İçeriğe Yönlendir

Subaru Forester - Motorda Titreme

Burak Bayram

Recommended Posts

Burak Bayram

Merhaba

Profilimden de görüleceği üzere 2.0 benzinli subaru forester kullanıyorum. lpg mevcut. araç 108.000 km'de

Lpg ile kullanımda çok az olmasına rağmen, benzinli kullanımda içeride oturanı etkileyecek kadar sarsıntı oluşuyor. lpg'ye geçtiğimde ise bu sarsıntı baya bir azalıyor.

ustaya gösterdiğimde ateşlemeye yönelik herhangi bir olumsuzluk olmadığı, ancak o2 sensör arızası bulunduğunu ve silemediğini, o2 sensörü değiştiğinde bu sorunun ortadan kalkacağını söylemişti. Sonrasnda obd cihazı ile kontrol ettiğimde ve silmeyi denediğimde başarılı oldum. sonrasında farklı zamanlarda defalarca torque vasıtasıyla test yaptım, herhangi bir hataya rastlamadım. ancak motordaki titreme devam ediyor. devir saatinde herhangi bir olumsuzluk yok. arabanın çekişi ve hızlanması da gayet normal.

şimdi lpgde yapmayıp da benzinde yapması garip bir durum. böyle bir durumda ortak kullanılan alanların elenmesi gerektiğini düşünüyorum ama ne kadar doğru bir düşünce?

subaruların sübap yakma konusunda bir ünü var ama 15-20bin km önce takılan bir lpg sistemi, hemen de sübap yakmaz diye düşünüyorum.

başka nr 0labilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1- LPG o2 sensörünü bozar

2- forester  da lpg cinayettir

sarsıntı rölantide mi hep mi yoksa?

Yorum bağlantısı
Burak Bayram
15 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

1- LPG o2 sensörünü bozar

2- forester  da lpg cinayettir

sarsıntı rölantide mi hep mi yoksa?

evet zamanla bozar, amenna. lpgsiz istediğim gibi bulamadım malesef. sarsıntı yalnızca rölantide. hatta p konumunda. viteste dururken çok daha az.

4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Oksijen sensör hatası kaç km'dir yanıyor?

arıza yok ki:) sildim bir daha da olmadı. 

Yorum bağlantısı
Burak Bayram

ateşlemeye yönelik kontroller yapıldı bujiler yeni, kablolarında sıkıntı yok.

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Buji kontrolü yapılacak. Basitten başlayın derim

Yorum bağlantısı
Burak Bayram

işte onu yaptıramadım. nerde yaptırabilirim? bu aracı alana kadar hiç duymadım bu testi desem yeridir?

4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kompresyon testi?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Benzinde daha fazla hissediliyor ise benzin pompasina da bakılmalı. Yeterince doyurmuyor olabilir. Benzin filtrenizde de pislik olabilir yeterli miktarda benzin akışı saglamayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Bayram
7 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Benzinde daha fazla hissediliyor ise benzin pompasina da bakılmalı. Yeterince doyurmuyor olabilir. Benzin filtrenizde de pislik olabilir yeterli miktarda benzin akışı saglamayabilir.

bunu dikkate alacağım

1 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

Subaru dan hakkıyla anlayan usta var mı Eskişehir de?

subaru özel servis olarak yok bildiğim kadarıyla, ama en azından boxer motor nedir bilen biriyle karşılaştım. imkanım ve cesaretim olsa kendim bulaşacağım motora da, liftim yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

Ali (Bayrı) Abi var, mobil oto, ufuk hondanın ankara istikameti çaprazı, dsi karşısı, anlar mı bilmiyorum ama anlayan birini önerebilir.. 

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

LPG de sorun olmamalı o zaman
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Lpg de sorun azaldığı için ateşleme sensor vs den olması zor gibi çünkü lpg hem daha hassas hem orjinalinde var olmadığı için daha çok belirti vermesi lazım. En yakın tahmin subaplar geliyor. Çekişte, yakıt sarfiyatında ve sabahları çalıştırmada problem yok ise muhtemelen subaplar yeni yeni yanmaya yani şekil değiştirmeye başlıyor ve tam kapatamıyor görevini tam yapamıyor fakat bunun lpg de azalması enteresan. Aracınızı çalıştırın vites boşta buji kablolarını tek tek çıkarıp motorun titremesinde bir değişme var mı stop etme eyilimi var mı bakın şayet arızalı subap varsa o silindirin bujisini çıkarttığınızda diğerlerine nazaran daha az motorun çalışmasında değişiklik olacaktır. Kompresyon testi subapla ilgili net bilgiyi verir, çoğu yer ücret dahi almadan bu işi 5 dk yapar.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mekanik arıza yoktur.. Lpg kalibrasyon hatasıdır.. 

Araç sürekli lpg'de çalıştığı için lpg kalibrasyonundaki hataları enjektör açık kalma süreleri ile oynayarak telafi eder.. Bunu da kaydeder.. 

Aynı ayarlarla benzinde çalışan araç, uyumsuz çalışmaktadır. Ya fakirde kalıyor ya boğuluyordur.. 

100-150 km benzinde kullanın, araç düzelecektir.. 

Düzeldikten sonra yeniden düzgünce lpg kalibrasyonu yaptırırsanız tekrar etmez.. 

Yorum bağlantısı
Burak Bayram

Guncelleme yapayim, en son yaptigim kontrolde p0030 hatasi verdi, 1 nolu o2 sensorune isaret ediyor. Sildim gectim ama degisim isteyecek gibi.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sanırım subarularda 2 O2 sensörü var. Hangisi olduğunu tespit edip değiştirirseniz kafanız rahat eder.

Yorum bağlantısı
Burak Bayram

evet 2 adet, 1. hata veriyor. ali'den sipariş gectim bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Burak Bayram yazdı:

evet 2 adet, 1. hata veriyor. ali'den sipariş gectim bekliyorum.

Konuyu Diğer markalar altına taşıdım Burak Bey. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...