İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Far Ayarı

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

5 gün sonra kısmetse gece yolculuğuna çıkıyorum. Kısa far ampullerim Osram Nb olmasına rağmen aydınlatmadan pek memnun değildim. Ben de far ayarı için dün sanayiye gittim. Sağolsun dükkan sahibi arkadaş analog cihazla baktı farların düzgün dedi gönderdi. Ben de duramadım gece ucuşu sitesinden edindiğim bilgilerle arabaya indim. İlk baktığımda sol far fazla aşağıdaydı ve fazla sola bakıyordu, önce onu düzelttim. Sonra test sürüşüne çıktım. Eskisinden çok daha güzel bir aydınlatma vardı ama far odak noktalarının birbirine yakın olduğunu gördüm. Onu düzeltmek için kolları sıvadım ama ne ettiysem farı sağa sola çeviremedim. Normalde dıştaki vida yükseklik, içteki de sağ sol ayarı ama benim sağ farda ikisi de yüksekliği değiştiriyor. Bu nedenle sağ farım az içe dönük duruyor. Sağ far geçen sene yetkili serviste değişmişti, acaba gitsem derdimi anlatabilir miyim? Ya da farı elime alıp elimi içine sokarak mı çevireyim?

Kararsız kaldım..

Resimler sırayla sol far, sağ far ikisi birden..f0cc841b5856d938176ce3c979d91038.jpgdc48ee330f616a685c64e0c070c5a3fc.jpgb800db463520de1c14bbc38eb99288ea.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
12 saat önce, Anıl Mert yazdı:

Sanki çok gölge var gibi alt kısım baya karanlık

Dışarıdan çektim belki ondandır. Mesafe tahmini 10 metre.

11 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Önce ampuller yerinde düzgün duruyor mu onu kontrol et bence..

11 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Sağ far  az aydınlatıyor. Sol far iyi. Yetkili servis ona bi baksın derim.

Aynı değil mi yahu?

11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sağ ampul hatalı takılmış. Montajı doğru yap tekrardan düzelecek. Seviye normal

Sağ ampülü servis yanlış takmıştı ben farı söküp öyle taktım bu üst çizgi öyle görünmeye başladı. Şu anki aydınlatma da çokiyi aslında ama emin olmak için yarın tekrar söküp bakayım olmazsa.. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Çok emin olmamakla birlikte, sol far ve sağ far birbiri ile aynı olmayabilir, o nedenle aydınlatma şekli de aynı olmayabilir.

Karşıdan gelenin gözünü almaması için sol far sağa göre biraz düşük olmalı sanki.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Çok emin olmamakla birlikte, sol far ve sağ far birbiri ile aynı olmayabilir, o nedenle aydınlatma şekli de aynı olmayabilir.

Karşıdan gelenin gözünü almaması için sol far sağa göre biraz düşük olmalı sanki.

Aslında tabela aydınlatmak için sağ biraz yüksek olur..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

200 metre öteden gelen aracın hangi farı yukarıda olursa olsun göz alır.

Sizin düşünceniz bu şekilde olması ki bütün optik dağılım darmadağın oluyor

136612335cf96b6df5473b682dcdd029.jpg93d05f8a063ba910b56d3ba24aa85d7a.jpg

Olması gereken budur ve ufukta tek olarak görünmesi gerekir. Yaklaşık 50 metrede. Mercek ve araç yüksekliği bu mesafeyi değiştirir ancak daima tek çizgi görülmelidir

1b5196eb8492f62f34956dcc803fafa3.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Onu da okudum. Halojen farlarda zaten soldan direksiyon ise sağ tarafta tabela okumaya yarayan bir yükselme var. Bu çizgi standart halojenlerde sonsuz oluyor merceklilerde ise bir yerden sonra kesiliyor. Bu nedenle birini aşağı birini yukarı ayarlamanın bir anlamı yokmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Servet Aydın yazdı:

1b5196eb8492f62f34956dcc803fafa3.jpg

Bu resim benim ilk hellalar mı ne.. Nereden buldun bunu.. :blush:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
7 saat önce, Servet Aydın yazdı:

200 metre öteden gelen aracın hangi farı yukarıda olursa olsun göz alır.

Sizin düşünceniz bu şekilde olması ki bütün optik dağılım darmadağın oluyor

Olması gereken budur ve ufukta tek olarak görünmesi gerekir. Yaklaşık 50 metrede. Mercek ve araç yüksekliği bu mesafeyi değiştirir ancak daima tek çizgi görülmelidir

Benim fiesta'nın farları aynı değil mesela, fiesta farı bile böyleyken diğer araçların ki daha detaylı düşülmüştür.

Aydınlatma mantığı da resimdeki gibi bence. Tabela için sağ farın yüksek olması bence doğru değil, standart bence.

Sol far düşüklüğünü yanlış yorumluyor olabilirim, aydınlatma şekli farklı diyeyim.

9dE3l3.jpg

WQEyy2.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
7 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Benim fiesta'nın farları aynı değil mesela, fiesta farı bile böyleyken diğer araçların ki daha detaylı düşülmüştür.

Aydınlatma mantığı da resimdeki gibi bence. Tabela için sağ farın yüksek olması bence doğru değil, standart bence.

Sol far düşüklüğünü yanlış yorumluyor olabilirim, aydınlatma şekli farklı diyeyim.

9dE3l3.jpg

Bu farlara ne olmuş? Şapkalar sağlamaz o geometriyi, içerideki tas sağlar. Duvarda kesim çizgisi alalım derim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Koito bunlar :)

Senin resim Google tarafından en çok okunanlar arasında

WQEyy2.jpg

Aydınlatma resminde iki farın birleşip tek ışık ile sağladığı resmedilmiş
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu farlara ne olmuş? Şapkalar sağlamaz o geometriyi, içerideki tas sağlar. Duvarda kesim çizgisi alalım derim.

Ne olmuş ki Sani :D farlarım fabrikasyon orijinal, fabrikasyon etiketleri bile üzerinde, solma harici hiçbir deformasyon yok.

Bu resmi far için çekmemiştim, eski bir resim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ne olmuş ki Sani [emoji3] farlarım fabrikasyon orijinal, fabrikasyon etiketleri bile üzerinde, solma harici hiçbir deformasyon yok.
Bu resmi far için çekmemiştim, eski bir resim.

Ampul sapkalari şaşı?
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ampul sapkalari şaşı?

Gerçekte o kadar değil, resimde çok abartılı çıkmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Belgeyle konuşalım lütfen.. [emoji4]

cd901ab14d9129e1fe97287fdb6e571c.jpg2782ca71f1393f78584ba5c34c8c2e8a.jpg2f6eed4c4eb995893c2faaedee448f73.jpg

Tutturmuşsunuz bir kesilme çizgisi 10 metreden dümdüz olacak, susuyorum susuyorum gönlüm razı gelmiyor. [emoji3]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O derecelendirme tam yapıldığı vakit tek çizgi görünüyor yolda şekerim

Far kesilme çizgisi yaz Google'a. İlk sayfada senin fotoğrafın çıkıyor :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

O derecelendirme tam yapıldığı vakit tek çizgi görünüyor yolda şekerim

Far kesilme çizgisi yaz Google'a. İlk sayfada senin fotoğrafın çıkıyor :)

Yolda çizgiyi nasıl görüyorsun, yaş kaç senin ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...