İçeriğe Yönlendir

Focus 3 - Harekete Geçince Otomatik Kapı Kilitlenmesi

Kerim Ömür

Recommended Posts

Kerim Ömür

Arkadaşlar herkese kolay gelsin 2013 Titanyum x aracım var  bir önceki aracım olan fiat bravo emeotion da araca binip hareket ettikten 30metre sonra otomatik olarak kapıları kilitliyor fakat focusda böyle bir durum varmıdır ? Varsa nerede ben bulamadım bu konuda yardımcı olursanız seviinirim.

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Günaydın. Ben de çok uğraştım, programlamaya çalıştım ama sanırım ford güvenlik gerekçesiyle buna müsaade etmiyor.

Yorum bağlantısı
Tugay YILMAZ

Focus 2 kasalarda mevcut. Forumda ararsan bulursun herhalde 3 kasadada programlaması aynıdır. Fakat güvenlik açısından kilitlenmemesi banada daha mantıklı geliyor. Olası bir kaza durumunda kilit mekanizmamasının açılmama ihtimalindense kapı kilitlenmesin daha iyi. Açık kaldığında nasılsa yol bilgisayarı uyarı veriyor.

Yorum bağlantısı
Kerim Ömür

Anladım arkadaşlar çok teşekkür ederim ozaman elimizle manuel şekilde kilitlemeye devam edeceğiz :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araçta bilgisayara bağlanıp aktif edildi. Sorunsuz kullanıyorum. Kaza anında kapının açılıp açılmama olayı bana pek mantıklı gelmiyor..Neden derseniz ben içeriden kapıyı açamayacak halde yara almışsam zaten camlar da büyük ihtimalle kırılmıştır. Araç hasar almadan kalp krizi olur baygınlık olur o zaman belki.. o durumda da zaten camı birisi kırar. Cam yani bu çelik değil ya. Ayrıca belki de araç kaza anında bu sistemi devredışı bırakıyor olabilir bunu da net bilen yok. Misal airbag açılınca belki de kilitler açılıyordur.. :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abi programlamayı nerde yaptırdınız bide kaça yaptırdınız

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Gereksiz ve güvenliksiz bir özellik. Artısı yok ama eksisi çok. Hareket halindeki aracın başına her şey gelebilir. Her ne kadar düşük olasılıklarda olsa da araç firmaları tazminat ödemek zorunda kalmamak için bu özelliği devre dışı bırakmışlardır. Örneğin bir kaza anında araç alev alabilir ve içerideki kişiler de baygınsa kapıyı açmak oldukça güç olacaktır. Veya dereye veya denize uç<an bir aracın kapılarını dışarıdan açmaya çalışan biri açamayacaktır gibi...

Eğer kapılar kilitlenmek isteniyorsa tek tuşla tüm kapılar kilitleniyor zaten. Ayrıca çocuk kilidi kapının dışarıdan açılmasına olanak sağlar.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 saat önce, Ayhan Onaran yazdı:

Benim araçta bilgisayara bağlanıp aktif edildi. Sorunsuz kullanıyorum. Kaza anında kapının açılıp açılmama olayı bana pek mantıklı gelmiyor..Neden derseniz ben içeriden kapıyı açamayacak halde yara almışsam zaten camlar da büyük ihtimalle kırılmıştır. Araç hasar almadan kalp krizi olur baygınlık olur o zaman belki.. o durumda da zaten camı birisi kırar. Cam yani bu çelik değil ya. Ayrıca belki de araç kaza anında bu sistemi devredışı bırakıyor olabilir bunu da net bilen yok. Misal airbag açılınca belki de kilitler açılıyordur.. :)  

5-6 yıl önce, abimin scenic ini kullanıyordum. Otomatik kapı kilitleme vardı. 70-80 km gibi bir hızla ilerlerken sol şeridin aniden durması üzerine frene asıldığımda merkezi kilit sesi ile, kapı kilitlerinin açıldığını farkettim. Yani ani fren, merkezi kilidi açmıştı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
38 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

5-6 yıl önce, abimin scenic ini kullanıyordum. Otomatik kapı kilitleme vardı. 70-80 km gibi bir hızla ilerlerken sol şeridin aniden durması üzerine frene asıldığımda merkezi kilit sesi ile, kapı kilitlerinin açıldığını farkettim. Yani ani fren, merkezi kilidi açmıştı.

Renolar öyle zaten. Acil frende kilitler pasif hle geliyor. Açık özellik :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Renolar öyle zaten. Acil frende kilitler pasif hle geliyor. Açık özellik [emoji3]

Servet tam emin degilim ama o panik frende 4 luler de yanmisti galiba. Scenic.

Ayrica focus 3 te harekete duyarli kilit varsa ben de istiyorum [emoji48]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Servet tam emin degilim ama o panik frende 4 luler de yanmisti galiba. Scenic.

Ayrica focus 3 te harekete duyarli kilit varsa ben de istiyorum emoji48.png

neden? yolda giderken kendini dışarı atma diye mi? cebeş olsa anlarım da?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Evet dörtlü flaşörde devreye giriyor ve biraz daha hızlı yanıyor

1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Fransız malı böyle, içeri girince kçmak istersin, girince hayat buymuş dersin

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Sert olmadı mı biraz? Cebeşin manevi huzurunda?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Fransız lazımsa kangoo ile takas olur :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Olmuş dimi.. Olmuş valla hayırlı olsun yine de
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Aktif hale getirilebildigi yazilmis ama ben neden hala aracin bu ozellik aktif haldeyken teslim edilmedigini anlamadim.

Aliskanligim geregi ben araca binince ya da hareket edince hemen kapilari kilitlerim. Bundan dolayi da hem Focus 2'de hem Kuga'da kendim ugrasmamak icin sonradan bu ozelligi actim.

Diyelim ki, guvenlik nedeniyle uretici bunu aktif hale getirmiyor. Peki kapiyi ben kilitlemisim ya da sistem kilitlemis ne farkediyor?

Ornegin kaza aninda manuel kilitlenen kapi kilitleri, carpisma sensorlerinden tetiklenip otomatik olarak aciliyor ama otomatik kilitlenenler acilmiyor mu? Bu da mantiksiz geldi.

Maalesef ulkelere gore degisen regülasyonlar ureticilerin her ozelligi her ulkede devreye alamamasina neden oluyor. Muhtemelen bu ozelligin belli nedenlerden dolayi yasak oldugu ulkeler var ve Ford ulke ayrimi yapmadan tum araclarda deaktif olarak satis yapiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kaza olmuş, kapılar açılamamıştır,
Sorunu çözmek yerine ortadan kaldırmak daha kolay olduğu için iptal etmişlerdir

Qashqai 20 km hıza ulaşınca otomatik kilitliyor.

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

99 Opel vectra da kapılar manuel kilitlense bile stop edince kilitler açılırdı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Alper Sakalli

Kapı kilitleme özelliği dahil birkaç özellik laptopa yüklenmiş foccus programı ile ve obd portuna bağlantı yapılarak aktif edilebiliyor. İstenilen hıza ulaşınca kilitlemeyi de ayarlayabiliyorsunuz örneğin 10km/sa gibi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...