araçtan bahsediyoruz. Bakımsız araçlara binenler mi dersiniz,Az yaksın diye gaza basmayan mı?

Ondan sonra Mondeo gitmiyor.

Yok öyle bir şey.

Dizel ayrı bir dünya.

Herkesi kendi klasmanında karşılaştırmak gerekiyor. 

Mondeo muadili 2.0 b benzinli atmosferik araçlardan her haliyle üstündür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

2006 sonrasında titanium modelide var, ghia ile aynı.

Aynı değil Mahmut Bey.. Ghiadan düşük donanımlı.. Esp yok.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Performans istiyorsanız, Dizel veya benzinli manuel

Konfor ve rahatlık istiyorsanız benzinli otomatik.

Hepsinden biraz istiyorsanız dizel otomatik.

Benzinli manuel ve dizel otomatik kullandım. Dizel uzun yolda benzinliden sessizdir. Şehir içinde ve özellikle soğukken gürültülüdür. 

Şanzımanlar tüm donanımlarda sağlamdır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
M.Volkan Vurulkan
11 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

Corona'nın ilk sahibiyiz ve lpg hiç takılmadı. O yüzden performans konusunda düşündüğünüzü söyleme ihtimalim yüksek. :)

10 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Performans istiyorsanız, Dizel veya benzinli manuel

Konfor ve rahatlık istiyorsanız benzinli otomatik.

Hepsinden biraz istiyorsanız dizel otomatik.

Benzinli manuel ve dizel otomatik kullandım. Dizel uzun yolda benzinliden sessizdir. Şehir içinde ve özellikle soğukken gürültülüdür. 

Şanzımanlar tüm donanımlarda sağlamdır. 

Eşime araç kullanmayı öğretmek istiyorum. O yüzden otomatik tercih edebilirim, yoksa kendim manuel istiyorum. Dizellerde temizini bulmak zor olduğunu söylüyor herkes ve hep benzinli araç kullandığımdan dilienden daha iyi anlarım diye düşünüyorum. Konfor ve rahatlığı tercih edecek gibiyim.

Forumdaki satılık araçlara da göz gezdireyim, teşekkür ederim bilgilerinizi aktardığınız için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
7 saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

Sizin yoruma bakarsak 1.6 focusları çöpe atmamız gerekir. 2.0 145 beygir araçtan bahsediyoruz. Bakımsız araçlara binenler mi dersiniz,Az yaksın diye gaza basmayan mı?

Ondan sonra Mondeo gitmiyor.

Yok öyle bir şey.

Dizel ayrı bir dünya.

Herkesi kendi klasmanında karşılaştırmak gerekiyor. 

Mondeo muadili 2.0 b benzinli atmosferik araçlardan her haliyle üstündür.

Mehmet Bey Sizin için yeterli olabilir performanslı olabilir bir şey diyemem, münakaşa olmasın diye de şahsi fikrimdir diye altını da çizdim.. Arkadaşımın 1,6 2003-2005 tarzı  hb corllası vardı otomatik benzin lpg, onu işliye işliye mondeoya ikna ettim, Ankardan ghia-x buldum, Hakimmiş güzel temiz bir arabaydı hışır değil di boya badana gibi şeyleri vardı, arkadaşım -ya bu gitmiyor, dedi, coralla kadar gitmiyor dedi, ya nasıl olur dedim bindim hakkaten gitmiyordu bende de o zaman mk2 otomatik vardı, o daha seriydi diye hatırlıyorum.. O na karşı da mahcup oldum, sanırım tek şikayeti de hantal olmasıydı sonra da çok gitmeden sattı.. demem o ki bu benim tecrübem, yaşadıklarım ve yorumum, Sizin ve herkesin fikrine de saygı duyuyor ve şahsınıza da saygılar efendim :flowers:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Hocam ne alırsanız alın ama benzinli otomatik tercih etmeyin 4 ileri otomatik bu araç için gerçekten hayal kırıklığı performans ve yakıt tüketimi fazla gitmiyor ama yakıyor ,benzinli manuel veya dizel manuel,dizel otomatik düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat
12 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benzinli otomatik konfor odaklıdır. Tercihler ve kullanım tarzı önemli.

Öyle de abi 2.0 motor araç alıyorsun performans bekliyorsun 1.6 manuel benzinli Focus'un performansini alıyorsun o zaman büyük motor kullanmanın bir anlamı kalmıyor hem yakıt hem vergi açısından.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Benzinli otomatik ten çok fazla performans beklemeyin. Burda beklenti öne çıkar. Yakıt tüketimi ve performans isterseniz manüel tdci derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Amaç performans ise elbette dizel. Araçtan ne beklediğinize bağlı.Ama gitmiyor lafı görecelidir. Neye göre gitmiyor? Ben 1.6 atmosferik Focus ta kullandım. Sonuçta turbo olmadığı için bariz fark yok elbette ama, gitmiyor lafını kabul etmem. Sonuçta sırtımızda taşımıyoruz arabayı. 

