İçeriğe Yönlendir

Focus II - Üst Torpido ve Kapağı

Tugay YILMAZ

Recommended Posts

Tugay YILMAZ

Bu üst torpido kronik olarak kapak ve kilit karşılığından herekez şikayetçi. Fakat benim sıkıntım sadece kapak değil sol uç kısmı yani direksiyon tarafıda çatlak.Kapağını cabu diye bir firma üretiyor. Ben torpidoyu komple değiştirmek niyetindeyim ama piyasada yan sanayi üreten bir yer bulunmuyormu acaba ? Çıkmacının birine sordum 650 lira gibi bir fahiş fiyat çekti. Çıkma parçada nekadar güneş gördü plastik ne kadar gevredi belli değil. 3 Boyutlu yazıcı ile malzeme üreten biyer bulabilirsem birde bu şekilde ürettirip fiyat almaya çalışacağım. Muhtemelen karbon folyo kaplayıp geçeceğim ama bu çatlağıda pek tutacak gibi değil. Aklında daha yaratıcı bir fikir olan yada böyle bir sıkıntı yaşayıp çözen varsa bilgilendirirse sevinirim. Yada dediğim gibi siparişle 3 boyutlu yazıcı ile plastik üretebilen biyer bilen varmıdır ?

jpeg&tknv=v2&size=XXL&crop=0

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

3d yazici ile daha fazla para istemeleri muhtemel.

forum icinde olmasi lazim bir kac cözüm. eski televizyon altliginin miknatisina benzer miknatisla tamir eden vardi mesela.

ben söküp yayi cikarmistim ama acmasi zor oluyordu. kullanmiyordum yani. arabayi sattiktan sonra aklima geldi, yayi cikardiktan sonra kapagin üzerine kücük bir biblo yapistirip gerektiginde oradan tutarak acabilirdim

Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ
5 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

3d yazici ile daha fazla para istemeleri muhtemel.

forum icinde olmasi lazim bir kac cözüm. eski televizyon altliginin miknatisina benzer miknatisla tamir eden vardi mesela.

ben söküp yayi cikarmistim ama acmasi zor oluyordu. kullanmiyordum yani. arabayi sattiktan sonra aklima geldi, yayi cikardiktan sonra kapagin üzerine kücük bir biblo yapistirip gerektiginde oradan tutarak acabilirdim

Hocam sadece kapak olsa 75 lira kapak 20 lira da kilit alır değiştiririm acımam o parayada üst torpidonun soluda çatlak direksiyon tarafı kırmızı daire içine aldığım yer. 3 boyutlu imalat yapan biyere mail attım bakalım nasıl bi dönüş alıcam ona göre yol izlicem artık.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

O köşeyi kapağı düzeltmek için sökerken bende çatlattim, takipdeyim.

Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ
11 saat önce, ahmet ilbasmış yazdı:

Köşedeki çatlak bende de var.takipteyim

6 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

O köşeyi kapağı düzeltmek için sökerken bende çatlattim, takipdeyim.

Bugün mail attığım firmadan aradılar. 3 boyutlu yazıcı ile direk üretim sağlanabilecek bir parça olmadığını ilettiler. Kalıplı üretim yapılması gerektiği ve kalıp ücretininde gerçekten çok yüksek meblalağlar olduğunu ilettiler. Cad veya solid ile tasarımın çizilmesi ilk 3-4 prototipin kesinlikle uymayacağı ciddi anlamda arge istediğini ilettiler. Orjinalini değilde çıkma yada yan sanayisi mevcutsa almanız sizin için çok daha mantıklı diye ilettiler. Kalıplı üretim yapan varsa parçayı cad ile mak müh. arkadaşıma çizdirebilirim. Sanırım carbon folyo kaplamak zorunda kalacağız.

Yorum bağlantısı
Ahmet İlbasmış

Sanırım her türlü maliyet çok yükseklerde oluyor.ben o parçayı komple söküp parcayi yapıştırıp macunlayip mat boyamayı düşünüyorum ama bir türlü vakit bulamadım

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Daha önce cok daha basit bir parca icin sormustuk, yine fahis fiyat istemislerdi. 

