İçeriğe Yönlendir

Ruhsattaki uyumsuzluk ve Tramer

Ozan Kılıçaslan

Recommended Posts

Ozan Kılıçaslan
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba. Kafama takılan sorular var. 

1- Ruhsatta aracın trafiğe çıkış tarihi 2008 yazarken model yılına 2009 yazıyor. Buradaki uyuşmazlık mıdır yoksa normal midir?

LngjXz.jpg

2- 5664'ten km sorgusu gelmiyorken biz km'yi nasıl teyit ederiz?

Tüvtürk aradım ruhsat sahibi ile ruhsat bilgileri karşılığında teyit edilebileceği ancak araç şu anki sahibinde iken muayeneye girmediyse sistemde gözükmeyeceğini söyledi müşteri temsilcisi.

Yetkili servisi aradım ancak servise en son kaç km'de girmişse onu gördüklerini  söylediler. Cihaza bağlayıp bakma konusunda bilgi paylaşmadılar.

3- Sigortacı 2 arkadaşımdan aracın geçmişine baktırdım ancak ikisi birbirini tutmadı. 5564'te 2011-2012-2013, arkadaşlarımın birinde 2012-2013'te diğerinde ise 2015 ve 2017'de kazası gözüküyor.

Bu nasıl olur sbm'nin sisteminde uyuşmazlık varsa nasıl güveneceğiz?

tarihinde Ozan Kılıçaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

1. 2011'den önce 6. aydan sonra trafiğe tescil edilen araçlar bir sonraki yılın modelini alıyordu. o sebeple normal sanırım. Ama bu araba 2008 üretimi.

diğerleri hakkında bilgim yok.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Model yılı harun beyin dediği gibi. Tüvtürk km sorgusunda araç muayeneye girmediyse çıkmaz. Ayrıca km bilgisinin araç sahibi kendisi belirtiyor muayene öncesinde. SBM sorgusu ile ilgili olarak 5664 plakadan sorgu yapar, acente ise plaka /tc, motor veya şasi üzerinden önceki poliçelerinde motor veya şasi yanlış yazılmışsa sorgulamada fark çıkması doğaldır. Bu sorgulamaların hiçbiri gerçek bir sonuç vermez size geçmiş hakkında bilgi verir. Şöyle bir örnek vereyim eski bir aracımında motor numarasından sorgulama yaptığımda 8 adet kaza çıkıyordu ancak aracın 1 kazası vardı. Aynı model farklı bir aracın motor numarası ile benim aracın motor numarasının aynı yazılmasından kaynaklı bir sorundu. Bayiler eskiden fatura keserken aynı motor numarasını birden çok faturaya yazabiliyorlardı. Bu yüzden en sağlıklı sorgulama şasi üzerinden sorgulamadır.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan
2 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Model yılı harun beyin dediği gibi. Tüvtürk km sorgusunda araç muayeneye girmediyse çıkmaz. Ayrıca km bilgisinin araç sahibi kendisi belirtiyor muayene öncesinde. SBM sorgusu ile ilgili olarak 5664 plakadan sorgu yapar, acente ise plaka /tc, motor veya şasi üzerinden önceki poliçelerinde motor veya şasi yanlış yazılmışsa sorgulamada fark çıkması doğaldır. Bu sorgulamaların hiçbiri gerçek bir sonuç vermez size geçmiş hakkında bilgi verir. Şöyle bir örnek vereyim eski bir aracımında motor numarasından sorgulama yaptığımda 8 adet kaza çıkıyordu ancak aracın 1 kazası vardı. Aynı model farklı bir aracın motor numarası ile benim aracın motor numarasının aynı yazılmasından kaynaklı bir sorundu. Bayiler eskiden fatura keserken aynı motor numarasını birden çok faturaya yazabiliyorlardı. Bu yüzden en sağlıklı sorgulama şasi üzerinden sorgulamadır.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sorgulama şasi numarasından yapıldı mahmut bey. 5664 ve arkadaşım tarafından

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

artık 5664 den km bilgisi gelmiyor vatandaşın kafasını kurcalamasın düşürülmüş filanda olsa alsın diye sanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Km bilgisi ile ilgili bir dava vardı 5664 görevi dışında diye dava açılmıştı diye biliyorum 5664 sadece görevi dahilinde olan hasar durumu bilgisi vermesini  isteyen birileri dava açıp kazanmıştı tabi bu durum 2.el araç alacakları olumsuz etkiledi.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Eskiden 8 nci ayda trafiğe çıkan araçların ruhsatı bir sonraki yıl olarak modelleniyırdu. Bu yüzden bu normal.  Ancak km bilgisini şu halde tam teyit etmeniz pek mümkün değil. Dijital gösterge de km düşürme beyinden yapılıyor. O yüzden bilgisayara bağlatıp sonuç alınamıyor.  Yetkili servise girmeyen arabada km bilgisi doğrulamak zor kaldı ki zeki halkım bunun da çaresini bulmuş çok km yapan araçta bir bakım yetkili servise diğeri özel servise yaptırılıp on düşürülüyor  böylece servise sıralı girmiş görünmekle beraber km göründüğünün iki katı olabiliyor. 

Yapilacak tek şey aracın fiziksel durumuna iyice baktırılıp sıkıntı yoksa binilecek.  İkinci ele güven gittikçe azalıyor. Sıfır araçlar da 100 bin bandında.  Araç almak gittikçe lüks oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

Değerli cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...