Gitmiyor diyen arkadaşlar yine yakıtı ön plana çıkarmış. Bunu düşünen varsa zaten baştan hesabını ona göre yapmalı.

Hem güçlü olsun, hem konforlu, hem sağlam, hem vergisi düşük, hem de ucuz olsun. Öyle bir dünya yok.

4 saat önce, Osman Bilgin yazdı:

Mehmet Bey Sizin için yeterli olabilir performanslı olabilir bir şey diyemem, münakaşa olmasın diye de şahsi fikrimdir diye altını da çizdim.. Arkadaşımın 1,6 2003-2005 tarzı  hb corllası vardı otomatik benzin lpg, onu işliye işliye mondeoya ikna ettim, Ankardan ghia-x buldum, Hakimmiş güzel temiz bir arabaydı hışır değil di boya badana gibi şeyleri vardı, arkadaşım -ya bu gitmiyor, dedi, coralla kadar gitmiyor dedi, ya nasıl olur dedim bindim hakkaten gitmiyordu bende de o zaman mk2 otomatik vardı, o daha seriydi diye hatırlıyorum.. O na karşı da mahcup oldum, sanırım tek şikayeti de hantal olmasıydı sonra da çok gitmeden sattı.. demem o ki bu benim tecrübem, yaşadıklarım ve yorumum, Sizin ve herkesin fikrine de saygı duyuyor ve şahsınıza da saygılar efendim :flowers:

Münakaşa elbette olmaz. Ben dizel manuelini ve otomatiğini kullandım.Tabiki dizel daha güçlü. Bu her araçta benzinli dizel farkını ortaya koyar. 

Saygılar benden:flowers:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öyle de abi 2.0 motor araç alıyorsun performans bekliyorsun 1.6 manuel benzinli Focus'un performansini alıyorsun o zaman büyük motor kullanmanın bir anlamı kalmıyor hem yakıt hem vergi açısından.

160-170 e kadar sorunsuz çıkar. Rampalarda ve sollamalarda OdOff yapmak gerekebilir.
Dizelin keyfini vermez. Lpg ile keyifle konforla kullanmak için.
Adrenalin yok. Hırs yok. Şu saatte şurada olmalıyım demek yok :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat
(düzenlendi)
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

160-170'e kadar sorunsuz çıkar. Rampalarda ve sollamalarda OdOff yapmak gerekebilir.
Dizelin keyfini vermez. Lpg ile keyifle konforla kullanmak için.
Adrenalin yok. Hırs yok. Şu saatte şurada olmalıyım demek yok :)

Abi 160-170 km hızda gelen motor sesi varya motor kucağında gidiyor sanki hissi veriyor sırf o sesi duymamamak için 130 km geçmiyorum .

tarihinde Oğuzhan Polat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
14 dakika önce, Oğuzhan Polat yazdı:

Abi 160-170 km hızda gelen motor sesi varya motor kucağında gidiyor sanki hissi veriyor sırf o sesi duymamamak için 130 km geçmiyorum .

En güzeli. Bak güvenlik üst seviyede. Araç sizi sizden daha çok düşünüyor.

Yorum bağlantısı
Ersin Alan

dizel otomatik performans donanım 2006 ve 2007 modeller konfor olarak güzel araçlar tavsiye ederim ykıt olarakta makul seviyerde 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat
2 saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

En güzeli. Bak güvenlik üst seviyede. Araç sizi sizden daha çok düşünüyor.

Gerçekten çok doğru tespit hiç aklıma gelmemişti tebrik ederim sayın moderetör demmekki bölüm sorumlusu olmak bunu gerektiriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)
9 saat önce, Oğuzhan Polat yazdı:

Gerçekten çok doğru tespit hiç aklıma gelmemişti tebrik ederim sayın moderetör demmekki bölüm sorumlusu olmak bunu gerektiriyor.

Ne gerektiriyor, anlamadım, Oğuzhan bey?

Buradaki ince espriye kızdı iseniz, kusura bakmayın.

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Volkan Vurulkan

Herkese değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ederim. 2005 Model Ghia Manuel Benzinli aldık bugün. Evet Corona kadar kaçmıyor, ama gayet makul. Şahsi görüşüm; yemişim Passatını, Lagunasını, Avensisini vs. oldu :) Allah'ım isteyen herkese nasip etsin inşallah.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, M.Volkan Vurulkan yazdı:

Herkese değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ederim. 2005 Model Ghia Manuel Benzinli aldık bugün. Evet Corona kadar kaçmıyor, ama gayet makul. Şahsi görüşüm; yemişim Passatını, Lagunasını, Avensisini vs. oldu :) Allah'ım isteyen herkese nasip etsin inşallah.

Manueli iyidir.. Güle güle kullanın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...