Bir yandan haklilar o parcalari cizmek cok zaman aliyor ve bire bire olmasi zor. bazi yerler bazi parcalari lazerle modelleyebiliyor ama onlarda aletlerin parasini cikaracam diye fahis fiyat istiyor. 

Bu parca ise biraz zor bir parca. Becerebiliyorsaniz kendiniz cizin o zaman cok daha uygun olur fiyati ama yine de cikma bakmak veya baska türlü cözümler uydurmak en iyisi gibi. bir de parca numarasiyla internette arastirabilirsiniz belki daha önce biri oturup bu parcayi modellemistir.

Yorum bağlantısı
Ömer Meşe

Bende de aynı sorun var, hatta benim uç kısım kırılmış bir iki gün önce. Ben yıkamacının yaptığından şüpheleniyordum, kendi kendine güneşte kırılır mı ? Benim o uç kısım şu anda kırık ve boşta. 

3D için, o parçanın cad programlarla çizilmesi çok ileri seviye program bilgisi gerektirir çünkü eğimli bölümleri var parçanın. Ayrıca o 3D yazıcıların o boyutta parça basabilecek olanını görmedim.  

Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ
2 saat önce, Ömer Meşe yazdı:

Bende de aynı sorun var, hatta benim uç kısım kırılmış bir iki gün önce. Ben yıkamacının yaptığından şüpheleniyordum, kendi kendine güneşte kırılır mı ? Benim o uç kısım şu anda kırık ve boşta. 

3D için, o parçanın cad programlarla çizilmesi çok ileri seviye program bilgisi gerektirir çünkü eğimli bölümleri var parçanın. Ayrıca o 3D yazıcıların o boyutta parça basabilecek olanını görmedim.  

Hocam zaten olmaz dediler kalıplı üretim ile üretilebilcek bir parça dediler. Ondada kimse bu parça için kalıp maliyetine katlanmaz kolay kolay dediler. Sizin için en uygunu çıkma almak olur dediler. Neden göğüslükle aynı malzemeden üretmezki ford dandik bir plastik malzeme kullanması nelere kadir. Carbon folyo kaplama yapıcam ben herhalde kullanılmayan plastik bir aksam için 650 lira çıkma parçaya veremem. Yada en son sökücem torpidoyu düz bir plastik kesip uydurucam bişekilde.

Yorum bağlantısı
Ömer Meşe

Peki bir sorum olacak benim kapak arızalıydı, göze batmıyordu ancak şimdi hem ucundan hem de gövdeden kırık. Güneş ile bu kırılır mı ? Bende zaten kırılmadı, bu sırada tek uğradığı yer oto yıkama. 

Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ
15 dakika önce, Ömer Meşe yazdı:

Peki bir sorum olacak benim kapak arızalıydı, göze batmıyordu ancak şimdi hem ucundan hem de gövdeden kırık. Güneş ile bu kırılır mı ? Bende zaten kırılmadı, bu sırada tek uğradığı yer oto yıkama. 

Hocam torpido ve göğüslük farklı materyal plastiklerden. Güneş göre göre plastik gevriyor ve kırılıyor. Sadece güneşten dolayıda kırılabilir. Göğüslük tamiri yapan yerler var ama 200-300 lira diyeceklerini sanmam torpidoya. Ya üzerine kaplama yapacaksın yada komple torpidoyu kaldırıp aynı bicimde düz plastik keserek kapatacaksın orayı bana mantıklı gelen yollar bunlar.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
ihsan kılınç

Konuyu tekrar gündeme getireceğim ama aynı sorun bende de var ayrıca bugün sökerken ben de birkaç yerinden kırdım iyice gevremiş sanrım. Söktüm eve getirdim ufak bi çalışma yapacağım lehim aleti kullanarak eğer bir fayda görürsem paylaşırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak
(düzenlendi)

Benimde kırıktı kapak oturmuyordu . Sadece kilit için tamir yapılır belki ama diğer çatlak Vs için çok düzgün bişey olmayabilir. En iyisi çıkma bulmak. Ben çok uygun fiyata serviste pert olan bir araçtan bulmuştum. Büyük şehirlerde mutlaka bulunur. Mümkünse fazla güneşte bırakmamak yada sürekli bir örtü serilmesi faydalı olacaktır .  Çinden böyle bişey aldım. Tam kalıp kesim . Havalandırma kanalları tam oturuyor.

9amV75.jpg

tarihinde Müslüm Koçak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 28.01.2019 at 11:14, Müslüm Koçak yazdı:

Benimde kırıktı kapak oturmuyordu . Sadece kilit için tamir yapılır belki ama diğer çatlak Vs için çok düzgün bişey olmayabilir. En iyisi çıkma bulmak. Ben çok uygun fiyata serviste pert olan bir araçtan bulmuştum. Büyük şehirlerde mutlaka bulunur. Mümkünse fazla güneşte bırakmamak yada sürekli bir örtü serilmesi faydalı olacaktır .  Çinden böyle bişey aldım. Tam kalıp kesim . Havalandırma kanalları tam oturuyor.

9amV75.jpg

Kaymıyor mu.. nasıl sabitleniyor ?

Yorum bağlantısı
Müslüm Koçak
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaymıyor mu.. nasıl sabitleniyor ?

Çift taraflı bant gibi bir tarafı yapışkanlı bir tarafı kumaş için tırtıklı küçük yapışkan göndermişler. Döşemeye çok sağlam tutmuyor daha önceden parlatıcı filan sürüldüğü için biraz kaygan ama şuana kadar havalandırma açınca dahi sıkıntı olmadı . 

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Gökhan Altunayva

Bende de 2010 focus hb titanium var. Aynı köşeden çatlama ve kaldırmaya çalışırken  bir kaç çatlak ve kırık da benim tarafımdan oldu. Orjinali baya pahalı yan sanayi vs. 1800 tl civarı ben de kendim yapıştırıp, macunlayıp, zımparalayıp, boyayarak fotoğraflarda görüldüğü gibi hallettim ama bu işlere yatkınlığı olmayan yapıştırma dışındaki işlemleri bi kaportacıya yaptırsa daha rahat eder sanırım. Çünkü öyle görüldüğü gibi kolay bir iş değil benim elim yatkın olmasına rağmen içime sinmediğinden 3-4 kere baştan yapmak zorunda kaldım bilginize.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Gökhan Altunayva yazdı:

Bende de 2010 focus hb titanium var. Aynı köşeden çatlama ve kaldırmaya çalışırken  bir kaç çatlak ve kırık da benim tarafımdan oldu. Orjinali baya pahalı yan sanayi vs. 1800 tl civarı ben de kendim yapıştırıp, macunlayıp, zımparalayıp, boyayarak fotoğraflarda görüldüğü gibi hallettim ama bu işlere yatkınlığı olmayan yapıştırma dışındaki işlemleri bi kaportacıya yaptırsa daha rahat eder sanırım. Çünkü öyle görüldüğü gibi kolay bir iş değil benim elim yatkın olmasına rağmen içime sinmediğinden 3-4 kere baştan yapmak zorunda kaldım bilginize.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Aynısını önceki aracımda ben de yapmıştım 😆😆

Hatta kapak tırnağı da kırıktı, onu da tamir ettim. Parçayı çıkarırken çok çok dikkatli olmak lazım, hemen kırılıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Cengiz Yılmaz
Öner Kurukuz yazdı:

Aynısını önceki aracımda ben de yapmıştım 😆😆

Hatta kapak tırnağı da kırıktı, onu da tamir ettim. Parçayı çıkarırken çok çok dikkatli olmak lazım, hemen kırılıyor.

Merhaba,

Kronik sorun çözümü tırnağı Z şeklinde kalın metel ile çözdüm.

IMG_20221111_163718.jpg

IMG_20221111_163905.jpg

IMG_20221112_022445.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ersev Kaya
Gökhan Altunayva yazdı:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Arabanın ön camını içten silerken ben de kırmıştım bu plastiği.

Sonra würt ile yapıştırıp bıraktım. Macun, zımpara, boya hiç aklıma gelmemişti.

Yeniden ilgileneyim.

Açıklama ve görseller için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...